ژربرا دیزی که با نام های (Barberton daisy و Transvaal) نیز شناخته می شود، دارای نام علمی (Gerbera Jamesonii) است. این گیاه بومی آفریقای جنوبی است و در مناطق گرمسیری تا چند سال عمر می کند اما در مناطق معتدل و خنک به مدت یک سال در گلدان رشد کرده و شکوفا می شود. گفتنی است این گل به خاطر داشتن رنگ جذاب خود در دسته گل ها و گل آرائی ها استفاده می شود. در فضای باز به راحتی پرورش داده می شود ولی به عنوان گیاه آپارتمانی نیز می توان در خانه پرورش داد. برای شکوفا شدن به نور خورشید و درجه حرارت متعادل نیاز دارد. و چندین ماه از سال را می تواند گل دهد.

مشخصات ژربرا دیزی

ژربرا دیزی دارای گل های رنگارنگ از سفید تا قرمز روشن است. هر گل چندین گلبرگ دارد که در دو ردیف قرار گرفته و از یک نقطه مرکزی گوشتی مانند شروع می شوند. ساقه گل کمی زبر است و هر ساقه داری چندین برگ سبز رنگ و لوزی شکل می باشد. این برگ ها کاغذی بوده و کناره های برگ مواج می باشد.

گونه های مختلف ژربرا دیزی

همانطور که گفته شد ژربرا دیزی دارای انواع گل با رنگ های متنوع است و از طریق روش نوترکیبی رنگ های جدیدی از این گل نیز تولید شده است و بسته به نوع گیاه ممکن بر روی یک شاخه یک گل یا دو گل وجود داشته باشد.

آیا ژربرا دیزی به طور دائم گل می دهد؟

اگر فکر می کنید که آیا ژربرا شما به طور مداوم شکوفا می شود؟

پاسخ منفی است!

شکوفه زدن ژربرا حدود دو هفته طول می کشد تا سوخت گیری کند و سپس دوباره شکوفا می شود. گلها بعد از ظهور روی گیاه چندین هفته شکوفا می مانند.

برای ترغیب ژربرا به شکوفایی مجدد ، ابتدا باید گلهای قدیمی را با استفاده از قیچی هرس استریل شده بطور منظم از بین ببرید.

و اگر ژربرا در گلدان است ، برگهای وسط بزرگ را هرس کنید تا نور بیشتری به مرکز گیاه برسد و رشد جوانه های جدید را تحریک کند.

برای چیدمان گیاه، می توانید برخی از گل ها را بردارید. به این ترتیب ، ژربرا به جای نگهداری گل ، انرژی بیشتری برای توسعه جوانه های گل جدید خواهد داشت.

همانطور که همه این کارها را انجام می دهید ، خاک را مرطوب نگه دارید و هر دو هفته یکبار ژربرا های شکفته خود را با کود محلول در آب که فسفر کمی دارد بارور کنید (مانند فرمول ۲۴-۸-۱۶).

نکته مثبت: گلهای گل ژربرا در هر ساقه فقط یک گل تولید می کنند ، بنابراین کل ساقه را اصلاح کنید تا گیاهان به بهترین شکل خود ظاهر شوند.

شرایط نگهداری ژربرا دیزی

  • آبیاری: در فصل های گرم به آبیاری منظم نیاز دارد و خاک مرطوب را ترجیح می دهد اما در فصل زمستان نیاز چندانی به آب ندارد.
  • دما: این گیاه درجه حرارت متوسط یعنی ۷-۱۸ درجه سانتیگراد را دوست دارد. در این محدوده دمایی احتمال گلدهی و تکرار گلدهی گیاه بالاست.
  • نور: این گل برای رشد به تابش مستقیم نور خورشید نیاز دارد اما نور مستقیم به مدت طولانی که منجر به افزایش درجه حرارت محیط شود، برگ های گل را می سوزاند.
  • خاک و کوددهی: خاک گلدان با ترکیبی از پیت و پرلیت مناسب این گل است. کوددهی این گیاه در زمان هایی که گل می دهد ضروری است. بسته به نیاز گیاه هر دو هفته یکبار یا هر ماه یکبار کود دارای پتاسیم به این گیاه بدهید. تکثیر: این گل خودش دانه هایی تولید می کند که می توانید از آنها برای تکثیر این گیاه استفاده کنید، البته تکثیر این گیاه با این روش کمی دشوار است یعنی این دانه ها خیلی کم جوانه زده و تبدیل به گیاه جدیدی می شوند، اگر هم تبدیل شدند شبیه والدین خود نیستند. برای تکثیر ژربرا دیزی از قلمه های ریشه نیز می توان استفاده کرد.
  • گلدان: در هر زمان از سال می توانید گلدان ژربرا دیزی را عوض کنید، فقط گلدانی را برای تعویض انتخاب کنید که کمی بزرگتر از گلدان فعلی گل باشد. خاک گلدان تازه باید مرغوب و غنی باشد.

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی ژربرا دیزی

ژربرا دیزی در برابر اکثر آفات به خوبی مقاومت می کند، اما این گل محل مناسبی برای زندگی مگس سفید است. در صورت مشاهده این حشرات با یک برس یا دستمال مرطوب تمیز برگ ها را تمیز کنید. همچنین می توانید برگها را با حشره کش اختصاصی اسپری کنید. وجود کپک پودری یا قارچ بوتریتیس، روی برگ ها ناشی از پاشیده شدن آب روی برگ ها هنگام آبیاری است و یا ژربرا دیزی را در یک مکان خیلی مرطوب قرار داده اید، برای حل این مشکل می توان از اسپری های ضد قارچ استفاده کرد. اگر ژربرا گل نمی دهد ناشی از دمای خیلی بالا می تواند باشد. قرار دادن گیاهان ژربرا در اطراف کودکان و حیوانات خانگی بی خطر است زیرا سمی نیستند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم