گل اطلسی (Petunia) با نام علمی (Petunia) و نام گیاه شناسی (Petunia x hybrida) بومی آرژانتین است.جز گیاهان یک ساله بوده و از گیاهان مناسب جلوی درب خانه یا داخل سبد های آویزان می باشد. گل های اطلسی هوای خنک را دوست دارند اما تحمل سرما برایشان سخت است و اگر دمای هوا بالا رود گلدهی را متوقف می کنند.

مشخصات گل اطلسی

گل اطلسی دارای گل های شیپوری شکل است که گلبرگ ها به اطراف باز شده اند. شاخ و برگ اطلسی ها مودار و تا حدودی چسبناک می باشند. در فصل بهار و تابستان شکوفا می شود و تا سه فوت می تواند بزرگ شود.

گونه های مختلف گل اطلسی

در خانواده گل اطلسی، تنوع زیادی وجود دارد: گل هایی با شکوفه های تکی یا دوتایی، گلبرگ های پف کرده یا صاف، دارای رنگ های یکدست یا راه راه و رگه دار، و حتی برخی از اطلسی ها عطردار هستند. از انواع این گل می توان موارد زیر را نام برد:


شرایط نگهداری گل اطلسی

  • آبیاری: مانند بسیاری از گیاهان یک ساله، گل اطلسی دوست ندارد برای مدت طولانی خشک بماند. اما در خاک خیس هم پوسیده می شوند. آبیاری هفتگی برای این گل مناسب است، انواعی از گل های اطلسی وجود دارند که ممکن است به آبیاری روزانه نیاز داشته باشند.
  • دما: گل اطلسی در زمان جوانه زنی دمای گرم را ترجیح می دهد. بعد از جوانه زدن بذر، باید این گیاه را از مکان گرم منتقل کرده و در دمای نسبتا سردتری گذاشته تا رشد کنند.
  • نور: انواع گل اطلسی آفتاب کامل را ترجیح می دهند، اما در هوای گرم تابستان سایه جزئی باعث طراوت و شکوفا شدن بهتر این گل می شود.
  • خاک و کوددهی: گل های اطلسی به خاک سبک و حاصلخیز احتیاج دارند که زهکشی مناسبی داشته باشد. خاک کمی اسیدی را دوست دارند. در اوایل تا اواسط تیر ماه هر دو تا سه هفته یکبار از کود مایع برای تغذیه گیاه استفاده کنید. در زمان جوانه زدن ممکن است به کوددهی هفتگی احتیاج داشته باشند.
  • تکثیر: تکثیر این گیاه از طریق بذر امکان پذیر است، فقط انواعی از اطلسی ها وجود دارند که بذر تولید نمی کنند در این موارد می توان از قلمه ساقه استفاده کرد.
  • گلدان: هر موقع احساس کردید که باید گلدان این گیاه را عوض کنید، در گلدان جدید از خاک سبک که زهکشی مناسب دارد و با یک کود متعادل آهسته رهش غنی شده، استفاده کنید.

آفات و بیماری های گل اطلسی

گل اطلسی معمولا تحت تاثیر آفات قرار نمی گیرد و بیماری های خاصی ندارد، این گل در اثر باران ممکن است دچار لک شود، کپک خاکستری و پوسیدگی نرم در برگ ها ناشی از آب و هوای بارانی است. برای حل این مشکل انواعی از گل های اطلسی را برای پرورش انتخاب کنید که دارای مقاومت در برابر تغییرات هوایی هستند.

اگر شته ها به گل های اطلسی حمله کردند، با دستمال مرطوب از روی شاخ و برگ به آرامی پاک کنید. کاترپیلار نوعی کرم های کوچک سبز رنگ است که به جوانه های این گیاه حمله می کند و از آنها تغذیه کرده و باعث آسیب به گل می شود، ممکن است متوجه سوراخ های کوچک در برگ ها و جوانه ها شوید که ناشی از آسیب این کرم ها است. اگر در ماه های بعدی این مشکل خود بخود حل نشد از حشره کش های استاندارد استفاده کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم