گیاه دیپلادنیا

نام انگلیسی: Pink allamanda

نام علمی: Dipladenia sanderi

خانواده: Apocynaceae

گیاه دیپلادنیا گیاهی است بالا رونده که نهال‌های جوان آن در سال اول احتیاج به قیم ندارد، زادگاه اصلی آن آمریکای استوایی و زمان گل‌دهی آن تابستان است. گل‌های صورتی رنگ و شیپوری و مرکز آن زرد رنگ است، به نور و رطوبت احتیاج دارد، جهت کنترل رشد و پرپشت شدن گیاه شاخه‌ها پس از اتمام دوران گل‌دهی هرس کرده و ارتفاع آنها را به نصف کاهش می‌دهند، این هرس شدید بیدار شدن و رشد جوانه‌های جانبی را به دنبال داشته و تعداد شاخه‌ها و در نتیجه گل‌ها را در سال آینده افزایش می‌دهد.

عکسهایی زیبا از گیاه دیپلادنیا


نیازها و شرایط نگهداری گیاه دیپلادنیا

  • نور: به نور شدید و کافی احتیاج دارد، آفتاب را تحمل می‌کند، از آفتاب وسط روز در تابستان بیزار است.
  • دما: معدل درجه حرارت در تابستان 18 و در زمستان 16 است دقت کنید که درجه حرارت بالاتر از 21 و کمتر از 13 نباشد.
  • آبیاری: در تابستان همیشه خاک را مرطوب نگه داشته و هفته‌ای سه بار آن را آبیاری کنید، هرگز اجازه ندهید آب اضافی در گلدان بماند گیاه نسبت به باتلاقی شدن خاک حساس است. در زمستان فقط با خشک شدن سطح خاک آبیاری را شروع کنید (اصولاً هر ده روز یک بار کافی است)
  • رطوبت: در بهار و تابستان هر روز غبارپاشی کنید، جهت تأمین رطوبت دایمی و پایدار به زیرگلدانی حاوی سنگریزه آب اضافه و توجه کنید که ته گلدان با آب در ارتباط نباشد، طریق دیگر تأمین رطوبت قرادادن در گلدانی بزرگتر از خود و پر کردن حد فاصل بین دو گلدان با خزه و پاپیت مرطوب است.
  • تغذیه و کوددهی گیاه دیپلادنیا:هر دو هفته یک بار با کود ۲۰-۲۰-۲۰ هر دو ماه یک بار کود میکرو و هر ماه یک بار با کود آهن گیاه را تغذیه مصنوعی کنید. ضمنا برای تقویت خاک هم هر دو ماه یک بار از هیومیک اسید استفاده کنید چون تاثیر بسیار زیادی در توانایی جذب مواد غذایی توسط ریشه دارد. برای افزایش گلدهی، قبل از زمان گلدهی، گیاه را با کود 36-12-12 تغذیه کنید. (نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده).
  • خاک مناسب: مخلوطی از خاک کمپوست و شن.
  • تعویض گلدان: تا دو سال اول، هر ساله در بهار گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید، در سال‌های بعد به تعویض خاک‌های سطحی گلدان با خاک نو اکتفا کنید.
  • تمیز کردن برگ‌ها: غبارپاشی برای تمیز شدن برگ‌ها کفایت می‌کند از مواد براق‌کننده شیمیایی استفاده نکنید.
  • ازدیاد: ریشه‌دار کردن قلمه از شاخه‌هایی جوان در بهار در دمای 20 در مخلوطی ای پیت و شن.

نکته عمومی: اگر خرید گیاهان گلدار مورد نظر شماست گیاهانی را انتخاب کنید که غنچه‌های بیشتری داشته و تعدا کمتری از آنها شکفته باشند.

آفت رایج گیاه دیپلادنیا

دیپلادنیا شدیداً نسبت به حمله کنه ریز قرمز تار عنکبوتی حساس است، غبارپاشی مداوم در کنترل آفت تأثیر مثبت دارد.

مشکلات بیماریها و آفات گیاه دیپلادنیا

گیاه بی‌حال و خسته به نظر می‌رسد:

هوا گرم و خشک است، با آب سبک و ولرم غبارپاشی را شروع کنید، رطوبت دایمی و پایدار در سلامت و شادابی گیاه تأثیر فراوان دارد.

گیاه خود را انداخته است:

هوا سرد و مرطوب است، قبل از آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود سپس آبیاری کنید، گیاه را به محل گرم‌تری منتقل کنید.

برگ‌های جدید ریز هستند و گیاه به گل نمی‌رود:

کمبود عناصر غذایی خاک عامل آن است، با مواد غذایی مصنوعی طبق دستور و نصف میزان توصیه شده هر دو هفته یک بار گیاه را تغذیه کنید.

برگ‌ها رنگ پریده هستند:

نور کافی نیست گیاه را به محل پر نورتری منتقل کنید، اشعه مستقیم آفتاب به جز در ظهر تابستن برای این گیاه قابل تحمل است.

لکه‌های سوخته روی گلبرگ‌ها ظاهر شده‌اند:

در آفتاب غبارپاشی کرده‌اید، غبارپاشی را در سایه یا در عصر انجام دهید.

سطح زیرین برگ‌های گیاه دیپلادنیا دارای تار عنکبوت است:

کنه ریز قرمز عامل آن است، سطح زیرین برگ‌ها را با پارچه و یا اسفنج مرطوب تمیز کنید و یا هر دو هفته یک بار با سم کنه‌کش آبامکتین طبق دستور گیاه را سم‌پاشی کنید، تا علام برطرف گردند، تلمین رطوبت دایمی و پایدار در کاهش آفت تأثیر دارد.

برگ‌ها در زمستان زرد شده و می‌ریزند:

هوا خیلی سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید، اگر این علایم در تابستان مشاهده شود نشانه گرمی هوا است که در این صورت احتیاج به محل خنک‌تر با جریان ملایم هوا دارد.

برگ‌ها رنگ پریده و لکه‌های دایره‌ای دیسک مانند روی آنها مشاهده می‌گردد:

حشره آفت عامل آن اس با سم حشره‌کش نفوذی کنفیدور هر هفته سم‌پاشی کرده تا علائم برطرف گردند، 48 ساعت بعد از سم‌پاشی دیسک‌ها را با پارچه نرم پاک کنید.

زخم‌های سفید پنبه مانند در قاعده برگ‌ها تشکیل شده است:

سم‌پاشی هر دو هفته یک بار تا رفع علایم با سم نفوذی کنفیدور توصیه می‌گردد.

برگ‌ها سیاه شده و گل‌ها می‌ریزند:

هوا خیلی سرد و یا از مواد براق‌کننده شیمیایی استفاده کرده‌اند. گیاه را به محل گرم‌تری منتقل کرده و جهت تمیز شدن برگ‌ها از پارچه و یا اسفنج مرطوب استفاده کنید.

برگ‌ها و گل‌های گیاه دیپلادنیا در تابستان می‌ریزند:

گیاه خیلی تشنه است، گلدان‌ها را برای مدت 15 دقیقه درون سطل پر از آب منتقل کرده سپس خارج کنید، در بهار و تابستان خاک را همیشه مرطوب نگه دارید، غبارپاشی روزانه با آب سبک و ولرم را فراموش نفرمایید.

مقالات

1 دیدگاه برای “گیاه دیپلادنیا بالارونده با گلهای شیپوری زیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0