نام رایج: آدرومیشوس

نام انگلیسی: Adromischus

نام علمی: Adromischus cooperi

خانواده: Crassulaceae

بیش از ۵ گونه از این گوشتی در دسترس حرفه ­ای­ ها نیست، زادگاه آن آفریقای جنوبی و یکی از سازگارترین گیاهان خانگی و یا گلخانه ­ای است که ارتفاع آن به ۵ و عرض آن به ۱۵ سانتیمتر می­رسد. ریشه­ های آن ضخیم و ریزوم مانند است که اندام هوایی را بخوبی نگه داشته است در صورت لزوم سموم دفع آفات گیاهی خاص گوشتی­ها و خانواده Crassulaceae  استفاده گردد. استفاده از سموم دیگر برای این گیاه ضرر دارد.

آشنایی با چند نوع آدرومیشوس


نیازها و شرایط نگهداری آدرومیشوس

  • نور: برای فشرده نگه داشتن گیاه و توسعه رنگها و نقاط زیبای روی متن سبز به نور شدید نیاز دارد.
  • دما: حداقل دما ۴ درجه سانتیگراد و در گلخانه زیر ۳۷ درجه است هوای پاک و مملو از اکسیژن از دیگر نیازهای آن است.
  • آبیاری: در تابستان هر دو هفته یک بار به آبیاری  نیاز دارد و باید به خاک در بین دو آبیاری اجازه خشک شدن را داد. در هوای گرم تابستان به یک بار در هفته برسانید و سپس در پاییز به دو هفته یک بار برسانید. در زمستان آن را خشک کنید.
  • تغذیه: اگر تعویض گلدان صورت نگیرد هر تابستان یک یا دو بار با کود قوی پتاس­ دار تغذیه کنید اما با تعویض گلدان اصولا به تغذیه نیازی نیست.
  • خاک: در خاک حرف اول را زهکش می­زند به همین علت مخلوطی از کمپوست بدون خاک با ۴۰ درصد ماسه شکری تا نخودی برای این گیاه بهترین خاک است.
  • تعویض گلدان: هر بهار با گلدان ۵/۱ برابر قبلی تعویض صورت می­گیرد اما نکته قابل توجه در تعویض این گیاه اذیت نشدن برگها است که محل اتصّال بسیار ضعیفی با گیاه دارند. مسئله مهم­تر قرار گرفتن ریشه ­ها در خاک به همان وضعیتی که در گلدان قبلی داشته است چنانچه گیاه پایین تر یا بالاتر کاشت گردد خطر فساد ریشه به همراه خواهد داشت.
  • ازدیاد: ازدیاد منحصرا به وسیله برگ صورت می­گیرد ازدیاد با برگ را در مقدمه کتاب بخوانید.

 هشدار توقف در رشد می­تواند دو عامل داشته باشد، یا به تغذیه نیاز دارد که ۲ بار در تابستان با کود پتاسه تغذیه کنید و یا ریشه را بازدید کرده و در صورت وجود شپشک آردآلود آنرا در محلول ۵/۱ در هزار یک سم جذبی بچرخانید و در گلدان تمیز با کمپوست نو کاشت کنید، دو هفته اول آبیاری نکنید.

زیبایی آدرومیشوس به نقاط روی برگها در متن سبز خاکستری است که شرح آن غیرقابل وصف است. اندازه آن از ۱۵ سانتیمتر تجاوز نمی­ کند و با مواظبت حداکثری از نقطه نظر نور و حرارت رنگ بندی روی برگها توسعه می­یابد و شاخه گل دهنده آن در اواخر تابستان ظاهر می­شود. هر برگ می­تواند یک گیاه جدید تولید کند.

ازدیاد گیاه آدرومیشوس

  1. در آخر بهار با ظهور برگهای جدید ۳ یا ۴ برگ از نقطه نزدیک به بالا به آرامی قطع و در گلدانی خشک و خالی برای مدت ۲ روز نگهداری کنید.
  2. در گلدان کمپوست خشک بریزید و نوک برگها بدون اینکه در کمپوست فرو کنید؛ فقط کمپوست آنرا لمس کند، کمی به طور اریب و کج آنرا به طرف لبه گلدان برانید گلدان را آبیاری نکنید تا آثار ریشه در انتهای برگها پیدا شود، گیاهچه جدید پس از چند روز در محل تماس با خاک شروع به رشد می­کند. برگ را تا از بین رفتن از گیاهچه جدا نکنید.

آفات و مشکلاتی گیاه آدرومیشوس

حشرات سیاه و سبز روی ساقه گل دهنده وجود دارد

عامل شته سیز و سیاه است، برگها را با کاغذ بپوشانید و گلها را با سم نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا پاک شدن گیاه سمپاشی هر ۱۰ روز یک بار تکرار شود.

 دقت کنید پس از تمام شدن عمر گلها و پژمرده شدن ساقه گل دهنده آدرومیشوس با فشار بالا نکشید، گیاه صدمه می­بیند. با کارد تیز از قاعده قطع کنید.

حشرات سیاه و سبز روی ساقه گل دهنده وجود دارد

عامل شته سبز و سیاه است. برگها را با کاغذ بپوشانید و گلها را با سم نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا پاک شدن گیاه سمپاشی هر ۱۰ روز یک بار تکرار شود.

برگها رنگ پریده شده گلها ظاهر نمی­شوند ساقه دراز شده و فاصله بین برگها زیادتر است

نور کافی نیست یا درجه حرارت بالا است. گلدان را به نقطه­ای نورانی منتقل کنید در زمستان درجه حرارت را زیر ۱۰ نگهدارید.

برگها شکل طبیعی خود را از دست داده ­اند

عارضه مربوط به استفاده بی­رویه از سموم حشره­ کش است. نوع سم را باید کارشناس تعیین کند. غلظت و نوع سم در گوشتی­ها خیلی اهمیت دارد.

برگهای آدرومیشوس سیاه شده می­ریزند ساقه هم آبکی شده است

هوا به شدت سرد و مرطوب است، خاک هم دارای رطوبت شدید است. در زمستان گلدان را خشک و بالاتر از ۴ درجه نگهدارید. اگر کلیه شرایط مساعد است ممکن است عارضه مربوط به حمله حشره شپشک درخت مو باشد. اگر ساقه فاسد شده ولی برگها سالم هستند از آنها برای قلمه­ گیری استفاده کنید.

اجسام پنبه ­ای شکل روی برگها است

شپشک آرد آلود عارضه را به وجود آورده است. با پنبه و یا برس نرم آغشته به سم نفوذی حشره­ کش سطح برگهای آلوده را خیس کنید سمپاشی گیاه نیز با همین سم توصیه می­گردد. در فصل رشد ۳ – ۲ بار سمپاشی کنید.

در تابستان برگهای آدرومیشوس خشک و می­ریزند

اگر ساقه پابرجا است مربوط به خشکی زیاده از حد خاک است، گلدان را برای نیم ساعت داخل ظرف پر از آب قرار دهید تا سیراب شود. اگر تمام برگها ریخته ­اند به نهایت خشک و یا به نهایت مرطوب است. شرایط را بررسی کنید اگر مرطوب است گلدان را خشک کنید و زهکش را بازدید کنید. توجه داشته باشید پژمرده شدن در زمستان کمی عادی است.

لکه­ های سوخته روی برگها است

گلدان را یکبارگی و فوری در معرض آفتاب قرار داده­اید، فورا گلدان را به سایه ببرید و برای ۲ هفته گام به گام آنرا به آفتاب منتقل کنید. جریان هوا و اکسیژن فراوان فراموش نفرمایید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم