گیاه آپارتمانی کروتون:با نام علمی Codiaeum variegatum از خانواده افوربیاسه (Euphorbiaceae) است. کروتون بومی جنگل های استوایی، اندونزی، مالزی، و اقیانوسیه است. این گیاه در طبیعت، به صورت بوته های بزرگ در نواحی گرمسیری و مرطوب رشد می کند و ارتفاع آن به ۱۸۳ سانتی متر می رسد؛ اما در صورت استفاده به عنوان یک گیاه آپارتمانی، رشد متوسطی خواهد داشت.

مشخصات ظاهری گیاه آپارتمانی کروتون

 • گیاه کروتون دارای برگ های بیضی شکل، صاف، نوک تیز و براق است. برگ های آن به رنگ های قرمز، زرد، سبز، مسی، بنفش، نارنجی، قهوه ای و صورتی دیده می شود. گیاه کروتون به خاطر رنگ های متنوع و بی نظیرش یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی برای پرورش و نگهداری است. برای رشد بیشتر و بهتر گیاه به مکان های روشن و خاک مرطوب احتیاج دارد.
 • کروتون دارای گل های نر و ماده می باشد که گل های ماده زرد رنگ و فاقد گلبرگ هستند. گیاه کروتون دارای شیر آبه سفید رنگ است که در صورت ایجاد خراش یا بریدن ساقه از گیاه خارج می شود. گونه زینتی کروتون اندازه کوچکتری نسبت به گونه های وحشی دارد.

انواع گیاه آپارتمانی کروتون

بیش از ۱۰۰ گونه برای گیاه کروتون شناسایی شده است. در زیر نمونه ای از انواع مختلف آن آورده شده است.

خرید گیاه کروتون از فروشگاه کشاورزی سرچنار

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی کروتون

 • نور: این گیاهان به ۶-۸ ساعت نور مستقیم خورشید در روز نیاز دارند؛ تا شاخ و برگ های زرد، قرمز و بنفش زرق و برق دار تولید کنند. بهتر است گیاه کروتون را در یک پنجره شرقی یا غربی قرار دهید تا از تابش نور خورشید اطمینان حاصل شود.نور نقش مهمی در ایجاد لکه ها بر روی برگ ها و رنگ های آنها دارد. اگر گیاه فاقد نور مورد نیاز باشد، برگ ها سبز می شوند. محو شدن لکه ها نشان می دهد گیاه به نور کمتری دسترسی دارد. همچنین کمبود نور می تواند باعث ریزش برگ ها شود.
 • آب: در فصل رشد باید گیاه آپارتمانی کروتون خود را بیشتر آب دهید. آنها نیاز دارند که خاک دائماً مرطوب باشد، بنابراین وقتی قسمت بالایی شروع به خشک شدن کرد، باید دوباره گیاه را آبیاری کنید. در طول تابستان، ۲-۳ بار در هفته گیاه را آبیاری نمایید. در ماه های زمستان، میزان نیاز آبیاری کاهش می یابد، بنابراین مراقب باشید گیاهان خود را بیش از حد آب نکنید.
 • خاک و کوددهی: گیاهان کروتون به خاک غنی احتیاج دارند. بهترین خاک برای آنها، مخلوطی از خاک برگ یا پرلیت، خاک باغچه و ماسه نرم است. استفاده از خاک سنگین یا باغچه به تنهایی، به خاطر کامل جذب نشدن آب توسط خاک، پوسیدگی ریشه رخ می دهد. ماهی یکبار به گیاه کروتون کود بدهید.
 • دما و شرایط آب و هوایی: دمای ۱۵ درجه سانتی گراد در زمستان و ۲۷ درجه سانتی گراد در تابستان برای رشد گیاه مناسب است. هوای سرد می تواند باعث از بین رفتن برگ های گیاه شود و این احتمال وجود دارد که حتی ممکن است بمیرد.
 • تکثیر: از روش های تکثیر گیاه آپارتمانی کروتون می توان به روش قلمه زنی و خواباندن هوایی اشاره نمود.
 • تمیز کردن برگ ها: برای تنفس گیاه و انجام فرآیند فتوسنتز، هفته ای یکبار برگ های آن را با دستمال تمیز کنید تا از گرد و غبار در امان بماند.

نکته: کود باید از نظر نیتروژن و پتاسیم زیاد باشد؛ اما تغذیه بیش از حد گیاه می تواند باعث لکه دار شدن برگ ها و آسیب رساندن به ریشه ها شود. در ماه های زمستان می توانید میزان کودی که به گیاه می دهید را کم کنید.

آموزش ویدیویی شرایط نگهداری و تکثیر گیاه کروتون

در این ویدیو روشی بسیار ساده جهت تکثیر گیاه کروتون را به روش قلمه برگ به شما آموزش می دهیم. امیدواریم که تماشای ین ویدیو برای شما مفید واقع شود.

در این ویدیوی جذاب که توسط سایت سرچنار ترجمه شده است. در این ویدیو ضمن اینکه با چند نمونه از گیاه کروتون آشنا می شوید؛ هر آنچه که برای نگهداری از این گیاه زیبا باید بدانید را فرا خواهید گرفت.


بیماری های گیاه آپارتمانی کروتون

 • مشاهده لکه های سفید رنگ بر روی برگ ها: از سموم حشره کش برای از بین بردن آفت استفاده نمایید.
 • منقبض شدن برگ ها: هوا گرم بوده و گیاه به آبیاری نیاز دارد.
  ریزش برگ های پایین بوته: محل نگهداری گیاه آپارتمانی کروتون سرد و خشک است و آن را به جای گرم انتقال بدهید.
 • پوسیدگی ساقه و از بین رفتن برگ ها: آبیاری بیش از حد باعث این از بین رفتن ساقه و برگ های گیاه می شود; لذا قبل از آبیاری از خشک بودن خاک گیاه مطمئن باشید.

دوست عزیز امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. دعوت می کنم مقاله گیاه بن سای را نیز مطالعه فرماییید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به جمع 20000 نفری ما در اینستاگرام بپیوندید

دهها پست آموزشی در زمینه گلها و گیاهان

سریعترین راه پاسخگویی به سوالات شما 
کلیک کنید
Close
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم