فیتونیا (Fittonia) با نام علمی(Fittonia albivenis) از خانواده (Acanthaceae) است. ساکن آمریکای جنوبی و جنگل های بارانی و گرمسیری می باشد و به نام های Nerve plant، mosaic plant
painted net leafمعروف است. معمولا به عنوان گیاه آپارتمانی رشد می کند، و جز گیاهان همیشه سبز است. فیتونیا یک گیاه مناسب تراریوم می باشد.

اگرچه نگهداری فیتونیا از نقطه‌نظر رطوبت و حرارت مطلوب کمی مشکل است ولی حالت زیبای برگ‌ها و رگبرگ‌ها ارزش مراقبت ویژه را دارد. برگ‌های این گیاه رنگی است چنانچه در تاریکی و نور کم نگه داری شود برگ‌ها رنگ خود را از دست می‌دهند.

مشخصات فیتونیا Fittonia

این گیاه دارای برگ هایی با رگه های ریز، سبز و عمیق است. محبوب ترین رنگ برگ این گیاه بین افراد رنگ سفید- نقره ای است، اما می توان انواع این گیاه را برگ هایی که دارای رگه هایی به رنگ های قرمز، صورتی ، سفید و سبز هستند، پیدا کرد. این گیاه تا ارتفاع ۳ تا ۶ اینچ رشد می کند. این گیاه وقتی به عنوان گیاه خانگی در محیط داخلی رشد می کند، معمولا گلدهی ندارد، اما به ندرت گل هایی خوشه ای شکل به رنگ قرمز، سفید یا زرد می دهد.

گونه های مختلف فیتونیا

Fittonia albivensis

برگ های سبز با رگه های نقره ای دارد. این نوع خود شامل زیر گونه هایی می باشد که در تصویر مشاهده می فرمایید. این گونه در تراریوم مورد استفاده فراوان قرار می گیرد.

Fittonia gigantean

می تواند به ۲۴ اینچ برسد و دارای ساقه های بنفش با برگ های سبز تیره و رگه های زرشکی است.


نیازها و شرایط نگهداری فیتونیا Fittonia

  • آبیاری: آبیاری منظم نیاز ضروری برای این گیاهان است، خاک این گیاه نباید خشک شود.
  • نور: فیتونیا به عنوان یک گیاه گرمسیری که به طور طبیعی در سایه روشن و مرطوب جنگل های گرمسیری رشد می کند، شرایط مشابهی همان مناطق را برای رشد در خانه ترجیح می دهد. نور آفتاب مستقیم را دوست ندارد، نورخورشید غیرمستقیم، مانند آفتاب پنجره های رو به شمال مناسب این گیاه است، همچنین در زیر نورهای فلورسنت رشد می کند.
  • دما: حداقل آن ۱۸ درجه سانتیگراد است (در تمام طول سال احتیاج به هوای گرم دارد) در صورتی که درجه حرارت بالای ۳۰ درجه باش غبارپاشی توصیه می‌گردد.
  • رطوبت: فیتونیا احتیاج شدیدی به محیط کاملاً مرطوب دارد. به طوری که در تابستان و در درجات حرارت بالا به ۲ بار غبارپاشی در روز نیازمند است، رطوبت پایدار را با اضافه کردن سنگریزه و آب به زیرگلدانی تأمین کنید ته گلدان با آب در ارتباط نباشد. تراریوم ها یا باغ های بطری به طور طبیعی محیط مرطوب و مناسب این گیاه هستند.
  • خاک و کوددهی: این گیاه در خاک گلدان استاندارد با پایه پیت ماس رشد مناسبی دارد. خاک باید مقداری رطوبت را حفظ کند ولی زهکشی خوبی نیز داشته باشد. در طول فصل رشد، این گیاهان را، هر هفته با دوز ضعیف یک کود مایع که مخصوص گیاهان آپارتمانی است مانند کود ۲۰-۲۰-۲۰ یا کود ۳۶-۱۲-۱۲، تغذیه کنید.
  • تکثیر: انتخاب قلمه‌های جوان در بهار و ریشه دار کردن آنها در دمای ۱۸ درجه سانتیگراد.
  • تعویض گلدان: به علت سطحی بودن ریشه‌های گیاه نیاز چندانی به تعویض سالیانه گلدان نیست ولی از زهکش گلدان باید دایماً بازدید کرد.

نکته عمومی: بعضی مواقع عوامل متضاد علائم یکسانی را در اندام گیاهی ایجاد می‌کنند. اکثر گیاهان نسبت به ابیاری بیش از اندازه و تشنگی شدید عکس‌العمل همانند دارند. شرایط را دقیقاً بازدید کنید.

مشکلات آفات و بیماری های فیتونیا Fittonia

برگ‌های پایینی زرد می‌شوند:

خاک گلدان باتلاقی شده است، سوراخ ته گلدان را بازدید و با یک سیم باریک با ملایمت مجرای خروجی زهکش را باز کنید، اجازه دهید سطح خاک خشک شود سپس آبیاری را شروع کنید. از علائم باز بودن مجرای خروجی گلدان خارج شدن آب گلدان در ۱۵ دقیقه اول است.

برگ‌ها بدشکل و حشرات چسبنده‌ای روی آنها مشاهده می‌گردد:

سم‌پاشی با سم حشره‌کش نفوذی کنفیدور هر دو هفته یک بار تا رفع علایم پیشنهاد می‌گردد. شته سبز عامل آن است، شته با خرطوم خود شیره گیاهی را می‌مکد برای از بین بردن آن باید شیره گیاهی را مسموم کرد به همین علت سم باید حتماً نفوذی باشد.

برگ‌های جوان فیتونیا ریز و فاصله بین دو برگ زیاد است:

نور کافی نیست، به محل روشن‌تر منتقل کنید، مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید.

حاشیه برگ‌ها چروک خورده و پژمرده‌اند:

هوا خیلی خشک است، غبارپاشی را شروع کنید، مقداری سنگریزه در زیر گلدانی بریزید و آب به آن اضافه کنید. مواظب باشید ته گلدان با آب در تماس نباشد. غبارپاشی را در صبح و عصر انجام دهید. قطرات آب روی برگ‌ها نور خورشید را مانند ذره‌بین از خود عبور داده و گیاه را می‌سوزانند.

لکه‌های سوخته روی برگ‌ها مشاهده می‌گردد:

علت آن استفاده از مواد شیمیایی براق‌کننده برگ‌هاست، مواد براق‌کننده برای جلب مشتری است. به گل فروش‌ها یادآوری کنید این کار را نکنند.

برگ‌ها می‌ریزند و جوانه‌های جدید ظاهر نمی‌شوند:

هوا سرد است، گلدان را به محل گرمتری انتقال دهید، تشنگی مفرط هم عامل دیگر این عارضه است. بعضی مواقع عوامل متضاد نشانه‌های مشابهی از خود بروز می‌دهند.

برگ‌های فیتونیا چروک خورده و نازک هستند:

گیاه تشنه است و یا تابش مستقیم آفتاب عامل آن است، گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشست پر از آب قرار دهید، آبیاری را تنظیم کنید، گیاه را به محل نیم سایه منتقل کنید. اگر گیاه به مدت زیادی تشنگی کشیده باشد خاک از گلدان جدا شده و آب در آن نمی‌ایست باید کل گلدان را به مدت زیادتری خیس کرد. گلدان را برای مدت ۱۵ دقیقه درون طشت آب قرار دهید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرصت برنده شدن در سلف سرویس سرچنار را از دست ندهید.

هر هفته سه نفر

  • جایزه را شما انتخاب می کنید.
  • هر هفته به سه نفر جایزه می دهیم.
  • امتیاز جمع کنید و برنده سلف سرویس سرچنار شوید.
سم
close-link