گیاه دیفن باخیا (Dieffenbachia) از خانواده گل شیپوریان می باشد. زیستگاه اصلی این گیاه مناطق گرمسیری مانند مکزیک و قسمت غربی هندوستان و آرژانتین بوده و یک گیاه آپارتمانی محبوب می باشد.

گیاه دیفن باخیا جزء گیاهان آپارتمانی سریع الرشد محسوب می شود.

مشخصات گیاه دیفن باخیا

این گیاه به نام عصای گنگ نیز شناخته می شود. و دارای برگ های پهن و سبز با لکه های سفید تا کرمی است. حالت عصا مانند گیاه وقتی که برگ های پهن به طرف پایین خم شدند، قابل مشاهده است. طول هر برگ حدود ۲۰ اینچ (۴۷ سانتی متر) و عرض هر برگ ۱۰ اینچ (۲۵ سانتی متر) می باشد. برگ ها را با پاک کردن به وسیله یک پارچه مرطوب، براق نگاه دارید. این گیاه گاهاً جوانه هایی به طول ۵ اینچ (۱۲ سانتی متر) تولید می کند اما به ندرت شکوفا می شوند. این گیاه به مراقبت های خاصی نیاز ندارد، گیاه دیفن باخیا نور غیر مستقیم را دوست دارد. نور مستقیم خورشید، این گیاه را در معرض سوخته شدن و خشک شدن قرار می دهد. مقدار مناسب نور در این گیاه مهم است و مستقیماً بر روی سلامت گیاه تأثیر می گذارد.

چرا گیاه دیفن باخیا، زبان مادر شوهر نامیده می شود؟

واقعیت جالب: این گیاه به طور سنتی به عنوان “زبان مادر شوهر” برچسب گذاری می شود ، زیرا دارای یک شیره سمی است که در صورت بلع باعث از بین رفتن موقتی گفتار می شود. بنابراین ، اگر بچه ها در اطراف هستند ، باید محتاط باشید.

گیاه دیفن باخیا مناسب برای نگهداری در حمام!!!

دیفن باخیا می تواند در شرایط کم نور رشد خوبی داشته باشد. برای آب دادن به گیاه در فواصل منظم خاک خشک و مرطوب از سمپاش مه ریز استفاده کنید. عشق دیفن باخیا به شرایط مرطوب به این معنی است که این یک انتخاب عالی برای گیاهان آپارتمانی است که می توان آنها را در حمام نگهداری کرد. این گیاه نه تنها به خوبی رشد می کند بلکه زیبایی طبیعی را در حمام شما فراهم می کند.

خرید گیاه سینگونیوم از فروشگاه کشاورزی سرچنار

شرایط نگهداری گیاه دیفن باخیا

  • آبیاری: آبیاری این گیاه زمانی صورت بگیرد که سطح خاک گلدان خشک شده است اما داخل خاک باید مرطوب بماند، گیاه دیفن باخیا تحمل کم آبی را دارد اما برگ ها جمع می شوند. بعضی از افراد گلدان این گیاه را به روی سنگریزه هایی می گذارند و سنگریزه ها را مرطوب نگه می دارند این کار باعث حفظ رطوبت خاک می شود.
  • نور: نور روشن و غیر مستقیم مناسب این گیاه است. قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم آفتاب باعث سوختن برگ ها می شود.
  • دما: بهترین دما برای رشد این گیاه ۱۳-۱۸ درجه سانتیگراد می باشد (۶۵-۷۵ درجه فارنهایت)، خارج از این محدوده دما برگ ها به رنگ زرد درمی آید و اگر به مدت طولانی در دمای خیلی بالا قرار بگیرد، گیاه می میرد.
  • خاک و کوددهی: این گیاه تقریباً در هر مخلوط خاک به جز مخلوط شن رشد می کند. بهترین رشد گیاه دیفن باخیا در مخلوطی از خاک و پرلیت می باشد. هر ماه یکبار از کود آماده مخصوص گیاهان آپارتمانی برای این گیاه استفاده کنید رشد بهتر و سریعتری خواهد داشت، اما کوددهی زیاد باعث ریزش برگ در گیاه می شود.
  • تکثیر: این گیاه از طریق قلمه های جدید و ساقه های جوان که در کنار گیاه رشد می کنند، تکثیر پیدا می کند. قلمه ها یا ساقه های جوان را می توان در ماسه مرطوب قرار داد تا ریشه شروع به رشد کند، سپس به حالت قائم به خاک منتقل کرده و منتظر رویش گیاه دیفن باخیا باشید.
  • گلدان: هر سال در فصل بهار تراکم ریشه گیاه را بررسی کنید. اگر ریشه ها متراکم باشند، گیاه را به گلدان بزرگتر منتقل کنید. قبل از انتقال به مدت یک هفته آب دادن به گیاه را کاهش دهید.

آموزش ویدیویی شرایط نگهداری گیاه دیفن باخیا

ویدیویی که در این قسمت در اختیار شما قرار گرفته است

شامل همه نکاتی است که باید در نگهداری گیاه دیفن باخیا در نظر بگیرید

همچنین یاد خواهید گرفت با مشکلات احتمالی که برای این گیاه بوجود می آید مقابله کنید.

آفات و بیماری های گیاه دیفن باخیا

کمبود مواد مغذی مانند کمبود نیتروژن و فسفر می تواند منجر به زرد شدن برگ های گیاه دیفن باخیا شود، ولی زرد شدن برگ های این گیاه به دلیل حشرات و عفونت قارچ ها یا باکتری ها هم می تواند باشد. گیاه دیفن باخیا همچنین تحت تاثیر مگس و کنه های عنکبوتی قرار می گیرد.

گیاه دیفن باخیا سمی است، و برای کودکان یا حیوانات خانگی (گربه و سگ) خطرناک است. شیره این گیاه مزه ترش دارد و اگر بلعیده شود، گلو و تارهای صوتی را بی حس می کند و حدود دو هفته طول می کشد تا سم از بین برود. این شیره برای پوست نیز تحریک کننده است و اگر در تماس با پوست قرار گیرد، باید کاملاً شسته شود.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم