نام رایج: آکالیفا

نام انگلیسی: Chenille plant

نام علمی: Acalypha hispide

خانواده: Euphorbiaceae

دو واریته از این گیاه به عنوان گل خانگی و گلکاری خارج از اطاق موجود است که از لحاظ شکل ظاهری با همدیگر متفاوتند. اگر چه نیازهای زیستی هر دو مشابه است. 

برگهای ریز سبز رنگ آن در بین خوشه­ های گل زرشکی به بیننده اجازه مقایسه رنگها را به راحتی می­دهد جنبه تزئینی آن به خاطر خوشه­ های زرشکی رنگ، دراز، بدون گلبرگ و آویزان در بین برگهای سبز است. گونه دیگر آن بنام Acalypha wilkesiana دارای برگهای قلبی شکل مسی رنگ است.

نیازها و شرایط نگهداری گیاه آکالیفا

 • نور: به نور کامل روزانه نیاز دارد، بدون نور کافی رنگ زیبای زرشکی گلها بخوبی توسعه پیدا نمی­کند و به خوبی گل نمی­دهد. آفتاب ظهر گاهی به این گیاه صدمه وارد می­کند.
 • دما: در زمستان حداقل 16 درجه سانتیگراد و حداکثر در تابستان 21 درجه.
 • آبیاری: به منظور مرطوب نگهداشتن دائمی خاک در بهار و اوائل تابستان به 3 – 2 بار در هفته آبیاری نیازمند است. خاک گلدان نباید باتلاقی شود و ریشه گیاه مدت زیادی در آب بماند. در دوره گلدهی باید به خاک گلدان در بین دو آبیاری اجازه داد کمی خشک شود آبیاری در این دوره هفته­ای یک بار است، آبیاری در زمستان هفته ­ای یک بار کافی است.
 • رطوبت: در بهار و تابستان به غبارپاشی هر 2 روز یک بار نیاز دارد اما با شروع دوره گلدهی برای بالا نگهداشتن رطوبت اطراف گیاه ریختن سنگریزه در زیر گلدانی و ریختن آب در آن الزامی است، توجه کنید که سوراخ زهکش نباید با آب تماس داشته باشد. در زمستان خصوصا اینکه اطاق دارای حرارت مرکزی است نباید غبارپاشی انجام گیرد.
 • تغذیه: در بهار و تابستان و دوران گلدهی تغذیه با کودهای مایع مخصوص گیاهان خانگی طبق دستور راهنما الزامی به نظر می­رسد.
 • خاک: مخلوطی از پیت، خاک لوم و ماسه به نسبت مساوی بهترین بستر برای این گیاه است.
 • تعویض گلدان: بعد از گذشت دو سال گیاه شروع به رشد غیر عادی و کم شدن برگها می­کند، قلمه گیری برای ازدیاد در این مرحله صورت می­گیرد گیاه را از فاصله 30 سانتیمتری از سطح خاک درست بالای برگ قطع، گلدان 13 سانتیمتری انتخاب و آنرا تعویض کنید. بهترین زمان در این مرحله اوائل بهار است.
 • تمیز کردن برگها: غبارپاشی برای تمیز کردن برگها کافی است. هرگز از مواد براق­ کننده شیمیایی استفاده نکنید.
نمایش همه
قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت
قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت
 • قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت محبوبترین قارچ کش بازار است. که در دو حجم 250 سی سی و یک لیتری عرضه می شود.(حجم یک لیتری بسیار به صرفه است)
175,000
%9
159,000 تومان
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
هورمون بوستر یا HB
هورمون بوستر یا HB
بستر آماده کاشت بهکام
بستر آماده کاشت بهکام
کود مایع ریشه زایی پروتکت نیچر
کود مایع ریشه زایی پروتکت نیچر

آکالیفا در اواخر تابستان گلهای زیبای زرشکی بیش از 46 سانتیمتری خود را به صورت خوشه آویزان، ظاهر می­سازد زیبائی و دلفریبی این گیاه زمانی به اوج خود می­رسد که گیاه شکل توپی و چنبره ­ای به خود بگیرد.

تکثیر آکالیفا به روش قلمه گیری از انتهای ساقه

 1. اوایل بهار گلدانی با زهکش خوب تهیه و پر از ماسه کنید.
 2. قلمه ­هایی با طول حدود 10 – 8 سانتیمتر تهیه کنید، وجود جوانه انتهائی و دو جفت برگ الزامی است.
 3. یک جفت برگ پائین را حذف و انتهای قلمه را در محلول هورمون فرو کنید.
 4. سوراخی در خاک گلدان ایجاد و  قلمه را طوری در آن فرو کنید که ته قلمه در انتهای سوراخ و یک جفت برگ روی خاک قرار گیرد.
 5. گلدان را آبیاری کنید و با کیسه پلاستیکی بپوشانید هر روز 5 دقیقه کیسه را بردارید، پس از رشد قلمه کیسه را برداشته و گلدان را تعویض کنید.

 نکته جالب:  گیاه دوست دارد در گلدانی زندگی کند که کمی کمتر از احتیاجش فضا در اختیار داشته باشد در نتیجه ریشه­ ها با برخورد مانع جدار گلدان در هم بپیچند و در هم بروند. گلدان بزرگتر از اندازه رشد را کم و یا متوقف می­کند.

آفات و مشکلات گل آکالیفا

لکه­ های پشم ­آلود سفید رنگ روی برگها مشاهده می­گردد

عامل آن لارو حشره آفت است. لکه ­ها را با پنبه آغشته به محلول سم حشره­ کش پاک و یا هر 14 روز یک بار با محلول سم اسپری کنید.

برگها شدیدا سیاهرنگ می­شوند

هوا خیلی سرد است حداقل درجه حرارت در تمام فصلها 16 درجه است، گلدان را به محل گرم­تر منتقل کرده و برگهای سیاه رنگ را حذف کنید.

برگها خاک­ آلود هستند و تارهای ریز روی آنها دیده می­شوند

علائم در اثر حمله کنه قرمز گیاهی است. گیاه را با محلول سم نفوذی سیستمیک کنه ­کش هر 14 روز یک بار محلول پاشی کنید تا علائم از بین بروند، لکه­ ها را با پنبه آغشته با محلول سم پاک کنید.

 هشدار آیا گیاه خود را برای سفر فصلی به فصل دیگر خصوصا به زمستان مجهز و آماده کرده­ اید. توجه کنید که یخ­ زدگی واقعا کشنده است.

گلهای منگوله ­ای آکالیفا ظاهر نمی­شوند

به کمبود مواد غذائی و نور و حرارت فکر کنید. گلدان را به محل پر نور و گرم تر با درجه حرارت 21 – 16 درجه منتقل و موادغذائی را اسپری کنید تا گلها ظاهر شوند.

گلها پوسیده می­شوند

رطوبت زیاد است. غبارپاشی را متوقف کنید گلدان را به محل گرم­تر با درجه حرارت 21 درجه یا کمی بیشتر منتقل و جریان هوا را برقرار کنید.

برگها شل و کم­جان هستند

اگر بهار و تابستان است آبیاری کافی نیست خاک را تا تشکیل گلها مرطوب نگه دارید سپس فاصله بین دو آبیاری را بیشتر کنید.

لکه­ های سیاهرنگ روی برگها ظاهر می­شوند و شادابی آنها کم شده است

به لکه ­ها دست نزنید، با آب ولرم اسپری کنید تا از بین بروند.

اگر چه نور کافی است ولی برگها سبزی خود را از دست می­دهند

رطوبت خاک زیاد است. سوراخ ته گلدان را بازدید کنید، اگر زهکش برقرار است عارضه مربوط به خاک است، در بهار خاک را تعویض کنید.

برگها خشک می­شوند

هوا خیلی خشک است. در بهار و تابستان هر دو روز یک بار روی برگها غبارپاشی کنید، بعد از شروع گلدهی غبارپاشی را به هفته ­ای یک بار کاهش دهید. هرگز روی گلها غبارپاشی نکنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

blank

هزینه ارسال 
شهرستان: 30,000 تومان
(پست سفارشی)
تهران: 25,000 تومان
(زیر 24 ساعت)
سفارشات تهران
بالای 200 هزار تومان (رایگان) 

فروشگاه سرچنار
close-link
0
blank