فیکوس لیراتا بانام نام علمی Ficus lyrata همچنین با نام Fiddle Leaf Fig (برگ ویولونی)، شناخته می شود ، از غرب آفریقا سرچشمه می گیرد. با امکان رشد بیش از ۳ متر در داخل خانه، این گیاه یکی از بزرگترین گیاهان آپارتمانی در بازار است. با این حال ، فیکوس لیراتا در طبیعت میتواند بیشتر از هر درختی رشد کند، بین ۱۲ تا ۱۸ متر.

Fiddle Leaf Fig علایق بسیار خاصی دارد و در مورد آنچه دوست دارد و ندارد، به هیچ عنوان اهل سازش نیست. پس بیایید پس از شناخت کامل،یاد بگیریم چطور می توانیم این گیاه خاص را خوشحال کنیم.

مشخصات گیاه فیکوس لیراتا

برگ های گیاه فیکوس لیراتا بزرگ، مومی و به رنگ سبز تیره است. اندازه برگ ها ۳۰-۵۰ سانتی متر می باشد. ارتفاع آن در محیط طبیعی به ۱۲-۱۸ متر می رسد؛ ولی در صورت نگهداری در خانه رشد کندی دارد و ارتفاع آن ۳ متر یا بیشتر است. از ویژگی های بارز برگ های فیکوس لیراتا علاوه بر تصفیه هوا، کنترل رطوبت محیط است. در گیاه فیکوس لیراتا گل نمایان نیست و هر از گاهی میوه تولید می کند.

نور

گیاه فیکوس لیراتا به شدت نور روشن ولی غیر مستقیم را دوست ادارد. برگهای بزرگ این گیاه برای شادابی بیشتر، نیاز به نور زیادی دارد. گیاهتان را کنار پنجره قرار دهید؛ اگر نور فضای شما کافی نبود از لامپهای مخصوص رشد گیاه استفاده کنید.فیکوس لیراتا به سمت نور متمایل می شود؛ پس برای رشد متعادل، هر چند وقت یکبار گیاه را بچرخانید.

با پاک کردن گرد و غبار برگهای گیاه به صورت هفتگی گیاه را تمیز نگه دارید. به عقیده من بهترین راه برای تمیز کردن برگهای گیاه استفاده از پارچه مرطوب است. هرگز از محصولات غذایی مانند روغن زیتون یا براق کننده های تجاری استفاده نکنید.

آبیاری

گیاه فیکوس لیراتا ترجیح می دهد که قبل از آبیاری مجدد، خاک خشک شده باشد. زمان آبیاری گیاه معمولا هر ۵ تا ۱۰ روز یک بار است. ولی اگر می خواهید مطمئنتر عمل کنید، انگشت خود را در خاک فرو کنید؛ اگر خاک خشک بود آبیاری را انجام دهید؛ ولی اگر مرطوب بود دو روز دیگر صبر کنید. اگر دوست ندارید انگشت خود را کثیف کنید می توانید از رطوبت سنج استفاده کنید.

هنگامی که آبیاری انجام می دهید، این کار را به طور کامل انجام دهید. باید کاری کنید که آب به طور آزاد در خاک جاری شود و از زیر گلدان خارج شود. اجازه ندهید که ریشه ها در آب غوطه ور شوند؛ زیرا این می تواند منجر به پوسیدگی آنها شود.

گیاه فیکوس لیراتا عاشق ثبات است. بسیاری از مردم تصمیم می گیرند گیاه خود را با برنامه یک بار در هفته آبیاری کنند؛ با این حال همیشه چک کنید و مطمئن شوید که ۲ اینچ بالای خاک قبل از آبیاری خشک باشد.

خاک

گیاه فیکوس لیراتا در اکثر خاکهای گلدان به خوبی رشد می کند. زهکشی برای آنها بسیار مهم است؛ بنابراین ممکن است ایده خوبی برای مخلوط کردن گلدان در برخی از خاک های کاکتوس باشد. هنگامی که برای اولین بار گیاه جدید خود را خریداری می کنید ریشه های آن را بررسی کنید. در بسیاری از مواقع وقتی این گیاهان خریداری می شوند، ریشه آنها محدود شده است و فضای کافی برای رشد ندارند؛ پس گیاه را به گلدان بزرگتری منتقل کنید.

رطوبت

فیکوس لیراتا رطوبت را دوست دارد. رطوبت در بیشتر خانه ها برای اینکه گیاه جوان را کاملاً خوشحال کندکافی نیست. برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه، بعضی از گیاهان دیگر را در اطراف آن قرار دهید تا رطوبت را بالا ببرید. همچنین می توانید گیاهان خود را روزانه آبپاشی (اسپری) کنید. همچنین می توانید یک سینی آب زیر گلدان قرار دهید(البته نباید آب با کف گلدان تماس مستقیم داشته باشد؛ می توانید از آجر کوچک یا قلوه سنگ استفاده کنید). اگر واقعاً به دنبال خوشحال کردن گیاهان عاشق رطوبت خود هستید، می توانید از یک دستگاه رطوبت زا استفاده کنید.

کوددهی

برای رشد بهتر، گیاه فیکوس لیراتا به مواد مغذی خوبی احتیاج دارد؛ بنابراین در طول فصل رشد (بهار و تابستان) باید کوددهی انجام شود.

آیا گیاه فیکوس لیراتا سمی است؟

این گیاه در صورت مصرف می تواند باعث سوزش معده شود. در مورد کودکان و حیوانات خانگی محتاط باشید.

بیماریهای گیاه فیکوس لیراتا

کنه قرمز و شپشک آرد آلود: هوای خشک باعث حضور کنه بر روی گیاه می شود. برای مقابله با آن گیاه را روزانه غبار پاشی کنید و یا از سموم سیستمیک یا آبامکتین برای سمپاشی استفاده نمایید. شپشک آرد آلود با ترکیبی از سموم کونفیدور و دیازینون از بین می رود.
ریزش ناگهانی برگ ها: نوسانات ناگهانی دما و خشکی هوا می توانند منجر به ریزش ناگهانی برگ ها گردند.
سوخته شدن برگ های جدید: کمبود آب باعث سوخته شدن برگ های جدید می شود.

ملاحظات خاص

اولین قدم بعد از گرفتن گیاه فیکوس لیراتا، پیدا کردن یک مکان عالی برای آن در خانه شما است. از آنجا که شاید از قبل بدانید که این گیاه کمی ملکه درام است، آنها تغییرات چشمگیر دما را دوست ندارند. مطمئن شوید که یک نقطه دور از منافذ یا سایر مکان های بادگیر انتخاب کنید؛ بنابراین یک بار مکان ایده آل را انتخاب کنید و سعی کنید آن را در آنجا نگه دارید..

تکثیر گیاه فیکوس لیراتا

تکثیر گیاه فیکوس لیرلتا بسیار آسان است. اگر شما عکسهای زرق و برق دار از درختان Fiddle Leaf Fig را دیده اید و لذت برده اید؛ چرا سعی نمی کنید برخی از آنها را برای خانه خود تکثیر کنید و به عنوان هدیه با دوستداران گیاهان آپارتمانی به اشتراک بگذارید؟

تکثیر گیاه فیکوس لیراتا توسط قلمه ساقه

تکثیر موفقیت آمیز گیاه فیکوس لیراتا با قلمه های خوب ساقه آغاز می شود. ابتدا باید بفهمیم گره ها در ساقه چیست. گره ها جایی هستند که برگ ها و جوانه ها روی ساقه ها رشد می کنند.


اینها همچنین در جایی است که ریشه بعد از تکثیر، رشد می کند. برش ساقه برگ Fiddle Leaf شکل معمولاً به طول ۱۲تا ۱۸ اینچ، با طول ۱-۳ برگ و حداقل ۱-۲ گره که در آن برگها برداشته می شود. می توانید چندین شاخه از یک شاخه طولانی تر درست کنید.

از بین بردن برگ های اضافی باعث کاهش استرس در قلمه ها برای حفظ آب می شود. حداقل یک برگ نگه دارید زیرا باعث تغذیه ساقه از طریق فتوسنتز می شود.

روش تکثیر گیاه فیکوس لیراتا توسط برگ

۱: قلمه های برگ در آب

قلمه های برگ را در گلدان شیشه ای تمیز و پر از آب قرار دهید و آنها را در یک مکان گرم و روشن از آفتاب غیرمستقیم نگه دارید. آب شیر را در دمای اتاق به مدت یک روز نگه دارید و بگذارید کلر قبل از استفاده تبخیر شود. تنها زمانی آب را تعویض کنید که آب زیاد کدر شده باشد.


بعد از گذشت ۴ هفته ، بعضی از لکه های کوچک مانند پاپ کورن روی پایه ساقه قلمه های برگ در آب ظاهر می شوند. پس از ۶-۸ هفته، ریشه ها در آب در حال رشد هستند؛ در این مدت نیازی به تغییر آب نیست.

هنگامی که ریشه ها حدود ۱ تا ۲ اینچ رشد کردندمی توانید قلمه های ریشه دار گیاه فیکوس لیراتا را در خاک کاشته و رشد آنها را تماشا کنید!

۲: قلمه های برگ در خاک

استفاده از هورمون ریشه زایی واقعاً می تواند سرعت موفقیت را افزایش داده و باعث افزایش سرعت تکثیر در خاک برای انواع گیاهان شود!

از آنجاجذب آب برای قلمه در خاک، چالش برانگیزتر است، من از یک کیسه پلاستیکی شفاف برای پوشاندن قلمه های کاشته شده در خاک استفاده کردم. گذاشتن کیسه، مانع از نشستن آب روی برگ ها و ایجاد بیماری قارچی می شود.

خاک را مرطوب نگه دارید اما خیلی غرق آب نباشد. گلدان را در نور روشن قرار دهید، برخی از آفتاب های صبح یا عصر خوب است.

بعد از حدود پنج هفته قلمه ها ریشه دار می شوند. در این زمان می توانید با احتیاط قلمه ها را از خاک بیرون آورید تا از ریشه دار شدن آنها مطمئن شوید.


از گیاه زیبای خود لذت ببرید.

منبع: apieceofrainbow, thatplantylife

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به جمع 20000 نفری ما در اینستاگرام بپیوندید

دهها پست آموزشی در زمینه گلها و گیاهان

سریعترین راه پاسخگویی به سوالات شما 
کلیک کنید
Close
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم