گیاه آپارتمانی سیکاس (Sago palm) با نام علمی«Cycas Revoluta »از خانواده سیکاداسه (Cycadaceae) می باشد. زیستگاه اصلی این گیاه زینتی جنوب ژاپن، استرالیا، آفریقا، هند و چین است. نام های دیگر سیکاس، نخل زینتی، نخل ساگو و گل سیکاس مینیاتوری می باشد. در ایران گونه زینتی سیکاس ریولوتا، در اکثر گل فروشی ها یافت می شود.

مشخصات گیاه آپارتمانی سیکاس

گیاه آپارتمانی سیکاس عمر طولانی و سرعت رشد کمتری دارد. برگ های سیکاس در تزئین دسته گل مورد استفاده قرار می گیرند. سیکاس گیاهی دو پایه است و اکثرا حالت درختچه ای دارند. برگ های این گیاه مانند برگ های نخل با دوام، چرمی، براق، باریک و کشیده هستند. ساقه های سیکاس بدون انشعاب و ستونی شکل می باشد.

قطر گیاه پانزده ساله به حدود دو متر و اندازه برگ ها به شصت الی نود سانتی متر می‌رسد. گیاه جوان بدون تنه آن شصت سانتی متر ارتفاع دارد. برگ ها از جوانه مرکزی و تقریبا از سطح خاک خارج می گردند. با نمایان شدن برگهای جوان برگ های زیرین به تدریج قهوه ای و خشک می‌شوند که باید فورا آنها را قطع کرده وگرنه گیاه بد منظر خواهد شد. قدمت تاریخی و تکاملی آن به زمان دایناسور ها می‌رسد که خوراک اصلی روزانه آنها بوده است.

انواع گیاه آپارتمانی سیکاس

سیکاس ریولوتا

سیکاس زامیا


شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی سیکاس

  • آب: سیکاس به آبیاری روزانه نیازی ندارد و بهتر است زمانی به گیاه آب دهید که خاک گلدان خشک باشد. همچنین موقع آب دادن از تماس آب با برگ های سیکاس خودداری کنید.
  • رطوبت: به غبار پاشی روزانه در تابستان و هفتگی در زمستان نیازمند است. نیاز گیاه جوان به غبار پاشی بیشتر است. پس بهتر است از آب و سنگریزه در زیر گلدانی استفاده کنید. مواظب تماس آب با گلدان باشید.
  • دما: مناسب ترین بازه دمایی برای رشد گیاه آپارتمانی سیکاس ۱۶-۲۴ درجه سانتی گراد است. در صورت گرم بودن هوا در فصل تابستان، مقداری آب در فضا اسپرس نمایید تا محیط برای رشد گیاه مرطوب باشد. در فصل سرما آن را در داخل خانه نگهداری کنید و یا با پلاستیک بپوشانید. چون اگر در اثر سرما تنه گیاه نرم شود، به طور کامل از بین خواهد رفت.
  • نور: Cycas Revoluta گیاهی نور دوست است. برگ های گیاه دیاهلیوتروپیک هستند؛ یعنی به سمت نور می روند. گلدان این گیاه را هر هفته ۹۰ درجه بچرخانید تا همه قسمت های گیاه با نور در تماس باشد. نور کمتر باعث کم شدن طول برگ ها و در مقابل نور بیشتر منجر به زیاد شدن طول برگ ها می گردد. در زمستان نور کامل و در تابستان نیم نور نیم سایه را ترجیح می دهد.
  • خاک و کوددهی: سیکاس اصولا در هر خاکی رشد می کند. ترکیبی از خاک برگ، ماسه و رس برای رشد گیاه مناسب است. نیاز غذایی گیاه سیکاس به میزان نور دریافتی بستگی دارد. در فصل بهار و تابستان ماهی یکبار با کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی، گیاه را تغذیه نمایید.
  • گلدان: زمستان و اوایل بهار که میزان رشد گیاه کم است، بهترین زمان برای تعویض گلدان سیکاس می باشد. البته با توجه به سرعت رشد کم در سیکاس نیازی به تعویض سالانه گلدان نخواهد بود. زمانی که ریشه های بزرگتر شدند و از فضای کمتری برخوردار شدند می توانید گلدان گیاه را تغییر دهید.
  • تکثیر: Cycas Revoluta را می توان از طریق پاجوش یا کاشت بذر تکثیر نمود. با اینکه تکثیر از طریق بذر ممکن است کمی دشوار باشد ولی برای تکثیر انبوه می تواند گزینه مناسبی باشد.

تجربه شخصی هنگام توقف رشد برگهای گیاه سیکاس

هنگامی که سیکاس دچار توقف رشد شده است ابتدا همه عوامل رو بررسی کنید اگر مشکلی وجد نداشت به شرطی که در فصل رشد باشیم؛ همه برگهای گیاه رو هرس کنید و با کود ۲۰-۲۰-۲۰ تغذیه کنید. به زودی برگهای جدید ظاهر خواهند شد.


بیماریها و آفات گیاه آپارتمانی سیکاس

برگ های زیرین زرد، قهوه ای و خشک شده و خود را می اندازند

این امر طبیعی است با نمایان شدن برگهای جدید، برگ زیرین خشک میشود. اگر بیش از یک برگ به این عارضه مبتلا شد هوایی گرم و خشک است گیاه را غبار پاشی کنید و آن را به نقطه ای خنک تر ببرید. زیبایی برگها و گیاه به اندازه ای است که نمی تواند برگ های خشک را روی خود قبول کند.


برگهای جدید به خوبی و قشنگی باز نمی شوند

نیاز به تغذیه و آبیاری دارد در تابستان آبیاری را روزانه و تغذیه را هفتگی انجام دهید. هرگز غلظت آن را بالا نبرید بلکه دفعات را زیادتر کنید. ریختن آب و سنگ ریزه در زیر گلدانی از دیگر راههای تامین رطوبت دائمی است.


برگها کوچک مانده‌اند


دمای محیط بی‌نهایت سرد است. حداقل درجه حرارت برای آن شانزده در جه سانتیگراد است. گیاه را به نقطه ای گرم‌تر ببرید. بالا بردن رطوبت نیز در رفع عارضه کمک می کند.


بعضی برگچه های سیکاس قهوه ای می‌شوند

در تابستان شدت نور زیاد است این گیاه فقط در زمستان به نور کامل نیاز دارد. شدت نور در تابستان زیاد است و گیاه را باید به نیم نور نیم سایه برد. شدت نور زمستانه به اندازه ای نیست که برگها را بسوزاند.


حشرات سیاه رنگ ریز روی سطح خاک و تنه مشاهده می گردد


حشره تریپس است. خاک را با محلول سم حشره کش تماسی آبیاری و تنه را با محلول سم نفوذی سمپاشی کنید. دو هفته دیگر این سمپاشی می‌تواند تکرار گردد.

تنه چسبناک شده است

از مواد براق کننده شیمیایی استفاده کرده اید. با پارچه یا اسفنج خیس آن را تمیز کنید.


نوک برگهای سیکاس قهوه ای و سیاه می‌شوند ساقه هم سیاه چسبناک است

استفاده از مواد براق کننده شیمیایی عامل آن است از آن استفاده نکنید. برگ های خشک را تا تنه قطع کنید. براق کردن برگ ها بر زیبایی این گیاه می‌افزاید اما بهتر است آن را با غبار پاشی و پارچه و اسفنج خیس تمیز و براق کنید مواد براق کننده شیمیایی مخصوص گل فروشی ها است که برای جلب مشتری از آن استفاده می‌کنند.


رشد برگ های جدید متوقف شده و شکل خود را از دست داده اند

محیط به شدت تاریک است گیاه را به نقطه نورانی ببرید. باتلاقی شدن خاک هم می‌تواند همین علایم را به وجود بیاورد در این صورت اجازه دهید در بین دو آبیاری خاک خشک شود سپس آبیاری کنیم. اگر برگ جدید نمایان نمی‌شود گیاه از بین خواهد رفت.


حالت طبیعی برگها از بین می رود

یا چرخانیده شده است. همیشه آن را در یک وضعیت قرار دهید طبیعت سیکاس با دیگر گیاهان متفاوت است.


تمام برگها قهوه ای شده‌اند و برگ جدید نمایان نمی‌شود

شرایط را بررسی کنید اگر کلیه شرایط زیستی مناسب است، زمان تعویض گلدان است. اگر گلدان خیلی بزرگ است خاک‌های روی را با خاک نو تعویض کنید.

حشرات خزنده روی سطح خاک دیده می‌شوند


هزار پا است که در محیط مرطوب زندگی می کند. خاک را با محلول سم تماسی آبیاری کنید. مقداری محلول روی تنه بریزید. اطراف گلدان را بازدید کنید اگر مواد فاسد شدنی و زباله اطراف آنها است آن را فورا جمع کنید.

مخاطبین گرامی سرچنار, از شما عزیزان تقاضا داریم با ارائه نظرات خود, در بهبود کیفیت خدمت رسانی, یاری فرمایید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم