گل اسکینانتوس یا رژ لب با نام علمی Aeschynanthus از خانواده Gesneriaceae می باشد. مالزی، اندونزی، فیلیپین زیستگاه اصلی گل رژ لب هستند. اسکینانتوس گیاهی هوازی و گلدار که ممکن است برای بیشتر مردم ناشناخته باشد. اما مراقبت و پرورش آن مانند دیگر گیاهان آپارتمانی کاری آسان است.

مشخصات گل اسکینانتوس

برگ های گل اسکینانتوس ضخیم و براق با گل های قرمز و زرد رنگ می باشد. گل های این گیاه در اواخر بهار تولید می شوند. ساقه های گل اسکینانتوس رونده هستند و ارتفاع آنها به ۳۰-۶۰ سانتی متر می رسد. در دمای معمولی اتاق ممکن است رشد چندان خوبی نداشته باشد. با اینکه ممکن است برای اولین صاحب گل اسکینانتوس شوید ولی با رعایت شرایط نگهداری، شاهد گیاهی با گل های زیبا خواهید بود.

نمونه ای از انواع گل اسکینانتوس

اسکینانتوس پوکا صورتی (aeschynanthus pink polka)

اسکینانتوس رادیکانس (aeschynanthus radicans)

اسکینانتوس سپشیوس (aeschynanthus speciosus)

اسکینانتوس لوبیانوس(aeschynanthus lobbianus)

اسکینانتوس مارموراتوس(aeschynanthus marmoratus)


شرایط نگهداری گل اسکینانتوس

  • آبیاری: گل اسکینانتوس را در ماه های گرم سال به طور منظم و کامل آبیاری کنید. هنگام آبیاری مجدد نیز میزان خیس بودن خاک گلدان را بررسی کنید. در روزهای سرد از میزان آبدهی بکاهید. اگر متوجه شدید که برگ های گیاه چروکیده می شوند یعنی از آبیاری گیاه زمان زیادی گذشته است. همچنین وجود برگ های زرد رنگ هم حاکی از آبدهی بیشتر گیاه می باشد.
  • دما: بازه دمایی ۱۸-۲۴ درجه سانتی گراد مناسب برای نگهداری و پرورش اسکینانتوس است.
  • نور: گلدان گل اسکینانتوس را در فصل بهار و تابستان در محیط های روشن و پر نور قرار دهید. این کار باعث می شود گیاه شما گل های بهتری تولید کند. در فصل زمستان می توانید اسکینانتوس را در تماس مستقیم نور خورشید قرار دهید. وجود برگ های قهوه ای نشان می دهد که گیاه نور کمتری برای رشد دریافت می نماید.
  • خاک و کوددهی: خاک گلدان را با ترکیبی از خاکبرگ یا پیت ماس و ماسه پر کنید. هر دو هفته یکبار می توانید از کودهای محلول در آب برای کوددهی استفاده نمایید. برای گلدهی بهتر از کودهایی که حاوی میزان فسفر بالا هستند گیاه را تغذیه کنید. در فصل زمستان نیازی به کود ندارد.
  • تکثیر: بهترین راه برای تکثیر و تولید انبود گل اسکینانتوس روش قلمه زنی است. بهتر است در فصل هبار و تابستان که سرعت ریشه دهی گیاه بالا است، تکثیر صورت گیرد.
  • گلدان: زمانی که ریشه ها کل فضای گلدان را پر کردند اقدام به تعویض گلدان نمایید. لذا برای رشد بهتر اسکینانتوس هر ۲-۳ سال یکبار جابجایی گلدان می تواند مناسب باشد.
  • هرس: پس از مرحله گلدهی گیاه نیاز به هرس دارد. هرس از پوسیده شدن اسکینانتوس جلوگیری می کند و باعث می شود شکوفه های بهتر و بیشتری تولید نماید.

آفات و بیماری های گل اسکینانتوس

مانند اکثر گیاهان آپارتمانی این گل هم میتواند تحت تاثیر آفاتی مانند شته، عنکبوت قرار گیرد. برای پیشگیری از آنها می توانید حشره کش های طبیعی مانند روغن چریش یا روغن بر روی گیاه اسپری نمایید.

آفت بوتری تیس: در صورت مشاهده لکه های سیاه رنگ بر روی گل اسکینانتوس یعنی به آفت بوتری تیس ابتلا شده است. هوای سرد عامل این آفت می باشد و باید گلدان گیاه را به جای گرم انتقال دهید. همچنین برای جلوگیری از شیوع آفت می توانید از سم قارچ کش استفاده کنید.

کوچک بودن گل ها: در سال های اول رشد اگر گلی تولید نکرد یا دارای گل های کوچک بود نشان می دهد که گیاه نیاز به تغذیه مصنوعی دارد و همچنین گلدان گیاه بزرگتر می باشد.

ریزش برگ ها: در اثر هوای سرد ممکن است برگ های گیاه دچار ریزش شوند که باید گیاه را در محیطی با هوای گرم قرار دهید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم