گل فیلودندرون با نام علمی Philodendron از خانواده شیپوریان می باشد. زیستگاه اصلی فیلودندرون آمریکای جنوبی، هند و جنگل های استوایی است. گل فیلودندرون یا گوش گرگی، یکی از گل های آپارتمانی که شرایط نگهداری آن آسان می باشد.

مشخصات گل فیلودندرون

گل فیلودندرون گیاهی که به دو صورت بالا رونده و رونده موجود است. بدین منظور در حالت بالارونده برای جلوگیری از شکستن ساقه های آن می توانید از یک قیم یا نگهدارنده استفاده کنید. گل های رونده اکثرا قلبی شکل هستند و سرعت رشد آنها در مقایسه با انواع بالارونده بیشتر است. ارتفاع این گیاه زیبا در داخل آپارتمان و دیگر محیط های بسته به ۲ متر می رسد. فیلودندرون گلی سمی است و آن را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. یکی از بارزترین ویژگی های گل فیلودندرون تولید ریشه های هوایی می باشد.

نمونه ای از انواع گل فیلودندرون

فیلودندرون اوکسی کاردیوم (philodendron oxycardium)

فیلودندرون قرمز (philodendron red)

فیلودندرون براسیل (philodendron brasil)


شرایط نگهداری گل فیلودندرون

  • آبیاری: گل فیلودندرون مانند اکثر گیاهان آپارتمانی در فصل های بهار و تابستان به خاطر گرم بودن هوا به میزان آبیاری بیشتری نیاز دارد و بهتر است که خاک گلدان را مرطوب نگه دارید. توجه کنید که آبیاری بیش از حد منجر به زردی برگ های فیلودندرون می گردد. اما در فصل های زمستان که گیاه در دوره فصل رشد نمی باشد میزان آبیاری را کاهش دهید. زمانی که خاک گلدان خشک شد اقدام به آبیاری کنید. در صورت امکان قبل از آبدهی ابتدا اجازه دهید آب مدتی در دمای اتاق قرار گرفته و کلرهای آن از بین برود.
  • دما: بهترین بازه دمایی برای رشد و نگهداری این گیاه ۱۳-۲۴ درجه سانتی گراد است. در دماهای کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد فیلودندرون را قرار ندهید.
  • نور: فیلودندرون نسبت به کمبود نور مقاوم است؛ گلدان آن را در تابش غیر مستقیم خورشید قرار دهید.
  • خاک و کوددهی: خاک غنی از مواد آلی مانند خاک لیمونی و کمپوست برای فیلودندرون مناسب است. توجه کنید خاک گلدان از زهکشی خوبی برخوردار باشد. برای رشد بهتر گیاه می توانید آن را با کودهای محلول در آب هر ۳-۴ هفته یکبار تغذیه نمایید.
  • تکثیر: روش های تکثیر گل فیلودندرون خوابانیدن ساقه و قلمه زنی می باشد. بهار و اوایل تابستان زمان مناسب برای روش قلمه در این گیاه است.
  • گلدان: در اوایل بهار هر ۲-۳ سال یکبار گلدان گل فیلودندرون را برای رشد بهتر تعویض کنید. در مقابل بعضی از انواع این گیاه سرعت رشد بالایی دارند و بهتر است که زودتر گلدان آنها را به اندازه بزرگتری تغییر دهید. یکی از نشانه های فرا رسیدن زمان تعویض گلدان، خروج ریشه از ته گلدان و توقف رشد است. هنگامی که گیاه بیش از حد بزرگ می شود و امکان تعویض گلدان وجود ندارد، چند سانتیمتر از خاک رویی را با خاک غنی عوض کنید.
  • هرس: برگ های خشک و زرد شده را می توانید از گیاه جدا کنید. همچنین اگر برگ های فیلودندرون بیش از اندازه بزرگ شود میزان نیاز آبی آن نیز افزایش خواهد یافت که با هرس کردن می توانید کنترل کنید.

طرز تهیه قیم خزه دار

  1. یک قطعه نی یا لوله پلاستیکی به قطر حداکثر دو سانتی متر و به ارتفاع نهایی گیاه، نخ پلاستیکی و مقداری خزه تهیه کنید.
  2. خزه ها را اطراف نی یا لوله پیچیده و با نخ ببندید.
  3. در هنگام تعویض گلدان نی را در محل صحیح قرار دهید و به گیاه گره بزنید.

آفات و بیماری های گل فیلودندرون

برگها پژمرده شده و از جوانه های بهاری خبری نیست

هوا سرد است گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

زخم های سفید پنبه‌ای شکل روی برگ های گل فیلودندرون ظاهر می گردد


حشره آفت عامل آن است. با سموم و حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار طبق دستور، گیاه خود را سم پاشی کنید تا علائم برطرف گردد؛ و یا با بروس مخصوص و یا پنبه آغشته به محلول سم و لکه ها را مسموم کنید.


برگها زرد می شوند و سقوط می‌کنند

خاک گلدان باتلاقی شده است. آب زیر گلدانی را خارج و زهکش را بازدید کنید. اجازه دهید خاک سطحی گلدان در فاصله بین آبیاری کاملا خشک و سپس آبیاری را با میزان کمتری شروع کنیم.


لکه های سوخته روی برگهای گل فیلودندرون ظاهر شده اند

در آفتاب غبار پاشی کردید مواظب باشید این عمل صبح یا عصر در سایه انجام گیرد. نور عبور داده شده از قطرات آب به جای مانده در سطح برگ ها مانند عبور نور از شیشه است که به برگها صدمات شدید وارد می کند و آنها را می‌سوزاند.


برگ های جدید فاقد رشد و ریز هستند

گیاه از کمبود عناصر غذایی در گلدان رنج می‌برند. این کمبود را هر دو هفته یکبار با تغذیه مصنوعی طبق دستور جبران کنید.

برگها بی رنگ شده و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است

کنه ریز قرمز عامل این نارسایی است. گیاه را هر دو هفته یکبار باسم کنه کش طبق دستور سم پاشی کنید. غبار پاشی در کاهش
آفت تاثیر دارد.

برگهای گل فیلودندرون می ریزند

گیاه به شدت تشنه، هوا خشک و یا گرم است. شرایط را بازدید و در صورت لزوم گیاه را به مدت پانزده دقیقه درون تشت آب قرار دهید و غبار پاشی را شروع و گلدان را به محل سردتری منتقل کنیم.

ساقه ها دراز و فاصله ای بین برگها زیاد است

یا نور کافی نیست و یا احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد. گلدان را به محل روشنتر انتقال دهید و هر دو هفته یکبار طبق دستور با کودهای مخصوص تغذیه مصنوعی کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم