نخل کنتیا (Kentia Palm) با نام علمی Howea forsteriana از خانواده Arecaceae می باشد. جزایر استرالیا زیستگاه اصلی این نخل زیبا است. هووا (Howea) نام عمومی این گیاه که توسط لرد ریچارد هاو نامگذاری شده است. کنتیا یکی از واریته های هووا محسوب می شود.

مشخصات نخل کنتیا

نخل کنتیا یکی از گیاهان آپارتمانی، به خاطر برگ های کشیده، باریک زیبایی که دارد، در بین مردم محبوب است. کنتیا نخلی یک پایه که رشد کندی دارد. این گیاه در منطقه بومی خود تا ارتفاع ۱۵ متر ولی در محیط های بسته تا ارتفاع ۳ متر رشد می کند. گل های آن سفید رنگ که میوه های شبیه تخم مرغ و به رنگ قرمز تولید می کند. کنتیا گیاهی تک ساقه است که برای پر و بهتر دیده شدن، می توانید چند ساقه از آن را با هم در داخل یک گلدان بکارید.


شرایط نگهداری نخل کنتیا

  • آبیاری: برای داشتن نخل زیبا و شاداب باید به طور منظم آب آن را تامین کنید. گیاه زمانی به آبیاری نیازدارد مه خاک سطحی به طور کامل خشک شده باشند. هنگام آب دادن اجازه دهید آب از سوراخ های موجود در زیر گلدان خارج شود و سپس آب زیر گلدانی را خالی نمایید. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه و از بین رفتن تدریجی گیاه حتما زهکش بودن گلدان را بررسی نمایید.
  • نور: نخل کنتیا گیاهی نور پسند است و گلدان ان را باید در تماس غیر مستقیم خورشید قرار دهید. زیرا آفتاب باعث خشک شدن برگ های آن می گردد. همچنین نگهداری طولانی مدت در محیط سایه باعث علفی شدن آن می شود. لذا نور ملایم برای رشد بهتر گیاه مناسب است.
  • دما: ایده آل ترین دما برای نگهداری نخل کنتیا در ماه های سرد ۱۷-۲۰ درجه سانتی گراد و در روزهای گرم ۲۴-۲۷ سال درجه سانتی گراد می باشد. این نخل نسبت به تغییرات ناگهانی دما مقاوم است ولی بهتر است در دماهای کمتر از ۱۰ و بیشتر از ۳۷ درجه سانتی گراد نگهداری نکنید.
  • خاک و کوددهی: خاک نخل کنتیا باید حاصلخیز و غنی از مواد آلی باشد. استفاده ترکیبی از خاک باغچه، شن، ماسه، خاک برگ و پیت ماس مناسب برای رشد گیاه است. دقت نمایید که پرلیت و ورمی کولایت را با خاک گلدان مخلوط نکنید. برای کوددهی به طور هفتگی از کودهای مایه رقیق استفاده نمایید. توجه کنید که کود اضافی می تواند باعث به نخل آسیب برساند. اگر از میزان نیاز کودی گیاه مطمئن نیستید از دوز های پایین شروع کنید.
  • تکثیر: تکثیر نخل کنتیا از طریق کشت بذر صورت می گیرد.
  • گلدان: گلدان نخل را هر ۳-۵ سال یکبار زمانی که ریشه ها تمام حجم گلدان را در بر گرفتند، تعویض کنید. بهتر است این کار را در اواخر زمستان انجام دهید و دقت کنید هنگام جابجایی خاک گلدان خشک باشد.

آفات و بیماری های نخل کنتیا

بیماری لکه برگی: نوعی بیماری قارچی که در صورت وجود لکه های قهوه ای رنگ بر روی برگ ها، نخل کنتیا را مبتلا می کند. لذا در صورت مشاهده این لکه ها، برگ های آلوده را از بین ببرید. در اثر افزایش درصد بیماری از قارچ کش ها استفاده نمایید. همچنین افزایش گردش هوا و کنترل رطوبت در مقابله با این بیماری موثر هستند

شپشک آرد آلود: این آفت با ایجاد پوشش پنبه ای و چسبنده، از گیاه تغذیه می کند و به مرور زمان باعث زردی و ضعف نخل می گردد. با استفاده از الکل یا سموم حشره کش می توانید شپشک آرد آلود را از بین ببرید

ریزش برگ ها در اثر سیاه شدن: دماهای پایین می تواند باعث سیاهی و ریزش برگ ها شود.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم