در طبیعت انواع گوناگونی از گیاهان وجود دارد که در بین آنها تعدادی دارای رشد سریع هستند و در طول چند هفته شما شاهد تغییرات ظاهری در اندازه و ظاهر آنها خواهید بود. از این گیاهان به عنوان گیاهان آپارتمانی سریع الرشد در محیط های بسته نیز می شود استفاده کرد.

با اینکه گیاهان آپارتمانی سریع الرشد به طور طبیعی رشد سریع و بهتری دارند. با رعایت بعضی از ترفند ها هم می توان سرعت رشد گیاهان را افزایش داد. به عنوان مثال: گلدان گیاه را در محلی که از نور خوبی برخوردار است قرار دهید. علاوه بر آبیاری، گیاهان را اسپری کنید. در زمان مناسب اقدام به تعویض گلدان گیاه نمایید. برگ های گیاه مورد نظر تمیز نگه دارید.

آشنایی با پنج گیاه با رشد سریع

در این ویدیو شما را با پنج گیاه با رشد سریع از جمله:

فیلودندرون، بگونیا، کاکتوس رشته مروارید، سینگونیوم و فیلودندرون سر اسبی آشنا می کنیم

و 

کلیات شرایط نگهداری انها نیز شرح داده می شود.

نمونه ای از گیاهان آپارتمانی سریع الرشد

سیسوس از گیاهان آپارتمانی سریع الرشد و بالارونده با برگهای براق

سیسوس گیاهی بسیار زیبا از گیاهان آپارتمانی سریع الرشد، بالا رونده و علفی است از خانواده ویتاسه. این گیاه کاربرد بسیار زیادی دارد. هم میتوانید به عنوان گیاه آویز استفاده کنید هم با استفاده از قیم به عنوان گیاه بالا رونده از آن استفاده کنید. نکته ای که در نگهداری گیاه سیسوس باید در نظر داشته باشید اینه که محیط نسبتا خنک را بیشتر میپسندد یعنی دمای حداکثر ۲۰ درجه سانتیگراد. اگر دما بالا تر بود حتما غبار پاشی انجام دهید.

آشنایی کامل با گیاه سیسوس شرایط نگهداری و بیماریهای آن

گل رز مینیاتوری

گل رز سلطان گل ها است و به حق نیز چنین است. گونه های گل رز به دلیل رایحه ، معماری زیبای گلبرگ و عادت رشد سریع در همه نقاط جهان مشهور هستند. گلهای رز مینیاتوری بسته به تنوعی که استفاده می کنید در عرض ۲ تا ۳ هفته جوانه می زنند. آنها کمتر از خواهران و برادران مقیاس بزرگ خود، در فضای باز به نگهداری نیاز دارند. گل رزهای کوچک مینیاتوری با توجه به زیبایی بی نظیر و نگهداری آسان ، به طور شگفت انگیزی محبوب هر دوستداران گیاهان آپارتمانی است.

گیاهان گل رز مینیاتوری معمولاً تا ۳۰ سانتی متر رشد می کنند ، بنابراین برای نگهداری از آنها می توانید از گلدان های سرامیکی یا گلدان های آویز دیواری زیبا استفاده کنید. آنها در انواع مختلف رنگارنگ موجود هستند. اگر به دنبال یک گل با رنگ خاص در فضای خود هستید ، قطعاً باید پرورش گل های رز مینیاتوری داخل سالن را در نظر بگیرید. توجه داشته باشید، رزهای مینیاتوری با توجه به اینکه به آبیاری منظم و نور خورشید نیاز دارند ، کمی بیشتر از گیاهان موجود در این لیست به مراقبت نیاز دارند.

پرورش گیاه گل رز در گلدان

پتوس (Pothos)

گیاه پتوس با برگ های قلبی شکل و رونده یکی از معروف ترین گیاهان آپارتمانی سریع الرشد است. برگ های این گیاه در رنگ های مختلف بسته به نوع گونه متفاوت می باشد. این گیاه به نور غیر مستقیم، آبیاری دو بار در طول هفته نیاز دارد. پتوس در صورت مساعد بودن شرایط در عرض چند روز می تواند برگ های جدیدی تولید نماید. لذا اگر به دنبال گیاهی هستید که رشد سریعی داشته باشد پتوس گزینه مناسبی است و همچنین نگهداری از آن کاری آسان می باشد.

گیاه آپارتمانی پوتوس و آشنایی با آن

گیاه پیله آ جزء گیاهان آپارتمانی سریع الرشد

گیاه پیله آ یا گیاه آلومینیومی (Aluminium Plant) با نام علمی Pilea Cadierei از خانواده Urticaceae می باشد. چین و ویتنام زیستگاه اصلی این گیاه هستند. شرایط نگهداری آسان و برگ های زیبای پیله آ، آن را به گیاهی آپارتمانی تبدیل کرده است.

گیاه پیله آ در هوای گرم و مرطوب رشد خوبی خواهد داشت. ارتفاع این گیاه چند ساله و همیشه سبز به ۳۰ سانتی متر می رسد. به خاطر شباهت برگ های آن به پوست هندوانه به گیاه هندوانه ای نیز معروف است. 

چنانچه نور کافی به آن نرسد لکه های نقره ای رنگ برگها از بین می رود. پیله آ گیاه مناسبی برای کاشت گروهی با دیگر گیاهان و همچنین به عنوان سبد آویزان است. حذف جوانه های انتهایی برای پر پشت نمودن گیاه لازم است. دقت کنید در شبهای یخبندان، گیاه را در نزدیکی پنجره و شیشه قرار ندهید.

گیاه پیله آ، شرایط نگهداری و رفع مشکلات

دیفن باخیا (Dieffenbachia amoena)

برگ های پهن دیفن باخیا به رنگ سبز روشن با رگه های سفید می باشد. این گیاه نیاز آبی بالایی ندارد و در طول هفته دو بار آبیاری کافی است. البته قبل از آب دادن از خشک بودن خاک گلدان مطمئن باشید. این گیاه مقاوم و سریع الرشد در صورت مطلوب بودن شرایط برای رشد، سریع بزرگ خواهد شد و فضای خانه را زیباتر خواهد کرد.

پرورش گیاه دیفن باخیا در آپارتمان

آلوئه ورا (Aloe vera)

با برگ های گوشتی یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی سریع الرشد که به خانواده لیلیوم تعلق دارد. آلوئه ورا با اینکه به نور مستقیم نیاز دارد، می توان گلدان آن را در کنار پنجره گذاشت. در صورت متعادل بودن شرایط نگهداری گل های زرد و سفید رنگی تولید خواهد کرد. بهتر است به طور منظم گلدان گیاه را عوض کنید

 

 

گیاه آپارتمانی آلوئه ورا و نحوه نگهداری

سینگونیوم (Syngonium) یکی از گیاهان آپارتمانی سریع الرشد با ریشه های هوایی

سینگونیوم یکی از گیاهان آپارتمانی سریع الرشد و مقاوم می باشد. این گیاه دارای ریشه های هوایی است که برای رشد بهتر آنها باید قیم مناسبی در نظر بگیرید. گیاه سینگونیوم در برابر شرایط نامطلوب مقاوم است و باید گلدان آن را در تماس غیر مستقیم با نور آفتاب قرار دهید تا برگ های سبز رنگ و جذاب آن دچار سوختگی نشوند. در فصل های گرم سال هفته ای ۲-۳ بار و در فصل های سرد یکبار در هفته آبیاری کافی است. لذا اگر به دنبال گیاهی هستید که علاوه بر رشد سریع، رونده هم باشد سینگونیوم را می توانید انتخاب نمایید.

مقاله شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی سینگونیوم به همراه ویدیو

گیاه یشم (Jade plant)

گیاه یشم که نام دیگر آن کراسولا درختی است دارای برگ های گوشتی که آن را بی نیاز از آبیاری بیش از حد می کند. گیاه یشم علاوه بر رشد سریع، گیاهی نور دوست است.

 

 

پرورش و نگهداری از گیاه یشم

گیاه گندمی (Chlorophytum comosum)

گیاه گندمی یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی سریع الرشد که ارتفاع آن به یک متر می رسد. برگ های باریک و افشان آن به رنگ سبز یا ابلق می باشد. گیاه گندمی برای رشد به محیط های با نور کمتر یا نور غیر مستقیم نور آفتاب نیاز دارد. در صورت مشاهده آفات، خاک سطحی آن را هر هفته عوض کنید.

گیاه گندمی (عنکبوتی) پرورش آسان در محیط های پوشیده
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم