گیاه آپارتمانی سیکاس (Sago palm) با نام علمی«Cycas Revoluta »از خانواده سیکاداسه (Cycadaceae) می باشد. زیستگاه اصلی این گیاه زینتی جنوب ژاپن، استرالیا، آفریقا، هند و چین است. نام های دیگر سیکاس، نخل زینتی، نخل ساگو و گل سیکاس مینیاتوری می باشد. در ایران گونه زینتی سیکاس ریولوتا، در اکثر گل فروشی ها یافت می شود.

مشخصات گیاه آپارتمانی سیکاس

گیاه آپارتمانی سیکاس عمر طولانی و سرعت رشد کمتری دارد. برگ های سیکاس در تزئین دسته گل مورد استفاده قرار می گیرند. سیکاس گیاهی دو پایه است و اکثرا حالت درختچه ای دارند. برگ های این گیاه مانند برگ های نخل با دوام، چرمی، براق، باریک و کشیده هستند. ساقه های سیکاس بدون انشعاب و ستونی شکل می باشد.

انواع گیاه آپارتمانی سیکاس

  • سیکاس ریولوتا
  • سیکاس زامیا

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی سیکاس

  • آب: سیکاس به آبیاری روزانه نیازی ندارد و بهتر است زمانی به گیاه آب دهید که خاک گلدان خشک باشد. همچنین موقع آب دادن از تماس آب با برگ های سیکاس خودداری کنید.
  • دما: مناسب ترین بازه دمایی برای رشد گیاه آپارتمانی سیکاس ۱۶-۲۴ درجه سانتی گراد است. در صورت گرم بودن هوا در فصل تابستان، مقداری آب در فضا اسپرس نمایید تا محیط برای رشد گیاه مرطوب باشد. در فصل سرما آن را در داخل خانه نگهداری کنید و یا با پلاستیک بپوشانید. چون اگر در اثر سرما تنه گیاه نرم شود دیگری به طور کامل از بین خواهد رفت.
  • نور: Cycas Revoluta گیاهی نور دوست است. برگ های گیاه دیاهلیوتروپیک هستند؛ یعنی به سمت نور می روند. گلدان این گیاه را هر هفته ۹۰ درجه بچرخانید تا همه قسمت های گیاه با نور در تماس باشد. نور کمتر باعث کم شدن طول برگ ها و در مقابل نور بیشتر منجر به زیاد شدن طول برگ ها می گردد.
  • خاک و کوددهی: سیکاس اصولا در هر خاکی رشد می کند. ترکیبی از خاک برگ، ماسه و رس برای رشد گیاه مناسب است. نیاز غذایی گیاه سیکاس به میزان نور دریافتی بستگی دارد. در فصل بهار و تابستان ماهی یکبار با کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی، گیاه را تغذیه نمایید.
  • گلدان: زمستان و اوایل بهار که میزان رشد گیاه کم است، بهترین زمان برای تعویض گلدان سیکاس می باشد. البته با توجه به سرعت رشد کم در سیکاس نیازی به تعویض سالانه گلدان نخواهد بود. زمانی که ریشه های بزرگتر شدند و از فضای کمتری برخوردار شدند می توانید گلدان گیاه را تغییر دهید.
  • تکثیر: Cycas Revoluta را می توان از طریق پاجوش یا کاشت بذر تکثیر نمود. با اینکه تکثیر از طریق بذر ممکن است کمی دشوار باشد ولی برای تکثیر انبوه می تواند گزینه مناسبی باشد.

مخاطبین گرامی سرچنار, از شما عزیزان تقاضا داریم با ارائه نظرات خود, در بهبود کیفیت خدمت رسانی, یاری فرمایید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم