گیاه یشم با نام علمی کراسولا (crassula) ، ساکن قاره آفریقای جنوبی و کشور موزامبیک است. نام های عمومی این گیاه عبارتند از گیاه جاده، گیاه پول یا شانس، تصور میشود که گیاه یشم برای ساکنین خانه خوش شانسی و خوشبختی می آورد. این گیاه، محبوبیت زیادی به عنوان گیاه آپارتمانی دارد.

خصوصیات گیاه یشم (کراسولا)

از خصوصیات گیاه یشم به این موارد می توان اشاره کرد:

گیاه آبدار دارای برگ های گرد و سبز رنگ براق، این برگ ها از ساقه های چوبی منشعب می شوند. گاها برگ های این گیاه به دلیل قرار گرفتن در مقابل نور خورشید به رنگ قرمز در می آیند. گیاه یشم می تواند شکوفه های سفید تا صورتی داشته باشد، البته در فضای آپارتمان به ندرت شکوفه میدهد.


معرفی چند گونه از گیاه کراسولا (یشم)

کراسولا اوواتا (Crassula ovata)

کراسولا اوواتا (Crassula ovata) محبوب ترین گونه از گیاه یشم است، اما در واقع انواع جالب توجهی از اوواتا وجود دارد. در اینجا چند نمونه را معرفی کرده ایم که ممکن است دوست داشته باشید .

این رایج ترین نوع گیاه یشم است. به دلیل داشتن برگهای جذاب، عمیق و سبز رنگ، دارای لبه هایی که در نور شدید یا وقتی گیاه کمی تحت فشار قرار می گیرد ، قرمز می شوند.


کراسولا اوواتا (Hummel’s Sunset)

این رقم جذاب از Crassula ovata در دهه ۱۹۶۰ در کالیفرنیا تولید شد. دارای برگهای واکنش پذیر متغیری است که بسته به نوری که دریافت می کند؛ ترکیبی از قرمز ، زرد ، نارنجی و سبز است.


کراسولا اوواتا (Tricolor) 

Tricolor” Crassula ovata”  دارای برگهای زیبا و چند رنگ است که با سبز و سفید ترکیب شده است. خورشید روشن، لبه ها را تشویق می کند تا سایه ای کاملاً واضح به رنگ قرمز پیدا کنند.


کراسولا اوواتا (Gollum)

به نام شخصیت همنام در J.R.R. رمانهای تالکین، دارای برگهای کشیده و لوله ای و یک نوع جالب از گیاه یشم است. انتهای مقعر برگها در برابر نور شدید، قرمز می شوند و این یک انتخاب چشم نواز است.


کراسولا اوواتا (Hobbit)

این رقم مشابه رقم گلوم است ، اما دارای برگهای فر است. تفکیک این دو ممکن است گاهی اوقات کمی مشکل باشد ، اما همانطور که در شکل می بینید، بیشتر برگهای “هابیت” به جای استوانه ای، باید برگشته به پشت به نظر برسند. یعنی گودی برگ به سمت پایین است.


کراسولا اوواتا (Blue Bird)

این رقم ترکیبی از Crassula ovata و Crassula arborescens است و برگهای بیشتری دارد که دارای رنگ خاکستری-آبی متمایزی هستند. این گونه مشابه هابیت است و برای رشد به عنوان بونسای ایده آل است.


کراسولا اوواتا (Hummel’s Ghost)

این گونه متنوع، با رنگهای متضاد قرمز ، زرد و سبز دیده می شود. برگهای آن بسیار چشمگیر به نظر می رسند. شرایط خنک ، خشک و روشن باعث جذابتر شدن رنگ ها در این نوع کمتر رایج می شود.


کراسولا اوواتا (Crosby’s Compact)

این رقم مینیاتوری گیاه یشم نسبت به گیاه استاندارد یشم از هر نظر کوچکتر است و تقریباً به ارتفاع ۳ فوت (۹۰ سانتی متر) رشد می کند. برگهای کوچکتر دارای لبه هایی هستند که معمولاً به طور قابل توجهی به رنگ قرمز و زرد هستند.


کراسولا اوواتا (Minima)

این رقم گیاه یشم کوتوله حداکثر به اندازه ۲٫۵ فوت یا ۷۵ سانتی متر رشد می کند ، با برگ های کوچکتر و رشد فشرده تر.


شرایط نگهداری گیاه یشم (کراسولا)

در فضای داخلی خانه می تواند، سه تا شش فوت رشد کند و قابلیت هرس کردن دارد تا هر کس به هر سایزی که می خواهد این گیاه را در منزل خود داشته باشد. گیاه یشم اگر در فضای باز پرورش یابد، به چهار تا شش ساعت تابش مستقیم نور خورشید نیاز دارد، بنابراین در فضای آپارتمان باید در کنار پنجره جنوبی قرار بگیرد تا حدود چهار ساعت نور خورشید دریافت کند. البته گیاه یشم می تواند، سطح نور کمتری را تحمل کنند. به خصوص اگر در فضای دارای نور غیر مستقیم روشن قرار بگیرد. گیاه یشم در تابستان نیاز به آبیاری بیشتری نسبت به فصل زمستان دارد، چون فصل رشد این گیاه تابستان می باشد.

گیاه یشم جزء گیاهان آپارتمانی سریع ارشد محسوب می شود.

گلدان این گیاه باید دارای تعداد سوراخ های مناسبی باشد تا آب در خاک آن نماند چون باعث پوسیدگی ریشه می شود. در تابستان هر زمان که خاک گلدان گیاه خشک شد، نیاز به آب دادن دارد، در زمستان آب به مقداری که برگ ها سرما را تحمل کنند، نیاز است. خاک ساکولنت یا کاکتوس که به صورت، بسته های آماده در فروشگاه های باغبانی به فروش می رسند، برای کاشتن گیاه مناسب می باشند. گیاه یشم، بومی مناطق گرمسیری است، بنابراین دمای فضای نگهداری آن در روز بین ۶۵-۸۶ درجه فارنهایت (۱۸-۳۰ درجه سانتیگراد) و در شب بین ۵۰-۵۵ درجه فارنهایت (۱۰-۱۳ درجه سانتیگراد) باشد، بهتر رشد می کند. اگر در سرما قرار بگیرد احتمالا برگ های آن سیاه شود.

گیاه یشم در فصل رشد خود یعنی بهار و تابستان نیاز به کوددهی دارد؛ هر یک ماه الی دو ماه، کوددهی باید انجام شود. از کود مایع که مناسب گیاهان ساکولنت و کاکتوس هاست استفاده کنید.

تکثیر گیاه یشم به چه صورت است

برای تکثیر این گیاه از شاخ و برگ و دانه می توان استفاده کرد. برای تکثیر این گیاه از ساقه آن، ابتدا یک ساقه با چاقوی تمیز بریده شود، بعد بیست و چهار ساعت که محل بریدگی خشک شد، درون خاک کاشته شود، تا بوجود آمدن گیاه بالغ به میزان خیلی کم آبیاری شود.

در تکثیر با برگ این گیاه فقط کافی است یک برگ از گیاه را جدا کرده به روی خاک گلدان گذاشته شود، به هنگام آبیاری کمی آب به روی برگ نیز برخورد کند، بعد تشکیل ریشه، گیاه بالغ شروع به رشد می کند، تکثیر با برگ به مدت زمان طولانی نیاز دارد.

در روش تکثیر با دانه، یک بذر از گیاه در یک گلدان کاشته شده، هر هفته یک بار آبیاری شود، گیاه بالغ رشد میکند. در تکثیر با بذر خاک باید همیشه مرطوب بماند. این گیاه زیبا معمولا نیازی به تغییر گلدان ندارد، اما اگر شما بخواهید این گیاه شما بزرگتر شود هر دو سال یکبار گلدانش را عوض کنید. بهترین زمان برای تعویض گلدان فصل بهار قبل از شروع رشد گیاه می باشد. این گیاه بیماری خاصی ندارد، مگر اینکه زیاد آبیاری شود.

بیماریها و آفات گیاه یشم

کپک پودری که شامل بوجود آمدن لکه های سفید به روی گیاه می باشد. برای جلوگیری از این حالت، هنگام آب دادن گیاه، شاخ و برگ گیاه مرطوب نشود. جریان هوا در محل نگهداری گیاه وجود داشته باشد، فواصل آبیاری رعایت شود. بوجود آمدن حلقه های سیاه در زیر برگ گیاه یشم، ناشی از یک ویروس است؛ در این حالت قسمت های آسیب دیده جدا شود و گیاه دوباره در یک گلدان جدید با خاک تازه کاشته شود.

پوسیدگی نرم باکتریایی هم می تواند رخ دهد، که در اثر عفونت با یک نوع از باکتری ها است، در این حالت بهتر است مکان های پوسیده شده از گیاه جدا شود.

شپش می تواند به گیاه حمله کرده و گیاه را از بین ببرد، این معمول ترین آفت زدگی گیاه است؛ در این حالت کپک های سفید رنگ روی گیاه تشکیل می شود، با پنبه آغشته به الکل این لکه ها را می توان پاک کرد.

کنه های عنکبوت از موارد دیگر آفات این گیاه است که با تارهای سفید روی گیاه مشخص می شود؛ اگر درمان نشود باعث آسیب جدی به گیاه می شود.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم