گل میخک (Pink) با نام علمی (Dianthus) و از خانواده (Caryophyllaceae) می باشد. دارای سیصد گونه مختلف بوده و بومی مناطقی از اروپا و آسیا است هر چند که در بعضی قسمت های آفریقا نیز می روید. یک گل زینتی زیبا بوده و خواص درمانی نیز دارد. در جهان به نام های gilly flower، clove pinks، sweet William، cheddar pinks، garden pinks شناخته می شود. یک گیاه چند ساله است و مقاومت نسبی به شرایط دمایی و آب و هوایی مختلف دارد. در صورت کاشته شدن در گلدان، به راحتی می توان آن را در فضای داخلی و آپارتمان نگهداری کرد، با پرورش میخک در منزل همه فصول سال گلدانی پر از گل داشته باشید. گل میخک با زیبایی بی نظیرش منظره چشم نوازی به باغچه و گلخانه ها می دهد. از این گل در تزیین دسته گل ها و گل آرایی ها استفاده فراوان می شود.

مشخصات گل میخک

گل میخک دارای برگ های نوک تیز به رنگ سبز تیره می باشد. هر گل این گیاه شامل ۴-۵ گلبرگ می باشد، کناره گلبرگ ها صاف نیست و کمی به طرف پایین خمیده هستند.

گونه های مختلف گل میخک

این گیاه دارای انواع گل هایی با رنگ های سفید، یاسی، قرمز، صورتی می باشد. طبقه بندی دیگر شامل دو دسته میخک است: میخک استاندارد که هر ساقه شامل یک گل بزرگ است و گل میخک مینیاتوری که هر ساقه شامل چند گل کوچک است. بعضی از انواع این گل به نام میخک هندی و میخک قرنفلی نامیده می شود.

گل هدیه مناسب برای کادو دادن

معروفترین گونه های گل میخک


شرایط نگهداری گل میخک

  • آبیاری: گل میخک را هفته ای یکبار آبیاری کنید، فقط آب نباید داخل خاک بماند.
  • دما: این گیاهان در برابر تغییرات دمایی مقاومت نشان می دهند و هوای گرم و سرد را اگر بیش از اندازه نباشد را تحمل می کنند.
  • نور: آفتاب کامل برای گیاهان میخک مهم است، بنابراین اگر این گل را در فضای داخلی پرورش می دهید، مکانی را انتخاب کنید که حداقل شش ساعت در روز نور داشته باشد.
  • خاک و کوددهی: خاک این گیاهان باید زهکشی مناسب داشته باشد وگرنه باعث پوسیدگی ریشه و ساقه می شود. گل میخک خاک خنثی یا قلیایی را می پسندد، اگر خاک گلدان شما اسیدی باشد می توانید با کمی آهک اسیدیته آن را کم کنید. این گیاهان به کود نیاز زیادی ندارند فقط سالی یکبار بعد از گلدهی با کمپوست گیاه را تغذیه کنید.
  • تکثیر: تکثیر این گیاه با بذر امکان پذیر است. با قلمه ساقه سبز هم می توان تکثیر را انجام داد فقط قلمه ها باید در بهار گرفته شوند.

ساده ترین روش تکثیر گل میخک

بدون شک یکی از جذابترین روشها برای تکثیر گیاهان، قلمه زدن می باشد.

با این ویدیو شما را در لذت تکثیر گیاه میخک شریک کرده ایم.

آفات و بیماری های گل میخک

کنه های عنکبوتی، شته ها و یک حشره به نام شب پره گاما ممکن است به این گیاهان حمله کرده و باعث آسیب به میخک ها شوند. استفاده از حشره کش های مخصوص این گیاهان برای کنترل این آفات موثر هستند. یک بیماری قارچی سبب پژمردگی این گیاهان می شود، این بیماری زمانی ایجاد می شود که ph خاک اسیدی شده باشد، با تغییر ph خاک با استفاده از کودهای قلیایی این مشکل را می توان برطرف کرد. دیگر بیماری های باکتریایی و ویروسی وجود دارد که باعث پوسیدگی ریشه و ساقه این گیاهان می شود، برای پرورش گل میخک بهتر است از گونه های مقاوم به بیماری های ویروسی و باکتریایی استفاده کنید. شکوفا شدن یک طرفه گل های میخک به دلیل دمای خیلی پایین محیط می تواند باشد.

شناسایی و مبارزه با آفات و بیماری های این گل به خاطر تجاری بودن آن مهم است، این گل به طور وسیع در گلخانه ها کشت می شود. میخک با خواص درمانی خود طرفداران زیادی برای پرورش دارد، روغن میخک، دمنوش میخک از جمله مواردی هستند که به صورت تجاری در مغازه ها به فروش می رسد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم