گیاه حسن یوسف با نام علمی کلئوس «coleus» از خانواده «labiatae» می باشد. زیستگاه اصلی این گیاه جاوا است. حسن یوسف گیاهی همیشه سبز است، که به خاطر برگ های زیبا و خوش رنگش مورد توجه مردم قرار می گیرد.

مشخصات گیاه حسن یوسف

حسن یوسف گیاهی دائمیست که برگ های به صورت ترکیبی از رنگ های سبز، قرمز، صورتی، قهوه ای و زرد می باشد. گل های آن کوچک و آبی رنگ تولید می کند. حسن یوسف گیاهی پر رشد است، که برگ های دندانه دار و نوک تیز آن پشت سر هم رشد می کنند.

چند نمونه از انواع گیاه حسن یوسف

این گیاه بیش از ۱۵۰ گونه مختلف دارد که از لحاظ شکل ظاهری و نوع رنگ برگ ها با هم متفاوت هستند.
حسن یوسف هلندی، حسن یوسف عطری، حسن یوسف تایلندی، حسن یوسف رونده، حسن یوسف زرد، قرمز و طلایی نمونه ای از انواع گونه های آن هستند.

شرایط نگهداری گیاه حسن یوسف

  • آب: خاک گلدان حسن یوسف نباید زیادی خشک شود و باید خاک از رطوبت کافی برخوردار باشد. در اثر کم آبی برگ های گیاه بی حال خواهند شد. همچنین اگر آب مورد استفاده حاوی املاح فراوان است، قبل از آبیاری آن را بجوشانید.
  • دما: بازه دمایی مناسب برای رشد گیاه حسن یوسف ۲۵-۳۰ درجه سانتی گراد است.
  • نور: با اینکه حسن یوسف گیاهی نور دوست است ولی نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرد. پنجره های جنوبی مناسب گلدان این گیاه است. با توجه به متفاوت بودن هوا در فصل تابستان و زمستان، برگ های حسن یوسف در زمستان رنگ ملایم تری نسبت به فصل تابستان دارند.
  • خاک و کوددهی: گلدان گیاه را با ترکیبی از خاک باغچه، خاک برگ و ماسه پر کنید. دقت کنید که خاک گلدان از زهکشی خوبی برخوردار باشد.
  • تکثیر: رایج ترین روش های تولید انبوه و تکثیر گیاه حسن یوسف کاشت بذر و قلمه زنی می باشد.
  • گلدان: هر سال در اوایل بهار گلدان گیاه را تعویض کنید. برای اینکه برگ های پایینی حسن یوسف چوبی نشوند آن را هر دو هفته یکبار هرس نمایید. هرس باعث می شود گیاه رشد خوبی داشته باشد.

بیماری های گیاه حسن یوسف

  1. شپشک آرد آلود: یکی از آفات متداول که گیاه حسن یوسف را آلوده می کند، شپشک آرد آلود است. در صورت مشاهده این آفت بر روی برگ و ساقه های گیاه، با آب ولرم بشویید تا آفت از بین برود. در صورت زیاد بودن تعدادشان، همه قسمت های آلوده را تا سطح خاک هرس کنید. در این صورت برگ هایی که تازه رشد خواهند کرد فاقد آفت می باشند.
  2. سیاه شدن ساقه: آبیاری زیاد و مناسب نبودن خاک گلدان باعث می شوند برگ های این گیاه به مرور زمان سیاه رنگ شوند.
  3. کم رنگ شدن برگ ها: اگر گیاهبه نور کافی دسترسی نداشته باشد در اینصورت از زیبایی برگ های رنگی آن کاسته می شود.
  4. زرد شدن و ریزش برگ های پایینی: در اثر آبیاری زیاد این حالت رخ می دهد. که علاوه بر کاهش میزان آبیاری، دقت کنید که خاک گلدان از زهکشی خوبی برخوردار باشد.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم