بُرزی کاکتوس Borzicactus

نام انگلیسی: Old man of the Andes

نام علمی: Borzicactus

خانواده: Cactaceae

تعداد زیادی کاکتوس با گلهای شبیه به همدیگر اما با قیافه و شکل و شمایل متفاوت تحت نام برزی کاکتوس به فروش می­ رسد. زادگاه اصلی آن پرو، شیلی، بولیوی و آرژانتین است. جزء کاکتوس­ های استوانه­ ای با خارهای بلند قرمز قهوه ­ای زیباتر از گل و مسئله مهم­تر اینکه همگی پوشیده از پشم و الیاف هستند به گونه­ ای که بنام پیرمرد می­ شناسند. گلهای زرد طلایی آن زمانی که گیاه به 30 سانتیمتر رسید ظاهر می­ شوند و بهترین گیاه برای سبد آویز هستند خصوصا گونه Borzicactus Aureisina.

تصاویر زیبا از برزی کاکتوس


نیازها و شرایط نگهداری برزی کاکتوس

  • نور: در طبیعت وحشی تمام گونه های این جنس در معرض نور مستقیم خورشید هستند این نور برای ظهور گلها و سالمتی خارها و کلیه اعمال حیاتی و فیزیولوژیکی گیاه لازم است و نبود نور به معنی شکست در نگهداری آن قلمداد می گردد.
  • دما: در درجه حرارت کمتر از 4 درجه صدمات شدید به گیاه وارد می گردد. بهترین درجه حرارت تابستان برای این کاکتوس38 درجه است. مانند بقیه کاکتوسها هوای جریان دار و مملو از اکسیژن در تابستان مورد پسند آن است.
  • آبیاری: نگهداری رطوبت رابطه مستقیم با اندازه گلدان دارد به گونه ای که هرچه قطر گلدان بیشتر باشد نگهداری رطوبت در آن بیشتر است چنانچه کاکتوس شما در گلدان با قطر 10 سانتیمتر کاشت شده باشد در فصل بهار و تابستان برنامه آبیاری برزی کاکتوس بصورت هر دو هفته یک بار است. از آب انداختن گیاه در زمستان باید به صورت تدریجی و گام به گام باشد. به این معنی که در پاییز به صورت ماهیانه درآورید و در زمستان به طور کلی آن را قطع کنید تا گیاه به خواب زمستانه برود.
  • تغذیه: در فصل های رشد بهار و تابستان به تغذیه هر ماه یک بار نیازمند است، از کودهای پتاسه قوی استفاده کنید. چون گوجه فرنگی هم از کود پتاسه 36-12-12 استفاده می کند کود کاکتوسها بنام کود گوجه فرنگی معروف است.
  • خاک: خاک کلیه کاکتوسها عبارت از ماسه درشت ماشی نخودی شکری است و خاک آن کمپوست با پایه لوم بدون خاک و یا کم خاک است اما در گونه های متفاوت درصد آن مهم است. درصد آن در این گونه به صورت یک قسمت ماسه درشت و دو قسمت کمپوست است.

گونه های دیگر برزی کاکتوس

گونه Borzicactus aureispina دارای ساقه های ضخیم به طول 50 سانتیمتر است که با خارهای طلایی پوشیده شده است. ساقه ها این گونه از برزی کاکتوس قوسی شکل و به طرف داخل و خارج مانند فواره طلایی از مرکز فوران دارند گلها در طول بهار و تابستان به رنگهای صورتی و زرد صورتی ظاهر می شوند.

در گونه Borzicactus trollii خارهای قرمز قهوه ای از بین پوششی پشم مانند و سفید ظاهر شده اند. این گونه به نام پیرمرد پشمالو مشهور است. ظرف 10 سال به حدود 30 سانتیمتر میرسد. سالم بودن این کاکتوس از سرحال بودن رنگ خارها و سفید بودن پشمها است. گلها به ندرت ظاهر می شوند و ازدیاد با پاگیاه و بذر است.

Borziacactus icosagonus از کنار پایه مادری تولید چندین ساقه منحنی شکل می کند که با بزرگ شدن به پایین هدایت می شوند. طول آنها به 45 – 60 سانتیمتر می رسد و با آویزان شدن منظره زیبایی به گلدان یا سبد آویزان می دهند. گلهای قرمز نارنجی آن از بین موهای زبر و خشن انتهای ساقه خارج می گردد.

Borziacactus intertextus گونه ای کروی است با گلهای قرمز نارنجی یا زرد که به صورت تکی و انفرادی ظاهر می شوند. کره آن بعد از 5 سال به اندازه گریپ فروت می رسد. این گونه به ندرت بصورت کپه ای است.


تعویض گلدان برزی کاکتوس: عمل تعویض گلدان لزوماً به معنی جانشین کردن گلدان بزرگتر دیگری بجای گلدان قبلی نیست. کاکتوس هر ساله رشد معینی دارد و به نقطه ای می رسد که رشد تقریباً متوقف است اما تعویض گلدان نه به منظور افزایش حجم گلدان بلکه بخاطر تعویض خاک رویی و بازدید ریشه ها باید حتما انجام گیرد. در این گونه هر ساله در بهار گلدان را با یک درجه بالاتر تعویض کنید تا قطر گلدان به 13 برسد در این هنگام تعویض گلدان متوقف و فقط به تکان دادن خاک و ریختن خاکهای قدیمی اکتفا گردد.

تمیز کردن و دفع آفات برزی کاکتوس: هر سال 2-3 بار غبارپاشی مخلوط با سم حشره کش توصیه می گردد.

اشاره: زهکش در گوشتیها و کاکتوسها حرف اول و آخر را می زند. اگر کلیه آبهای اضافی گلدان گوشتی و کاکتوس در 15 دقیقه اول خارج نشده باشند، زهکش مشکل دارد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0