گیاه آپارتمانی اریکا با نام علمی «Areca lutescens» و نام انگلیسی« Areca Pal» از خانواده اریکاسه،مناسب ترین گیاه برای پرورش و نگهداری در منازل و ادارات است. زیستگاه گیاه آپارتمانی اریکا مناطق گرمسیری جنوب شرقی آسیا و ماداگاسکار است.

مشخصات گیاه آپارتمانی اریکا

این گیاه دارای برگ و ساقه های چرمی است . گیاه اریکا در مناطقی که دارای رطوبت هستند به خوبی رشد می کند. اما این گیاه به خاطر سازگاری هایی که نشان می دهد قابلیت نگهداری در محیط های پوشیده را هم دارد. این گیاه آپارتمانی خاصیت تصفیه کنندگی هوا را دارد. ارتفاع گیاه تا ۶ متر می رسد و تقریبا ۶ الی ۸ برگ از بدنه اصلی آن ظاهر می شود. از ویژگی های بارز گیاه آپارتمانی اریکا این است که سریع می تواند خود را با شرایط محیط نگهداری وفق دهد. در صورت مساعد بودن شرایط اواخر بهار و اوایل تابستان گل های ریز و زرد رنگ تولید می کند. میوه های این گیاه زینتی، بیضی شکل و به اندازه ۵۴ سانتی متر می باشد که خاصیت خوراکی ندارند.

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی اریکا

  • دما: ایده آل ترین دمای رشد برای اریکا ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد است. دمای بیش از حد باعث افتادگی و پوسیدگی برگ ها می شود.
  • آب: در فصل های گرم، گیاه اریکا به دو تا سه بار آبیاری در طول دوره رشد نیاز دارد. در فصول سرد میزان آبیاری را کاهش بدهید.
  • نور: گیاه آپارتمانی اریکا گیاهی نور دوست است؛ البته باید آن را در تابش غیر مستقیم نور قرار دهید . کمبود نور نیز باعث رنگ پریدگی برگ ها نیز می شود.
  • خاک و کوددهی: خاک را با ماسه ترکیب کنید؛ برای زهکشی خوب اریکا مناسب است. ماهی یکبار از کود کامل گیاهان آپارتمانی در طول دوره رشد گیاه استفاده نمایید.
  • تکثیر: راه های تکثیر گیاه اریکا از طریق بذر و جدا کردن پاجوش از گیاه مادری می باشد.
  • هرس: در روزهای اولیه رشد نیازی به هرس ندارد؛ ولی به مرور زمان برگ های قهوه ای و قدیمی را باید از ساقه جدا کرد.

بیماری های گیاه آپارتمانی اریکا

مشاهده تار عنکبوتی بر روی اریکا نشان می دهد که گیاه مبتلا به آفت کنه قرمز تار عنکبوتی شده است. این آفت از شیره گیاه تغذیه کرده و به مرور زمان باعث از بین رفتن گیاه می شود. کنه قرمر تار عنکبوتی در اوایل بهار پدیدار می شود و با گرم شدن هوا سرعت رشد آن افزایش می یابد. می توانید از سموم آبامکتین و متاسیستکوس-آر برای مقابله با آفتاستفاده نمایید.

در گیاه آپارتمانی اریکا اگر برگ ها در طول رشد خود دچار زردی می شوند، ممکن است به خاطر آب مصرفی باشد در این صورت شوری خاک را بررسی کنید. حتی ظهور لکه های سیاه و قهوه ای رنگ بر روی برگ و ساقه، در صورت آبکی بودن به کیفیت آب مصرفی بستگی دارد. لذا بهتر است از آب جوشیده و آب معدنی که فاقد کلر و فلوراید هستند، برای آبیاری استفاده کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به جمع 20000 نفری ما در اینستاگرام بپیوندید

دهها پست آموزشی در زمینه گلها و گیاهان

سریعترین راه پاسخگویی به سوالات شما 
کلیک کنید
Close
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم