نام رایج: فروکاکتوس

نام انگلیسی: Barrel cactus

نام علمی: Ferocactus glaucescens

خانواده: Cacaceae

کاکتوس‌های این جنس به نام بشکه‌های آمریکا و تکزاس مشهور هستند و گرفتن این نام فقط به شکل ظاهری بشکه مانند آنها نیست بلکه به علت ذخیره آب برای مسافران تشنه درمانده در راه در روزهای داغ تابستان است. اکثر آنها بزگ‌تر از هیکل یک انسان هستند و شاید ده‌ها سال برای ظهور گل‌ها طول بکشد.

اما انسانی که شیفته زیبایی‌های این تنه‌های ضخیم گوشتالود شده نتوانسته است از زیبایی خارهای درنده آنها دست بردارد و گونه‌های متعددی به خانه‌ها برده و درحالی‌که فقط چند سانتیمتر ارتفاع دارند پس از 8 – 6 سال از آنها گل می‌گیرد.

Ferocactus glaucescens بدنه‌ای با رنگ سبز آبی با خارهای روشن زرد رنگ دارد که اکثر نگهداری‌کندگان قبل از اینکه برای گل‌های آن مشتاق باشند از وضع هندسی و رنگ بدنه لذت می‌برند. ترتیب چیدمان نقطعات گیاهی در کنار هم برای تشکیل بدنه این کاکتوس تحسین‌انگیز است.

عکسهای زیبا از فروکاکتوس Ferocactus glaucescens


نیازها و شرایط نگهداری فروکاکتوس Ferocactus glaucescens

  • نور: حرف اول در کاکتوس است اما بعضی گونه‌ها هم در بین خود از منظر نیاز به نور حرف اول را می‌زنند. این‌گونه برای توسعه رنگ و گل و خار نیاز شدیدی به نور دارد و بهترین مکان برای آن گلخانه است. پشت پنجره‌های نورانی اتاق‌ها را می‌پسندد.
  • دما: مانند بقیه کاکتوس‌ها است، حداقل درجه حرارت برای زنده ماندن 3 درجه است اما در تابستان زیر 38 برای آن عالی است. اکسیژن هوای تابستانه از خواسته‌های آن است.
  • آبیاری: در بهار و تابستان آبیاری هفتگی و در گونه‌های بزرگ‌تر به علت داشتن ذخیره بیشتر هر دو هفته یک بار کافی است. به خاطر بسپارید هر زمان که آبیاری را به یاد آوردید آزمایش رطوبت خاک قبل از آبیاری را فراموش نکنید. در پاییز با آن مدارا کنید و شاید هر ماه یک بار به آن آب بدهید ولی در زمستان آن را خشک کنید.
  • تغذیه فروکاکتوس: با کودهای قوی پتاسه مانند کود 36-12-12 در بهار و تابستان هر ماه یک بار گیاه را تغذیه کنید.
  • خاک: دو قسمت ماسه شکری، ماشی، نخودی و 3 قسمت کمپوست بدون خاک بهترین خاک را تشکیل می‌دهند.
  • تعویض گلدان: توجه کنید که کلمه اول سال درباره کاکتوس‌ها به معنی اول تا آخر زمستان است اما در مورد دیگر گیاهان اول سال بهار را معنی می‌دهد در اول سال اقدام به تعویض گلدان کنید تا اندازه آن به 18 سانتیمتر برسد. و از آن به بعد در گلدان خودش خاک را تعویض کنید. دو هفته آبیاری نشود.

انواع دیگر فروکاکتوس

Ferocactus gracilis

رنگ قرمز آتشین گل‌ها همان اندازه انسان را به تعجب و تحسین وا می‌دارد که خارهای قلاب شکل آن، متأسفانه این گل‌ها ظاهر نمی‌گردند مگر اینکه گیاه با ارتقاعی در حدود 30 سانتیمتر و سنی در حدود 20 سال رسیده باشند.

Ferocactus macrodiscus

دارای خارهای منحنی شکل که در اوایل جوانی به رنگ قرمز خودنمایی می‌کنند. سپس رنگ پریده و به رنگ زرد در می‌آیند و در اثر مرور زمان بافت چوبی پیدا می‌کنند. رشدش چندان سریع نیست و گل‌ها در هنگامی ظاهر می‌شوند که پهنای گیاه به 12 – 10 سانتیمتر رسیده باشد.

تمیز کردن و دفع آفات فروکاکتوس

منافذ روی پوست این کاکتوس و در بعضی گونه‌ها دارای ترشحات چسبناک شهد مانند هستند که جاذب گردوخاک بوده و سطح کاکتوس را کثیف می‌کنند. غبارپاشی مخلوط با سموم حشره‌کش می‌تواند علاوه بر تمیز کردن گیاه پیشگیری از حمله آفات نیز باشد. هر سال 3 – 2 بار غبارپاشی کنید.

دیگر گونه‌های فروکاکتوس: لذت بردن از گونه‌های مختلف کاکتوس‌ها در افراد مختلف متفاوت است. بعضی گل‌ها را دوست دارند اما بعضی هم خارهای تیز، درنده، وحشی، قلاب مانند، سرخ و سیاه رنگ، چرمی مستقیم و انحناءدار. خورشید گونه و یا انفرادی را مورد نظر قرار می‌دهند این جنس از کاکتوس‌ها بیشتر توجه به خارهای آنها است. گونه‌های زیادتری موجود است به منابع مراجعه فرمایید.

نکته باریکتر از مو: ریشه گیاه دوست دارد در هم بپیچد. مایل است به مانع لبه گلدان برخورد کند و برگردد. گلدان نباید بزرگ‌تر از حجم ریشه باشد. وگرنه ریشه‌ها توسعه پیدا نخواهند کرد.

نکته نکته نکته:یک کاکتوس سلام فرو کاکتوس در هر سال باید خارهای روشن و زنده تولید کند و مرتباً بر اندازه آن افزوده شود. مهم‌ترین نکته در همه کاکتوس‌ها خصوصاً این‌گونه این است که تا سر حد امکان باید در زمستان در مکان نورانی با نور قوی قرار داد تا گیاه نسبت به تشکیل گل و ظهور آن در فصل رشد آینده تشویق و تهییج گردد.

جلوگیری از رشد قارچ:

  1. در بهار و تابستان از مجاری پوست فروکاکتوس، شهدهایی ترشح می‌گردد که در صورت ماندن روی بشکه حالتی بدمنظر پیدا کرده و محلی برای رشد قارچ‌ها می‌گردد. غبارپاشی ماهیانه می‌تواند کاکتوس شما را شاداب و تمیز کند.
  2. اگر قارچ سیاه یا دوده روی سطح کاکتوس رشد کرد پودر قارچ‌کش را با آب مخلوط و گیاه را سم‌پاشی کنید. برس مویی هم می‌تواند به کمک شما بیاید.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0