نام رایج: آماریلیس

نام انگلیسی: Barbados lily

نام علمی: Amaryllis hippeastrum

خانواده: Amaryllidaceae

شناسنامه: گل برجسته و فاخر آماریلیس سرآمد همه گل­های  پیازی در اول بهار است. تولید کنندگان حرفه­ ای پیازها را طوری تولید می­کنند که فقط یک بار به گل بنشیند اما هم ­اکنون پیازهای معمولی که هر ساله قادر به گل دادن باشد نیز در بازار موجود است و تا 5 – 4 سال می­توان از آنها گل گرفت. گلدان لازم برای آن با قطر 12 سانتی­متر است که در اواخر زمستان پیاز به گلدان می­رود. 

طرز کاشت آن این گونه است که یک سوم از پیاز در بیرون از خاک و دو سوم در خاک می­ماند، سال اول بدون تغذیه گل می­دهد اما چنانچه مایل باشید پیاز شما به گل بنشیند باید در نگهداری از نظر نور و تغذیه کاملا دقت کنید زیرا جنین موجود در  پیاز که مسئول تولید گل در سال آینده است از همین  امسال شروع به زندگی و رشد می­کند.

مشخصات گل آماریلیس

گل آماریلیس قیفی شکل، دارای بو و 30 سانتیمتر پهنا دارد. گلها به رنگهای قرمز، نارنجی، سفید و صورتی هستند. تعداد گلها که روی یک ساقه 60 سانتی متری هستند 6 – 3 عدد است، برگها تا دوران گلدهی تمام نشود ظاهر نمی­شوند. اگر شرایط برای گل فراهم باشد چند هفته گلها روی ساقه می­مانند.


نیازها و شرایط نگهداری گیاه آماریلیس

  • نور: در تمام طول سال احتیاج به نور کافی دارد. اما باید آنرا در معرض مستقیم نور خورشید قرار نداد. لزوم نور در بعد از تمام شدن دوران گلدهی است  به این معنی که گیاه اول اندام هوائی خود را باید رشد دهد تا بتواند به پیاز برای سال بعد برسد.
  • دما: در دوران رشد به درجه حرارت 24 – 16 نیازمند است. گلها در دمای خنک تر عمر بیشتری دارند. در دوران استراحت درجه حرارت پایین­تر و حدود 10 درجه لازم است.
  • آبیاری: خاک باید همیشه مرطوب باشد به همین علت آبیاری هفته ­ای 3 – 2 بار را در ماههای داغ و دوران گلدهی طلب می­کند. در هنگام استراحت زمستانه پیاز را آبیاری نکنید.
  • رطوبت: اگر هوای اتاق خشک است غبارپاشی سبک روی غنچه­ها پیشنهاد می­گردد اما برگها و گلها نباید غبارپاشی شوند. هنگام استراحت نیز غبارپاشی نکنید.
  • تغذیه: از کودهای مخصوص گیاهان خانگی استفاده نکنید. از شروع گلدهی تا زرد شدن برگها هفته­ ای یک بار تغذیه کنید.
  • خاک: خاک لوم زهکش ­دار پیشنهاد می­گردد. اگر مایل به نگهداری آن در سالهای بعدی هستید خاک قوی­تر انتخاب کنید اما زهکش باید خوب باشد.
  • پس از گلدهی: ساقه گل دهنده را قطع نکنید تا به خودی خود زرد و قطع شود. به تدریج دفعات آبیاری را کم کنید و در زمان استراحت 8 – 6 هفته خاک را خشک کنید، سپس پیاز را از پیازچه ­ها جدا و هر کدام را جدا کاشت کنید. خاک پیازچه­ ها باید کمپوست قوی باشد. پیازچه ­ها 3 – 2 سال دیگر به گل می ­نشینند.

مشکلات و آفات گیاه آماریلیس

گلها رنگ پریده شده ­اند:

در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گرفته است. آن را منتقل کنید. اگر درجه هوا گرم باشد گلها عمر چندانی ندارند.

رشد پیاز یا متوقف یا بسیار کند است:

هوا خیلی سرد است. گلدان را به مکانی که دارای حداقل درجه حرارت 16 است منتقل کنید. اگر رشد شروع نشد برای یک یا دو روز آن را روی رادیاتور شوفاژ یا کمی دورتر از بخاری قرار دهید.

اگر چه در فصل دوم سال هستیم اما پیاز رشد نمی­کند:

در فصل گذشته تغذیه و عوامل زیستی مساعد نبوده­اند. اصولا تا زرد شدن برگها تغذیه باید ادامه پیدا کند. پیازهایی که هیچ رشدی از خود نشان نمی ­­دهند حذف کنید.

یعد از یک رشد فوق­ العاده فعالیت پیاز متوقف شده است:

شپشک درخت مو عامل آن است. با پودر حشره­کش قوی گلدان را پودرپاشی کنید.

پیازچه­ های کاشت شده آماریلیس گل نمی­دهند:

یا خیلی جوان هستند و یا اینکه مورد حمله امراض قارچی قرار گرفته­اند.

گلها روی ساقه رنگ پریده خود را می­اندازند:

هوا خیلی گرم است درجه حرارت حداکثر 24 درجه است. گلدان را به نقطه­ای خنک­تر منتقل کنید.

برگها به رنگ سبز – خاکستری درآمده ­اند، گلها هم خود را می ­اندازند:

خاک بی­نهایت خشک است آبیاری را در دوران گلدهی افزایش دهید. کمپوست را همیشه مرطوب نگه دارید.

برگها پس از دوران گلدهی شروع به زرد شدن می­کنند:

طبیعی است، چرخه زندگی پیاز این­گونه است. پس از خشک شدن برگها آبیاری را قطع و پیازها را خارج و انبار کنید. اگر زرد شدن برگها قبل از پایان یافتن چرخه زندگی باشد عامل آن لارو ساقه خوار است. پیاز تلف شده است.

گلهای آماریلیس رو به سیاهی می­روند:

هوا خیلی سرد است. غنچه صدمه دیده را حذف و گلدان را به مکانی گرم­تر منتقل کنید.

نقاط سفید پنبه­ ای پشت برگها ظاهر شده ­اند:

شپشک آرد آلود عامل آن است، با یک سم حشره ­کش نفوذی طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید. ده روز دیگر در صورت لزوم سمپاشی قابل تکرار است.

برگها رنگ پریده به نظر می­رسند:

رطوبت خاک خیلی زیاد است. زهکش را بازدید کنید. مطمئن شوید که خوب عمل می­کند. در فاصله بین دو آبیاری خاک را خشک کنید، اجازه ندهید خاک باتلاقی شود.

تمام شرایط صحیح است اما زمان به گلدان رفتن پیاز رشدی مشاهده نشده است:

پیاز را لمس کنید که آیا در خاک پا برجا است یا نه، به فاسد بودن پیاز قبل از خرید هم مشکوک شوید. زهکش را بازدید کنید. پیازهایی که 6 هفته اول آثاری از رشد خود نشان نمی ­دهند حذف کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

blank

هزینه ارسال 
شهرستان: 30,000 تومان
(پست سفارشی)
تهران: 25,000 تومان
(زیر 24 ساعت)
سفارشات تهران
بالای 200 هزار تومان (رایگان) 

فروشگاه سرچنار
close-link
0
blank