ژربرا دیزی که با نام های (Barberton daisy و Transvaal) نیز شناخته می شود، دارای نام علمی (Gerbera Jamesonii) است. این گیاه بومی آفریقای جنوبی است و در مناطق گرمسیری تا چند سال عمر می کند اما در مناطق معتدل و خنک به مدت یک سال در گلدان رشد کرده و شکوفا می شود. گفتنی است این گل به خاطر داشتن رنگ جذاب خود در دسته گل ها و گل آرائی ها استفاده می شود. در فضای باز به راحتی پرورش داده می شود ولی به عنوان گیاه آپارتمانی نیز می توان در خانه پرورش داد. برای شکوفا شدن به نور خورشید و درجه حرارت متعادل نیاز دارد. و چندین ماه از سال را می تواند گل دهد.

مشخصات ژربرا دیزی

ژربرا دیزی دارای گل های رنگارنگ از جمله سفید، کرمی، صورتی و قرمز است. هر گل چندین گلبرگ دارد که در دو ردیف قرار گرفته و از یک نقطه مرکزی گوشتی شروع می شوند. ساقه گل کمی زبر است و هر ساقه داری چندین برگ سبز رنگ و لوزی شکل می باشد. این برگ ها کاغذی بوده و کناره های برگ مواج می باشد.

عکسهای زیبا از گل ژربرا دیزی


گونه های مختلف ژربرا دیزی

همانطور که گفته شد ژربرا دیزی دارای انواع گل با رنگ های متنوع است و از طریق روش نوترکیبی رنگ های جدیدی از این گل نیز تولید شده است و بسته به نوع گیاه ممکن بر روی یک شاخه یک گل یا دو گل وجود داشته باشد.

آیا ژربرا دیزی به طور دائم گل می دهد؟

اگر فکر می کنید که آیا ژربرا شما به طور مداوم شکوفا می شود؟

پاسخ منفی است!

شکوفه زدن ژربرا حدود دو هفته طول می کشد تا سوخت گیری کند و سپس دوباره شکوفا می شود. گلها بعد از ظهور روی گیاه چندین هفته شکوفا می مانند.

برای ترغیب ژربرا به شکوفایی مجدد ، ابتدا باید گلهای قدیمی را با استفاده از قیچی هرس استریل شده بطور منظم از بین ببرید.

و اگر ژربرا در گلدان است ، برگهای وسط بزرگ را هرس کنید تا نور بیشتری به مرکز گیاه برسد و رشد جوانه های جدید را تحریک کند.

برای چیدمان گیاه، می توانید برخی از گل ها را بردارید. به این ترتیب ، ژربرا به جای نگهداری گل ، انرژی بیشتری برای توسعه جوانه های گل جدید خواهد داشت.

همانطور که همه این کارها را انجام می دهید ، خاک را مرطوب نگه دارید و هر دو هفته یکبار ژربرا های شکفته خود را با کود محلول در آب که فسفر کمی دارد بارور کنید (مانند فرمول ۲۴-۸-۱۶).

نکته مثبت: گلهای گل ژربرا در هر ساقه فقط یک گل تولید می کنند ، بنابراین کل ساقه را اصلاح کنید تا گیاهان به بهترین شکل خود ظاهر شوند.

نیازها و شرایط نگهداری گل ژربرا دیزی

 • آبیاری: در فصل های گرم به آبیاری منظم نیاز دارد و خاک مرطوب را ترجیح می دهد اما در فصل زمستان نیاز چندانی به آب ندارد.
 1. همیشه قبل از آبیاری رطوبت کمپوست را بازدید کنید. ژبررا دوست دارد در تابستان همیشه مرطوب باشد اما از رطوبت سنگین و خاک باتلاقی بیزار است. در زمستان خشکی را بهتر می‌پسندد و بی آبی را تا حدی دوست دارد که با کم شدن رطوبت خود، حالت ایستادگی خود را از دست داده و جلوی شما تعظیم می کند تا شما آن را دوباره آبیاری کنید.
 2. پس از آبیاری، حدود ده تا پانزده دقیقه صبر کنید؛ باید در این مدت آبهای اضافی از زیر گلدان خارج شده و به زیر گلدانی منتقل شده باشد سوراخ ته گلدان را دائم بازدید کنید.
 • دما: این گیاه درجه حرارت متوسط یعنی ۸۱-۲۱ درجه سانتیگراد را دوست دارد. در این محدوده دمایی احتمال گلدهی و تکرار گلدهی گیاه بالاست. در زمستان، پایین تر از ۸ درجه سانتیگراد را تحمل نمی کند.
 • نور: این گل برای رشد به نور خورشید نیاز دارد اما نور مستقیم به مدت طولانی که منجر به افزایش درجه حرارت محیط شود، برگ های گل را می سوزاند.
 • خاک و کوددهی: خاک گلدان با ترکیبی از پیت و پرلیت یا پیت و ماسه مناسب این گل است. کوددهی این گیاه در زمان هایی که گل می دهد ضروری است. بسته به نیاز گیاه هر دو هفته یکبار یا هر ماه یکبار کود دارای پتاسیم مانند کود ۳۶-۱۲-۱۲ به این گیاه بدهید.
 • تکثیر: این گل خودش دانه هایی تولید می کند که می توانید از آنها برای تکثیر این گیاه استفاده کنید. البته تکثیر این گیاه با این روش کمی دشوار است یعنی این دانه ها خیلی کم جوانه زده و تبدیل به گیاه جدیدی می شوند؛ اگر هم تبدیل شدند شبیه والدین خود نیستند. برای تکثیر ژربرا دیزی از قلمه های ریشه نیز می توان استفاده کرد.
 • تعویض گلدان: در هر زمان از سال می توانید گلدان ژربرا دیزی را عوض کنید. گلدانی را برای تعویض انتخاب کنید که کمی بزرگتر از گلدان فعلی گل باشد. خاک گلدان تازه باید مرغوب و غنی باشد. حتما کف گلدان، سنگریزه یا پوکه بریزید.
 • تمیز کردن: غبار پاشی گیاه را تمیز می کند. از مواد براق کننده استفاده نکنید استفاده از پارچه یا اسفنج خیس از بین رفتن کرکهای روی برگها و ساقه و در نتیجه تلف شدن گیاه را به همراه دارد.

نیاز نوری گیاهان گلدار بیشتر از گیاهان برگی است زیرا نور برای تشکیل رنگ یک عامل حیاتی است.

ژربرا نور آفتاب را لازم دارد نور خورشید را به جز در تابستان هنگام ظهرگاهی تحمل می کند.
کرکها روی شاخه و برگ جزء اندام گیاهی و زیستی به حساب می‌آیند. دستمالی کردن و از بین بردن آنها مرگ گیاه را به همراه دارد. بعنوان گل بریده یک تا دو هفته در گلدان قابل استفاده است.

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی ژربرا دیزی

ژربرا دیزی در برابر اکثر آفات به خوبی مقاومت می کند، اما این گل محل مناسبی برای زندگی مگس سفید است. در صورت مشاهده این حشرات با یک برس یا دستمال مرطوب تمیز برگ ها را تمیز کنید. همچنین می توانید برگها را با حشره کش اختصاصی اسپری کنید. وجود کپک پودری یا قارچ بوتریتیس، روی برگ ها ناشی از پاشیده شدن آب روی برگ ها هنگام آبیاری است و یا ژربرا دیزی را در یک مکان خیلی مرطوب قرار داده اید، برای حل این مشکل می توان از اسپری های ضد قارچ استفاده کرد. اگر ژربرا گل نمی دهد ناشی از دمای خیلی بالا می تواند باشد. قرار دادن گیاهان ژربرا در اطراف کودکان و حیوانات خانگی بی خطر است زیرا سمی نیستند.

برگها چروکیده و قهوه ای می شوند

هر دو عامل بی آبی و پر آبی می‌تواند در بروز این نشانه ها دست داشته باشند.
خاک را بازدید کنید تا متوجه شوید کدام یکی از عوامل باعث شده اند. در تابستان هر دو یا سه روز یک بار گیاه را آبیاری کنید بنابراین همیشه خاک مرطوب خواهد ماند. اما به هیچ عنوان اجازه ندهید گیاه از پر آبی باتلاقی شود.
زهکشی و نوع کمپوست باید مناسب باشد تا بتواند آب اضافی را از گلدان خارج کند. در زمستان کمپوست باید بین دو آبیاری کاملا خشک شود

برگها خیلی دراز شده و گلها هم ظاهر نمی شوند

هوا سرد و محیط تاریک است گیاه را به محلی گرم تر منتقل کنید؛ اما مواظب باشید درجه حرارت بالاتر از بیست و یک نباشد. نور هم باید برای گیاه تامین کنید گیاه نور خورشید را تحمل می کند. در بهار و پاییز با مواد غذایی مصنوعی با درجه متوسط گیاه را تغذیه کنید.

برگها سیاه می شوند

هوا کاملا سرد است در زمستان گیاه را به مکانی با درجه حرارت بالاتر از هشت و در تابستان پایین تر از سیزده منتقل کنید.

قارچ سفید روی برگهای گل ژربرا دیزی ظاهر می شود

عامل آن قارچ بوتری تیس (botrytis) است. گیاه را به مکانی زیر بیست و یک درجه منتقل کرده و هر هفته با محلول قارچ کش نفوذی مانند قارچ کش مانکوزب یا قارچ کش کاپتان گیاه را سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.


برگها در تابستان می‌پوسد

آبیاری خارج از اندازه است بین دو آبیاری اجازه دهید حداقل نصف بالایی کمپوست خشک شود سپس آبیاری کنیم اگر درجه حرارت زیر پانزده است غبار پاشی نکنید. بافت خاک باید مناسب و سوراخ زهکش کاملا باز باشد زیرا زهکش خوب را دوست دارد.


گیاه حالت بی حال و آویزان شده است

درجه حرارت خیلی بالاست نباید بیش از بیست درجه باشد گلدان را به محلی خنک تر منتقل کنید. آبیاری و غبار پاشی با بالا بردن درجه رطوبت در خنک کردن گیاه و محیط آن کاملا موثر است.


لکه های سوخته روی برگها به وجود آمده

عارضه مربوط به براق کننده های شیمیایی هستند هرگز از آنها استفاده نکنید در تابستان با آب ولرم و تصفیه شده و بدون املاح غبار پاشی کنید تا لکه ها از بین برود. اگر درجه حرارت زیر پانزده درجه برسد غبار پاشی نکنید.

حشرات ریز و سفید رنگ اطراف گلدان گل ژربرا دیزی

مگس سفید عامل آن است. گیاه را با سم حشره کش نفوذی کنفیدور سمپاشی کنید.


برگها قهوه ای شده اما چروک ندارند

رطوبت محیط هوا بالاست گیاه را به محلی گرم تر منتقل کنید و حمله قارچ‌های بوتری تیس نیز مشکوک شوید درجه حرارت محیط باید حدود ده درجه باشد جریان هوا برقرار گردد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرصت برنده شدن در سلف سرویس سرچنار را از دست ندهید.

هر هفته سه نفر

 • جایزه را شما انتخاب می کنید.
 • هر هفته به سه نفر جایزه می دهیم.
 • امتیاز جمع کنید و برنده سلف سرویس سرچنار شوید.
سم
close-link