گل فیلودندرون با نام علمی Philodendron از خانواده شیپوریان می باشد. زیستگاه اصلی فیلودندرون آمریکای جنوبی، هند و جنگل های استوایی است. گل فیلودندرون یا گوش گرگی، یکی از گل های آپارتمانی که شرایط نگهداری آن آسان می باشد.

مشخصات گل فیلودندرون

گل فیلودندرون گیاهی که به دو صورت بالا رونده و رونده موجود است. بدین منظور در حالت بالارونده برای جلوگیری از شکستن ساقه های آن می توانید از یک قیم یا نگهدارنده استفاده کنید. گل های رونده اکثرا قلبی شکل هستند و سرعت رشد آنها در مقایسه با انواع بالارونده بیشتر است. ارتفاع این گیاه زیبا در داخل آپارتمان و دیگر محیط های بسته به ۲ متر می رسد. فیلودندرون گلی سمی است و آن را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. یکی از بارزترین ویژگی های گل فیلودندرون تولید ریشه های هوایی می باشد.

نمونه ای از انواع گل فیلودندرون

فیلودندرون اوکسی کاردیوم (philodendron oxycardium)

فیلودندرون قرمز (philodendron red)

فیلودندرون براسیل (philodendron brasil)


شرایط نگهداری گل فیلودندرون

 • آبیاری: گل فیلودندرون مانند اکثر گیاهان آپارتمانی در فصل های بهار و تابستان به خاطر گرم بودن هوا به میزان آبیاری بیشتری نیاز دارد و بهتر است که خاک گلدان را مرطوب نگه دارید. توجه کنید که آبیاری بیش از حد منجر به زردی برگ های فیلودندرون می گردد. اما در فصل های زمستان که گیاه در دوره فصل رشد نمی باشد میزان آبیاری را کاهش دهید. زمانی که خاک گلدان خشک شد اقدام به آبیاری کنید. در صورت امکان قبل از آبدهی ابتدا اجازه دهید آب مدتی در دمای اتاق قرار گرفته و کلرهای آن از بین برود.
 • دما: بهترین بازه دمایی برای رشد و نگهداری این گیاه ۱۵- ۲۷ درجه سانتی گراد است. در دماهای کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد فیلودندرون را قرار ندهید.
 • نور: فیلودندرون سایه دوست است. گلدان آن را در تابش غیر مستقیم خورشید قرار دهید.
 • خاک و کوددهی: خاک غنی از مواد آلی برای خاک گلدان فیلودندرون مناسب است. توجه کنید خاک گلدان از زهکشی خوبی برخوردار باشد. برای رشد بهتر گیاه می توانید آن را با کودهای محلول در آب هر ۳-۴ هفته یکبار تغذیه نمایید.
 • تکثیر: روش های تکثیر گل فیلودندرون خوابانیدن ساقه و قلمه زنی می باشد. بهار و اوایل تابستان زمان مناسب برای روش قلمه در این گیاه است.
 • گلدان: در اوایل بهار هر ۲-۳ سال یکبار گلدان گل فیلودندرون را برای رشد بهتر تعویض کنید. در مقابل بعضی از انواع این گیاه سرعت رشد بالایی دارند و بهتر است که زودتر گلدان آنها را به اندازه بزرگتری تغییر دهید.
 • هرس: برگ های خشک و زرد شده را می توانید از گیاه جدا کنید. همچنین اگر برگ های فیلودندرون بیش از اندازه بزرگ شود میزان نیاز آبی آن نیز افزایش خواهد یافت که با هرس کردن می توانید کنترل کنید.

آفات و بیماری های گل فیلودندرون

 1. کنه قرمز: در اثر وجود این آفت برگ های فیلودندرون تغییر رنگ داده و در قسمت انتهایی آنها تارهای سفید رنگی مشاهده خواهید نمود. برای جلوگیری از این آفت می توانید هر دو هفته یکبار تا از بین رفتن علائم بیماری از سموم کنه کش استفاده کنید.
 2. ریز بودن برگ های جدید: کمبود مواد غذایی موجود در خاک منجر به کاهش رشد گیاه و اندازه برگ ها می گردد. بدین دلیل بهتر است از کودهای آپارتمانی را تغذیه گیاه بکار ببرید.
 3. برگ های حاوی لکه های سوخته: در اثر غبار پاشی گیاه در برابر تماس مستقیم نور خورشید برگ ها دچار آسیب خواهند شد. باید عمل غبار پاشی را در سایه و به دور از نور خورشید انجام دهید.
 4. زیاد بودن فاصله بین برگ ها: عدم دریافت نور کافی به مرور زمان باعث افزایش فاصله بین برگ ها و بلند شدن ساقه های فیلودندرون می شود. لذا گلدان گیاه را باید در جایی با نور غیر مستقیم روشن تر انتقال دهید.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم