آلاماندا Allamanda

نام انگلیسی: Golden trumpet

نام علمی: Allamanda cathartica

خانواده: Apocynaceae

شناسنامه: زادگاه اصلی آن آمریکای استوایی، از خانواده خرزهره (آپوسیناسه)، همیشه سبز با برگهای براق و گلهای زرد خیره­ کننده، حداکثر ارتفاع آن در هوای آزاد در یک گیاه 4 ساله حدود 3 متر است.

جهت گل­دهی بهتر در سال آینده احتیاج به حذف شاخه ­های جوان بعد از اتمام گل­دهی دارد، در شهریور و مهرماه باید یک دوره خشکی نسبی را بگذراند و به همین علت به میزان آبیاری کمتری نیاز دارد.

نیازها و شرایط نگهداری گیاه آلاماندا

  • نور: در تابستان نیاز به نور کامل دارد ولی در زمستان نیم سایه برای آن کافی است.  به خاطر بسپارید نیاز نوری گیاهان گلدار و ابلق بیشتر از گیاهان سبز است. توسعه رنگ فقط در نور امکان­ پذیر است.
  • دما: حداقل درجه حرارت در زمستان 13 درجه و حداکثر در تابستان 27 درجه است.
  • آبیاری: به آب فراوان نیاز دارد (در فصل رشد)، همیشه خاک را مرطوب نگه دارید، رطوبت خاک را دایما بازدید کنید. در زمستان فقط زمانی آبیاری کنید که سطح خاک خشک شده باشد، اصولا هفته­ ای یک بار کافی به نظر می­رسد.
  • رطوبت: در بهار و تابستان هفته ­ای دو بار غبارپاشی کنید، دقت کنید که گلها مرطوب نشوند، برای تأمین رطوبت پایدار می­توانید داخل زیر گلدانی سنگریزه و آب اضافه کنید، دقت کنید که ته گلدان با آب در تماس نباشد.
  • تغذیه: در بهار و تابستان با ظهور اولین گل با مواد غذایی مایع یا جامد محلول در آب طبق دستور سازنده گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.
  • خاک مناسب: مخلوطی از خاک لوم و شن درشت به نسبت دو بر یک بهترین خاک است، مخلوط نمودن مقدار کمی پهن گاو پوسیده به خاک کمک زیادی به تغذیه گیاه می­کند.
  • تعویض کردن گلدان: گیاهانی که به تازگی خریداری کرده­اید هر سه ماه یک بار با مشاهده ریشه در ته گلدان، گلدان آن را تعویض کنید؛ پس از یک سال تعویض سالیانه در بهار کافی است.
  • تمیز کردن برگها: غبارپاشی با آب سبک بدون املاح و ولرم برای تمیز کردن برگها کافی است از مواد براق ­کننده شیمیایی که باعث مسدود شدن روزنه­ ها می­گردد خودداری کنید.
  • ازدیاد: ریشه­دار کردن قلمه­ های سفت و چوبی در فصل بهار، ارتفاع گیاه در هنگام خریداری در حدود 45 سانتیمتر ولی پس از4 سال به 3 متر می­رسد، استفاده از قیم مناسب و حذف سر شاخه­ ها موجب زیبایی بیشتر آلاماندا خواهد شد.
  • هرس: جهت فرم دهی و توپی و پرپشت شدن گیاه هر ساله در بهار طول ساقه­ها را حداکثر به 15 سانتیمتر کاهش دهید. عمل هرس را از سال دوم به بعد شروع کنید.

بیماریها، مشکلات و آفات گیاه آلاماندا

برگها زرد رنگ و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است:

با پارچه و یا اسفنج مرطوب سطح زیرین برگ را تمیز کرده و یا با سم کنه­کش طبق دستور هر دو هفته یک بار گیاه را سمپاشی کنید تا علایم  برطرف گردند، تأمین رطوبت پایدار و دایمی در کاهش آفت مؤثر است.

در تابستان و زمستان شاخه ­های گیاه به طرف پایین خم می­شوند:

اگر تابستان است گیاه خیلی تشنه است گلدان را به مدت 15 دقیقه درون تشت یا سطل پر از آب منتقل و سپس خارج کنید، اگر زمستان است هوا خیلی سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

گلها ظاهر نمی­شوند:

نور کافی نیست و یا احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد، شرایط را بازدید و گیاه را به محل پر نورتر و یا طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.

برگهای جدید خیلی ریز هستند:

گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد طبق دستور عمل کنید. از کودهای محلول مخصوص گیاهان خانگی استفاده کنید.

کلیه اندام گیاه سیاه شده­اند:

صدمه مربوط به استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است از آنها استفاده نکنید، جهت تمیز کردن برگها از برس نرم و مخصوص

استفاده کنید.

ساقه ­های گیاه آلاماندا خیلی دراز هستند:

نور کافی نیست، و احتیاج به هرس دارد گیاه را به محل پر نورتری منتقل و شاخه­ها را هرس کنید(مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید).

برگها در زمستان می­پیچند:

هوا خیلی سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

در تابستان برگها پیچیده و قهوه­ای می­شوند:

هوا خیلی سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگها سیاه و ساقه ­ها در حال پوسیدن هستند:

هوا خیلی سرد و رطوبت است (بخصوص در زمستان) گیاه را به محل گرم و خشک­تری منتقل  و با سم قارچ­کش طبق دستور سمپاشی کنید.

زخمهای پنبه ­ای شکل در محل قاعده برگهای آلاماندا تشکیل شده­ اند:

عامل آن حشره آفت است، با سم حشره­کش نفوذی طبق دستور هر دو هفته یک بار سمپاشی کرده تا علایم برطرف گردند، با پنبه آغشته به سم نیز می­توانید لکه ­ها را خیس کنید تا حشره از بین برود.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

blank

هزینه ارسال 
شهرستان: 30,000 تومان
(پست سفارشی)
تهران: 25,000 تومان
(زیر 24 ساعت)
سفارشات تهران
بالای 200 هزار تومان (رایگان) 

فروشگاه سرچنار
close-link
0
blank