نام رایج: کامیس پاریس

نام انگلیسی: Dwarf conifers

نام علمی: Chamaecy paris

خانواده: Cupressceae

کامیس پاریس درخت‌های سوزنی برگ خانواده سرو در بلندی و ارتفاع از 60 سانتی متر تا 60 متر متغیرند و به همین علت انتخاب مناسب درختچه برای کاشت در گل جاها و گلدان‌های بالکنی اهمیت خاص دارد. گیاهان بالکنی اصولاً باید درخت‌های پاکوتاه باشند و خرید درختان کم سن از نظر زمانی و اقتصادی مقرون به صرفه نیست بلکه بهتر است از دختچه‌های متوسط استفاده کرد. 

 نکاتی در کاشت آنها مهم است. همیشه درختانی انتخاب کنید که دارای برگ‌های سرما زده و آفت‌زده نباشند، یقه درخت در گل جاها در همان محلی قرار گیرد که در خزانه بوده است. در صورتی‌که عمیق‌تر کاشت شود ممکن است به پوسیدگی طوقه مبتلا گردد. و نهایتاً اینکه سوزنی برگان همیشه سبز نیاز به هرس ندارند.

تصاویر زیبا از کامیس پاریس


نیازها و شرایط نگهداری کامیس پاریس

 • نور: به نور نیازمند است، اما از سایه هم گریزان نیست.
 • دما: در تمام آب و هوا قادر به زندگی است اما سرمای بیش از اندازه برگ‌ها را قهوه‌ای می‌کند.
 • آبیاری: خاک را همیشه مرطوب نگه دارید، در هوای خشک برگ‌ها قهوه‌ای می‌شوند.
 • رطوبت: در هوای گرم و خشک با هر وسیله‌ای روی آن آب‌پاشی کنید.
 • خاک: خاک لوم.
 • تغذیه کامیس پاریس: هر دو هفت یک بار با محلول‌های غذایی مخصوص گیاهان زینتی آن را تغذیه کنید.
 • ازدیاد: با قلمه ازدیاد می‌یابد (داخل کادر را بخوانید). با بذر هم می‌توان زیاد کرد اما تهیه آن مشکل است.

نمایش همه
قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت
قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت
 • قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت محبوبترین قارچ کش بازار است. که در دو حجم 250 سی سی و یک لیتری عرضه می شود.(حجم یک لیتری بسیار به صرفه است)
175,000
%9
159,000 تومان
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
هورمون بوستر یا HB
هورمون بوستر یا HB
بستر آماده کاشت بهکام
بستر آماده کاشت بهکام
کود مایع ریشه زایی پروتکت نیچر
کود مایع ریشه زایی پروتکت نیچر

تکثیر کامیس پاریس به روش قلمه زنی

 • چون گیاه همیشه سبز است قلمه در هر زمان می‌تواند انتخاب کرد. قلمه‌های 10 سانتیمتری از شاخه‌ها تهیه و برگهای پایینی آن را حذف و به پودر هورمون ریشه‌زا آغشته کنید.
 • گلدان‌های 9 سانتیمتری و کمپوست مخصوص کاشت قلمه تهیه و 4 سانتیمتر از قلمه‌ها را درون کمپوست کاشت کنید. با فشار انگشت خاک‌ها اطراف قلمه را فشرده کنید.
 • گلدان را آبیاری کرده و جهت حفظ رطوبت روی آن کیسه‌ای پلاستیکی بکشید. پس از سه هفته کیسه پلاستیکی را بردارید.

زیبایی منحصر به فرد کامیس پاریس Chamaecyparis

زیبایی کامیس پاریس تنها به همیشه سبز بودن آن منحصر نمی‌گردد، طرز قرار گرفتن برگ‌ها روی شاخه به گونه‌ای است که شاخه‌های جانبی به صورت پهن و کتابی و موجدار خود را نمایش می‌دهند. برگ‌ها فشرده و هرکدام 2 سال عمر دارند، با یکساله شدن برگ، برگ‌های جدیدتری شروع به نمایان شدن می‌کنند و به همین علت شما همیشه آنها را سبز می‌بینید. برگ‌ها رنگ‌های متفاوت دارند، سبز تیره، روشن، زرد و حتی تقریباً آبی در بین آنها یافت می‌گردد. زیبایی میوه‌های ریز آن خالی از لطف نیست.

هشدار

گیاه کامیس پاریس برای تمیز نگه داشتن احتیاج به آب‌پاشی دارد. هرگز در آفتاب آب پاشی نکنید زیرا قطرات به جا مانده روی برگ‌ها نور خورشید را مانند ذره‌بین از خود عبور داده و برگ‌های ظریف آن را می‌سوزانند. پس ازآب‌پاشی گیاه را تکان دهید تا آب بجا مانده فرو ریزد.

مشکلات بیماریها و آفات کامیس پاریس

برگ‌ها زرد می‌شوند:

در اثر حمله کنه مخصوص سوزنی برگان است که در اواسط تابستان آثار حمله آن بیشتر مشاهده می‌گردد. هر 14 روز یک بار با سم کنه‌کش یا حشره‌کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا پاک شود سمپاشی دوم به علت طغیان کنه‌ها لازم است. علت طغیان را در اول کتاب در فصل دفع آفات و امراض جویا شوید.

یک طرف گیاه قهوه‌ای و طرف دیگر سالم است:

باد سرد زمستانی عامل آن است. در زمستان‌های سرد گلدان را در مکانی محفوظ نگهداری نید.

گیاه کامیس پاریس از قاعده ساقه شروع به قهوه‌ای شدن کرده است:

پوسیدگی ریشه عامل آن است که خود می‌تواند به علت مسدود شدن زهکش و باتلاقی شدن خاک باشد و یا اینکه حمله قارچ فیتوفترا باشد. در هر صورت اگر بیماری پیشرفته باشد. هرگز اجازه ندهید ریشه گیاه در آب تقویت کند.

رشد گیاه متوقف شده، پس از سرمای زمستان گیاه بدحال است:

ریشه یخ زده است. این گیاه جهت جلوگیری از صدمات یخ زدگی نیاز به حفاظت با پوشال، پلاستیک، کاغذ و یا هر وسیله دیگر دارد. در صورتی که احتمال سرمای شدید می‌دهید خاک را برای چند روز خشک نگه دارید.

نوک شاخه‌ها قهوه‌ای شده‌اند:

خاک بی‌نهایت خشک است. گیاه را به خوبی آبیاری کنید. اما قبل از آبیاری از کار کردن زهکش مطمئن شوید. قبل از کاشت روی سوراخ زهکش مقداری گلدان شکسته یا سنگریزه بریزید تا خاک‌های شسته شده منقذ را مسدود نکنند. خوب کار کردن زهکشِ برای گیاهان سوزنی برگ کاملاً لازم است.

قارچ‌هایی مانند قارچ خوراکی در یقه گیاه کامیس پاریس مشاهده می‌گردد:

این قارچ خوراکی نیست و عامل بیماری است. گیاه متأسفانه تلف خواهد شد. هرگز این درخت را در باغچه کاشت نکنید زیرا بقیه گیاه‌ها را مبتلا خواهد کرد. گیاه را در آینده در خاک ضدعفوی شده کاشت کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

blank

هزینه ارسال 
شهرستان: 30,000 تومان
(پست سفارشی)
تهران: 25,000 تومان
(زیر 24 ساعت)
سفارشات تهران
بالای 200 هزار تومان (رایگان) 

فروشگاه سرچنار
close-link
0
blank