گل اسکینانتوس یا رژ لب با نام علمی Aeschynanthus از خانواده Gesneriaceae می باشد. مالزی، اندونزی، فیلیپین زیستگاه اصلی گل رژ لب هستند. اسکینانتوس گیاهی هوازی و گلدار که ممکن است برای بیشتر مردم ناشناخته باشد. اما مراقبت و پرورش آن مانند دیگر گیاهان آپارتمانی کاری آسان است.

مشخصات گل اسکینانتوس

برگ های گل اسکینانتوس ضخیم و براق با گل های قرمز و زرد رنگ می باشد. گل های این گیاه در اواخر بهار تولید می شوند. ساقه های گل اسکینانتوس رونده هستند و ارتفاع آنها به ۳۰-۶۰ سانتی متر می رسد. در دمای معمولی اتاق ممکن است رشد چندان خوبی نداشته باشد. با اینکه ممکن است برای اولین صاحب گل اسکینانتوس شوید ولی با رعایت شرایط نگهداری، شاهد گیاهی با گل های زیبا خواهید بود.

نمونه ای از انواع گل اسکینانتوس

اسکینانتوس پوکا صورتی (aeschynanthus pink polka)

اسکینانتوس رادیکانس (aeschynanthus radicans)

اسکینانتوس سپشیوس (aeschynanthus speciosus)

اسکینانتوس لوبیانوس(aeschynanthus lobbianus)

اسکینانتوس مارموراتوس(aeschynanthus marmoratus)


شرایط نگهداری گل اسکینانتوس

  • آبیاری: گل اسکینانتوس را در ماه های گرم سال به طور منظم و کامل آبیاری کنید. هنگام آبیاری مجدد نیز میزان خیس بودن خاک گلدان را بررسی کنید. در روزهای سرد از میزان آبدهی بکاهید. اگر متوجه شدید که برگ های گیاه چروکیده می شوند یعنی از آبیاری گیاه زمان زیادی گذشته است. همچنین وجود برگ های زرد رنگ هم حاکی از آبدهی بیشتر گیاه می باشد.
  • دما: بازه دمایی ۱۸-۲۴ درجه سانتی گراد مناسب برای نگهداری و پرورش اسکینانتوس است.
  • نور: گلدان گل اسکینانتوس را در فصل بهار و تابستان در محیط های روشن و پر نور قرار دهید. این کار باعث می شود گیاه شما گل های بهتری تولید کند. در فصل زمستان می توانید اسکینانتوس را در تماس مستقیم نور خورشید قرار دهید. وجود برگ های قهوه ای نشان می دهد که گیاه نور کمتری برای رشد دریافت می نماید.
  • خاک و کوددهی: خاک گلدان را با ترکیبی از خاکبرگ یا پیت ماس و ماسه پر کنید. هر دو هفته یکبار می توانید از کودهای محلول در آب برای کوددهی استفاده نمایید. برای گلدهی بهتر از کودهایی که حاوی میزان فسفر بالا هستند گیاه را تغذیه کنید. در فصل زمستان نیازی به کود ندارد.
  • تکثیر: بهترین راه برای تکثیر و تولید انبود گل اسکینانتوس روش قلمه زنی است. بهتر است در فصل هبار و تابستان که سرعت ریشه دهی گیاه بالا است، تکثیر صورت گیرد.
  • گلدان: زمانی که ریشه ها کل فضای گلدان را پر کردند اقدام به تعویض گلدان نمایید. لذا برای رشد بهتر اسکینانتوس هر ۲-۳ سال یکبار جابجایی گلدان می تواند مناسب باشد.
  • هرس: پس از مرحله گلدهی گیاه نیاز به هرس دارد. هرس از پوسیده شدن اسکینانتوس جلوگیری می کند و باعث می شود شکوفه های بهتر و بیشتری تولید نماید.

 نکته عمومی: اگر نور اتاق کافی نباشد، برگ­های جدید ریز، ساقه­ ها علفی و ترد و شکننده، طول دمبرگ­ها درازتر از معمول، برگ­ها سفید فام، غنچه ­ها کوچک، گل­ها کم پشت و کم رنگ می­گردند.

آفات و بیماری های گل اسکینانتوس

مانند اکثر گیاهان آپارتمانی این گل هم میتواند تحت تاثیر آفاتی مانند شته، عنکبوت قرار گیرد. برای پیشگیری از آنها می توانید حشره کش های طبیعی مانند روغن چریش یا روغن بر روی گیاه اسپری نمایید.

آفت بوتری تیس: در صورت مشاهده لکه های سیاه رنگ بر روی گل اسکینانتوس یعنی به آفت بوتری تیس ابتلا شده است. هوای سرد عامل این آفت می باشد و باید گلدان گیاه را به جای گرم انتقال دهید. همچنین برای جلوگیری از شیوع آفت می توانید از سم قارچ کش استفاده کنید.

کوچک بودن گل ها: در سال های اول رشد اگر گلی تولید نکرد یا دارای گل های کوچک بود نشان می دهد که گیاه نیاز به تغذیه مصنوعی دارد و همچنین گلدان گیاه بزرگتر می باشد.

ریزش برگ ها: در اثر هوای سرد ممکن است برگ های گیاه دچار ریزش شوند که باید گیاه را در محیطی با هوای گرم قرار دهید.

چرا برگهای گل اسکینانتوس خشک می­شوند(به خصوص در تابستان)

هوا خیلی خشک است، در بهار و تابستان غبارپاشی روزانه با آب سبک و ولرم فراموش نکنید، با ریختن آب در زیر گلدانی سنگریزه­ دار رطوبت دایمی و پایدار ایجاد کنید.

نقاط سیاه رنگ روی برگها مشاهده می­گردد(به خصوص در زمستان)

عامل آن قارچ بوتری تیس که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است، گیاه را به محل گرمتر و خشکی منتقل کرده و با

سم قارچ­کش طبق دستور سمپاشی کنید، غبارپاشی را متوقف کرده و یا کاهش دهید، آبیاری را کمتر کنید.

ساقه ­های گیاه دراز و منحرف هستند

هوا خیلی تاریک است گیاه را به محل پر نورتری منتقل کنید(آفتاب مستقیم هم در رفع علایم مؤثر است اما به مدت بسیار کم، مواظب باشید).

سال دوم است اما گلهای گل اسکینانتوس ظاهر نمی­شوند و برگها خیلی ریز هستند

گلدان انتخاب شده خیلی بزرگ است و نیاز به نغذیه مصنوعی دارد. در هر صورت گلدان را دوباره عوض نکنید ولی تغذیه مصنوعی طبق دستور انجام دهید.

برگها زرد رنگ و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است

کنه ریز قرمز تار عنکبوتی عامل آن است، با پارچه و یا اسفنج سطح زیرین برگ را تمیز و با سم کنه­ کش هر دو هفته یک بار طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علایم برطرف گردند، تأمین رطوبت و غبارپاشی در کاهش آفت مؤثر است.

گیاه در تابستان پژمرده شده است

هوا خیلی گرم و گیاه خیلی تشنه است، گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه یه سطل یا تشت پر از آب ببرید سپس خارج کنید، مواظب آبیاری منظم و طبق دستور باشید.

برگها در زمستان سقوط می­کنند

هوا خیلی سرد است گلدانها را به محل گرمتری منتقل کنید، چنانچه در تابستان برگها سقوط کرده و گلها ظاهر نمی­شوند هوا خیلی سرد و خشک است گیاه را به محل گرمتری منتقل کرده و آبیاری را تنظیم کنید.

گلها در فصل تابستان سیاه شده و می­ریزند

هوا خیلی خشک است، غبارپاشی روزانه با آب سبک و ولرم توصیه می­گردد، به زیر گلدانی سنگریزه ­دار آب اضافه کنید ولی مواظب باشید ته گلدانها با آب در تماس نباشد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم