گل آنتوریوم یا فلامینگو (Flamingo Flower) با نام علمی (Anthurium scherzerianum) متعلق به خانواده شیپوری (Araceae) می باشد. آنتوریوم بومی نواحی گرمسیری و مناطق پر باران جنوب آمریکا است.

مشخصات گیاه آپارتمانی آنتوریوم

برگ های گل آنتوریوم به رنگ سبز تیره، پهن، چرمی و قلبی شکل هستند. این گیاه دائمی و گلدار، حاوی گل های قرمز، بنفش، زرد، سفید و صورتی است. ارتفاع آنتوریوم به ۳۵ سانتی متر می رسد.

نمونه ای از انواع گل آنتوریوم

آنتوریوم کریستالیوم (Anthurium Crystallinum)

برگ های گونه کریستالیوم بیشتر مورد توجه است. زیرا برگ های جوان و تازه آن به رنگ بنفش می باشند. به مرور زمان با افزایش سن، برگ های قدیمی به رنگ سبز تبدیل می شوند.

آنتوریوم شزریانوم (Anthurium Schezerianum)

گونه شزریانوم گونه ای مناسب برای پرورش و نگهداری در آپارتمان است. برگ های آم سبز رنگ، پهن و چرمی هستند. این گونه در برابر دماهای پایین مقاوم است. دارای اسپات قرمز و اسپادیکس مجعد و قرمز رنگ می باشد

آنتوریوم آندرانوم (Anthurium andreanum)

این گونه از گل آنتوریوم گل های قرمز رنگ زیبایی تولید می کند.

آنتوریوم مگنیفیکوم (anthurium magnificum)

از دیگر گونه های آنتوریوم هستند که به خاطر داشتن برگ های زیبا و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.


شرایط نگهداری گل آنتوریوم

  • آبیاری: نیاز آبی آنتوریوم به میزان متوسط است. زمانی گیاه به آبیاری مجدد نیاز دارد، که خاک گلدان تا عمق ۳-۴ سانتی متری خشک شده باشد. در طول فصل زمستان کمتر به گیاه آب دهید. با تامین رطوبت از طریق غبارپاشی در فصل های بهار و تابستان می توانید گیاهی شاداب داشته باشید.
  • دما: گل آنتوریوم گیاهی حساس به سرما می باشد. بهترین بازه دمایی برای نگهداری این گیاه در محیط های بسته ۱۸-۲۸ درجه سانتی گراد است.
  • نور: آنتوریوم برای گلدهی به نور متوسط و غیر مستقیم آفتاب نیاز دارد. در اثر نور مستقیم برگ ها دچار سوختگی شده و از بین خواهند رفت.
  • خاک و کوددهی: گلدان گل آنتوریوم را با خاک های سبک پر کنید. بدین منظور می توانید از ترکیب خاک باغچه، ماسه و خاک برگ برای رشد و گلدهی آن استفاده نمایید. برای رشد و گلدهی بهتر، گیاه را هر دو هفته یکبار با کوهای کامل تغذیه نمایید. دقت کنید که خاک گلدان از زهکشی خوبی برخوردار است، در غیر این صورت ریشه های گیاه پوسیده و برگ های آن زرد رنگ خواهند شد.
  • تکثیر: گل آنتوریوم را می توانید به روش های قلمه زنی، پاجوش و کشت بذر تکثیر کنید. زمانی که می خواهید گلدان گل را تغییر دهید زمان مناسبی برای جدا کردن پاجوش های تولید شده در کنار پایه مادری است.

فیلم آموزشی آشنایی با گیاه آنتوریوم، شرایط نگهداری و روش تکثیر

در این ویدیو با گیاه متداول و معروف آنتوریوم کاملا آشنا خواهید شد و شرایط نگهداری آن را نیز فرا خواهید گرفت.

ضمنا به ساده ترین روش ممکن تکثیر گیاه آنتوریوم را به وسیله این ویدیو فرا خواهید گرفت.

زیباترین گیاهان آپارتمانی

آفات و بیماری های گل آنتوریوم

  1. مشاهده لکه های قهوه ای بر روی برگ ها: عامل این حالت نوعی قارچ است که باید از سموم قارچ کش استفاده کنید و در صورت بالا بودن شدت لکه های قهوه ای باید برگ های بیمار را از گیاه قطع نمایید.
  2. کنه قرمز: این آفت بر روی برگ های گل آنتوریوم تارهای سفید رنگی تولید می کند. بهتر است با یک دستمال مرطوب برگ های گیاه را تمیز کرده و باعث از بین رفتن این آفت شوید.
  3. برگ های جدید ریز هستند: کمبود مواد مغذی و فقیر بودن خاک از لحاظ مواد عالی منجر به این حالت می شود.
  4. سیاه شدن برگ ها: اگر حاشیه برگ ها شروع به سیاه شدن کردند حاکی از کمبود مواد مغذی و کلسیم است. اما در صورت مشاهده لکه های سیاه در قسمت وسط گل، باید گیاه را به خاطر ابتلا به قارچ آنتراکنوز با سم قارچ کش بنومیل سمپاشی نمایید.
  5. به گل نرفتن آنتوریوم: کمبود نور و یا آبیاری زیاد (به ویژه در زمستان) از علت های گل ندادن آنتوریوم هستند. باید گیاه را در محیط پر نور قرار دهید و یا میزان آبیاری آن را کاهش دهید. در صورت مساعد بودن شرایط محیطی و سالم بودن آنتوریوم، آن را با کودهای مخصوص گل های گلدار تغذیه نمایید.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم