فیتونیا (Fittonia) با نام علمی(Fittonia albivenis) از خانواده (Acanthaceae) است. ساکن آمریکای جنوبی و جنگل های بارانی و گرمسیری می باشد و به نام های Nerve plant، mosaic plant
painted net leafمعروف است. معمولا به عنوان گیاه آپارتمانی رشد می کند، و جز گیاهان همیشه سبز است. فیتونیا یک گیاه مناسب تراریوم می باشد.

مشخصات فیتونیا

این گیاه دارای برگ هایی با رگه های ریز، سبز و عمیق است. محبوب ترین رنگ برگ این گیاه بین افراد رنگ سفید- نقره ای است، اما می توان انواع این گیاه را برگ هایی که دارای رگه هایی به رنگ های قرمز، صورتی ، سفید و سبز هستند، پیدا کرد. این گیاه تا ارتفاع ۳ تا ۶ اینچ رشد می کند. این گیاه وقتی به عنوان گیاه خانگی در محیط داخلی رشد می کند، معمولا گلدهی ندارد، اما به ندرت گل هایی خوشه ای شکل به رنگ قرمز، سفید یا زرد می دهد.

گونه های مختلف فیتونیا

Fittonia albivensis

برگ های سبز با رگه های نقره ای دارد. این نوع خود شامل زیر گونه هایی می باشد که در تصویر مشاهده می فرمایید.

Fittonia gigantean

می تواند به ۲۴ اینچ برسد و دارای ساقه های بنفش با برگ های سبز تیره و رگه های زرشکی است.


شرایط نگهداری فیتونیا

  • آبیاری: آبیاری منظم نیاز ضروری برای این گیاهان است، خاک این گیاه نباید خشک شود.
  • نور: فیتونیا به عنوان یک گیاه گرمسیری که به طور طبیعی در سایه روشن و مرطوب جنگل های گرمسیری رشد می کند، شرایط مشابهی همان مناطق را برای رشد در خانه ترجیح می دهد. نور آفتاب مستقیم را دوست ندارد، نورخورشید غیرمستقیم، مانند آفتاب پنجره های رو به شمال مناسب این گیاه است، همچنین در زیر نورهای فلورسنت رشد می کند.
  • دما و رطوبت: فیتونیا در دمای حدود ۷۰ درجه فارنهایت رشد می کند، این گیاهان شرایط مرطوب مشابه شرایط جنگل های بارانی را ترجیح می دهند. آب پاشی روی برگ ها باعث می شود گیاهان خشک نشوند. در مناطق خشک و یا در ماه های خشک زمستان، استفاده از مرطوب کننده اتاق ضروری است. تراریوم ها یا باغ های بطری به طور طبیعی محیط مرطوب و مناسب این گیاه هستند.
  • خاک و کوددهی: این گیاه در خاک گلدان استاندارد با پایه پیت ماس رشد مناسبی دارد. خاک باید مقداری رطوبت را حفظ کند ولی زهکشی خوبی نیز داشته باشد. در طول فصل رشد، این گیاهان را، هر هفته با دوز ضعیف یک کود مایع که مخصوص گیاهان گرمسیری است، تغذیه کنید.
  • تکثیر: گیاهان عصبی از قلمه های نوک برگ تکثیر می شوند.
  • گلدان: هر ساله در بهار یا اوایل تابستان گلدان این گیاه را عوض کنید، در گلدان جدید از خاک تازه استفاده کنید، گلدان استاندارد گیاهان آپارتمانی با سوراخ های زهکشی زیرین برای فیتونیا مناسب است.

آفات و بیماری های فیتونیا

مشکلات مرتبط با فیتونیا همان مواردی هستند که می توانند سایر گیاهان خانگی گرمسیری را تحت تأثیر قرار دهند. برگ های زرد نتیجه آبیاری خیلی زیاد است، از گلدان با سوراخ های زهکشی برای جلوگیری از خاک خیس استفاده کنید. ریزش برگ، نتیجه درجه حرارت سرد است. برگ های خشک و خرد شده معمولاً نشان می دهند که گیاهان رطوبت کافی دریافت نمی کنند یا آفتاب مستقیم زیادی دارند. در زمستان که سطح رطوبت می تواند به طور قابل توجهی کاهش یابد، از مرطوب کننده اتاق استفاده کنید. گیاه عصبی خود را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. آفات این گیاه عبارتند از: قارچ، حشرات نرم و یا شته. قسمت های آلوده را جدا کنید تا به منطق دیگر گیاه سرایت نکند، از حشره کش ها و قارچ کش های استاندارد گیاهان می توان استفاده کرد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به جمع 20000 نفری ما در اینستاگرام بپیوندید

دهها پست آموزشی در زمینه گلها و گیاهان

سریعترین راه پاسخگویی به سوالات شما 
کلیک کنید
Close
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم