گیاه یشم با نام علمی کراسولا (crassula) ، ساکن قاره آفریقای جنوبی و کشور موزامبیک است. نام های عمومی این گیاه عبارتند از گیاه جاده، گیاه پول یا شانس، تصور میشود که گیاه یشم برای ساکنین خانه خوش شانسی و خوشبختی می آورد. این گیاه، محبوبیت زیادی به عنوان گیاه آپارتمانی دارد.

نمایش همه
قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت
قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت
  • قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت محبوبترین قارچ کش بازار است. که در دو حجم 250 سی سی و یک لیتری عرضه می شود.(حجم یک لیتری بسیار به صرفه است)
320,000
%13
280,000 تومان
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
قارچ کش ترکیبی یک لیتری

خصوصیات گیاه یشم (کراسولا)

از خصوصیات گیاه یشم به این موارد می توان اشاره کرد:

گیاه آبدار دارای برگ های گرد و سبز رنگ براق، این برگ ها از ساقه های چوبی منشعب می شوند. گاها برگ های این گیاه به دلیل قرار گرفتن در مقابل نور خورشید به رنگ قرمز در می آیند. گیاه یشم می تواند شکوفه های سفید تا صورتی داشته باشد، البته در فضای آپارتمان به ندرت شکوفه میدهد.


معرفی چند گونه از گیاه کراسولا (یشم)

کراسولا اوواتا (Crassula ovata)

کراسولا اوواتا (Crassula ovata) محبوب ترین گونه از گیاه یشم است، اما در واقع انواع جالب توجهی از اوواتا وجود دارد. در اینجا چند نمونه را معرفی کرده ایم که ممکن است دوست داشته باشید .

این رایج ترین نوع گیاه یشم است. به دلیل داشتن برگهای جذاب، عمیق و سبز رنگ، دارای لبه هایی که در نور شدید یا وقتی گیاه کمی تحت فشار قرار می گیرد ، قرمز می شوند.


نمایش همه
قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت
قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت
  • قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت محبوبترین قارچ کش بازار است. که در دو حجم 250 سی سی و یک لیتری عرضه می شود.(حجم یک لیتری بسیار به صرفه است)
320,000
%13
280,000 تومان
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
قارچ کش ترکیبی یک لیتری

کراسولا اوواتا (Hummel’s Sunset)

این رقم جذاب از Crassula ovata در دهه 1960 در کالیفرنیا تولید شد. دارای برگهای واکنش پذیر متغیری است که بسته به نوری که دریافت می کند؛ ترکیبی از قرمز ، زرد ، نارنجی و سبز است.


کراسولا اوواتا (Tricolor) 

Tricolor” Crassula ovata”  دارای برگهای زیبا و چند رنگ است که با سبز و سفید ترکیب شده است. خورشید روشن، لبه ها را تشویق می کند تا سایه ای کاملاً واضح به رنگ قرمز پیدا کنند.


کراسولا اوواتا (Gollum)

به نام شخصیت همنام در J.R.R. رمانهای تالکین، دارای برگهای کشیده و لوله ای و یک نوع جالب از گیاه یشم است. انتهای مقعر برگها در برابر نور شدید، قرمز می شوند و این یک انتخاب چشم نواز است.


کراسولا اوواتا (Hobbit)

این رقم مشابه رقم گلوم است ، اما دارای برگهای فر است. تفکیک این دو ممکن است گاهی اوقات کمی مشکل باشد ، اما همانطور که در شکل می بینید، بیشتر برگهای “هابیت” به جای استوانه ای، باید برگشته به پشت به نظر برسند. یعنی گودی برگ به سمت پایین است.


کراسولا اوواتا (Blue Bird)

این رقم ترکیبی از Crassula ovata و Crassula arborescens است و برگهای بیشتری دارد که دارای رنگ خاکستری-آبی متمایزی هستند. این گونه مشابه هابیت است و برای رشد به عنوان بونسای ایده آل است.


کراسولا اوواتا (Hummel’s Ghost)

این گونه متنوع، با رنگهای متضاد قرمز ، زرد و سبز دیده می شود. برگهای آن بسیار چشمگیر به نظر می رسند. شرایط خنک ، خشک و روشن باعث جذابتر شدن رنگ ها در این نوع کمتر رایج می شود.


کراسولا اوواتا (Crosby’s Compact)

این رقم مینیاتوری گیاه یشم نسبت به گیاه استاندارد یشم از هر نظر کوچکتر است و تقریباً به ارتفاع 3 فوت (90 سانتی متر) رشد می کند. برگهای کوچکتر دارای لبه هایی هستند که معمولاً به طور قابل توجهی به رنگ قرمز و زرد هستند.


کراسولا اوواتا (Minima)

این رقم گیاه یشم کوتوله حداکثر به اندازه 2.5 فوت یا 75 سانتی متر رشد می کند ، با برگ های کوچکتر و رشد فشرده تر.


شرایط نگهداری گیاه یشم (کراسولا)

در فضای داخلی خانه می تواند، سه تا شش فوت رشد کند و قابلیت هرس کردن دارد تا هر کس به هر سایزی که می خواهد این گیاه را در منزل خود داشته باشد.

گیاه یشم جزء گیاهان آپارتمانی سریع ارشد محسوب می شود.

  • نور: گیاه یشم اگر در فضای باز پرورش یابد، به چهار تا شش ساعت تابش مستقیم نور خورشید نیاز دارد، بنابراین در فضای آپارتمان باید در کنار پنجره جنوبی قرار بگیرد تا حدود چهار ساعت نور خورشید دریافت کند. البته این گیاه می تواند، سطح نور کمتری را تحمل کنند. به خصوص اگر در فضای دارای نور غیر مستقیم روشن قرار بگیرد.
  • آبیاری: کراسولا در تابستان نیاز به آبیاری بیشتری نسبت به فصل زمستان دارد، چون فصل رشد این گیاه تابستان می باشد.گلدان این گیاه باید دارای تعداد سوراخ های مناسبی باشد تا آب در خاک آن نماند چون باعث پوسیدگی ریشه می شود. در تابستان هر زمان که خاک گلدان گیاه خشک شد، نیاز به آب دادن دارد، در زمستان آب به مقداری که برگ ها سرما را تحمل کنند، نیاز است.
  • خاک: خاک ساکولنت یا کاکتوس که به صورت، بسته های آماده در فروشگاه های باغبانی به فروش می رسند، برای کاشتن گیاه مناسب می باشند.
  • دما: گیاه یشم، بومی مناطق گرمسیری است، بنابراین دمای فضای نگهداری آن در روز بین 65-86 درجه فارنهایت (18-30 درجه سانتیگراد) و در شب بین 50-55 درجه فارنهایت (10-13 درجه سانتیگراد) باشد، بهتر رشد می کند. اگر در سرما قرار بگیرد احتمالا برگ های آن سیاه شود.
  • کود دهی: در فصل رشد خود یعنی بهار و تابستان نیاز به کود دهی دارد؛ هر یک ماه الی دو ماه، کود دهی باید انجام شود. از کود مایع که مناسب گیاهان ساکولنت و کاکتوس هاست مانند کود پتاس بالای 36-12-12 استفاده کنید.

تکثیر گیاه یشم به چه صورت است

برای تکثیر این گیاه از شاخ و برگ و دانه می توان استفاده کرد.

  1. برای تکثیر این گیاه از ساقه آن، ابتدا یک ساقه با چاقوی تمیز بریده شود، بعد بیست و چهار ساعت که محل بریدگی خشک شد، درون خاک کاشته شود، تا بوجود آمدن گیاه بالغ به میزان خیلی کم آبیاری شود.
  2. در تکثیر با برگ این گیاه فقط کافی است یک برگ از گیاه را جدا کرده به روی خاک گلدان گذاشته شود، به هنگام آبیاری کمی آب به روی برگ نیز برخورد کند، بعد تشکیل ریشه، گیاه بالغ شروع به رشد می کند، تکثیر با برگ به مدت زمان طولانی نیاز دارد.
  3. در روش تکثیر با دانه، یک بذر از گیاه در یک گلدان کاشته شده، هر هفته یک بار آبیاری شود، گیاه بالغ رشد میکند. در تکثیر با بذر خاک باید همیشه مرطوب بماند. این گیاه زیبا معمولا نیازی به تغییر گلدان ندارد، اما اگر شما بخواهید این گیاه شما بزرگتر شود هر دو سال یکبار گلدانش را عوض کنید. بهترین زمان برای تعویض گلدان فصل بهار قبل از شروع رشد گیاه می باشد. این گیاه بیماری خاصی ندارد، مگر اینکه زیاد آبیاری شود.

بیماریها و آفات گیاه یشم

کپک پودری که شامل بوجود آمدن لکه های سفید به روی گیاه می باشد. برای جلوگیری از این حالت، هنگام آب دادن گیاه، شاخ و برگ گیاه مرطوب نشود. جریان هوا در محل نگهداری گیاه وجود داشته باشد، فواصل آبیاری رعایت شود. بوجود آمدن حلقه های سیاه در زیر برگ گیاه یشم، ناشی از یک ویروس است؛ در این حالت قسمت های آسیب دیده جدا شود و گیاه دوباره در یک گلدان جدید با خاک تازه کاشته شود.

پوسیدگی نرم باکتریایی هم می تواند رخ دهد، که در اثر عفونت با یک نوع از باکتری ها است، در این حالت بهتر است مکان های پوسیده شده از گیاه جدا شود.

شپش می تواند به گیاه حمله کرده و گیاه را از بین ببرد، این معمول ترین آفت زدگی گیاه است؛ در این حالت کپک های سفید رنگ روی گیاه تشکیل می شود، با پنبه آغشته به الکل این لکه ها را می توان پاک کرد.

کنه های عنکبوت از موارد دیگر آفات این گیاه است که با تارهای سفید روی گیاه مشخص می شود؛ اگر درمان نشود باعث آسیب جدی به گیاه می شود. برای درمان از سم آبامکتین طبق دستور استفاده کنید.

لکه های قهوه ای سوخته روی برگها است

آفتاب سوختگی است. گلدان را به صورت آنی و فوری در معرض نور مستقیم قرار داده اید؛ فورا گلدان را از نور مستقیم نجات بدهید سپس برای دو هفته به تدریج و آهسته گلدان را در معرض نور قرار دهید. در تابستان هوای پاک فراموش نشود.


کلروفیل برگ جابجا و موج دار شده و علایم ویروسی روی برگها مشاهده می گردد

بیماری ویروسی نیست مربوط به استفاده بی رویه از سموم شیمیایی است. سمپاشی را متوقف کنید گیاه سلامت خود را بازخواهد یافت.


اجسام پنبه ای شکل در میان برگ های گیاه یشم مشاهده شده است


شپشک آرد آلود عامل آن است. با پنبه آغشته به سم نفوذی کنفیدور لکه ها را خیس و مسموم کنید و سمپاشی با همان سم هم پیشنهاد می گردد. در فصل رشد سمپاشی دو تا سه بار تکرار شود.

برگها سیاه شده و می ریزند ساقه و ریشه هم فاسد شده اند

هوا به شدت سرد و مرطوب است. گیاه را در زمستان در بالای 4 درجه سانتیگراد نگهداری کنید (10 درجه ایده ال است).اندام فاسد شده ریشه و ساقه را حذف و با قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت سمپاشی کنید. کمپوست را نو کنید.

چرا برگهای گیاه یشم خشک شده و میریزند؟

اگر در زمستان باشد طبیعی است که بعضی از برگها بریزند. در تابستان ممکن است به دلیل خشکی یا آبیاری بیش از حد صورت گرفته باشد. توجه کنید که اگر از خشکی باشد تعداد دفعات را بیشتر نکنید بلکه میزان آب را در یکبار بیشتر کنید.

ساقه دراز شده فاصله بین برگها زیاد شده و به طرف نور خم می شود

نور کافی نیست در تمام طول سال گیاه را در نقطه ای پر نور قرار دهید و گیاه را بچرخانید.

رشد گیاه کراسولا متوقف است

ممکن است به تغذیه، تعویض گلدان یا هر دو نیاز داشته باشد. اگر هیچکدام نباشد ریشه گیاه را از نظر آلوده بودن به شپشک بررسی کنید. اگر مثبت بود، ریشه را با محلول سم بشویید، خشک کرده، گلدان را بشویید دو ساعت بعد در کمپوست نو کاشت کنید.

خوردگی روی برگها، رشد خیلی کند و شاخه باد کرده

شپشک درخت مو عامل آن است. با پودر قارچ کش اطراف قاعده ساقه پودر پاشی کنید، قطعه کوچکی از ساقه متورم را ببرید تا لارو پیدا شود سپس با سم دیازینون سم پاشی کنید.

مقالات

گیاهان آپارتمانی

ویزیت گل و گیاه در منزل (تهران)

ویزیت حضوری گل و گیاه در منزل (تهران) با کمترین هزینه، برنامه کوددهی مخصوص تک تک گیاهان،...ادامه مقاله

7 Comments

گیاهان آپارتمانی

پاپیتال ابلق همیشه‌سبز

پاپیتال گیاهی همیشه سبز با برگ‌های به رنگ سبز تیره روشن یا ابلق با رنگ سبز و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

عَشَقه زینت‌بخش دیوارها و بالکن‌ها

عَشَقه می‌تواند زینت بخش دیوار و بالکن ها باشد و شدیداً نسبت به سرما مقاوم است. به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گینورا با برگ‌های مخملی زیبا

گینورا گیاهی علفی از خانواده کمپوزیته است. زیبایی فوق‌العاده آن به خاطر پوشش خز مانند و پرزهای...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

جیمنوکالیسیوم کاکتوس تک‌ساقه‌ای

جیمنوکالیسیوم از کاکتوس‌های تک‌ساقه‌ای مشهور است. زادگاه اصلی آن از آمریکای جنوبی گرفته تا بولیوی، آرژانتین و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گراپتوپتالوم گیاهی گوشتی با نگهداری آسان

عکسهای زیبا از گراپتوپتالوم نیازها و شرایط نگهداری گراپتوپتالوم  نور: نقطه‌ای نورانی برای گلدهی و پهن شدن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

جیبائوم گوشتی غیرمعمول جذاب

به همین علت نیاز آبی آن با بقیه گوشتی‌ها متفاوت است، ارتفاع آن از 3 سانتیمتر بیشتر...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

مومی با گل‌های شمعی بی‌نظیر

بعد از ظهور غنچه‌ها گیاه را نباید حرکت داد زیرا باعث ریزش غنچه‌ها می‌شود. برعکس گل‌های گیاهان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

هورنیا مناسب برای نگهداری در منزل

از دیگر گونه‌ها H.oculata با گل‌های قهوه‌ای شکلاتی و سفید و H.hystrix با گل‌های سبز متمایل به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

هیپوسرتا گل‌های قرمز آویزان از شاخه

عکسهای زیبا از هیپوسرتا نیازها و شرایط نگهداری هیپوسرتا  نور: به خاطر زادگاهش جنگل شدت نور چندان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

هیپوئستس با خال‌های صورتی

نسبت به سایه مقاوم است و در صورت عدم آبیاری به موقع برگ‌های پایین‌تر شروع به ریزش...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

یاس گلی ظریف، خوشبو و زیبا

حذف ماهیانه سرشاخه‌ها جهت تحریک جوانه‌های جانبی و رشد آنها لازم است. عکسهای زیبا از یاس نیازها...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گاستریا بهترین گیاه پهن در گلدان

از گونه‌های دیگر می‌توان به G.batestana و G.armstrongi با برگ‌های سیاه و سبز و رشد کند و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گالانتوس گل زمستانی

پس از کاشت پیازها در پاییز به مدت 8 هفته در تاریکی و نقطه‌ای کاملاً سرد قرار...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فیکوس الاستیکا و برگ‌های چرمی براقش

نام فیکوس دربرگیرنده گونه‌های زیادی از گیاهان خانواده موراسه است.برگ‌ها پهن و براق و چرمی با نوک...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فِنِس تراریا مخروط صیقلی بی‌نظیر

دو گونه از فِنِس تراریا در دسترس است، گونه‌ای که گل زرد تولید می‌کند و گونه‌ای با...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

عشقه پاپیتال گیاه بالارونده

عشقه پاپیتال حاصل پیوند دو گیاه فاتسیا و عشقه است، گیاهی بالا رونده، سریع‌الرشد و مقاوم به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

افوربیا میلی یا مرجان مینیاتوری زینت‌بخش اتاق‌ها

افوربیا با شاخه‌های مملو از خار و گل‌های زیبا و ظریف زرد و قرمز رنگ آن روی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اسپوس توآ ستونی زیبا از پنبه

کاکتوس اسپوس توآ در حقیقت ستونی از پنبه و پشم سفید است. زادگاه اصلی آن اکوآدر است....ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

خلنگ گل سرمادوست

خلنگ صورتی Erica gracilis و سفید E.nivalis هر دو دارای گل‌های ریز هستند و E.hyemalis گل‌های درشت...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اپی فیلوم با گلهای درشت پُر پرچم

اپی‌فیت موجود در بازار هیبرید یا دو رگ حاصله از دو کاکتوس است که ریشه و شناسنامه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اکینوپسیس با گل‌های عصرگاهی

اکثر آنها می‌توانند در زمستان در بیرون از اتاق نگهداری شوند اما در صورتی که خطر یخ‌زدگی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اکینو سروس مناسب برای نیم‌گلدان

بعضی از آنها دارای ریشه‌های سطحی هستند که نیم‌گلدان‌ها و سینی‌ها برای آنها کافی است اما گونه‌های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دیزیگتکا با برگ‌های پهن خالدار

در شرایط طبیعی‌ِ رشد، گل‌های زیبایی را تولید می‌کند ولی در شرایط آپارتمان به گل نمی‌نشیند، رنگ...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دیکسونیا، سرخس درختی سایه‌دوست

طبیعتاً این گیاه احتیاج به فضای کافی دارد زیرا ارتفاع آن بعضی مواقع به 5/4 متر می‌رسد....ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

سی‌تی‌سوس با گلهای پروانه‌آسا

عکسهای زیبا از سی‌تی‌سوس نیازها و شرایط نگهداری سی‌تی‌سوس  نور: به نور کامل احتیاج دارد، در تابستان در وسط...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

ارکیده گیاه جذاب با نگهداری ساده

عکسهای زیبا از ارکیده نیازها و شرایط نگهداری ارکیده  نور: نیاز به نور برای به گل نشستن فوق‌العاده زیاد...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

سیکلامن مینیاتوری زیبای نگونسار

اگرچه پس از پایان یافتن دوران گلدهی، اکثر خانواده‌ها از گیاه چشم‌پوشی می‌کنند، اما می‌توان آن را...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کدوی زینتی با میوه‌ای شبیه کوزه قلیان

عکسهای زیبا از کدوی زینتی نیازها و شرایط نگهداری کدوی زینتی  نور: به نور کافی نیاز دارد اما گیاه‌های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

سته‌نانته گیاه زیبا

عکسهای زیبا از سته‌نانته نیازها و شرایط نگهداری سته‌نانته نور: به نور قوی احتیاج ندارد، نسبت به سایه تحمل...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کریپتانتوس کوچک‌ترین بروملیاسه

عکسهای زیبا از کریپتانتوس نیازها و شرایط نگهداری کریپتانتوس  نور: به نور بیشتری احتیاج دارد، در آفتاب روی برگ‌ها...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کرساندرا گل آتش بازی

عکسهای زیبا از کرساندرا نیازها و شرایط نگهداری کرساندرا نور: نیم سایه، نیم آفتاب را بر سایه نورها ترجیح...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

زعفران ترکیب ظرافت و زیبایی

عکسهای زیبا از زعفران نیازها و شرایط نگهداری زعفران  نور: 8 هفته در تاریکی و 2 هفته در نور...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کراسولا زیبای قاشقی با گل‌های سفید

بیش از 10 گونه از گیاه کراسولا به عنوان گیاه خانگی پرورش می‌یابند. از دیگر گونه‌ها می‌توان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کری فانتا کاکتوس کمیاب

کری فانتا به صورت سفارشی توسط کاکتوس‌کاران حرفه‌ای عرضه می‌گردد. 6 – 5 سال طول می‌کشد تا...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کوپیاپوآ کاکتوس زیبا

کوپیاپوآ کاکتوسی متعلق به مناطق کویری شیلی است که بارندگی در آن تقریباً صفر است. نیاز آبی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کونوفیتوم گیاه جذاب

کونوفیتوم به دو گروه دارای برگ‌های بزرگ و کوچک تقسیم‌بندی می‌گردد، گونه مورد نظر ما دارای برگ‌های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کلومنه آ سبدی با پرزهای ارغوانی دلفریب

کلومنه آ گیاهی تماشایی است به‌خصوص زمانی که به عنوان سبد آویزان استفاده گردد برگ‌هایش مملو از...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

نارگیل ودلینا، نخل پاکوتاه زینتی زیبا

نارگیل ودلینا، زیبا و پاکوتاه‌ترین نخل زینتی، قابلیت کاشت در تراریوم را دارد، نگهداری ساده‌ای دارد و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

نخل زینتی با شاخه‌های پَر مانند

نخل زینتی یا اریکا درختچه ای با شکوه و مقاوم است که می تواند در آپارتمانها، سالن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

چگونه در فروشگاه سرچنار امتیاز کسب کنم؟

راههای باور نکردنی برای کسب امتیاز در فروشگاه سرچنار وجود دارد که می توانید این امتیازها را...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

قرعه کشی فروشگاه سرچنار

در این هفته 3 جلد از کتاب ارزشمند پزشک گلهای خانگی را به 3 نفر از مخاطبین...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اچینو کاکتوس یکی از خوش تیپ ترین کاکتوس ها

اچینو کاکتوس جزء خوش‌تیپ‌ترین کاکتوس‌ها هستند به گونه‌ای که در نمایشگاه‌های گل و گیاه زیبایی‌های دیگر کاکتوس‌ها...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کوتیلدن گیاه گوشتی با برگهای موج دار و آرد آلود

دو خصومت از گیاه گوشتی کوتیلدن یعنی حاشیه موجدار برگ‌های پیاله‌ای و آردآلود بودن آنها بهترین گوشتی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل برف مناسب هوای سرد و مقاوم به کم نوری

گل برف یا موگه یکی از گیاهان پیازی سازش یافته با آب و هوای خیلی سرد، مرطوب...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دودلیا گیاهی گوشتی با برگ های آردآلود جذاب

گیاه دودلیا در خانه گل نمی‌دهد اما زیبایی آن به پودر سفید رنگ روی برگ‌هاست که آن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دووالیا گیاهی گوشتی با گلهای استثنائی

اگرچه رشد گیاه گوشتی دووالیا کم است اما به خاطر گل‌های واقعاً استثنایی از نظر شکل و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل فریزیا گیاهی معطر و زیبا مناسب دسته گل

گل‌های معطر گل فریزیا بر روی ساقه گل‌دهنده سیم مانند و در یک طرف آن شروع به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی با گل سنبل یکی از زیباترین گلهای نوروزی

گل سنبل یکی از زیباترین گلهای نوروزی است که اگر چند اصل مهم را در پرورش آن...ادامه مقاله

3 Comments

گیاهان آپارتمانی

گیاه هویا زیباترین گیاه برای سبد آویزان

گیاه هویا بهترین و زیباترین گیاه برای استفاده به عنوان سبد آویزان است. برگ‌های سبز و مومی،...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل ختمی چینی ایده ال برای باغچه و گلدان

گل ختمی چینی گلی مورد توجه عامه، از خانواده پنیر کان است. گل‌ها درشت و قرمز عمر...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل حنا گیاهی بسیار زیبا و نگهداری آسان

گل حنا یکی از آسان‌ ترین گیاهان خانگی از نظر نگهداری است. قلمه‌ها در آب به راحتی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

هاورتیا ساکولنتی سایه دوست و محبوب

هاورتیا یکی از عمومی‌ترین گوشتی‌ها جنس هاورتیا است که اکثر گوشتی داران آن را پرورش می‌دهند. این...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل گاردنیا ارزش شرایط سخت نگهداری را دارد

اگرچه شرایط نگهداری گل گاردنیا در منزل کمی سخت است ولی ارزش جذابیت و زیبایی گل‌های درشت...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل گازانیا یکی از زیباترین گلهای فصلی

به عنوان گل یک ساله در باغچه، گیاه گلدانی در اتاق و پشت پنجره و یا گیاه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فیکوس خزنده یا انجیر خزنده مناسب سبد آویز

فیکوس خزنده یا انجیر خزنده گیاهی است سریع الرشد، مناسب سبد آویز و حتی کاشت گروهی. علاوه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی با فروکاکتوس یا بشکه آمریکایی

فروکاکتوس را بشکه آمریکایی هم می نامند. البته این نام فقط به خاطر شکل ظاهرش نیست بلکه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل فوشیا زینت بخش سر در منازل و سایبان

گل‌های زیبا و آویزان و صورتی و یا قرمز رنگ گل فوشیا نه تنها در گلخانه و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

لذت کاشت گیاه توت فرنگی در خانه

تولید میوه‌های خوشمزه و زیبای توت فرنگی در منزل لذت بیشتری نسبت به خرید آن دارد. ازدیاد...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فائوکاریا ساکولنتی با گلهای زرد زیبا

تعداد زیادی از گونه فائوکاریا که بومی آفریقای جنوبی است؛ قابل کاشت و نگهداری است. گل‌های روشن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دراسنا نقره ای گیاهی زیبا مقاوم

گیاه دراسنا نقره ای گونه‌ای دیگر از 20 نوع دراسناست این گونه در واقع زیر مجموعه دراسنا...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گیاه دیپلادنیا بالارونده با گلهای شیپوری زیبا

گیاه دیپلادنیا گیاهی است بالا رونده که نهال‌های جوان آن در سال اول احتیاج به قیم ندارد،...ادامه مقاله

1 Comment

گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری و آفات گیاه دراسنا بلالی

گیاه دراسنا بلالی مقاوم‌ترین گیاه آپارتمانی از گروه دراسنا که با شرایط نور در داخل اتاق سازش...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دراسنا پرچمی یا اژدهای ماداگاسکار نگهداری آسان

دراسنا پرچمی یا دارسنا مارگیناتا گیاهی است که در اکثر منازل به خوبی رشد می کند. بسیار...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

نخل مرداب گیاهی زیبا و قابلیت تکثیر فراوان

نخل مرداب گیاهی است زیبا و ارزان، نگهداری آن ساده با قابلیت ازدیاد فراوان، همه برگ‌ها از...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

سیکلامن مناسب تراس و بالکن در زمستان و بهار

سیکلامن گیاهی است زیبا با گلهایی در رنگهای متنوع که می توانید با استفاده از آن زیبایی...ادامه مقاله

2 Comments

گیاهان آپارتمانی

کوردیلین گیاهی زیبا با برگهای آتشین

اصولاً کلیه گیاهان زینتی رنگین برگ احتیاجات نوری بیشتری دارند، توجه کنید که تاریکی زایل‌کننده رنگ آتشین...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری گیاه نارگیل در آپارتمان

هر دو برگ نارگیل در غلافی پیچیده شده‌اند و مستقیماً از بذر که همان میوه نارگیل است...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل خورشیدی گیاهی خانگی پیازی با گلهای زیبا

گل خورشیدی گیاه خانگی و پیازدار است، گل‌ها روی دسته‌های 15 تا 20 عددی روی نوک یک...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل کلرودندروم یا گیاه بخت با گلهای بهاری

گل کلرودندروم گیاهیاست همیشه سبز که گلها به صورت دسته‌ای از بهار تا آخر تابستان خودنمایی می...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی کامل با کلیستو کاکتوس همراه با تصاویر

کلیستو کاکتوس جزء کاکتوس‌های ستونی و استوانه‌ای است که در اندازه کوچک تولید گل می‌کند. قطر آن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی کامل با پرتقال کالاموندین یا پرتقال زینتی

پرتقال کالاموندین در حقیقت پرتقال مینیاتوری است که ارتفاع آن حداکثر به یک متر می‌رسد. . میوه‌های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل داوودی زیباتر از گلهای بهاری در زمستان

گل داودی یکی از زیباترین گلهای طبیعت است با تنوع بسیار زیاد که می توانید با کاشت...ادامه مقاله

2 Comments

گیاهان آپارتمانی

نخل بادبزنی بهترین نخل برای اتاق‌های سرد

نخل بادبزنی بهترین نخل برای اتاق‌ها و سراسرهای سرد است. ارتفاع آن در خارج از اتاق به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

نخل شامادورا مقاوم به کم نوری

نخل شامادورا از لحاظ شکل ظاهری شبیه به Kentia است که نباید با آن اشتباه کرد. رشد...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کامیس پاریس یکی از سوزنی برگان جذاب

طرز قرار گرفتن برگ‌های کامیس پاریس روی شاخه به گونه‌ای است که شاخه‌های جانبی به صورت پهن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

برونفلزیا گیاهی که چند بار در فصل گل می دهد

برونفلزیا گیاهی است از خانواده گوجه فرنگی، گلهای آن با 5 گلبرگ و 5 کاسبرگ در بهار...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

بواردیا شاخه ها و برگهای پر پشت و گلهای متنوع

گل بواردیا با برگها و شاخه های پرپشت و گلهای متنوع در رنگ و آویزان، برگها و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

برزی کاکتوس پشم آلو با تیغ های بلند

برزی کاکتوس جزء کاکتوس های استوانه ای با خارهای بلند قرمز قهوه ای زیبا که همگی پوشیده...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

بلوسفلدیا کوچکترین کاکتوس

بلوسفلدیا کوچکترین کاکتوس است. این جنس به صورت پیوندی به بازار عرضه می گردد زیرا نمی تواند...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کاماسرئوس یا کاکتوس بادام زمینی مقاوم به سرما

کاماسرئوس به نام کاکتوس بادام زمینی مشهور است. گلهای قرمز روشن آن در تمام طول بهار و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل تاج خروس یا زلف عروس با گلهای رویایی

گل تاج خروس Celosia Plumosa تا ارتفاعی حدود 60 سانتی متر رشد کرده و در تابستان و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گیاه جگن سریع الرشد با تکثیر آسان

گیاه جگن جزء معدود گیاهان خانواده سی پراسه که قابل نگهداری در خانه است، سریع الرشد، ارزان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل سروپژیا بی نظیر برای سبد آویز

زیبایی نگهداری گیاه سروپژیا در برگهای خاکستری قلبی شکل و شاخه های روان در سبد آویزان و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل استکانی نماد تراکم شاخه ها و گلهای زیبا

شاخه و گلهای ظریف گل استکانی به طرف زمین آویزان می شوند که با تربیت و هرس...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی با گل کیفی یا گوشواره ای

گل کیفی گیاهی سریع الرشد و خیلی فشرده است. طول آن به 25 سانتی متر می رسد،...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کاملیا درختچه ای همیشه سبز و گل دار

کاملیا درختچه ای زیباست که برگهای سبز براق و گلهای قرمز، صورتی یا سفیدش خودنمایی می کند....ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فلفل زینتی مناسب آپارتمان و تراس

فلفل زینتی گیاهی است بالارونده که نیاز به قیم پیدا می کند. این گیاه در گونه های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

مینا چینی گلی بی نظیر مناسب گلدان و باغچه

مینا چینی گلی زیبا که می تواند به عنوان گیاه خانگی گلدانی و هم گیاه باغچه ای...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گیاه شیشه شو مناسب باغچه و تراس

گیاه شیشه شو (Callistemon) گیاهی با گلهای واقعا جالب و زیبا، شدیدا عاشق نور خورشید است اما...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کالادیوم یا فیل گوش بی نظیر در ترکیب رنگ

هیچ گیاهی نمی تواند در ترکیب رنگها با کالادیوم رقابت کند به طوریکه تشریح رنگها تقریباً غیر...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل بیلبرجیا گیاهی مناسب سبد آویزان

گل بیلبرجیا با برگهای باریک و همیشه سبز و به طرف بالا و ساقه گل دهنده آویزان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی با گل بلپرون یا میگویی

زیبایی گل بلپرون یا میگویی یا مشعلی در حقیقت ناشی از زیبایی براکته های فلس مانند است...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گیاه عبائی مقاومترین گیاه آپارتمانی

گیاه عبائی مقاومترین گیاه آپارتمانی و قابل سازش با شرایط آپارتمان بطوری که گیاه فولادی نام گرفته...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری گیاه شویدی یا مارچوبه زینتی

یزگهای ریز شوید مانند گیاه شویدی و انشعابهای متعدد شاخه اصلی به برگچه های ریز سبز و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری آرتروسروس کاکتوس استوانه ای

کاکتوس آرتروسروس جزء کاکتوسهای با رشد استوانه ای ستونی است که زادگاه اصلی آنها پرو، برزیل و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آریوکارپوس کاکتوسی با عمر طولانی

زیبایی کاکتوس آریوکارپوس به زیبایی ظاهری آن نیست بلکه عمر این کاکتوس در کویرهای مکزیک به 300...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آردیزیا گیاهی خانگی با میوه های حبه ای

آردیزیا گیاهی با شکل و قیافه غیر معمول چه از نظر وضع برگ و ساقه و چه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کاکتوس دم موشی مناسب سبد آویزان

آنهایی که با کاکتوس آشنایی داشته و خانه آنها دارای سراسر و ایوان است همگی از کاکتوس...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آفلاندرا زیباترین گیاه گلدار آپارتمانی

آفلاندرا زیباترین گیاه گلدار آپارتمانی موطن اصلی آن برزیل است. برگهای سبز و خطوط سفید در امتداد...ادامه مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی برایتان پیش آمده؟ از ما بپرسید
0