گیاه گندمی (Chlorophytum comosum) : از خانواده مارچوبه (Asparagaceae) می باشد که معمولا به عنوان گیاه زینتی پرورش می یابد. از دیگر نامهای آن می توان به عنکبوتی و سجافی اشاره کرد.

این گیاه به دلیل رشد سریع و متراکم، به یکی از محبوب ترین گیاهان در محیط هایی مانند منازل و ادارات در سراسر جهان تبدیل شده است. گیاه گندمی، بومی آفریقای جنوبی و مناطق استوایی مباشد؛ که در اواسط قرن نوزدهم در کشورهای اروپایی به عنوان گیاه آپارتمانی مورد استفاده قرار گرفت.

گونه های وحشی آن با برگ های کاملاً سبز، اکنون در مناطق مختلف نیمه گرمسیری و گرمسیری در حال رشد هستند. این گیاه زینتی، گیاه مقاومی است که در بسیاری از شرایط قادر به رشد است؛ بدین دلیل، دوستداران گیاهان آپارتمانی می توانند به راحتی این گیاه را پرورش دهند.

مشخصات ظاهری گیاه عنکبوتی:

گیاه عنکبوتی شاخ و برگ های بلند، باریک و قوس داری تا ارتفاع 150 سانتی متر تولید می کند. شاخ و برگ ها به رنگ سبز کم رنگ یا ترکیبی از رنگ سبز و سفید هستند. در طول تابستان، این گیاه آپارتمانی ممکن است گل های ریز، سفید و بنفش روی ساقه تولید کند. گل ها حاوی 4 گلبرگ و 6 پرچم هستند. این پرچم ها شبیه پاهای عنکبوت هستند و به گل, ظاهری عنکبوت مانند می دهند.

گیاهان عنکبوتی به دلیل توانایی تصفیه هوا یک بار توسط ناسا مورد توجه قرار گرفتند. این گیاه حاوی ریزوم های ضخیم است؛ که باعث می شود با ذخیره آب در برابر خشکی مقاومت کند.

از طرفی دیگر، ناسا در تحقیقاتی نشان داد که گیاه سجافی، قابلیت تصفیه هوا را دارد. این گیاه می تواند تا 90٪ مواد شیمیایی سمی موجود در هوا را از بین ببرد. وجود هوای تمیز در هر محیط پوشیده می تواند استرس را محدود کند و سلامت روان را بهبود بخشد.

انواع گیاه گندمی (عنکبوتی)

 • گونه «Vittatum»: یکی از رایج ترین گونه های گیاه عنکبوتی است. قسمت میانی برگها سفید و لبه ها سبز رنگ هستند.
 • گونه «Variegatum»: یکی از محبوب ترین گونه های گیاه عنکبوتی است. این گونه دارای برگهای سبز با حاشیه سفید می باشد.Variegatumو گونه Vittatum شبیه هم هستند و برگ های آنها معکوس هم می باشد.
 • گونه زبرا «Zebra»: گونه زبرا کاملاً شبیه Variegatum است؛ اما دارای رنگ زرد بسیار روشن تر روی برگ ها است.
گیاهان آپارتمانی سریع الرشد

شرایط نگهداری گیاه گندمی در آپارتمان

 • نور: گیاه عنکبوتی را در معرض نور غیر مستقیم خورشید نگه دارید. تابش مستقیم آفتاب می تواند برگ های آنها را بسوزاند و باعث ایجاد نقاط و لکه های قهوه ای شود. محیط های تاریک و سایه، سرعت رشد گیاه را کند می کنند.
 • آبیاری: در طول رشد اولیه، هر از گاهی گیاه را آبیاری کنید. گیاه را در فصل تابستان دو تا سه بار در هفته و هنگام زمستان یک بار در هفته آب بدهید.
 • رطوبت: در صورتی که درجه حرارت بیش از 15 درجه سانتیگراد باشد غبارپاشی روزانه در تابستان توصیه می‌گردد.
 • دما: گیاهان عنکبوتی در بازه دمایی بین 15 تا 27 درجه سانتی گراد رشد خوبی دارند. این گیاه نسبت به تغییرات دمایی مقاوم است و تا 5 درجه را می تواند تحمل کند; اما دمای بیش تر از 30 درجه سانتی گراد باعث پژمرده شدن آن می شود.
 • خاک و کود دهی: خاک گیاه عنکبوتی باید کی سنگین باشد. خاک گیاه را با ماسه و کمپوست، برای رشد بهتر ترکیب نمایید. همچنین این گیاه آپارتمانی با یک منبع مغذی کوچک تر می تواند به خوبی رشد کند. در دوره رشد اصلی که از اسفند تا شهریور ادامه دارد، توصیه می شود هر2-4 هفته مقداری کود مایع را درون خاک بریزید. دقت کنید که وجود مواد معدنی یا کود اضافی در خاک, باعث زرد شدن برگ ها می شود.
 • تغذیه: تغذیه مصنوعی با کودهای شیمیایی محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی مانند کود 20-20-20 هر دو هفته یک بار طبق دستور لازم است.
 • تکثیر: تکثیر گیاه گندمی بسیار آسان است و در طول رشد پا جوش هایی را تولید می کند. می توانید جوش ها را از گیاه جدا کرد و بعد از ریشه دار کردن در گلدان دیگری کاشت. یکی دیگر از روش های تکثیر این گیاه آپارتمانی استفاده از بذر آن است.

نکته عمومی: بعضی مواقع عوامل متضاد علائم یکسانی را در اندام گیاهی ایجاد می‌کنند، اکثر گیاهان نسبت به آبیاری بیش از اندازه و تشنگی شدید عکس‌العمل همانند دارند، شرایط را دقیقاً بازدید کنید.

مواردی که هنگام خرید گیاه گندمی باید در نظر داشته باشید

در هنگام خرید گندمی توجه کنید گیاه دارای آفت نبوده و نوک برگ‌ها سوخته و قهوه‌ای نباشد، زیبا بودن برگ‌ها و ساده بودن نگهداری از مزایای این گیاه است.

روش تکثیر گیاه گندمی یا عنکبوتی به روش تقسیم بوته

پس از مشاهده نشانه‌های تعویض گلدان که همانا کشانده شدن گیاه به یک طرف است.

 1. به تعداد گیاهچه‌ها گلدان استکانی تهیه کرده و در آن خاک بریزید و کنار گلدان مادری قرار دهید.
 2. انتهای گیاهچه را روی سطح خاک قرار دهید، کمی خاک روی آن بریزد. پس از جوانه زدن گیاهچه را از پایه مادری قطع کنید

آفات و بیماری های گیاه گندمی و راه های مقابله با آنها

برگ‌ها سبز تیره هستند و نوار سفید در وسط برگ‌ها در حال از بین رفتن است:

محیط تاریک است به محل روشن‌تری انتقال دهید، از تابش مستقیم آفتاب به دور نگهدارید. گیاهان رنگی و ابلق برای ایجاد رنگ و نوار رنگی احتیاج به نور دارند.

لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها ظاهر شده‌اند:

این عارضه مربوط به اثر مواد براق‌کننده است، با پارچه خیس آن را تمیز کنید تا لکه‌ها محو شوند، از مواد براق‌کننده استفاده نکنید. مواد براق‌کننده برای جلب مشتری است و ضرر دارد.

حشرات سبز رنگ حاشیه برگ‌ها را می‌خورند:

هر 14 روز یک بار با سم حشره‌کش تماسی دیازینون یا سم مالاتیون گیاه را سم‌پاشی کنید. برگ‌های خورده شده را از قاعده قطع کنید.

برگ‌ها خاکستری رنگ و پژمرده و سطح زیرین آنها پر از تار عنکبوت است:

عامل آن کنه ریز قرمز تار عنکبوتی است، با سم کنه‌کش آبامکتین طبق دستور سم‌پاشی کنید تا آفات از بین بروند.

برگ‌ها پژمرده شده و گیاه ضعیف است:

به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد. از کودهای مایع مخصوص گیاهان خانگی استفاده کنید. بهترین هنگام، دوران گلدهی و رشد است.

گیاهچه‌های ظاهر شده گیاه را به یک طرف کشانده‌اند:

احتیاج به تعویض گلدان و ازدیاد با گیاهچه‌ها دارد.

وسط گیاه از قاعده برگ‌ها پوسیده است:

این نارسایی مربوط به آبیاری زیاده از اندازه است، آبیاری را قطع کنید، ممکن است گیاه شما تلف شود زهکش را بازدید کنید.

برگ‌ها نرم و شفاف هستند:

هوا خیلی سرد است گیاه را به محل گرمتری انتقال دهید. درجه حرارت باید بالای 10 باشد.

نوک برگ‌ها قهوه‌ای می‌شوند:

گیاه گندمی ممکن است در طول رشد نوک برگ هایش دچار سوختگی شود؛ که می تواند در اثر خشکی خاک، رطوبت کم، یا تجمع نمک و مواد شیمیایی موجود در شیر آب ایجاد شود؛ بدین دلیل خاک را کمی مرطوب نگه دارید. از دادن آب کلر دار به گیاه خودداری کنید و در صورت مشاهده نقاط قهوه ای آنها را قطع کنید.

برگ‌ها ضعیف، لاغری، دراز هستند، رنگ خود را از دست داده و خشک می‌شوند:

درجه حرارت خیلی بالاست گلدان را برای مدت 15 دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید و سپس به محل خنک‌تری منتقل کنید.

پیشنهاد : دعوت میکنم با تعداد بسیاری از گیاهان آپارتمانی در دسته گیاهان آپارتمانی آشنا شوید و گیاه مناسب خودتان را انتخاب کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
blank