نارگیل

نام انگلیسی: Coconut palm

نام علمی: Cocos nucifera

خانواده: Arecaceae

هر دو برگ نارگیل در غلافی پیچیده شده‌اند و مستقیماً از بذر که همان میوه نارگیل است خارج می‌گردد، برگ‌ها پهن، براق و تعدادشان کم و از هم فاصله زیادتری دارند. با گذشت زمان برگ‌های پایینی پیر و زرد و خشک شده و برگ‌های بالایی جای آن را می‌گیرند و محل برگ قدیم تبدیل به تنه می‌گردد. به خاطر شکل بدیع آن طالب فراوانی دارد. نصف بذر بیرون و نصف دیگر داخل خاک است. 

هرگز آب آبیاری را روی پوسته آن نریزید. زیرا باعث پوسیدگی پوسته می‌گردد. هرگز اجازه ندهید خاک با تلاقی شود. یکی از مهم‌ترین زیبایی‌های نارگیل غیر معمول بودن خروج برگ از بذر است بذر در حقیقت همان میوه‌ای است که می‌شکنید و از نارگیل آن استفاده می‌کنید. شیر داخل بذر غذایی جنین تا خروج از پوسته است. نصف بذر داخل خاک و نصف دیگر در خارج قرار می‌گیرد. هرگز روی پوسته بذر آب نریزید.

نمایش همه
گل بابا آدم
گل بابا آدم
850,000
%18
700,000 تومان
گل بابا آدم
گل بابا آدم
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
خاک برگ مرغوب بهکام
خاک برگ مرغوب بهکام
هورمون بوستر یا HB
هورمون بوستر یا HB
زاموفیلیا به این کیفیت ندیدی
زاموفیلیا به این کیفیت ندیدی

نیازها و شرایط نگهداری نارگیل

  • نور: به نور کامل نیازمند است. قطرات آب به جا مانده از غبارپاشی نور خورشید را مانند ذره‌بین از خود عبور داده و برگ‌های این گیاه حساس را می‌سوزاند.
  • دما: حداقل دما در زمستان 18 و در تابستان تا 27 درجه تحمل می‌کند.
  • آبیاری: در تابستان یک یا دو بار در هفته به آبیاری نیازمند است. در زمستان آن را به هفته‌ای یک بار برسانید. روی پوسته میوه آب نریزید. ریشه گیاه در آب توقف نکند.
  • رطوبت: شدیداً نیاز به رطوبت دارد. با ایجاد رطوبت پایدار و ریختن آب و سنگریزه در زیرگلدانی محیطی شاداب برای آن درست کنید اما مواظب باشید که انتهای گلدان با آب در ارتباط نباشد. گذاشتن گلدان در گلدان بزرگتر و پر کردن حد فاصل بین آن دو با خزه مرطوب یکی‌دیگر از راه‌های ایجاد رطوبت پایدار است.
  • تغذیه نارگیل: هر سه هفته یک بار گیاه را با کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی مانند کود 20-20-20 با نصف غلظت پیشنهادی از طرف فروشنده یا سازنده تغذیه کنید.
  • خاک: مخلوطی از دو قسمت خاک لوم، یک قسمت پیت و یک قسمت ماسه شکری بهترین بستر برای این گیاه است. زهکش باید عالی باشد.
  • تعویض گلدان: هنگامی گلدان را با یک درجه بزرگتر از قبلی تعویض کنید که واقعاً ریشه‌ها در هم رفته باشند ریشه‌های این گیاه مضطرب شدن را دوست ندارند. با سنگین شدن گلدان فقط 5/2 سانتی‌متر اولیه خاک را تعویض کنید. نیاز گیاهان بزرگتر به مخلوط خاک با نسبت بالاتر خاک لوم بیشتر است.
  • تمیز کردن: از مواد براق‌کننده استفاده نکنید. اسفنج و یا پارچه خیس برای تمیز کردن کافی است.

نکات مهم در آبیاری نارگیل

  1. همیشه قبل از آبیاری با نوک کارد خاک را آزمایش کنید اگر نوک کارد کثیف شد خاک مرطوب و اگر تمیز بود خاک خشک و هنگام آبیاری است.
  2. با دقت آبیاری کنید، مواظب باشید پوست میوه مرطوب نگردد. اجازه دهید کلیه آب‌های اضافی از گلدان خارج شود سپس آنها را دور بریزید. هرگز اجازه ندهید گیاه از پایین آب جذب کند وگرنه ریشه‌ها می‌پوسند.

مشکلات بیماریها و آفات گیاه نارگیل

دیسک‌های تیره کوچک در زیر برگ‌ها است:

در زیر این دیسک‌ها لارو حشره آفت است. برای مبارزه با آنها باید از سم نفوذی دیازینون استفاده کرد تا از دیسک‌ها عبور کرده و لارو را از بین ببرد محلول سم نفوذی تهیه و هر 14 روز یک بار گیاه را سمپاشی کنید، پس از چند روز با چوب خلال دندان دیسک‌ها را بردارید.

نوک برگ‌ها خشک می‌شوند:

هوا به شدت خشک است. گیاه شدیداً به غبارپاشی با آب فاقد املاح و ولرم نیاز دارد. مواد براق‌کننده شیمیایی هم می‌تواند همین علایم را به وجود بیاورد. از آنها استفاده نکنید.

لکه‌های سوخته روی برگ‌ها است:

در آفتاب شدید غبارپاشی شده است. قطرات آب به جا مانده روی برگ‌ها نور خورشید را مانند ذره‌بین از بین خود عبور داده و برگ را می‌سوزانند، همیشه صبح یا عصر در سایه غبارپاشی کنید. پس از غبارپاشی گیاه را تکان دهید تا قطرات آب به زمین بریزند.

برگ‌های نارگیل خشک شده و گیاه در حال تلف شدن است:

با غلظت بالا تغذیه شده است. این گیاه فقط به نصف غلظت پیشنهادی از طرف فروشنده نیازمند است. تغذیه نکردن بهتر از تغذیه با غلظت بالا است. ریشه‌های گیاه صدمه می‌بینند.

پوسته میوه قهوه‌ای و سپس سیاه می‌شود:

در دمای خیلی پایین آبیاری بیش از حد صورت گرفته است. خاک را کاملاً خشک و به نقطه‌ای گرم‌تر منتقل کنید. روی پوسته میوه هیچ زمانی آب نریزید.

پشت برگ‌ها تارهای کثیف مشاهده می‌گردد:

عامل آن کنه قرمز ریز تار عنکبوتی است. با محلول سم نفوذی آبامکتین گیاه را سم‌پاشی کرده تا پاک شود.

آگاهی: پس از سم‌پاشی بر علیه کنه‌ها، طغیان آنها ممکن است بیشتر شود، فوراً سم‌پاشی را تکرار کنید.

حاشیه برگ‌های نارگیل دارای لکه‌های قهوه‌ای خشک است:

از براق‌کننده‌های شیمیایی استفاده شده است. از آنها استفاده نکنید. غبارپاشی برای تمیز نگه‌داشتن گیاه کافی است. با اسفنج یا پارچه خیس هم می‌توانید تمیز کنید.

زخم‌های پنبه‌ای شکل روی برگ‌ها و در محل اتصال به ساقه دیده می‌شوند:

شپشک آرد آلوده عامل آن است، محلول رقیق سم نفوذی کنفیدور تهیه کرده و گیاه را با آن سم‌پاشی کنید. 14 روز بعد می‌تواند سم‌پاشی تکرار شود. روی پوست میوه سم‌پاشی نکنید. غلظت سم یک چهارم غلظت پیشنهادی فروشنده باشد. با همین محلول سمی خاک را آبیاری کنید.

حشرات ریز و سفید رنگ روی سطح خاک در پرواز هستند:

مگس سفید است. هنگامی که میوه مرطوب می‌شود این حشرات به آن می‌چسبند. هرگز میوه را مرطوب نکنید. هر هفته با محلول سم نفوذی کنفیدور همان منطقه را سم‌پاشی کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0