گل طاووسی یا سیتیسوس با نام علمی Battandieri Cytisus متعلق به خانواده بقولات Leguminosae می باشد. مناطق مدیترانه جنوب اروپا و غرب آسیا زیستگاه اصلی این گیاه است. از گل های آن در رنگرزی برای تولید رنگ زرد استفاده می کنند. طاووسی به عنوان گیاهی زینتی در فضای سبز کشت می شود.

مشخصات گل طاووسی

گل طاووسی درختچه ای سریع الرشد، با گل های زرد، قرمز، سفید رنگ و زیبا می باشد که به طور نسبی نسبت به آب و هوای متفاوت سازگار است. برگ های این گیاه سه برگچه ای و سبز رنگ که زود خزان می شوند. طاووسی جز گیاهان سمی محسوب می شود و باید دور از دسترس کودکان نگه دارید. یکی از ویژگی های بارز گل طاووسی جلوگیری از فرسایش خاک می باشد. بدین منظور این درختچه بیشتر در مناطقی که هوای گرم دارند کاشته می شوند. ریشه های این گیاه حاوی باکتری هایی است که منجر به حفظ ازت خاک می شوند.

نمونه ای از انواع گل طاووسی


شرایط نگهداری گل طاووسی

 • آبیاری: گل طاووسی به دو بار در هفته در روزهای گرم سال به آبیاری نیاز دارد. در ماه های سرد هر ده روز یکبار آبدهی مناسب است. حتی می توانید با بررسی میزان خشکی خاک اقدام به آبیاری نمایید.
 • دما: دمای مناسب برای رشد و نگهداری گل طاووسی در آپارتمان بازه دمایی ۱۵-۲۰ درجه سانتی گراد می باشد. این گیاه نسبت به دماهای بالا حساس است.
 • نور: این گیاه به نور روشن و غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. محیط های کم نور باعث ریزش گل های آن می شوند.
 • خاک و کوددهی: ترکیبی از خاک باغچه و شن برای گلدان طاووسی مناسب است. توجه کنید که خاک از زهکشی کافی برخوردار باشد. برای رشد بهتر و داشتن گل های شاداب در فصل رشد و گلدهی می توانید هر دو هفته یکبار از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. در فصل زمستان به خاطر دوره استراحت، گیاه نیازی به کود ندارد.
 • تکثیر: تکثیر گل طاووسی از طریق روش هایی مانند کاشت بذر، خوابانیدن شاخه و قلمه زدن صورت می گیرد.
 • پاک کردن برگ ها: برای تمیز دیده شدن برگ های طاووسی می توانید گیاه را غبار پاشی نمایید. توجه کنید که از مواد شیمیایی براق کننده برای بهتر شدن گیاه استفاده نکنید.
 • گلدان: هر سال یکبار در فصل بهار گلدان طاووسی را تعویض کنید. اگر متوجه شدید که ریشه های گیاه از سوراخ های موجود در زیر گلدان خارج شده اند، زمان جابجایی گلدان طاووسی است.
زیباترین گیاهان آپارتمانی

آفات و بیماری های گل طاووسی

 1. پسیل طاووسی: آفتی شبیه به شته است که با تغذیه از شیره و قسمت های جوان گیاه، منجر به چروکیده شدن برگ های گیاه می گردد. حتی حضور این آفت بر روی گیاه باعث تاخیر در گلدهی می شود.
 2. سوسک بذر طاووسی: این آفت مضر با تخم گذاری در غلاف بذر ها، باعث عدم تشکیل بذر می شود. برای جلوگیری از این آفت، جمع آوری غلاف ها قبل از شکافتن غلاف بذر می باشد.
 3. سیاه شدن برگ ها: هوای سرد منجر به سیاه شدن برگ های گل طاووسی می گردد. باید گلدان گیاه را به محیط گرمتر انتقال دهید.
 4. برگ های رنگ پریده: اگر نور محیط کافی نباشد رنگ برگ ها کمرنگ می شود. گلدان طاووسی را در محیط پر نور و روشن قرار دهید.
 5. مشاهده حشرات ریز در کنار گلدان: برای از بین بردن این حشرات از سموم حشره کش یکبار در هفته گیاه را سمپاشی کنید.
 6. ریزش گل ها بعد از گلدهی: طاووسی نسبت به دماهای بالا مقاوم نمی باشد و قرار گرفتن گیاه در دمای بالا منجر به ریزش گل های آن می گردد. گلدان گیاه را به محیطی که خنک است و جریان هوا وجود دارد بگذارید.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم