گیاه گندمی (Chlorophytum comosum) : از خانواده مارچوبه (Asparagaceae) می باشد که معمولا به عنوان گیاه زینتی پرورش می یابد. از دیگر نامهای آن می توان به عنکبوتی و سجافی اشاره کرد.

این گیاه به دلیل رشد سریع و متراکم، به یکی از محبوب ترین گیاهان در محیط هایی مانند منازل و ادارات در سراسر جهان تبدیل شده است. گیاه گندمی، بومی آفریقای جنوبی و مناطق استوایی مباشد؛ که در اواسط قرن نوزدهم در کشورهای اروپایی به عنوان گیاه آپارتمانی مورد استفاده قرار گرفت.

گونه های وحشی آن با برگ های کاملاً سبز، اکنون در مناطق مختلف نیمه گرمسیری و گرمسیری در حال رشد هستند. این گیاه زینتی، گیاه مقاومی است که در بسیاری از شرایط قادر به رشد است؛ بدین دلیل، دوستداران گیاهان آپارتمانی می توانند به راحتی این گیاه را پرورش دهند.

مشخصات ظاهری گیاه عنکبوتی:

گیاه عنکبوتی شاخ و برگ های بلند، باریک و قوس داری تا ارتفاع ۱۵۰ سانتی متر تولید می کند. شاخ و برگ ها به رنگ سبز کم رنگ یا ترکیبی از رنگ سبز و سفید هستند. در طول تابستان، این گیاه آپارتمانی ممکن است گل های ریز، سفید و بنفش روی ساقه تولید کند. گل ها حاوی ۴ گلبرگ و ۶ پرچم هستند. این پرچم ها شبیه پاهای عنکبوت هستند و به گل, ظاهری عنکبوت مانند می دهند.

گیاهان عنکبوتی به دلیل توانایی تصفیه هوا یک بار توسط ناسا مورد توجه قرار گرفتند. این گیاه حاوی ریزوم های ضخیم است؛ که باعث می شود با ذخیره آب در برابر خشکی مقاومت کند.

از طرفی دیگر، ناسا در تحقیقاتی نشان داد که گیاه سجافی، قابلیت تصفیه هوا را دارد. این گیاه می تواند تا ۹۰٪ مواد شیمیایی سمی موجود در هوا را از بین ببرد. وجود هوای تمیز در هر محیط پوشیده می تواند استرس را محدود کند و سلامت روان را بهبود بخشد.

انواع گیاه گندمی (عنکبوتی)

  • گونه «Vittatum» : یکی از رایج ترین گونه های گیاه عنکبوتی است. قسمت میانی برگها سفید و لبه ها سبز رنگ هستند. عکس گونه Variegatum.
  • گونه «Variegatum» : یکی از محبوب ترین گونه های گیاه عنکبوتی است. این گونه دارای برگهای سبز با حاشیه سفید می باشد.Variegatumو گونه Vittatum شبیه هم هستند و برگ های آنها معکوس هم می باشد.
  • گونه زبرا «Zebra»: گونه زبرا کاملاً شبیه Variegatum است؛ اما دارای رنگ زرد بسیار روشن تر روی برگ ها است.
گیاهان آپارتمانی سریع الرشد

شرایط نگهداری گیاه گندمی در آپارتمان

  • نور: گیاه عنکبوتی را در معرض نور غیر مستقیم خورشید نگه دارید. تابش مستقیم آفتاب می تواند برگ های آنها را بسوزاند و باعث ایجاد نقاط و لکه های قهوه ای شود. محیط های تاریک و سایه، سرعت رشد گیاه را کند می کنند.
  • آبیاری: در طول رشد اولیه، هر از گاهی گیاه را آبیاری کنید. گیاه را در فصل تابستان دو تا سه بار در هفته و هنگام زمستان یک بار در هفته آب بدهید.
  • دما: گیاهان عنکبوتی در بازه دمایی بین ۱۵ تا ۲۷ درجه سانتی گراد رشد خوبی دارند. این گیاه نسبت به تغییرات دمایی مقاوم است و تا ۵ درجه را می تواند تحمل کند; اما دمای بیش تر از ۳۰ درجه سانتی گراد باعث پژمرده شدن آن می شود.
  • خاک و کود دهی: خاک گیاه را با ماسه و کمپوست، برای رشد بهتر ترکیب نمایید. همچنین این گیاه آپارتمانی با یک منبع مغذی کوچک تر می تواند به خوبی رشد کند. در دوره رشد اصلی که از اسفند تا شهریور ادامه دارد، توصیه می شود هر۲-۴ هفته مقداری کود مایع را درون خاک بریزید. دقت کنید که وجود مواد معدنی یا کود اضافی در خاک, باعث زرد شدن برگ ها می شود.
  • تکثیر: تکثیر گیاه گندمی بسیار آسان است و در طول رشد پا جوش هایی را تولید می کند.می توانپا جوش هارا از گیاه جدا کرد و بعد از ریشه دار کردن در گلدان دیگری کاشت. یکی دیگر از روش های تکثیر این گیاه آپارتمانی استفاده از بذر آن است.

آفات و بیماری های گیاه گندمی و راه های مقابله با آنها

گیاه گندمی ممکن است در طول رشد نوک برگ هایش دچار سوختگی شود؛ که می تواند در اثر خشکی خاک، رطوبت کم، یا تجمع نمک و مواد شیمیایی موجود در شیر آب ایجاد شود؛ بدین دلیل خاک را کمی مرطوب نگه دارید. از دادن آب کلر دار به گیاه خودداری کنید و در صورت مشاهده نقاط قهوه ای آنها را قطع کنید.

این گیاه زینتی مانند دیگر گیاهان آپارتمانی ممکن است در طول رشد درگیر آفاتی مانند شته، شپشک و کنه شود. برای پیشگیری از وجود آفات بهتر است گیاه را هر چند وقت یکبار مرطوب کنید. در صورت حاد شدن مشکل باید یک حشره کش طبیعی در ترکیب با سرکه درست کنید و آن را بر روی گیاه اسپری نمایید.

پیشنهاد : دعوت میکنم با تعداد بسیاری از گیاهان آپارتمانی در دسته گیاهان آپارتمانی آشنا شوید و گیاه مناسب خودتان را انتخاب کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به جمع 20000 نفری ما در اینستاگرام بپیوندید

دهها پست آموزشی در زمینه گلها و گیاهان

سریعترین راه پاسخگویی به سوالات شما 
کلیک کنید
Close
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم