شفلرا یکی از گیاهان آپارتمانی است که به نام گیاه چتر نیز معروف است. شفلرا با همین نام علمی بومی استرالیا است. ولی در آمریکای مرکزی و جنوبی و قسمت هایی از آسیا نیز رشد میکند. این گیاه می تواند رشد کرده و تبدیل به یک درختچه شود و یا با هرس می توان آن را در اندازه یک گل کوچک نگه داشت. مراقبت از این گل آسان بوده و هوای منزل یا محل کار را برای شما تصفیه می کند.

مشخصات شفلرا

شفلرا به شکل یک ساقه واحد یا دو ساقه رشد کرده و برگچه هایی از آن به شکل چتر به اطراف منشعب می شود. برگچه ها که به تعداد 3-4 عدد می باشند در مرکز به هم متصل شده اند. این برگچه ها، براق و بیضی شکل بوده و چند اینچ طول و چند اینچ عرض (بسته به سن و اندازه درخت) دارند. این گیاه اگر در فضای بیرون پرورش یابد، گل هایی به رنگ قرمز روشن تولید می کند. در فضا های داخلی معمولا گل نمی دهد.

گونه های مختلف شفلرا

خرید گیاه شفلرا از فروشگاه کشاورزی سرچنار

Schefflera arboricola

با رنگ های متنوع تر سبز و کرمی رنگ که خود دارای سه نوع زیر می باشد.


نکات کلیدی در مورد گیاه شفلرا

در این ویدیو شما به صورت خلاصه با نکات کلیدی که باید در نگهداری گیاه شفلرا در نظر داشته باشید آشنا خواهید شد.

شرایط نگهداری شفلرا

  • آبیاری: شفلرا تحمل کم آبی را دارد ولی در خاکی مرطوب رشد خوبی دارد، اما این به معنای آبیاری خیلی زیاد نمی باشد چرا که باعث پوسیدگی ریشه می شود. هر چه گیاه چتر بزرگتر باشد، به آب بیشتری نیاز دارد، در فصل زمستان نیاز چندانی به آب نداشته و هر دو هفته یکبار کافی می باشد.
  • دما: درجه حرارت بین 18 تا 27 درجه سانتیگراد برای این گیاه مناسب است.
  • نور: مکانی را برای این گل انتخاب کنید که نور مناسب وغیر مستقیم داشته باشد. در این شرایط نوری یک گیاه بوته ای که مستقیم رشد کرده و شبیه درخت می شود. این گل در محیط های کم نور کندتر رشد می کند با این حال به کم نوری مقاوم است. اگر به مدت طولانی در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرد، برگ هایش می سوزد.
  • خاک و کوددهی: خاک شفلرا می تواند ترکیبی از پیت ماس و پرلیت و ماسه باشد، این گیاه برای رشد خوب نیاز به تغذیه منظم دارد. هر دو هفته یک بار یک کود متعادل برای این گیاه استفاده کنید. در زمستان نیازی به کود دادن ندارد و وقتی به اندازه کافی رشد کرد و بلند شد می توانید کوددهی را متوقف کنید.
  • تکثیر: تکثیر این گیاه از طریق قلمه صورت می گیرد که کار آسانی نیست، قلمه را در یک گلدان با خاک و کمپوست بکارید و منتظر رویش گیاه جدید باشید.
  • گلدان: اگر گلدان شفلرا برای این گیاه کوچک شد می توانید آن را عوض کنید. به طور معمول هر دو یا سه سال می توان گلدان این گیاه را عوض کرد.

آموزش ویدیویی تکثیر گیاه شفلرا یا درخت چتری

در این ویدیو شما مرحله به مرحله تکثیر گیاه محبوب و معروف شفلرا را خواهید دید.

انتظار داریم بعد از دیدن این ویدیو بتوانید گیاه شفلرای خود را تکثیر کنید و علاوه بر صرفه جویی در هزینه، از چند برابر شدن گیاه خود لذت ببرید.

آفات و بیماری های شفلرا

گیاه شفلرا نسبت به دیگر گیاهان آپارتمانی بیشتر در معرض حشرات و کنه های عنکبوتی قرار می گیرد. این حشرات ابتدا شیره ای تولید می کنند که باعث رشد بیماری های قارچی شده و یک حالت کپک مانند به روی برگ ها بوجود می آید و برگ ها چسبناک می شوند، در این مواقع باید با یک پارچه مرطوب و آب صابون از روی برگ پاک شوند وگرنه در نهایت برگ را سیاه می کنند. کنه های عنکبوتی در آب و هوای خشک بیشتر به این گیاه حمله می کنند.

 

چرا واریته های ابلق رنگ خود را از دست می دهند

نور کافی نیست به محل روشنتری با نور غیر مستقیم منتقل کنید


برگهای گیاه شفلرا رنگ پریده و زرد هستند

کمبود عناصر در خاک گلدان مشهود است کمبود را با تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار جبران کنید.


برگها زرد شده و می ریزند

آبیاری بیش از اندازه است اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک و سپس آبیاری کرده زهکش را بازدید فرمایید آب زیر گلدانی را خارج کنیم.


ساقه ها دراز و منحرف و فاصله برگها زیاد است

هوا خیلی گرم است گلدان را به محل خنک تر و مملو از اکسیژن منتقل کنیم غبار پاشی در رفع عارضه موثر است.

گیاه پژمرده و برگها آویزان است

گیاه تشنه است گلدان را به مدت پانزده دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید. غبار پاشی روزانه را فراموش نکنید.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی گیاه ظاهر شده‌اند

عامل آن حشره آفت است. هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی سمپاشی کنید تا علائم برطرف گردد.

لکه های قهوه ای روی ساقه ها و سطح زیرین برگها مشاهده می گردد

سطح زیرین برگ ها را با سم حشره کش نفوذی سمپاشی کنید و پس از چهل و هشت ساعت لکه ها را با برس مخصوص نرم پاک کنید.

برگها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی آنها مشاهده می گردد


آفات را با سم نفوذی یا جذبی طبق دستور هر هفته سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد.

برگها شفلرا زرد و سطح زیرین آنها تار عنکبوتی است

عامل آن کنه‌های ریز قرمز است. گیاه را هر چهارده روز یکبار با سم کنه کش سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد. غبار پاشی در کاهش آفت موثر است.

برگ ها و ساقه ها ی این گیاه شیره ای دارند که حاوی بلورهای اگزالات کلسیم است و می تواند باعث سوزش لب، دهان و زبان شود، این گیاه را از حیوانات خانگی و کودکان دور نگه دارید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
blank