کلیستو کاکتوس

نام انگلیسی: Silver torcth

نام علمی: Cleistocactus strausii

خانواده: Cactaceae

کلیستو کاکتوس از جمله کاکتوس‌های ستونی و استوانه‌ای است که با قد و قیافه کوچک تولید گل می‌کند با وجودی که اکثر کاکتوس‌های استوانه‌ای از صاحب خود درازتر هستند. کاکتوس‌های استوانه‌ای در اندازه و ارتفاع بسیار متغیر هستند، کلفتی ساقه از قطر بازوهای انسان است تا به ضخامت یک مداد. ستونی‌ها از نقطه‌نظر خارهای پرپشت و ریز و تیز نیز معروف هستند که مانند یک لباس گیاه را می‌پوشانند.

اصولاً گل‌ها قرمز و نارنجی و زرد رنگ و لوله‌ای و یک منفذ در انتها دارند که جاذب پرندگان با منقار بلند جهت گرده‌افشانی بوده که آنها هم به نوبه خود برای نوشیدن شهد گل‌ها مأموریت دارند.

تصاویر کلیستو کاکتوس


نمایش همه
گل بابا آدم
گل بابا آدم
850,000
%18
700,000 تومان
گل بابا آدم
گل بابا آدم
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
خاک برگ مرغوب بهکام
خاک برگ مرغوب بهکام
هورمون بوستر یا HB
هورمون بوستر یا HB
زاموفیلیا به این کیفیت ندیدی
زاموفیلیا به این کیفیت ندیدی

نیازها و شرایط نگهداری کلیستو کاکتوس

  • نور: گل‌های بزرگ و رنگین و خارهای پرپشت همگی مدیون وجود نور کافی است. گلدان را در پشت پنجره‌ای خیلی نورانی قرار دهید.
  • دما: حداقل درجه حرارت قابل تحمل 4 درجه است اما در تابستان درجه حرارت زیر 38 را خواهان است. هوای پاک و مملو از اکسیژن و جریان‌دار از نیازهای آن در تابستان است.
  • آبیاری: در تابستان هفتگی آبیاری کنید. اگر قطر گلدان 15 سانتیمتر یا بیشتر است به علت نگهداری بیشتر رطوبت آبیاری را کمتر کنید. در بهار و پاییز آبیاری ماهیانه است و در زمستان به طورکلی قطع می‌گردد.
  • تغذیه کلیستو کاکتوس: کاکتوس خود را در بهار و تابستان یک بار در ماه با کود پتاسه قوی تغذیه کنید.
  • خاک: یک قسمت کمپوست کم خاک و یا بدون خاک با یک قسمت ماسه شکری ماشی، نخودی برای این کاکتوس از بهترین است. اما توجه کنید درصد خاک گونه‌های بلندقامت‌تر کمی بیشتر باشد. توصیه میکنیم از خاک مخصوص کاکتوس استفاده کنید.
  • تمیز کردن و دفع آفات: 3 – 2 بار غبارپاشی با مخلوط آب و سم حشره‌کش نفوذی برای تمیز شدن و پیشگیری از آفات الزامی است.
  • تعویض گلدان: تعویض در هر سال در بهار انجام می‌شود تا هنگامی که قطر گلدان به 15 سانتیمتر برسد. سال‌های بعد در همین گلدان می‌ماند اما خاک‌های جدا شده از ریشه در زمان تعویض با خاک نو تعویض می‌گردد. چون احتمالاً در این سال‌ها ارتفاع ستون زیاد و یا شاید در حد یک متر باشد و برای جلوگیری از صدمه دیدن خارها نیاز به کمک دیگران در تعویض دارید.

دیگر گونه‌ها از کلیستو کاکتوس: گونه‌های زیادتری در بازار موجود است اما مهم‌ترین و بهترین گونه به نام C.vulpis-cauda که معنی آن دم روباهی است با گل‌های قرمز که حدود 6 ماه طول دوران گلدهی آن است. بهترین کاکتوس برای سبدهای آویزان است.

پیشنهادی در مورد کاشت کلیستو کاکتوس Cleistocactus

اگر می‌خواهید شما را به خاطر کلکسیون زیبای کاکتوس‌ها مورد تحسین قرار دهند کاشت کلیستوکاکتوس به صورت تعداد زیاد در گلدان یا گل جا پیشنهاد می‌گردد. ستون‌های در کنار هم نسبت به استوانه‌های انفرادی زیبایی خاصی دارند.

نکته مهم قبل از خرید کاکتوس ها و گیاهان گوشتی

قبل از خریدگوشتیها و کاکتوسها نور و اکسیژندار بودن هوای اتاق خود را در نظر بگیرید وگرنه منتظر مریض شدن گیاه خود باشید.

به کار بردن سلیقه در انتخاب گلدان و یا سبد آویزان برای گونه C.vulpis.cauda کمتر از انتخاب کاکتوس نیست. گلدان و یا سبد همراه با زیرگلدانی که یک پارچه هستند با زنجیرهای زیبا در نگهداری به شما کمک خواهند کرد. مشکلات سبد یا گلدان‌های آویز را بخاطر داشته باشید. ارتفاع باید به گونه‌ای تنظیم شود که دائماً و به راحتی بتوان رطوبت خاک را آزمایش کرد.

گل‌های Cleistocactus strausii: هنگامی که 6 – 5 ساله و دارای 30 سانتیمتر ارتفاع است، گل‌های قرمز لاکی آن در طول بهار و تابستان ظاهر می‌شوند و 5 – 4 روز روی گیاه باقی می‌مانند. یک گیاه سالم رشدی معادل 20 سانتیمتر در سال داراست. رشد خارهای زیبا و سرحال در نقطه رشد انتهایی از دیگر مشتخصات کاکتوس سالم است.

حذف ساقه‌های پیر کلیستو کاکتوس:

  1. هنگامی که ساقه‌های جانبی از سطح خاک شروع به رشد نمودند ساقه قدیمی شروع به تغییر رنگ کرده و رنگ آن به قهوه‌ای و سفید متمایل می‌گردد.
  2. ساقه قدیمی را با کارد تیز قطع و محل آن با مخلوط هورمون و قارچ‌کش پودرپاشی کنید.ج) گلدان را با یک درجه بالاتر تعویض کنید تا بقایای قاعده ساقه قدیمی پوشیده شود لایه‌ای از سنگریز زیبا و یا صدف‌های کنار دریا نیز می‌تواند گلدان را زیباتر کند.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0