ساکولنت فائوکاریا

نام انگلیسی: Tigerjaw

نام علمی: Faucaria tigrina

خانواده: Aizoaceae

تعداد زیادی از این گونه زیبا که زادگاه اصلی آن آفریقای جنوبی است قابل کاشت و نگهداری است. گل‌های روشن زرد رنگ دندانه‌ای آن درپاییز ظاهر می‌گردند تعداد گل‌ها به حدی است که سطح گلدان با قطر 15 سانتیمتر را می‌پوشاند. گیاه 5 ساله آن فقط حدود 5 سانتیمتر ارتفاع دارد. نوع گل سفید آن هم موجود است اما نگهداری آن ساده نیست، از دیگر گونه‌های آن F.albidens با برگ‌هایی با حاشیه سفید و گل‌های زرد و F.tuberculosa که کاشت تمام آنها آسان است.

گل‌های زرد رنگ و زیبای فائوکاریا در صورتی در تابستان یا پاییز ظهور پیدا می‌کنند که درجه رطوبت و حرارت در زمستان گذشته بالا نباشد، همان‌گونه که از نام انگلیسی آن بر می‌آید یک جفت برگ آن شباهت به آرواره ببر دارد.

عکسهای ساکولنت فائوکاریا


نیازها و شرایط نگهداری ساکولنت فائوکاریا

  • نور: به نقطه‌ای نورانی جهت تشکیل و توسعه رنگ و تشویق به گلدهی نیازمند است.
  • دما: حداقل درجه حرارت 4 است و تابستان اکسیژن و هوای تازه را دوست دارد.
  • آبیاری: با هر دو هفته یک بار در بهار آبیاری را شروع کنید. در روزهای داغ به هر هفته یک بار برسانید. در پاییز ممکن است هر 15 – 10 روز یک بار آبیاری لازم باشد و در زمستان آن را قطع کنید.
  • تغذیه و کوددهی فائوکاریا: اگر در بهار گلدان تعویض شده باشد نیازی به تغذیه نیست اما بدون تعویض گلدان 3 – 2 بار در تابستان گیاه خود را با کود پتاسه قوی یعنی کود 36-12-12 تغذیه کنید.
  • خاک: کمپوست بدون خاک یا کم خاک مخلوط با 30 درصد ماسه نخودی ماشی خاک دلخواه این گیاه گوشتی است. می توانید از خاک کاکتوس و ساکولنت استفاده کنید.
  • تعویض گلدان: هر بهار با گلدانی جدید با یک درجه بزرگتر تعویض گردد، ریشه‌ها را خیلی اذیت نکنید، برای 2 هفته آبیاری نشود.
  • ازدیاد: در بهار و یا تابستان قلمه‌هایی که طول کل شاخه را تشکیل می‌دهند با کارد خیلی تیز تهیه و پس از آغشته کردن آنها به هورمون ریشه زا 3 روز اجازه دهید تا خشک شوند انتهای قلمه‌ها را با کمپوست خشک تماس دهید و 3 هفته بعد از ظهور ریشه‌ها آنها را آبیاری کنید.

آگاهی: درجه حرارت خیلی سرد و میزان رطوبت گلدان رابطه مستقیم دارند. هرچه در حرارت پایین‌تر میزان رطوبت باید کمتر باشد به گونه‌ای که آبیاری در گلدان‌های خارج از اتاق در زمستان متوقف می‌گردد.

مشکلات بیماریها و آفات فائوکاریا

گل‌ها به تندی می‌پیچند، منقبض می‌شوند و حاشیه گلبرگ‌ها قهوه‌ای می‌گردند:

در تابستان یا هوا خیلی گرم است و یا اشعه آفتاب خیلی قوی است. اگر خاک خیلی خشک است آبیاری کنید. گیاه را از آفتاب قوی ظهر گاهی تابستان در امان نگهدارید.

برگ‌ها دارای نقاط زنگ آلود هستند و تارهایی روی آنها مشاهده می‌گردند:

کنه تار عنکبوتی قرمز عامل آن است. با سم حشره‌کش نفوذی آبامکتین طبق دستور گیاه را سم‌پاشی کنید مبارزه 3 ماه ادامه پیدا کند. هر سال 3 – 2 بار گیاه را سم‌پاشی کنید.

در اواخر تابستان هستیم اما گل‌های فائوکاریا ظاهر نمی‌شوند. ساقه‌ها هم رشد غیرعادی دارند ولنگ دراز شده‌اند:

یا هوا خیلی تاریک و یا خیلی گرم است و یا هر دو عامل باعث این عارضه هستند. گلدان را به مدت دو هفته به نقطه‌ای نورانی و پراکسیژن منتقل کنید و درجه حرارت را زیر 10 درجه ببرید.

برگ‌ها می‌پیچند، گیاه رنگ خود را از دست داده و با وجودی که در فصل رشد هستیم رشد گیاه متوقف است:

هوا خشک است، احتیاج به تغذیه و تعویض گلدان دارد. گلدان را درون طشت آب قرار داده و نیم ساعت صبر کنید، در بهار گلدان را تعویض کرده و در تابستان هفته‌ای 3 – 2 بار تغذیه کنید. پیچیده شدن برگ‌ها در زمستان عادی است.

برگ‌ها می‌پیچند و سیاه می‌شوند:

عامل آن قارچ پوسیدگی ریشه است که عامل ریشه‌ای‌تر آن سردی و رطوبت زیاده از اندازه است. در زمستان گیاه را در بالای 4 درجه نگه‌داری کنید. ساقه‌های سیاه شده را حذف کرده و گرد قارچ‌کش کاربندازیم در آن محل بپاشید.

کلیه شرایط زیستی فائوکاریا صحیح اما رشد متوقف است:

گیاه را از گلدان خارج کرده و ریشه‌ها را از نقطه نظر ابتلاء به آفت شپشک آرد آلود بازدید کنید، اگر مثبت بود کل ریشه را در داخل محلول سم کنفیدور قرار داده و گلدان را کاملاً بشویید و در آن کاشت نکنید. ریشه‌ها بعد از خشک شدن در گلدان تمیز دیگری با کمپوست نو کاشت کنید.

زخم‌های پنبه‌ای شکل در بین برگ‌ها مشاهده می‌گردند:

شپشک آردآلود عامل آن است در فصل رشد 3 – 2 بار با سم نفوذی طبق دستور گیاه را سم‌پاشی کنید. زخم‌ها را با پنبه خیس آلوده به سم کنفیدور بردارید.

لکه‌های سوخته روی برگ‌ها است:

گیاه در معرض نور مستقیم خورشید است فوراً گیاه را از آن نقطه خارج کنید. سپس آن را به تدریج برای دو هفته به آفتاب ببرید. هوای آزاد با اکسیژن فراوان در درمان مؤثر است. پیچیده شدن برگ‌ها در زمستان عادی است.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0