سیکلامن ایرانی

نام انگلیسی: Cyclamen

نام علمی: Cyclamen persicum

خانواده: Primulaceae پامچالیان

نام دیگر آن نگونسار است. تا همین چند سال بیش تولید گل در انحصار فصل زمستان تا بهار بود اما هم‌اکنون واریته‌هایی از نگونسار تولید شده که می‌توان در تمام طول سال از آن گل تهیه کرد. پرورش سیکلامن به علت حساسیت آن به قارچ بوتری‌تیس و فساد پیاز و عامل ایجاد برگ و گل کمی مشکل است. حساسیت به حشرات خصوصاً کنه مشکل دیگر تولید این گل است. تمامی واریته‌های سیکلامن تهیه شده از سیکلامن ایرانی است که بومی خاورمیانه است.

عکسهای زیبا از گل سیکلامن


نیازها و شرایط نگهداری گل سیکلامن

  • نور: به نور کاملاً علاقمند است، نور باید کافی باشد اما نباید در معرض نور مستقیم قرار گیرد ایجاد نیم سایه در گلخانه‌های بزرگ معمول است.
  • دما: درجه حرارت 15 – 8 سانتیگراد برای سیکلامن مطلوب است این گیاه سرما دوست و جریان هوا هم به اندازه سرما برای آن مطلوب است. هنگامی که بدون برگ و در حال استراحت است به سرما نیاز دارد. حرارت مرکزی چه در گلخانه و چه در منازل از تغییرات شدید و آنی درجه حرارت جلوگیری می‌کند.
  • آبیاری: در زمان گلدهی هفته‌ای دو بار و هنگام بدون گل یک بار در هفته آبیاری از زیرگلدانی صورت می‌گیرد. در گلخانه‌های بزرگ گیاه توسط سیستم قطره‌ای آبیاری می‌گردد. با خروج اولین برگ به تدریج دور آبیاری را بیشتر کنید، سطح کمپوست باید همیشه مرطوب باشد. هرگز روی پیاز با خاک نپوشانید و آب ندهید. به خاک اجازه ندهید باتلاقی یا خشک شود.
  • رطوبت: غبارپاشی نکنید، به منظور تأمین رطوبت درون زیرگلدانی سنگ ریزه و آب بریزید و گلدان را روی سنگ ریزه قرار دهید. دقت کنید انتهای گلدان با آب تماس نداشته باشد.
  • تغذیه: هنگامی که گیاه در دوران رشد و گلدهی است هر دو هفته یک بار با کودهای مایع طبق دستور فروشنده گیاه را تغذیه کنید.
  • خاک: کمپوست لوم بهترین است.
  • تعویض گلدان: بعد از تمام شدن دوره گلدهی هنگامی که برگ‌های پیر از بین رفتند گلدان را تعویض کنید. گیاه از در هم رفتن ریشه‌ها و کمبود جا لذت می‌برد به همین علت گلدان خیلی بزرگ انتخاب نکنید. در هنگام کاشت اندام ازدیاد Corm مواظب باشید فقط نصف آن داخل خاک قرار گیرد.
  • تمیز کردن: با برس‌های نرم و ظریف برگ‌ها را پاک کنید. از براق‌کننده‌ها استفاده نکنید. غبارپاشی ممنوع است.

با شروع گلدهی و کمی دیرتر از آن سیکلامن در معرض فروش قرار می‌گیرد. برگ‌های براق و تمیز و وجود جوانه‌های باز نشده از نشانه‌های سلامت گیاه است. سه نوع گل و غنچه در گلدان به چشم تنها می‌آیند، غنچه‌های کوچک سبز رنگ، غنچه‌های بزرگتر و شروع به رنگ‌دهی و بالاخره گل‌های کاملاً باز شده.

اگر بدانید بهتر است: اگر تهیه بذر برای شما مهم است گرده افشانی با حرکت برس و انتقال دانه کرده ازگلی به گل دیگر تعداد بذرها را زیادتر می‌کند.

گلها و ساقه های پژمرده سیکلامن را حذف کنید

با پژمرده شدن برگ‌ها و گل‌ها با دو انگشت انتهای دمبرگ (ساقه) و دمگل نزدیک سطح خاک و Corm یک باره و یک ضرب آن را بالا بکشید.

نکته باریکتر از مو: اگر گیاه خودش را بیاندازد و عاری از برگ گردد خاک را نگاه کنید در صورتی‌که آب احتیاج داشته باشد فوراً آن را آبیاری کنید و یا خاک مرطوب است، علت آن افت شدید و آنی درجه حرارت است، انتقال به مکان گرم‌تر راه چاره است اما درجه حرارت بالاتر از 15 درجه نرود.

یک توصیه طلایی: ازدیاد سیکلامن با یک نوع پیاز به نام Corm است برای جلوگیری از پوسیده شدن آن آبیاری از طریق زیرگلدانی و از زیر انجام دهید.

مشکلات بیماریها و آفات گل سیکلامن

برگ‌ها زرد شده و یکی یکی سقوط می‌کنند:

هوا به نهایت گرم و خشک است، گیاه را آبیاری کرده و به محل خنک‌تری منتقل کنید.

لکه‌های قارچی روی برگ‌ها دیده می‌شود:

عامل این بیماری قارچی قارچ بوتری‌تیس است، برگ‌های آلوده را قطع کنید تا عامل سرایت از بین برود. گیاه را با سم قارچ‌کش مانکوزب یا قارچ کش کاپتان طبق دستور سم‌پاشی کنید.

لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها مشاهده می‌شوند:

این عارضه به علت استفاده از براق‌کننده‌های شیمیایی هستند که بعضی مواقع توسط گل‌فروش‌ها برای جلب مشتری استفاده می‌گردد، شما از آن استفاده نکنید.

برگ‌های جدید کوچک می‌مانند و گل‌ها هم ظاهری نمی‌شوند:

گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد، هر 14 روز یک بار آن را با کود 20-20-20 تغذیه کنید.

برگ‌ها بی‌رنگ شده و در زیر آن تار‌هایی مشاهده می‌شود:

عارضه مربوط به حمله کنه قرمز گیاهی است، برگ‌های آلوده را حذف کرده هر هفته یک بار به آب آبیاری طبق دستور سم جذبی یا نفوذی اضافه کنید تا گیاه پاک شود.

رشد برگ‌ها متوقف شده و پشت برگ‌ها شدیداً خاک آلود است:

عارضه مربوط به کرم خاص سیکلامن است و علاجی ندارد، برگ‌های آلوده را حذف و اگر گلدان‌های سیکلامن دیگری دارید این گلدان را نابود کنید.

برگ‌ها چروکیده شده و آویزان می‌شوند:

هوا بی نهایت گرم و خشک است، گیاه را داخل روزنامه دولا پیچید، تمام برگ‌ها در این حالت مستقیم و ایستاده هستند کل گلدان در سطل یا هر ظرف دیگر که دارای 5 سانتیمتر آب است قرار دهید و نیم ساعت صبر کنید، سپس گلدان را از آب خارج کرده و اجازه دهید آب از زهکش خارج شود، برای 24 ساعت روزنامه را برندارید و گلدان را در محلی سردتر قرار داده و آبیاری عادی را ادامه دهید. گیاه در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

برگ‌ها که در سیکلامن ساقه مانند هستند دراز و ضعیف می‌شوند:

تغذیه مصنوعی بیش از حد و یا بزرگ بودن بیش از حد گلدان عامل آن هستند شرایط را بازدید کنید، تغذیه را تا بهبودی گیاه متوقف کنید، هرگز غلظت ماده غذایی را زیادتر از دستور چاپ شده روی کود یا مایع غذایی زیادتر نکنید. حجم گلدان را یک درجه پایین آورده و آن را تعویض کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0