گیاه یوکا با نام علمی«Yucca» از خانواده Asparagaceae است. جنوب غربی آمریکا و مکزیک، زیستگاه اصلی یوکا می باشد.

مشخصات گیاه یوکا

گیاه یوکا، گیاهی دیر رشد با برگ های باریک و کشیده است. برگ های گیاه یوکا زمانی که جوان هستند، حالت شفاف دارند و به مرور زمان خشن می شوند. بعضی از گونه های آن ممکن است گل های ریز و سفید رنگی تولید کنند و گاها یکسری از گونه ها وارد مرحله گلدهی نمی شوند.

انواع گیاه یوکا

 • یوکا گلوریسا (Gloriosa): این نوع از یوکا را در فضای سبز ایران می توانید مشاهده کنید.
 • یوکا فلاکسیدا (Flaccida): به فلاکسیدا، یوکای زنگوله ای هم می گویند. این گونه در فصل پاییز و بهار گل های سفید رنگ و کوچک در رأس گیاه تولید می کند.
 • یوکا الفانتیپس (Elephantipes): این نوع در ایران به عنوان گیاه آپارتمانی استفاده می شود. یوکا الفانتیپس به ندرت به مرحله گلدهی می رسد و بیشتر به خاطر برگ های زیبا و کشیده اش، مورد توجه عموم قرار گرفته است.
 • یوکا راست راتا (Rostrata): برگ های این گونه نقره ای-خاکستری است. این نوع را باید در محیط بیرون در تماس مستقیم با آفتاب کاشت.
خرید گیاه یوکا از فروشگاه کشاورزی سرچنار

شرایط نگهداری گیاه یوکا

 • آب: در فصل های گرم سال هر دو یا سه روز یکبار و در فصل های سرد هر ده روز یکبار گیاه را آبیاری نمایید. قبل از آبیاری اجازه دهید خاک گلدان خشک شود.
 • نور: یوکا گیاهی نور دوست است و باید در طول رشد به مدت ۲-۵ ساعت از نور کافی برخوردار باشد. همچنین آن را در تماس نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید تا برگ های آن دچار آسیب و سوختگی نشوند.
 • دما: ایده آل ترین دما برای نگهداری گیاه یوکا در محیط های بسته بازه دمایی ۱۳-۲۷ درجه سانتی گراد است. با اینکه بعضی از گونه های آن مقاوم به سرما هستند ولی حداقل دمای ۷ درجه سانتی گراد، در فصل زمستان بهتر است.
 • خاک و کوددهی: خاک های سبک و شنی برای این گیاه مناسب هستند. خاک گلدان را می توانید با خاک باغچه، خاک برگ و ماسه شسته شده پر کنید. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه، زهکش بودن خاک را بررسی نمایید. گیاه را هر ۱۵ یا ۲۰ روز یکبار با استفاده از کودهای شیمیایی کامل تغذیه کنید.
 • تکثیر: گیاه یوکا را می توان با روش های کاشت بذر، کاشت ریزوم، پاجوش یا تقسیم بوته و قلمه زدن تکثیر نمود.
 • گلدان: در اوایل فصل بهار هر دو سال یکبار می توانید اقدام به تعویض گلدان گیاه نمایید.

آموزش ویدیویی تکثیر گیاه یوکا

آموزش تکثیر گیاه یوکا به روش قلمه زنی را در این ویدیو برای شما قرار داده ایم.

بله تکثیر گیاه یوکا به همین راحتی است.

 

آفات و بیماری های گیاه یوکا

 1. بیماری قارچی سفیدک: این بیماری باعث سفید شدن بعضی از برگ های گیاه می شود. برای رفع علائم می توانید از سموم قارچ کش استفاده کنید.
 2. شپشک آرد آلود: مشاهده لکه های سفید و پنبه ای بر روی برگ های نشان دهنده حضور این آفت می باشد. در این صورت گیاه یوکا را با سموم حشره کش سمپاشی نمایید.
 3. سیاه شدن برگ ها: آبیاری زیاد و پشت سر هم باعث می شود برگ های یک شاخه در این گیاه سیاه رنگ شوند. قبل از آبیاری از خشک بودن خاک گلدان مطمئن شوید.
 4. خشک شدن برگ ها: در فصل زمستان ممکن است برگ های گیاه به خاطر هوای گرم محیط خشک شوند. باید گلدان گیاه را در محیط خنک قرار دهید.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم