گیاه فیکوس الاستیکا (Rubber plant) با نام علمی«Ficus elastic» از خانواده موراسه است. زیستگاه اصلی این گیاه هند و اندونزی می باشد. گیاه فیکوس الاستیکا در این مناطق به درختی بزرگ تبدیل می شود؛ ولی امروزه در اکثر نقاط دنیا از آن به عنوان گیاه آپارتمانی استفاده می کنند.

مشخصات گیاه فیکوس الاستیکا

این گیاه دارای برگ های بیضی شکل، براق و چرمین است. در بعضی از گونه های آن بر روی برگ ها، رگه های قرمز رنگ و کرمی رنگ وجود دارد. از گیاه فیکوس الاستیکا شیره ای تولید می شود که در ساخت لاستیک مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع گیاه فیکوس

 • فیکوس الاستیکا یا کائوچو: گیاهی آپارتمانی و مدرن که نگهداری از آن کار آسانی است. از این گونه شیره ای سفید رنگ تولید می شود؛ که در تولید کائوچو استفاده می شود.
 • فیکوس بنجامین یا انجیر برگ ریز: این نوع از فیکوس گلی تولید نمی کند؛ ولی به خاطر داشتن برگ های زیبا به عنوان گیاه آپارتمانی مورد توجه عموم قرار گرفته است.
 • فیکوس هندی: این گونه بومی هند است. دارای برگ های بزرگ و زیبایی است که در مناطق گرمسیری به عنوان سایه بان از آن استفاده می کنند.
خرید فیکوس الاستیکا از فروشگاه کشاورزی سرچنار

شرایط نگهداری گیاه فیکوس الاستیکا

 • آب: این گیاه مقاوم به خشکی است؛ ولی رطوبت را هم دوست دارد. خاک گلدان بهتر است در فاصله بین دو آبیاری خشک باشد. دقت کنید که خاک بیش از اندازه خیس نباشد؛ چون به مرور زمان باعث پوسیدگی ریشه و زرد شدن برگ های پایینی گیاه فیکوس الاستیکا می شود. از طرفی دیگر، تشنگی شدید باعث لوله شدن برگ ها خواهد شد؛ در اینصورت گیاه را به مدت ۱۵ دقیقه در ظرف پر از آب قرار دهید.
 • دما: ایده آل ترین دما برای نگهداری گیاه در محیط های بسته بازه دمایی ۱۸ تا ۲۸ درجه سانتی گراد است. فیکوس الاستیکا در صورت قرار گرفتن در هوای سرد برگ های آن سیاه رنگ خواهد شد. همچنین تغییرات دمایی ناگهانی باعث ریزش برگ های آن می شود .
 • نور: Ficus elastic سایه را می تواند تحمل کند؛ ولی نور غیر مستقیم را ترجیح می دهد. نور زیاد باعث رنگ پریدگی برگ ها و نور کم منجر به ریزش برگ ها می شود.
 • خاک و کوددهی: خاک گلدان باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد. ترکیب خاک باغچه، خاک برگ، پیت ماس و پرلیت برای رشد گیاه مناسب می باشد. در صورت کمبود مواد غذایی موجود در خاک برگ های فیکوس الاستیکا بد فرم و رنگ پریده می شوند. بدین دلیل گیاه را با استفاده از کودهای ۱۰-۱۰-۱۰ هر دو هفته یکبار یا ۲۰-۲۰-۲۰ هر پنج هفته یکبار تغذیه کنید.
 • تکثیر: خوابانیدن هوایی، قلمه ساقه و قلمه برگ روش های تکثیر Ficus elastic است.
 • گلدان: در صورت بالا بودن سرعت رشد گیاه گلدان آن را هر سال در اوایل بهار تعویض نمایید.

آموزش ویدیویی تعویض گلدان و تکثیر گیاه فیکوس الاستیکا

در این ویدیو آموزش کاملا عملی و کاربردی تکثیر گیاه فیکوس الاستیکا و تعویض گلدان این گیاه زیبا را فرا خواهید گرفت. همچنین با شرایط نگهداری آن نیز بیشتر آشنا خواهید شد.

به شدت توصیه می کنیم این ویدیو را تماشا کنید.


بیماری های گیاه فیکوس الاستیکا

 • کنه قرمز ریز: لکه های زرد رنگ روی برگ ایجاد می شود. گیاه را با سم کنه کش به مدت دو هفته یکبار سمپاشی کنید.
 • حشره آفت: زخم های پنبه ای شکل بر روی برگ ها ظاهر می شود. هر ۱۴ روز یکبار با سم حشره کش نفوذی استفاده کنید تا زمانی که علائم بیماری از بین برود.
 • ریز و بد فرم شدن برگ ها: گیاه به کود نیاز دارد.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم