کروتون (کرچک هندی)

نام انگلیسی: کروتون Croton

نام علمی: Codiaeum variegatum

خانواده: Euphorbiaceae

یکی از رنگین‌ترین گیاهان آپارتمانی است و به خاطر رنگی بودن و فرم برگ‌های آن مود توجه است، نیاز شدید به رطوبت دارد به همین علت بهتر است به صورت کپه‌ای و مخلوط با گیاهان خانگی دیگر در گلدان‌های بزرگ و گل جاها کاشت گردد تا از رطوبت حاصله از گیاهان دیگر بهره گیرد. محیط ساکت و بدون جریان هوا و گرم و یکنواخت بودن درجه حرارت از احتیاجات دیگر این گیاه زیباست.

گیاه آپارتمانی کروتون:با نام علمی Codiaeum variegatum از خانواده افوربیاسه (Euphorbiaceae) است. کروتون بومی جنگل های استوایی، اندونزی، مالزی، و اقیانوسیه است. این گیاه در طبیعت، به صورت بوته های بزرگ در نواحی گرمسیری و مرطوب رشد می کند و ارتفاع آن به 183 سانتی متر می رسد؛ اما در صورت استفاده به عنوان یک گیاه آپارتمانی، رشد متوسطی خواهد داشت.

نمایش همه
گل بابا آدم
گل بابا آدم
850,000
%18
700,000 تومان
گل بابا آدم
گل بابا آدم
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
خاک برگ مرغوب بهکام
خاک برگ مرغوب بهکام
هورمون بوستر یا HB
هورمون بوستر یا HB
زاموفیلیا به این کیفیت ندیدی
زاموفیلیا به این کیفیت ندیدی

گیاه کروتون اگرچه نیاز شدیدی به آب دارد ولی باید مواظب بود سوراخ ته گلدان همیشه باز باشد تا خاک گلدان باتلاقی نگردد. زمستان گذرانی آن کمی مشکل بوده و به‌طورکلی باتوجه‌به شرایط سخت زیستی بهتر است در فصل بهار و تابستان از آن استفاده گردد. رنگ و شکل برگ با‌توجه‌به واریته‌ها فرق‌های اساسی دارد. لکه‌های تیره صورتی، نارنجی، قهوه‌ای و ارغوانی در برگ‌هایی با ریشه سبز تیره منظره بسیار جالبی به برگ‌ها می‌بخشد، برگ‌های جدید و جوان با رنگ سبز ظاهر و به مرور لکه‌های رنگی در آنها به وجود می‌آید.

مشخصات ظاهری گیاه آپارتمانی کروتون

 • گیاه کروتون دارای برگ های بیضی شکل، صاف، نوک تیز و براق است. برگ های آن به رنگ های قرمز، زرد، سبز، مسی، بنفش، نارنجی، قهوه ای و صورتی دیده می شود. گیاه کروتون به خاطر رنگ های متنوع و بی نظیرش یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی برای پرورش و نگهداری است. برای رشد بیشتر و بهتر گیاه به مکان های روشن و خاک مرطوب احتیاج دارد.
 • کروتون دارای گل های نر و ماده می باشد که گل های ماده زرد رنگ و فاقد گلبرگ هستند. گیاه کروتون دارای شیر آبه سفید رنگ است که در صورت ایجاد خراش یا بریدن ساقه از گیاه خارج می شود. گونه زینتی کروتون اندازه کوچکتری نسبت به گونه های وحشی دارد.

انواع گیاه آپارتمانی کروتون

بیش از 100 گونه برای گیاه کروتون شناسایی شده است. در زیر نمونه ای از انواع مختلف آن آورده شده است.

خرید گیاه کروتون از فروشگاه کشاورزی سرچنار

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی کروتون

 • نور: این گیاهان به 6-8 ساعت نور مستقیم خورشید در روز نیاز دارند؛ تا شاخ و برگ های زرد، قرمز و بنفش زرق و برق دار تولید کنند. ولی باید توجه داشت که نور مستقیم آفتاب به گلدان‌های زیر دو سال صدمه وارد می‌کند سایه رنگ‌ها را از بین می‌برد حتی‌الامکان از جابه‌جایی گلدان خودداری گردد. بهتر است گیاه کروتون را در یک پنجره شرقی یا غربی قرار دهید تا از تابش نور خورشید اطمینان حاصل شود.نور نقش مهمی در ایجاد لکه ها بر روی برگ ها و رنگ های آنها دارد. اگر گیاه فاقد نور مورد نیاز باشد، برگ ها سبز می شوند. محو شدن لکه ها نشان می دهد گیاه به نور کمتری دسترسی دارد. همچنین کمبود نور می تواند باعث ریزش برگ ها شود.
 • آب: در فصل رشد باید گیاه آپارتمانی کروتون خود را بیشتر آب دهید. آنها نیاز دارند که خاک دائماً مرطوب باشد، بنابراین وقتی قسمت بالایی شروع به خشک شدن کرد، باید دوباره گیاه را آبیاری کنید. در طول تابستان، 2-3 بار در هفته گیاه را آبیاری نمایید. در ماه های زمستان، میزان نیاز آبیاری کاهش می یابد، بنابراین مراقب باشید گیاهان خود را بیش از حد آب نکنید. جهت تأمین رطوبت بهتر گلدان را درون گلدان بزرگتری قرار دهید و حد فاصل بین دو گلدان را با خزه مرطوب پر کنید، قرار دهید و حد فاصل بین دو گلدان را با خزه مرطوب پر کنید، قرادادن تعدادی قلوه سنگ بین گلدان و زیرگلدانی در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک مؤثر است.
 • رطوبت: جهت تأمین رطوبت در تابستان هر روز غبارپاشی با آبفشان لازم است در زمستان هفته‌ای یک بار کافی است. رطوبت دایمی و پایدار با اضافه نمودن آب و زیرگلدانی سنگریزه‌دار تأمین می‌گردد دقت کنید که ته گلدان با آب در تماس نباشد و گرنه خاک گلدان باتلاقی خواهد شد. در تابش اشعه مستقمی آفتاب غبارپاشی نکنید. در تابستان احتیاج به غبارپاشی روزانه دارد. ولی در زمستان هفته‌ای یک بار کافی است.
 • خاک و کوددهی: گیاهان کروتون به خاک غنی احتیاج دارند. بهترین خاک برای آنها، مخلوطی از خاک برگ یا پرلیت، خاک باغچه و ماسه نرم است. استفاده از خاک سنگین یا باغچه به تنهایی، به خاطر کامل جذب نشدن آب توسط خاک، پوسیدگی ریشه رخ می دهد. هر دو هفته یکبار به گیاه کروتون کود 20-20-20 بدهید.
 • دما و شرایط آب و هوایی: دمای 15 درجه سانتی گراد در زمستان و 27 درجه سانتی گراد در تابستان برای رشد گیاه مناسب است. هوای سرد می تواند باعث از بین رفتن برگ های گیاه شود و این احتمال وجود دارد که حتی ممکن است بمیرد.
 • تکثیر کروتون: از روش های تکثیر گیاه آپارتمانی کروتون می توان به روش قلمه زنی و خواباندن هوایی اشاره نمود.
 • تمیز کردن برگ ها: برای تنفس گیاه و انجام فرآیند فتوسنتز، هفته ای یکبار برگ های آن را با دستمال تمیز کنید تا از گرد و غبار در امان بماند.
 • تعویض گلدان: باتوجه‌به مشکل بودن شرایط نگهداری حدود 90درصد از آنها قبل از اینکه احتیاج به تعویض گلدان داشته باشند از بین می‌روند ولی در هر صورت حجم ریشه و سن گیاه معرف تعیین اندازه گلدان و مناسب‌ترین زمان تعویض بهار است.
 • ازدیاد: انتخاب قلمه‌های جوان و کاشت در بستری از ماسه نرم و نگهداری درگلخانه گرم و مرطوب در بهار، خوابانیدن هوایی ساقه‌ها در بهار یا پاییز.

نکته: کود باید از نظر نیتروژن و پتاسیم زیاد باشد؛ اما تغذیه بیش از حد گیاه می تواند باعث لکه دار شدن برگ ها و آسیب رساندن به ریشه ها شود. در ماه های زمستان می توانید میزان کودی که به گیاه می دهید را کم کنید.

نکته: تنوع در رنگ برگ‌ها و وجود لکه‌های زرد و قرمز و قهوه‌ای در متن سبز و براق بودن آنها معرف سلامت کروتون است در هنگام خرید به این مشخصه‌ها توجه فرمایید.

نکته: در صورت کاشت گروهی، پابلندی و یا کوتاهی گیاه را در نظر بگیرید، گیاه پاکوتاه در جلو و پابلند را در عقب کاشت کنید.


بیماری ها مشکلات و آفات گیاه آپارتمانی کروتون

برگ‌ها منقبض شده‌اند:

گیاه تشنه و هوا گرم است، گیاه را فوراً آبیاری و غبارپاشی و به محل خنک‌تری منتقل کنید.

برگ‌های جوان خیلی ریز و کم رشد هستند:

به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد طبق دستور عمل کرده. از کودهای محلول مخصوص گیاهان خانگی استفاده کنید.

لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها ظاهر می‌شوند:

غبارپاشی در آفتاب انجام شده است این عمل را در سایه انجام دهید قطرات آب روی برگ‌ها در عبور آفتاب مانند ذره‌بین عمل کرده و گیاه را می‌سوزاند بعد از غبارپاشی گیاه را تکان دهید.

زخم‌های پنبه‌ای شکل سفید رنگ روی برگ‌ها و در قاعده آنها به چشم می‌خورد:

با پارچه آغشته به سم حشره‌کش کنفیدور آفت را از بین ببرید گیاه را هر 14 روز یک بار طبق دستور با سم سم‌پاشی کنید. با پشه آغشته به سم لکه‌ها را خیس کنید.

برگ‌های کروتون رنگ خود را از دست داده و روی آنها لکه‌هایی مشاهده می‌شوند:

حشره آفت عامل آن است با سم حشره‌کش نفوذی موجود در بازار طبق دستور هر دو هفته یک بار سم‌پاشی کنید. تا علائم برطرف گردند.

برگ‌ها کم‌رنگ و رنگ سبز روشن به خود گرفته‌اند:

محیط تاریک است گلدان را به محل روشن‌تری انتقال دهید. گیاهان رنگین برگ برای توسعه رنگ احتیاج به نور فراوان دارند.

برگ‌ها با لکه‌های قهوه‌ای سقوط می‌کنند:

هوای آلوده به گاز آشپزخانه یا گاز نفتی عامل آن است علت را برطرف کنید. این گیاه احتیاج به هوای پاک دارد.

ساقه پوسیده و برگ‌ها می‌ریزند:

آبیاری بیش از اندازه عامل آن است، در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود و سپس آبیاری کنید. زهکش را بازدید کنید.

برگ‌های زرد رنگ شده و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است:

کنه ریز قرمز عامل آن است، با سم کنه‌کش آبامکتین هر دو هفته یک بار گیاه را سم‌پاشی کنید، غبارپاشی در کاهش آفت مؤثر است. در زیر گلدانی سنگ‌ریزه و آب بریزید.

برگ‌های پایین بوته کروتون ریزش می‌کنند:

هوا سرد و خشک است، گلدان را به محل گرم‌تر منتقل و با آبفشان غبارپاشی کنید. درجه حرارت زیر 16 نباشد.

برگ‌ها در تمام اندام گیاه می‌ریزند:

تغییرات شدید درجه حرارت باعث این عارضه است، درجه حرارت را ثابت و بین 27 – 16 درجه نگهدارید.

دوست عزیز امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. دعوت می کنم مقاله گیاه بن سای را نیز مطالعه فرماییید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0