نام رایج: آئونیوم

نام انگلیسی: Aeoninum

نام علمی: Aeonium arboreum

خانواده: Crassulaceae

گوشتی از جزایر قناری با گلهای بنفش رنگ که به سیاهی می­رود ساقه اصلی با ابتدای برآمده و غده ­ای نهایتا به ساقه­ های فرعی منشعب که هر کدام از این ساقه ­ها در انتها به یک عدد گل زیبا ختم می­گردد. مانند هر کراسولای دیگر به سموم حشره ­کش مختلف حساس است و باعث از بین رفتن برگهای آن می­گردد. ارتفاع گیاه به ۵۰ – ۶۰ سانتیمتر و عرض آن به ۳۰ – ۲۰ سانتیمتر بالغ می­گردد. این گیاه زیبای زینتی خانگی به عنوان گیاه بونسایی هم مورد استفاده قرار می­گیرد.

انواع گل آئونیوم

نیازها و شرایط نگهداری گل آئونیوم

  • نور: رمز و راز اشعه آفتاب و پاک بودن هوا برای کراسولاها و خصوصا آئونیوم، توسعه رنگ بنفش سیاه در برگها است که عدم وجود آفتاب شفاف باعث سبز شدن رنگ برگها و بد شکل و قواره شدن گیاه می­گردد. خارج کردن گیاه و به بیرون بردن آن در تابستان برای بالا رفتن  احتمال گلدهی الزامی است.
  • دما: حداقل درجه حرارت برای آن ۴ است و در تابستان حدود دو هفته به تدریج و گام به گام و نه به صورت آنی و فوری آنرا باید بیرون از اتاق در نور شدید قرار داد.
  • آبیاری: با هر دو هفته یک بار در بهار شروع کنید، آنرا در تابستان به هفته­ ای یک بار برسانید و بین دو آبیاری صبر کنید تا خاک خشک شود سپس آبیاری کنید. در پاییز آبیاری را کاهش دهید و همانند بهار دو هفته یک بار کافی است و در زمستان فقط یک بار در هر ماه آبیاری کنید مگر اینکه گلدان خیلی تشنه و گیاه خود را انداخته باشد توجه فرمایید که این افزایش و کاهش باید به تدریج باشد و آبیاری در رأس هفته و ماه معنی و مفهومی ندارد.
  • تغذیه: کود قوی پتاسه از فروشنده تقاضا و گیاه آئونیوم خود را فقط هر ماه یک بار در بهار و تابستان تغذیه کنید.
  • خاک: کمپوست کم خاک همراه با شن شکری تا ماشی بهترین خاکی است که باز بودن زهکشی را تأمین می­کند.
  • ازدیاد: شاخه­ های جوانی که از ساقه اصلی روییده و حدود ۸ سانتیمتر طول دارند انتخاب و از آنها قلمه ­گیری کنید

نکته: زبباتی و به سیاهی رفتن برگ­ها در آئونیوم بدون زحمت به دست نمی­آید و احتیاج به نور شدید و بیرون بردن از اتاق در تابستان دارد مانند اکثر کراسولاها پس از چند سال حجم و ارتفاع آن زیاد شده و فقط برای قلمه ­گیری مناسب است ریشه­دار شدن قلمه­ ها ساده است.

نکته: در هنگام سمپاشی و غبار پاشی گل­ها را بپوشانید.

روش تکثیر گل آئونیوم به روش قلمه گیری

  1. در اواخر بهار یا اوایل تابستان شاخه­ های متصل به تنه اصلی را که دارای برگهای قوی و شاداب هستند انتخاب و با کارد تیز در حد کارد موکت بری قلمه­ های ۸ – ۵ سانتیمتری از آنها تهیه فرمایید.
  2. قلمه­ ها را در پودر هورمون ریشه ­زا فرو کنید و برای دو روز جهت جلوگیری از فساد به آن اجازه خشک شدن بدهید سپس به کمپوست خشک منتقل کرده و تا ظهور ریشه ­ها آبیاری نکنید.

مشکلات، بیماریها و آفات گل آئونیوم

حشرات ریز و سبز رنگی روی برگ­ها و لابلای آنها مشاهده می ­شوند

شته سبز به برگها حمله کرده است. با سم نفوذی طبق دستور گیاه را تا پاک شدن کامل هر ۱۰ روز یک بار سمپاشی کنید.

برگ­های آئونیوم سیاه شده می­ریزند و انتهای ساقه سیاه و آبکی است

هوا به شدت سرد و خاک گلدان مرطوب است. آبیاری بیش از اندازه عامل آن است، گلدان را به نقطه­ای گرم­تر با درجه بالاتر از ۴ منتقل کرده و برگها و ساقه ­های سیاه شده را حذف و با پودر قارچ­کش آغشته کنید. در زمستان گلدان را خشک نگه دارید و در بقیه فصلها اجازه دهید در فاصله بین دو  آبیاری خاک خشک شود.

در زمستان، برگ­ها پژمرده شده­ و می­ریزند

اگر چه خاک خیلی خشک است امّا فقط به اندازه ­ای آب دهید که خاک مرطوب شود در زمستان فقط هر ماه یک بار کافی است.

برگها سبز کم رنگ هستند

نور کافی نیست به تدریج برای دو هفته گیاه را به نقطه ­ای نورانی منتقل کنید.

برگ و ساقه گل آئونیوم می ریزند

خاک خشک است و یا ریشه با حمله حشره آفت صدمه دیده است. اگر احتیاج به آبیاری دارد رفع علت کنید. اگر ضایعه مربوط به آفت است.

رشد کم شده است و اجسام پنبه ­ای شکل روی ریشه ­ها دیده می­شوند

شپشک ریشه عامل آن است گیاه را از گلدان خارج کرده و ریشه را در محلول سم نفوذی قرار داده کاملا بشویید، پس از  3 – ۲ روز و بعد از خشک شدن ریشه­ آنرا در کمپوست نو و گلدان نو دوباره کاشت کنید. پس از ۲ هفته آبیاری کنید.

برگ­ها کم و کوچک هستند

یا خاک به شدت خشک و گیاه کم آب است و یا ریشه­ ها در هم رفته و نیاز به تعویض گلدان دارد. شرایط را بررسی کنید اگر خاک استخوانی شده است گلدان را به مدت نیم ساعت درون سطل یا طشت آب قرار دهید وگرنه گلدان را در بهار و یک درجه بزرگتر تعویض کنید.

ساقه­ ها دراز و برگ­ها کم پشت شده و رنگ زیبای بنفش خود را از دست داده ­اند

هوا خیلی گرم است و اگر در زمستان هستید خاک خیلی رطوبت دارد، گلدان در نقطه­ ای با جریان هوا قرار داده و خاک را خشک نگه دارید.

علت لکه­ های سوخته روی برگهای گل آئونیوم

آفتاب سوختگی است به صورت آنی و فوری به آفتاب منتقل شده، فورا گلدان را به سایه ببرید و برای دو هفته به صورت گام به گام و تدریجی گلدان را به آفتاب منتقل کنید. جریان هوا را فراموش نفرمایید.

اجسام سفید پنبه­ ای شکل روی برگها خصوصا ساقه ­های جوان قرار دارد

شپشک آرد آلود عامل آن است، پنبه یا برس خیلی نرم به محلول سم نفوذی آغشته و لکه ­ها را مسموم کنید،  سمپاشی بدنه گیاه با همین سم و تکرار آن پس از ۱۰ روز فراموش نشود.

قطعات نیمه دایره ­ای از حاشیه برگها خورده شده، ساقه باد کرده و رشد متوقف شده است

شپشک درخت مو عامل آن است. در اطراف ساقه و سطح خاک گل آئونیوم خود را با پودر سم حشره ­کش پودر پاشی کرده و ساقه متورم را با تیغ کمی شکاف داده تا لارو حشره پیدا شده و سپس خارج کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم