گیاه اکالیپتوس(Eucalyptus spp) از خانواده (Myrtaceae) بومی استرالیا بوده و دارای رایحه ای منحصر بفرد است. یک گیاه که برای داروهای خانگی زیاد مورد توجه قرار می گیرد. بیشتر افراد از روغن این گیاه برای بهبود سرماخوردگی و رایحه درمانی استفاده می کنند. در باغات، بیشتر به عنوان یک گیاه زینتی کاشته می شود و در فضای آپارتمان و داخلی نیز یک گیاه محبوب برای نگهداری است. بسیاری از هنرمندان از برگ های خشک شده این گیاه در آثار هنری خود استفاده می کنند. گیاه اکالیپتوس در فضای بیرون به صورت درخت یا درختچه رشد می کند ولی یک گیاه داخلی بسیار زیبا نیز می باشد. مراقبت از درخت اکالیپتوس کار دشواری نیست. گونه های زیادی از درختان اکالیپتوس وجود دارد.

مشخصات گیاه اکالیپتوس

بسته به نوع، ارتفاع آنها حدود ۳۰ تا ۱۸۰ فوت یا بیشتر می رسند، تقریباً ۶۰ درصد رشد گیاه اکالیپتوس در ۱۰ سال اول ایجاد می شود. این گیاه همیشه سبز و سریع الرشد می باشد. اگرچه می تواند برگ های خود را از دست بدهد، برگ ها به صورت بیضی های سبز روشن شروع می شوند که با پیر شدن درخت رنگ سبز تیره تری به خود می گیرند. در طبیعت شکوفه های معطر تولید می کنند. برگ های گیاه اکالیپتوس حاوی روغنی هستند که برای از بین بردن باکتری ها، در درمان آسم و برونشیت مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین این روغن در برخی صابون ها و بعضی از مواد غذایی و نوشیدنی به کار می روند.

نمونه ای از انواع گیاه اکالیپتوس

این گیاه دارای بیش از ۵۰۰ گونه می باشد، اما گونه های مناسب برای فضاهای داخلی و آپارتمان شامل گونه های زیر است


شرایط نگهداری گیاه اکالیپتوس

  • آبیاری: اکالیپتوس به آبیاری زیاد احتیاج ندارد، به استثنای درختانی که در گلدان رشد می کنند، که در این صورت هر زمان خاک سطح گلدان خشک شد باید اقدام به آبیاری گیاه کنید.
  • نور: اکالیپتوس به آفتاب کامل و مستقیم احتیاج دارند. در اثر نور کمتر و یا قرار گرفتن در سایه به مرور زمان ساقه های کشیده و شکننده خواهند بود.
  • دما: مناسب ترین دما برای نگهداری و پرورش گیاه اکالیپتوس بازه دمایی ۱۰-۲۵ درجه سانتی گراد است. این گیاه نمی تواند دمای زیر ۵۰ درجه فارنهایت (۱۰ درجه سانتیگراد) را برای مدت طولانی تحمل نماید.
  • خاک و کوددهی: اکالیپتوس قابل کشت در هر خاکی می باشد و می تواند سازگاری پیدا کند. می توانید خاک گلدان را مقداری خاک برگ ترکیب نمایید. این گیاه به کود خاصی نیاز ندارد، در صورت لزوم کودهای حاوی فسفر به میزان خیلی کم استفاده شود.
  • تکثیر: اکالیپتوس را می توان به روش های کاشت بذر، قلمه گیری و پیوند زدن تکثیر نمود.
  • گلدان: گلدان باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند گیاه اکالیپتوس را در خود جای دهد، امکان زهکشی مناسب را داشته باشد.
  • هرس: مراقبت از درخت اکالیپتوس هرس سالانه که در تابستان انجام می شود برای کنترل رشد و قد آنها ضروری است.

آفات و بیماری های گیاه اکالیپتوس

مورچه: مورچه ها جزء یکی از آفات در این گیاه محسوب می شوند. مورچه ها با آسیب رساندن به برگ ها و چوب می توانند منجر به از بین رفتن آن شوند

شته، عنکبوت و سوسک: در صورت مشاهده این آفات بر تنه گیاه اکالیپتوس از سموم حشره کش استفاده نمایید.

رشد کند: جریان هوای نامطلوب و راکد اکالیپتوس به کندی رشد خواهد کرد

خشکی سربرگ ها: با اینکه اکالیپتوس نسبتا مقاوم به خشکی است، اما در اثر آبیاری بیش از اندازه و یا کمتر دچار خشکی سربرگ ها خواهد شد. لذا باید به طور منظم آبیاری کنید

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم