اگر چه نخل‌ها زیبایی خاص خود را دارند اما لطافت این‌گونه زبانزد نگهداری‌کنندگان گل و گیاه است و اصولاً داشتن این گیاه جزء افتخار نگهداری‌کننده آن است گیاهانی این چنین در بین گل‌ها و گیاه‌ها خیلی کم هستند. بعضی‌ها نام آن را Areca lutescens می‌دانند. زردی ساقه با رنگ سبز ملایم برگ‌ها تضاد جالبی ایجاد می‌کند، بریدگی‌های برگچه‌ها از سایر نخل‌ها عمیق‌تر است و ساقه اصلی آن با مسن شدن گیاه توسط پا جوش‌ها که سر از خاک بیرون می‌آورند به گونه‌ای پوشیده می‌شود که پس از چند سال فقط برگ‌ها مشاهده می‌گردند و ساقه کاملاً پنهان است.

گیاه آپارتمانی اریکا یا نخل زینتی مناسب ترین گیاه برای پرورش و نگهداری در منازل و ادارات است. زیستگاه گیاه آپارتمانی اریکا مناطق گرمسیری جنوب شرقی آسیا و ماداگاسکار است.

این گیاه دارای برگ و ساقه های چرمی است . گیاه اریکا در مناطقی که دارای رطوبت هستند به خوبی رشد می کند. اما این گیاه به خاطر سازگاری هایی که نشان می دهد قابلیت نگهداری در محیط های پوشیده را هم دارد. این گیاه آپارتمانی خاصیت تصفیه کنندگی هوا را دارد. ارتفاع گیاه تا ۶ متر می رسد و تقریبا ۶ الی ۸ برگ از بدنه اصلی آن ظاهر می شود. از ویژگی های بارز گیاه آپارتمانی اریکا این است که سریع می تواند خود را با شرایط محیط نگهداری وفق دهد. در صورت مساعد بودن شرایط اواخر بهار و اوایل تابستان گل های ریز و زرد رنگ تولید می کند. میوه های این گیاه زینتی، بیضی شکل و به اندازه ۵۴ سانتی متر می باشد که خاصیت خوراکی ندارند.

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی اریکا

  • دما: ایده آل ترین دمای رشد برای اریکا 15 تا 30 درجه سانتی گراد است. دمای بیش از حد باعث افتادگی و پوسیدگی برگ ها می شود.
  • آبیاری: در فصل های گرم، گیاه اریکا به دو تا سه بار آبیاری در هفته در طول دوره رشد نیاز دارد. در فصول سرد میزان آبیاری را کاهش بدهید. اجازه دهیم که خاک در بیین دو آبیاری در زمستان کمی خشک شود و می‌تواند تا 10 روز به گونه‌ای افزایش یابد که خاک کاملاً خشک نشود.
  • نور: گیاه آپارتمانی اریکا گیاهی نور دوست است؛ البته باید آن را در تابش غیر مستقیم نور قرار دهید . کمبود نور نیز باعث رنگ پریدگی برگ ها نیز می شود.
  • خاک و کوددهی: خاک مطلوب برای آن در گیاهان جوان و مسن متفاوت است. برای گیاهان جوان مخلوطی از یک قسمت خاک لوم با یک قسمت پیت و برای گیاهان مسن مخلوطی از ماسه و خاک لوم با نسبت‌های مساوی و کود حیوانی با نسبت یک پنجم کل مخلوط بهترین خاک برای آن است. ماهی یکبار از کود کامل گیاهان آپارتمانی در طول دوره رشد گیاه استفاده نمایید.
  • تکثیر گیاه آپارتمانی اریکا: راه های تکثیر گیاه اریکا از طریق بذر و جدا کردن پاجوش از گیاه مادری می باشد.
  • هرس: در روزهای اولیه رشد نیازی به هرس ندارد؛ ولی به مرور زمان برگ های قهوه ای و قدیمی را باید از ساقه جدا کرد.
  • رطوبت: غبارپاشی دوباره در هفته در تابستان و یک بار در هفته در زمستان برای آن لازم است. در روزهای داغ تابستان داخل زیرگلدانی آب و سنگریزه اضافه کنید. مواظب باشید انتهای گلدان با آب در ارتباط نباشد.
  • تعویض گلدان: هر ساله در بهار گلدان را با یک درجه بزرگ‌تر تعویض کنید. نهایت دقت در صدمه ندیدن ریشه‌ها به عمل آورید. سوراخ زهکش را با تکه گلدان شکسته یا سنگریزه بادامی بپوشانید با سنگین‌شدن گلدان فقط خاک‌رویی آن را تعویض کنید.

نخل سالم Areca دارای برگچه‌های زیاد با رنگ سبز جذاب و ساقه زرد رنگ است پاجوش‌ها از خاک خارج شده و اطراف ساقه را می‌گیرند. برای جلوگیری از انبوه و شلوغ شدن برگ‌ها بهتر است به آنها شکل داد. زیرا برگ‌های زیاد ریشه‌های زیادتری تولید می‌کند و به گلدان بزرگتر نیاز دارد.

بیماری ها مشکلات و آفات گیاه آپارتمانی اریکا

در گیاه آپارتمانی اریکا اگر برگ ها در طول رشد خود دچار زردی می شوند، ممکن است به خاطر آب مصرفی باشد در این صورت شوری خاک را بررسی کنید. حتی ظهور لکه های سیاه و قهوه ای رنگ بر روی برگ و ساقه، در صورت آبکی بودن به کیفیت آب مصرفی بستگی دارد. لذا بهتر است از آب جوشیده و آب معدنی که فاقد کلر و فلوراید هستند، برای آبیاری استفاده کنید.

کلیه برگ‌ها قهوه‌ای شده‌اند:

این عارضه می‌تواند عوامل مختلف داشته باشد. تعویض گلدان در فصل مناسب و وارد شدن ضربه به ریشه‌ها از آنها هستند. گلدان را همیشه در اول فصل بهار تعویض کنید که گیاه با شروع فصل رشد بتواند ریشه‌های صدمه دیده را ترمیم کند. در جابه‌جایی‌ها مواظب گلدان باشید تا به ریشه‌ها صدمه‌ای وارد نگردد. زهکش را بازدید کنید، کلیه آب‌های گلدان باید پس از 15 دقیقه در زیرگلدانی جمع شوند. برگ‌های خشک را قطع کنید برگ‌های جوان به زودی نمایان می‌گردند.

بعضی از برگچه‌ها قهوه‌ای می‌شوند:

از مواد براق‌کننده شیمیایی استفاده شده است. کلیه براق‌کننده‌های شیمیایی دارای مواد نفتی هستند که روزنه‌های برگ‌ها را مسدود می‌کنند. غبارپاشی گیاه را تمیز نگه می‌دارد. در صورت لزوم از اسفنج یا پارچه مرطوب استفاده کنید.

اجسام سفید پنبه‌ای شکل در قاعده برگچه‌ها دیده شده است:

شپشک آرد آلود عامل آن است. گیاه را هر دو هفته یک بار با مخلوط سم نفوذی کنفیدور و آب آبیاری کنید. تا علایم بر طرف گردند. با برس مویی نقاشی و یا پنبه آغشته به همین سم لکه‌ها را خیس کنید.

نوک برگ‌ها شروع به خشک شدن می‌کنند:

هوا خیلی گرم است. اگرچه نخل ها متعلق به نواحی گرم و خشک هستند اما انواع زینتی آن و مخصوصاً این‌گونه ظریف به هر دو دما یعنی سردی و گرمی بیش از اندازه حساس هستند. در هر صورت گیاه را به نقطه‌ای سردتر منتقل کرده و غبارپاشی را فراموش نکنید.

رنگ ساقه رو به زردی می‌رود:

با بالغ‌شدن گیاه ساقه زرد رنگ می‌شود و طبیعی است. برعکس رنگِ زرد کم‌رنگ ساقه با سبز تیره برگچه‌ها یک حالت تضاد به بیننده دست می‌دهد که جالب است.

برگ‌های گیاه آپارتمانی اریکا خود را می‌اندازند:

نیاز به آبیاری منظم دارد. در تابستان خاک همیشه مرطوب و در زمستان اجازه ندهید خاک کاملاً خشک شود غبارپاشی به تنظیم رطوبت کمک می‌کند.

روی برگ‌ها نقاط دایره‌ای و زیر برگ‌ها پولک‌های قهوه‌ای دیده می‌شوند:

زیر این پولک‌ها لارو حشره آفت وجود دارد. با پنبه یا برس ظریف آغشته به سم نفوذی کنفیدور لکه‌ها و دیسک‌ها را خیس و مسموم کنید. پس از چند روز پولک‌های تقریباً جدا شده از برگ‌ها را با خلال دندان حفظ کنید.

زیر برگ‌ها حشرات ریز و تارهای کثیف مشاهده می‌شوند:

کنه قرمز تاز عنکبوتی عامل آن است با سم نفوذی حشره یا کنه کش آبامکتین گیاه را هر دو هفته یک بار سم‌پاشی کنید تا پاک شود. پس از سم‌پاشی اول احتمالاً طغیان کنه‌ها بیشتر خواهند شد. تکرار سم‌پاشی در این‌گونه موارد ضروری است. این آفت از شیره گیاه تغذیه کرده و به مرور زمان باعث از بین رفتن گیاه می شود. کنه قرمر تار عنکبوتی در اوایل بهار پدیدار می شود و با گرم شدن هوا سرعت رشد آن افزایش می یابد.

برگ‌های گیاه آپارتمانی اریکا از نوک شروع به خشک شدن می‌کنند:

هوا خیلی داغ و خشک است. علاوه بر اینکه گیاه باید به نقطه‌ای خنک‌تر منتقل شود غبارپاشی روزانه در روزهایی که دما بالاتر از 21 درجه است توصیه می‌گردد. اضافه کردن آب و سنگریزه به زیرگلدانی بدون اینکه ته گلدان با آب در ارتباط باشد در رفع عارضه مؤثر است.

برگ‌های جدید به طور کامل باز نمی‌شوند:

گیاه از کمبود عناصر غذایی خاک رنج می‌برد در طول بهار و تابستان یعنی دوران رشد هر هفته گیاه را با مواد غذایی مصنوعی مانند کود سه بیست تغذیه کنند.

کلیه برگ‌ها سیاه شده‌اند:

گیاه در معرض هوای سرد بوده است آن را به نقطه‌ای گرم‌تر ببرید. درجه حرارت در تابستان و زمستان باید 16 – 10 درجه باشد. این گیاه نسبت به سرما و گرمای بیش از حد حساس است.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
blank