نام رایج: نخل بادبزنی

نام انگلیسی: European fan palm

نام علمی: Chamaerops humilis

خانواده: Areaceae

نخل بادبزنی از نخلهای زینتی بومی اروپا و نام انگلیسی آن هم مشتق از همین است. از گونه چینی C.chinensis بسیار ظریف‌تر است. بهترین نخل برای اتاق‌ها و سراسرهای سرد است. ارتفاع آن در خارج از اتاق به 6 متر با برگ‌هایی به طول 60 سانتی‌متر می‌رسد اما در محیطی بسته بلندی آن از 2/1 متر تجاوز نمی‌کند. برگ‌های زیبای بادبزنی آن جهت تزیین به کار می‌رود. 

نخل بادبزنی رشد خود را با یک برگ بدون ساقه شروع می‌کند و با خروج برگ‌های بعدی اولین برگ خشک می‌شود و دمبرگ‌های قطع شده ساقه‌ای زیبا می‌سازند.

برگ‌های زیبا و بادبزنی سبز براق آن در صورتی می‌تواند زینت بخش محل زندگی باشد که غبار پاشی و تأمین رطوبت آن فراموش نشود و جهت تمیز کردن برگ‌ها هرگز از مواد براق‌کننده شیمیایی استفاده نکنید. هوای معتدل متمایل به سردی و رطوبت و نور کافی در نگهداری آن نقش مهمی دارند.

نیازها و شرایط نگهداری نخل بادبزنی

  • نور: به نور کامل نیاز دارد، سایه به برگ‌های جدید صدمه جدی وارد می‌کند.
  • دما: بهترین دما برای آن در پاییز تا بهار حدود 10 درجه و در بهار تا پاییز 16 درجه است.
  • آبیاری: برای مرطوب نگهداشتن خاک در تابستان هفته‌ای 3 بار و در زمستان یک بار در هفته گیاه را آبیاری کنید. با مسن شدن گیاه و بزرگ شدن گلدان در تابستان به آبیاری روزانه نیاز دارد.

الف) در تابستان همیشه خاک را مرطوب نگه دارید. قبل از آبیاری با فشار انگشتان یا نوک کارد خاک را آزمایش کنید. اگر خاک مرطوب و یا خشک باشد مشخص می‌گردد.

ب) حجم آب خور گلدان را از آب پر کنید، 15 دقیقه اجازه دهید تا آب‌های اضافی از گلدان خارج شوند سپس آبهای زیرگلدانی را دور بریزید. اگر زیرگلدانی دارای سنگریزه است مواظب باشید ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.

  • رطوبت: غبارپاشی هفتگی در تابستان برای گیاه لازم است. بهتر است جهت حفظ رطوبت گیاه را به صورت گروهی با گیاهان دیگر کاشت گردد.
  • خاک: مخلوطی از دو قسمت خاک لوم با یک قسمت خاک پوسیده شده با شن بهترین خاک زهکش‌دار برای این گیاه است.
  • تعویض گلدان: هر ساله در بهار تعویض گلدان برای گیاهان جوان لازم است. با مسن شدن گیاه در سال‌های پنجم به بعد گیاه را به گلدان یا گل‌جا با قطر 50 سانتی‌متر انتقال دهید اما هر سال به تعویض خاک رویی نیاز دارد.
  • تمیز کردن برگ‌ها: غبارپاشی با آب بدون املاح برگ‌ها را تمیز می‌کند. از مواد شیمیایی استفاده نکنید. برگ‌های پیر را با اسفنج مرطوب تمیز کنید.

آگاهی: تعویض گلدان‌های بزرگ و سنگین سخت است و اقدام به تعویض خاک رویی می‌گردد. حدود 5 سانتیمتر از خاک روبی را با وسیله‌ای تراشیده تا ریشه‌های گیاه آشکار گردد. به جای آن کمپوست غنی از مواد غذایی بریزید.

دقت کنید: در کاشت گروهی گیاهان با نیازهای نوری، رطوبتی و حرارتی گیاهان مختلف تقریباً باید متوازن و همسان باشند.

مشکلات بیماریها و آفات نخل بادبزنی

برگ‌های جدید باز نمی‌شوند:

ممکن است خاک به شدت خشک و یا محیط تاریک باشد شرایط را بررسی کرده و رفع علت کنید. این گیاه شدیداً به نور نیاز دارد و تاریکی برگ‌های جوان را رنگ‌پریده و ضعف می‌کند. آبیاری را در تابستان به هفته‌ای سه بار برسانید و خاک را همیش مرطوب نگه دارید. زهکش مناسب برای نخل‌ها حیاتی است.

برگ‌های جدید نمایان نمی‌شوند:

گیاه احتیاج به تغذیه دارد. هر هفته در تابستان گیاه را با مواد غذایی مخصوص گیاهان زینتی تغذیه کنید. با مسن شدن گیاه و بزرگ شدن گلدان خاک روبی را با خاک نو و غنی از مواد غذایی تعویض کنید

هشدار: قبل از کاشت از مناسب بودن زهکش و مسدود نشدن آن مطمئن شوید زیرا با مسن و سنگین شدن گلدان بازکردن زهکش مشکل است.

پولک‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها و ساقه‌ها مشاهده می‌گردد:

در زیر این پولک‌ها لارو حشره آفت وجود دارد. با برس مویی نقاشی آلوده به سم نفوذی کنفیدور پولک‌ها را آغشته کرده و پس از چند روز آنها را با خلال دندان بردارید.

نوک برگ‌های نخل بادبزنی قهوه‌ای شده‌اند:

گیاه شدیداً تشنه است، در تابستان همیشه خاک را مرطوب نگه دارید. خشک شدن نوک برگ‌ها در تشنگی طبیعی است.

تمام برگ‌ها خشک می‌شوند:

هوا به شدت گرم است. جریان هوا برقرار کنید و در صورت امکان اجازه ندهید دما در تابستان بالاتر از 10 درجه باشد.

برگ‌ها سیاه می‌شوند:

هوا خیلی سرد است. اگر گلدان در بیرون از اطاق است احتمالاً یخ‌زده است. آن را به محیط بسته منتقل کنید. اگر داخل گلخانه است درجه حرارت را بالای 10 درجه برسانید. سم‌پاشی با سم غلیظ نیز این نشانه‌ها را به جای می‌گذارد.

نقاط سوخته روی برگ‌ها است:

استفاده از مواد براق‌کننده شیمیایی عامل آن است که مایه اصلی این مواد نفت است و روزنه‌های گیاهی را مسدود می‌کنند. برای تمیز کردن برگ‌ها از پارچه یا اسفنج خیس استفاده کنید.

برگ‌های پیر نخل بادبزنی خشک می‌شوند:

هوا خشک است. غبارپاشی هفتگی را در تابستان فراموش نکنید. سطح گلدان را با خزه بپوشانید و آنها را کاملاً خیس کنید تا رطوبت محیط را افزایش دهند. در زیر گلدانی آب و سنگریزه اضافه کنید. انتهای گلدان با آب در ارتباط نباشد.

اجسام پنبه‌ای سفید رنگ در قاعده دمبرگ‌ها وجود دارند:

شپشک آرد آلود عامل آن است. گیاه را با سم نفوذی کنفیدور طبق غلظت و دستور توصیه شده هر دو هفته یک بار سمپاشی کنید. تا علایم پر طرف گردند. با پنبه آغشته به همین سم لکه‌های سفید را آغشته کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0