نام رایج: آگاوه

نام انگلیسی: Century plant

نام علمی: Agave utahensis

خانواده: Agavaceae

آگاوه از گیاهان گوشتی است که قد و قواره آنها تا ۳ متر هم می­رسد اما ارتفاع ۲۰ – ۱۵ و عرض ۲۵ – ۲۰ سانتیمتری آن از مزایانی است که آن را تبدیل به یک گیاه خانگی زیبا کرده است. کناره برگها به شدت نوک­دار، برگها واقعا گوشتی و از کوچکترین آگاوه­ هاست. رسیدن به بلوغ و گلدهی ۲۰ – ۱۰ سال است به گونه­ای که مردم آنرا گیاه قرن نام نهاده­اند و با اغراق بر این باور هستند که هر ۱۰۰ سال یک بار گل می­دهد منتظر گلدهی آن نباشید زیرا پس از آن تلف خواهد شد. از گونه ­های دیگر A. parviflora، A. filifera  و A. americana می­توان نام برد.

زمان گلدهی این واریته از گیاه آگاو همزمان با تلف شدن است که به ۱۰ سال می­رسد که خود از مزایای آن است. تنها عیب این گیاه خارهای نسیتا تیز و گاهی خطرناک آن است که باید در نقل و انتقال آن مواظب بود.

عکس انواع دیگری از آگاو یا آگاوه


نیازها و شرایط نگهداری گیاه آگاو یا آگاوه

  • نور: نور خوب و کافی خورشید برای این گیاه جهت به دست آوردن رنگ و شکل و شمایل زیبا حیاتی است.
  • دما: اگر چه آگاوه ­ها تا درجه حرارت نزدیک به یخ زدن زندگی خود را ادامه می­دهند اما حداقل درجه حرارت برای این گیاه ۴ است.
  • آبیاری: هر دو هفته یک بار در بهار و تابستان به شرط خشک شدن خاک در بین دو آبیاری برای آن کافی است. در زمستان آبیاری را قطع کنید.
  • تغذیه: به کود پتاسه قوی در تابستان هر ماه یک بار نیازمند است اما در پاییز باید تغذیه متوقف گردد.
  • خاک: مخلوط کمپوست کم خاک با ۳۰ درصد ماسه شکری تا نخودی بهترین خاک زهکش­دار برای آن است.
  • تعویض گلدان: هر بهار تعویض به این گونه صورت می­گیرد که گلدان باید یک درجه بزرگتر از قبلی انتخاب شود و تعویض ادامه یابد تا اندازه گلدان به ۲۰ – ۱۸ سانتیمتر برسد. سپس حجم گلدان در تعویض­های بعدی ثابت می­ماند و به نو کردن خاک روئی با احتیاط عمل می­شود.
  • ازدیاد: اگرچه با ریشه جوش­های کنار گلدان می­توان گیاه آگاو را زیاد کرد اما احنمال موفقیت ضعیف است و اخیرا واریته­ های بدون پاجوش به بازار آمده است. تکثیر با بذر بهتر است ولی در صورت خرید مواظب باشید واریته­ های مارک­دار و مشخص را بخرید ممکن است گونه­ های بزرگ قد در آنها باشد.

 نکته: حذف اندام فاسد در گوشتی­ها و کاکتوس­ها زمانی موفقیت آمیز است که محل قطع عضو فاسد با محلول یا پودر قارچ­کش قوی ضدعفونی شود.

نوک برگها قهوه ­ای و دیگر قسمتهای برگ هم قهوه ­ای کم رنگ هستند

یا گلدان به شدت تشنه است که در این صورت برای مدت ۱۵ دقیقه درون طشت آب قرار دهید و در آبیاری روزهای داغ تابستانی دقت بیشتری داشته باشید. و یا اینکه آفتاب سوختگی است. با کاغذ شیشه ­ها را بپوشانید و برای برگها سایه درست کنید، بعد از ۲ هفته گیاه سلامت خود را به دست می­ آورد. قسمتهای صدمه دیده را حذف کنید.

انتهای برگ­ها ترک برداشته قهوه ­ای شده و شکسته می­شوند

گلدان به طرف شیشه پنجره هُل داده شده در اینگونه موارد دقت بیشتری به عمل آورید.

برگها قهوه ­ای و خشک می­شوند

اگر فقط برگهای پایینی هستند عادی است آنها را با کارد تیز حذف کنید. اگر برگهای بالایی این عارضه دارند علت آبیاری بیش از اندازه است ممکن است وسط قاعده پوسیده شده باشد اگر با کشیدن برگها به طرف بالا، قطع گردند خیلی دیر شده است.

علت توقف رشد گیاه آگاو

ریشه­ ها را بازدید کنید اگر به تعویض گلدان نیاز داشته باشد در بهار آنرا تعویض و کمپوست را نو کنید. اگر نیاز به تغذیه دارد در تابستان هر ماه یک بار با کود قوی پتاسه گیاه را تغذیه کنید.

برگها سیاه  شده­ اند

هوا خیلی مرطوب است، ریشه پوسیده است، ممکن است گیاه تلف شود. گلدان را به نقطه­ای با جریان هوا و نور کافی ببرید.

برگهای آگاو دراز و رنگ پریده شده­ اند

علت می­تواند کافی نبودن نور و زیاد بودن رطوبت باشد. شرایط را بررسی کنید، گیاه را به نقطه­ای نورانی ببرید و در زمستان خاک را خشک نگه دارید.

خارج کردن پاگیاه

با دست کردن دستکش و با کارد تیز پاگیاه­ها را با احتیاط از مادر جدا کنید. محل قطع هر چه به مادر نزدیکتر باشد بهتر است. آغشته کردن محل قطع پاگیاه­ها با هورمون برای جلوگیری از آلودگی باکتریایی و تسهیل در ریشه ­زایی فراموش نکنید. ۳ – ۲ روز بعد در گلدان جدید با کمپوست خشک کاشت کنید.

اجسام سفید پنبه­ ای در بین برگها دیده می­شوند

شپشک آرد آلود عامل آن است. با پنبه یا برس نرم آغشته به سم لکه­ها را مسموم کنید تا لارو کشته شود، با محلول سم نفوذی گیاه را سمپاشی و ۳ – ۲ بار در فصل رشد تکرار کنید.

رشد متوقف است و اجسام سفید رنگی در لابلای ریشه دیده می­شود

شپشک ریشه عامل آن است. گیاه را از گلدان خارج و ریشه را در محلول سم نفوذی کاملا بشویید، و قبل از تعویض گلدان دو هفته اجازه دهید خشک شود. کمپوست را نو و گلدان را کاملا تمیز کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم