برگ های گیاه فیکوس لیراتا بزرگ، مومی و به رنگ سبز تیره است. اندازه برگ ها ۳۰-۵۰ سانتی متر می باشد. ارتفاع آن در محیط طبیعی به ۱۲-۱۸ متر می رسد؛ ولی در صورت نگهداری در خانه رشد کندی دارد و ارتفاع آن ۳ متر یا بیشتر است. از ویژگی های بارز برگ های فیکوس لیراتا علاوه بر تصفیه هوا، کنترل رطوبت محیط است. در گیاه فیکوس لیراتا گل نمایان نیست و هر از گاهی میوه تولید می کند.

فیکوس لیراتا بانام نام علمی Ficus lyrata همچنین با نام Fiddle Leaf Fig (برگ ویولونی)، شناخته می شود ، از غرب آفریقا سرچشمه می گیرد. با امکان رشد بیش از 3 متر در داخل خانه، این گیاه یکی از بزرگترین گیاهان آپارتمانی در بازار است. با این حال ، فیکوس لیراتا در طبیعت میتواند بیشتر از هر درختی رشد کند، بین 12 تا 18 متر.

Fiddle Leaf Fig علایق بسیار خاصی دارد و در مورد آنچه دوست دارد و ندارد، به هیچ عنوان اهل سازش نیست. پس بیایید پس از شناخت کامل،یاد بگیریم چطور می توانیم این گیاه خاص را خوشحال کنیم.

نمایش همه
قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت
قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت
  • قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت محبوبترین قارچ کش بازار است. که در دو حجم 250 سی سی و یک لیتری عرضه می شود.(حجم یک لیتری بسیار به صرفه است)
320,000
%13
280,000 تومان
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
قارچ کش ترکیبی یک لیتری

شرایط نگهداری فیکوس لیراتا

نور

گیاه فیکوس لیراتا به شدت نور روشن ولی غیر مستقیم را دوست ادارد. برگهای بزرگ این گیاه برای شادابی بیشتر، نیاز به نور زیادی دارد. گیاهتان را کنار پنجره قرار دهید؛ اگر نور فضای شما کافی نبود از لامپهای مخصوص رشد گیاه استفاده کنید.فیکوس لیراتا به سمت نور متمایل می شود؛ پس برای رشد متعادل، هر چند وقت یکبار گیاه را بچرخانید.

با پاک کردن گرد و غبار برگهای گیاه به صورت هفتگی گیاه را تمیز نگه دارید. به عقیده من بهترین راه برای تمیز کردن برگهای گیاه استفاده از پارچه مرطوب است. هرگز از محصولات غذایی مانند روغن زیتون یا براق کننده های تجاری استفاده نکنید. در صورت تمایل می توانید از روغن ولک یا اسپری ارگانیک تمیز کننده برگ گیاهان هم استفاده کنید.

آبیاری

گیاه فیکوس لیراتا ترجیح می دهد که قبل از آبیاری مجدد، خاک خشک شده باشد. زمان آبیاری گیاه معمولا هر 5 تا 10 روز یک بار است. ولی اگر می خواهید مطمئنتر عمل کنید، انگشت خود را در خاک فرو کنید؛ اگر خاک خشک بود آبیاری را انجام دهید؛ ولی اگر مرطوب بود دو روز دیگر صبر کنید. اگر دوست ندارید انگشت خود را کثیف کنید می توانید از رطوبت سنج استفاده کنید.

هنگامی که آبیاری انجام می دهید، این کار را به طور کامل انجام دهید. باید کاری کنید که آب به طور آزاد در خاک جاری شود و از زیر گلدان خارج شود. اجازه ندهید که ریشه ها در آب غوطه ور شوند؛ زیرا این می تواند منجر به پوسیدگی آنها شود.

گیاه فیکوس لیراتا عاشق ثبات است. بسیاری از مردم تصمیم می گیرند گیاه خود را با برنامه یک بار در هفته آبیاری کنند؛ با این حال همیشه چک کنید و مطمئن شوید که 2 اینچ بالای خاک قبل از آبیاری خشک باشد.

نکته مهم در آبیاری گلدان:

  • لطفا آبیاری را با حوصله انجام دهید و به آهستگی دور تا دور گلدان آب بریزید که کل خاک خیس شود. توجه داشته باشید اگر این کار را انجام ندهید به مرور قسمتی از خاک خشک می ماند و ریشه ها در آن قسمت از خاک خشک می شوند.
  • آبیاری را تا زمانی ادامه دهید که اولین قطرات آب از زیر گلدان خارج شود.

خاک مناسب برگ ویولونی

گیاه فیکوس لیراتا در اکثر خاکهای گلدان به خوبی رشد می کند. زهکشی برای آنها بسیار مهم است؛ از خاک سنگین استفاده نکنید. بنابراین ممکن است ایده خوبی برای مخلوط کردن گلدان در برخی از خاک های کاکتوس باشد. هنگامی که برای اولین بار گیاه جدید خود را خریداری می کنید ریشه های آن را بررسی کنید. در بسیاری از مواقع وقتی این گیاهان خریداری می شوند، ریشه آنها محدود شده است و فضای کافی برای رشد ندارند؛ پس گیاه را به گلدان بزرگتری منتقل کنید.

رطوبت

فیکوس لیراتا رطوبت را دوست دارد. رطوبت در بیشتر خانه ها برای اینکه گیاه جوان را کاملاً خوشحال کندکافی نیست. برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه، بعضی از گیاهان دیگر را در اطراف آن قرار دهید تا رطوبت را بالا ببرید. همچنین می توانید گیاهان خود را روزانه آبپاشی (اسپری) کنید. به شرطی که قطرات آب روی برگ باقی نماند. همچنین می توانید یک سینی آب زیر گلدان قرار دهید(البته نباید آب با کف گلدان تماس مستقیم داشته باشد؛ می توانید از آجر کوچک یا قلوه سنگ استفاده کنید). اگر واقعاً به دنبال خوشحال کردن گیاهان عاشق رطوبت خود هستید، می توانید از یک دستگاه رطوبت زا استفاده کنید.

نکته مهم در خصوص استفاده از دستگاه رطوبت ساز برای گیاهان

با توجه به اینکه بخار سرد به سمت پایین حرکت می کند پس عملا قرار دادن دستگاه بخور سرد یا رطوبت ساز کوچک در زیر گیاه بی تاثیر است مخصوصا اگر محیط بزرگ باشد و یا جریان هوا وجود داشته باشد.

راه حل این است که دستگاه را روی چهارپایه قرار دهید به شکلی که بخار روی برگ قرار گیرد. در این صورت بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

کودهای مورد نیاز فیکوس ایراتا

  • برای رشد بهتر، گیاه فیکوس لیراتا به مواد مغذی خوبی احتیاج دارد؛ بنابراین در طول فصل رشد (بهار و تابستان) از کود کود سه بیست TE+20+20+20 استفاده کنید. این کود محصول کشور آلمان است و همه عناصر مورد نیاز گیاه را دارد بنابراین شما را از هر کود دیگری بی نیاز می کند. در فصل رشد این کود را هر دو هفته یک بار همراه با آبیاری در اختیار گیاه قرار دهید.
  • از اواسط پاییز هر بیست روز تا ماهی یک بار می توانید از کود 36-12-12 استفاده کنید. این کود به خاطر پتاسیم بالا، گیاه شما را در مقابل تنش ها مقاوم می کند. در ضمن همه مواد غذایی مورد نیاز گیاه شما را تامین می کند.
  • جلبک دریایی کودی بسیار عالی و ارگانیک است که به بزرگ شدن و شاداب شدن برگ گیاه کمک می کند. این کود را تقریبا برای همه گیاهان به صورت اسپری پیشنهاد می کنیم.

آیا گیاه فیکوس لیراتا سمی است؟

این گیاه در صورت مصرف می تواند باعث سوزش معده شود. در مورد کودکان و حیوانات خانگی محتاط باشید.

آفات و مشکلات گیاه فیکوس لیراتا

کنه قرمز

زردی تقریبا یکنواخت برگ می تواند نشانه ای از کنه باشد. با مشاهد تارهای عنکبوتی روی برگ یا زیر برگ تقریبا مطمئن باشید که گیاهتان دچار کنه شده پس در سریعترین زمان ممکن سم آبامکتین را تهیه کنید و سطح و زیر برگ ها را کاملا و با دقت سمپاشی کنبد.

شپشک آرد آلود

اگر توده های کوچک پنبه ای شکلی روی برگها مخصوصا در محل تلاقی برگ و ساقه مشاهده کردید، به احتمال زیاد گیاه شما درگیر شپشک آرد آلود شده است. این آفت بسیار خطرناک است پس سم کنفیدور را تهیه کنید و طبق دستور مصرف، گیاه را سمپاشی کنید.

ریزش ناگهانی برگ های لیراتا

نوسانات ناگهانی دما و خشکی هوا می توانند منجر به ریزش ناگهانی برگ ها گردند.

سوخته شدن برگ ها

کمبود آب باعث سوخته شدن برگ های جدید می شود. در این حالت مخصوصا نوک برگها قهوه ای روشن می شود این مورد را با قهوه ای تیره اشتباه نگیرید.

لکه های قوه ای روی برگها

لکه های قهوه ای تیره در کناره های برگ و مخصوصا در قسمت میانی برگ نشانه لکه قارچی است که عمدتا به دلیل آبیاری زیاد یا خاک سنگین و آلوده بوجود می آیند. آبیاری را اصلاح کنید و با استفاده از قارچ کش بردوفیکس یا قارچ کش ترکیبی مشکل را برطرف کنید.

ملاحظات خاص

اولین قدم بعد از گرفتن گیاه فیکوس لیراتا، پیدا کردن یک مکان عالی برای آن در خانه شما است. از آنجا که شاید از قبل بدانید که این گیاه کمی ملکه درام است، آنها تغییرات چشمگیر دما را دوست ندارند. مطمئن شوید که یک نقطه دور از منافذ یا سایر مکان های بادگیر انتخاب کنید؛ بنابراین یک بار مکان ایده آل را انتخاب کنید و سعی کنید آن را در آنجا نگه دارید..

تکثیر گیاه فیکوس لیراتا

تکثیر گیاه فیکوس لیرلتا بسیار آسان است. اگر شما عکسهای زرق و برق دار از درختان Fiddle Leaf Fig را دیده اید و لذت برده اید؛ چرا سعی نمی کنید برخی از آنها را برای خانه خود تکثیر کنید و به عنوان هدیه با دوستداران گیاهان آپارتمانی به اشتراک بگذارید؟

تکثیر گیاه فیکوس لیراتا توسط قلمه ساقه

تکثیر موفقیت آمیز گیاه فیکوس لیراتا با قلمه های خوب ساقه آغاز می شود. ابتدا باید بفهمیم گره ها در ساقه چیست. گره ها جایی هستند که برگ ها و جوانه ها روی ساقه ها رشد می کنند.


اینها همچنین در جایی است که ریشه بعد از تکثیر، رشد می کند. برش ساقه برگ Fiddle Leaf شکل معمولاً به طول 12تا 18 اینچ، با طول 1-3 برگ و حداقل 1-2 گره که در آن برگها برداشته می شود. می توانید چندین شاخه از یک شاخه طولانی تر درست کنید.

از بین بردن برگ های اضافی باعث کاهش استرس در قلمه ها برای حفظ آب می شود. حداقل یک برگ نگه دارید زیرا باعث تغذیه ساقه از طریق فتوسنتز می شود.روش تکثیر گیاه فیکوس لیراتا توسط برگ

1: قلمه های برگ در آب

قلمه های برگ را در گلدان شیشه ای تمیز و پر از آب قرار دهید و آنها را در یک مکان گرم و روشن از آفتاب غیرمستقیم نگه دارید. آب شیر را در دمای اتاق به مدت یک روز نگه دارید و بگذارید کلر قبل از استفاده تبخیر شود. تنها زمانی آب را تعویض کنید که آب زیاد کدر شده باشد.


بعد از گذشت 4 هفته ، بعضی از لکه های کوچک مانند پاپ کورن روی پایه ساقه قلمه های برگ در آب ظاهر می شوند. پس از 6-8 هفته، ریشه ها در آب در حال رشد هستند؛ در این مدت نیازی به تغییر آب نیست.

هنگامی که ریشه ها حدود 1 تا 2 اینچ رشد کردندمی توانید قلمه های ریشه دار گیاه فیکوس لیراتا را در خاک کاشته و رشد آنها را تماشا کنید!

2: قلمه های برگ در خاک

استفاده از هورمون ریشه زایی واقعاً می تواند سرعت موفقیت را افزایش داده و باعث افزایش سرعت تکثیر در خاک برای انواع گیاهان شود!

از آنجاجذب آب برای قلمه در خاک، چالش برانگیزتر است، من از یک کیسه پلاستیکی شفاف برای پوشاندن قلمه های کاشته شده در خاک استفاده کردم. گذاشتن کیسه، مانع از نشستن آب روی برگ ها و ایجاد بیماری قارچی می شود.

خاک را مرطوب نگه دارید اما خیلی غرق آب نباشد. گلدان را در نور روشن قرار دهید، برخی از آفتاب های صبح یا عصر خوب است.

بعد از حدود پنج هفته قلمه ها ریشه دار می شوند. در این زمان می توانید با احتیاط قلمه ها را از خاک بیرون آورید تا از ریشه دار شدن آنها مطمئن شوید.


از گیاه زیبای خود لذت ببرید.

منبع: apieceofrainbow, thatplantylife

سوالات مخاطبین سرچنار در مورد فیکوس لیراتا

فیکوس لیراتای من برگ ریزی داره و خم شده چیکار میشه براش کرد؟

پاسخ کارشناس:

این گیاه بیش از حد بزرگ شده و با این حال به علت تغذیه نامناسب، تنه قوی نیست و توان نگهداشتن شاخه ها رو نداره. پیشنهاد میشه از قسمت پایین گیاه رو هرس کنید. به این ترتیب دقیقا از زیر نقطه برش، شاخه جدید ظاهر خواهد شد و فرم بهتری خواهد گرفت. ضمنا قسمت جدا شده را هم می توانید قلمه بزنید و چند گیاه زیبا داشته باشید.

گیاه من برگ ریزی داره علارغم اینکه برگها سبز هستند

پاسخ کارشناس:

این مشکل را بیشتر در فصل تابستان شاهد هستیم و علت اصلی آن تنش دمایی است. در این شرایط گیاه در معرض وسایل سرمایشی قرار می گیرد و با تغییر مداوم دما، دچار تنش می شود، برگه می ریزند علارغم اینکه سبز هستند. 

لکه های قهوه ای روی گیاه برگ ویولونی تشکیل شده علت و راه حل چیست؟

پاسخ کارشناس:

لکه های قارچی هستند که معمولا برگهای این گیاه را درگیر می کند. علت آن می تواند آبیاری بیش از حد، سنگین بودن خاک و یا بسته شدن زهکش گلدان باشد.

برای درمان از قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت یا قارچ کش بردوفیکس استفاده کنید.

مقالات

گیاهان آپارتمانی

ویزیت گل و گیاه در منزل (تهران)

ویزیت حضوری گل و گیاه در منزل (تهران) با کمترین هزینه، برنامه کوددهی مخصوص تک تک گیاهان،...ادامه مقاله

7 Comments

گیاهان آپارتمانی

پاپیتال ابلق همیشه‌سبز

پاپیتال گیاهی همیشه سبز با برگ‌های به رنگ سبز تیره روشن یا ابلق با رنگ سبز و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

عَشَقه زینت‌بخش دیوارها و بالکن‌ها

عَشَقه می‌تواند زینت بخش دیوار و بالکن ها باشد و شدیداً نسبت به سرما مقاوم است. به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گینورا با برگ‌های مخملی زیبا

گینورا گیاهی علفی از خانواده کمپوزیته است. زیبایی فوق‌العاده آن به خاطر پوشش خز مانند و پرزهای...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

جیمنوکالیسیوم کاکتوس تک‌ساقه‌ای

جیمنوکالیسیوم از کاکتوس‌های تک‌ساقه‌ای مشهور است. زادگاه اصلی آن از آمریکای جنوبی گرفته تا بولیوی، آرژانتین و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گراپتوپتالوم گیاهی گوشتی با نگهداری آسان

عکسهای زیبا از گراپتوپتالوم نیازها و شرایط نگهداری گراپتوپتالوم  نور: نقطه‌ای نورانی برای گلدهی و پهن شدن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

جیبائوم گوشتی غیرمعمول جذاب

به همین علت نیاز آبی آن با بقیه گوشتی‌ها متفاوت است، ارتفاع آن از 3 سانتیمتر بیشتر...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

مومی با گل‌های شمعی بی‌نظیر

بعد از ظهور غنچه‌ها گیاه را نباید حرکت داد زیرا باعث ریزش غنچه‌ها می‌شود. برعکس گل‌های گیاهان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

هورنیا مناسب برای نگهداری در منزل

از دیگر گونه‌ها H.oculata با گل‌های قهوه‌ای شکلاتی و سفید و H.hystrix با گل‌های سبز متمایل به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

هیپوسرتا گل‌های قرمز آویزان از شاخه

عکسهای زیبا از هیپوسرتا نیازها و شرایط نگهداری هیپوسرتا  نور: به خاطر زادگاهش جنگل شدت نور چندان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

هیپوئستس با خال‌های صورتی

نسبت به سایه مقاوم است و در صورت عدم آبیاری به موقع برگ‌های پایین‌تر شروع به ریزش...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

یاس گلی ظریف، خوشبو و زیبا

حذف ماهیانه سرشاخه‌ها جهت تحریک جوانه‌های جانبی و رشد آنها لازم است. عکسهای زیبا از یاس نیازها...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گاستریا بهترین گیاه پهن در گلدان

از گونه‌های دیگر می‌توان به G.batestana و G.armstrongi با برگ‌های سیاه و سبز و رشد کند و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گالانتوس گل زمستانی

پس از کاشت پیازها در پاییز به مدت 8 هفته در تاریکی و نقطه‌ای کاملاً سرد قرار...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فیکوس الاستیکا و برگ‌های چرمی براقش

نام فیکوس دربرگیرنده گونه‌های زیادی از گیاهان خانواده موراسه است.برگ‌ها پهن و براق و چرمی با نوک...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فِنِس تراریا مخروط صیقلی بی‌نظیر

دو گونه از فِنِس تراریا در دسترس است، گونه‌ای که گل زرد تولید می‌کند و گونه‌ای با...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

عشقه پاپیتال گیاه بالارونده

عشقه پاپیتال حاصل پیوند دو گیاه فاتسیا و عشقه است، گیاهی بالا رونده، سریع‌الرشد و مقاوم به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

افوربیا میلی یا مرجان مینیاتوری زینت‌بخش اتاق‌ها

افوربیا با شاخه‌های مملو از خار و گل‌های زیبا و ظریف زرد و قرمز رنگ آن روی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اسپوس توآ ستونی زیبا از پنبه

کاکتوس اسپوس توآ در حقیقت ستونی از پنبه و پشم سفید است. زادگاه اصلی آن اکوآدر است....ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

خلنگ گل سرمادوست

خلنگ صورتی Erica gracilis و سفید E.nivalis هر دو دارای گل‌های ریز هستند و E.hyemalis گل‌های درشت...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اپی فیلوم با گلهای درشت پُر پرچم

اپی‌فیت موجود در بازار هیبرید یا دو رگ حاصله از دو کاکتوس است که ریشه و شناسنامه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اکینوپسیس با گل‌های عصرگاهی

اکثر آنها می‌توانند در زمستان در بیرون از اتاق نگهداری شوند اما در صورتی که خطر یخ‌زدگی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اکینو سروس مناسب برای نیم‌گلدان

بعضی از آنها دارای ریشه‌های سطحی هستند که نیم‌گلدان‌ها و سینی‌ها برای آنها کافی است اما گونه‌های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دیزیگتکا با برگ‌های پهن خالدار

در شرایط طبیعی‌ِ رشد، گل‌های زیبایی را تولید می‌کند ولی در شرایط آپارتمان به گل نمی‌نشیند، رنگ...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دیکسونیا، سرخس درختی سایه‌دوست

طبیعتاً این گیاه احتیاج به فضای کافی دارد زیرا ارتفاع آن بعضی مواقع به 5/4 متر می‌رسد....ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

سی‌تی‌سوس با گلهای پروانه‌آسا

عکسهای زیبا از سی‌تی‌سوس نیازها و شرایط نگهداری سی‌تی‌سوس  نور: به نور کامل احتیاج دارد، در تابستان در وسط...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

ارکیده گیاه جذاب با نگهداری ساده

عکسهای زیبا از ارکیده نیازها و شرایط نگهداری ارکیده  نور: نیاز به نور برای به گل نشستن فوق‌العاده زیاد...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

سیکلامن مینیاتوری زیبای نگونسار

اگرچه پس از پایان یافتن دوران گلدهی، اکثر خانواده‌ها از گیاه چشم‌پوشی می‌کنند، اما می‌توان آن را...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کدوی زینتی با میوه‌ای شبیه کوزه قلیان

عکسهای زیبا از کدوی زینتی نیازها و شرایط نگهداری کدوی زینتی  نور: به نور کافی نیاز دارد اما گیاه‌های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

سته‌نانته گیاه زیبا

عکسهای زیبا از سته‌نانته نیازها و شرایط نگهداری سته‌نانته نور: به نور قوی احتیاج ندارد، نسبت به سایه تحمل...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کریپتانتوس کوچک‌ترین بروملیاسه

عکسهای زیبا از کریپتانتوس نیازها و شرایط نگهداری کریپتانتوس  نور: به نور بیشتری احتیاج دارد، در آفتاب روی برگ‌ها...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کرساندرا گل آتش بازی

عکسهای زیبا از کرساندرا نیازها و شرایط نگهداری کرساندرا نور: نیم سایه، نیم آفتاب را بر سایه نورها ترجیح...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

زعفران ترکیب ظرافت و زیبایی

عکسهای زیبا از زعفران نیازها و شرایط نگهداری زعفران  نور: 8 هفته در تاریکی و 2 هفته در نور...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کراسولا زیبای قاشقی با گل‌های سفید

بیش از 10 گونه از گیاه کراسولا به عنوان گیاه خانگی پرورش می‌یابند. از دیگر گونه‌ها می‌توان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کری فانتا کاکتوس کمیاب

کری فانتا به صورت سفارشی توسط کاکتوس‌کاران حرفه‌ای عرضه می‌گردد. 6 – 5 سال طول می‌کشد تا...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کوپیاپوآ کاکتوس زیبا

کوپیاپوآ کاکتوسی متعلق به مناطق کویری شیلی است که بارندگی در آن تقریباً صفر است. نیاز آبی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کونوفیتوم گیاه جذاب

کونوفیتوم به دو گروه دارای برگ‌های بزرگ و کوچک تقسیم‌بندی می‌گردد، گونه مورد نظر ما دارای برگ‌های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کلومنه آ سبدی با پرزهای ارغوانی دلفریب

کلومنه آ گیاهی تماشایی است به‌خصوص زمانی که به عنوان سبد آویزان استفاده گردد برگ‌هایش مملو از...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

نارگیل ودلینا، نخل پاکوتاه زینتی زیبا

نارگیل ودلینا، زیبا و پاکوتاه‌ترین نخل زینتی، قابلیت کاشت در تراریوم را دارد، نگهداری ساده‌ای دارد و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

نخل زینتی با شاخه‌های پَر مانند

نخل زینتی یا اریکا درختچه ای با شکوه و مقاوم است که می تواند در آپارتمانها، سالن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

چگونه در فروشگاه سرچنار امتیاز کسب کنم؟

راههای باور نکردنی برای کسب امتیاز در فروشگاه سرچنار وجود دارد که می توانید این امتیازها را...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

قرعه کشی فروشگاه سرچنار

در این هفته 3 جلد از کتاب ارزشمند پزشک گلهای خانگی را به 3 نفر از مخاطبین...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اچینو کاکتوس یکی از خوش تیپ ترین کاکتوس ها

اچینو کاکتوس جزء خوش‌تیپ‌ترین کاکتوس‌ها هستند به گونه‌ای که در نمایشگاه‌های گل و گیاه زیبایی‌های دیگر کاکتوس‌ها...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کوتیلدن گیاه گوشتی با برگهای موج دار و آرد آلود

دو خصومت از گیاه گوشتی کوتیلدن یعنی حاشیه موجدار برگ‌های پیاله‌ای و آردآلود بودن آنها بهترین گوشتی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل برف مناسب هوای سرد و مقاوم به کم نوری

گل برف یا موگه یکی از گیاهان پیازی سازش یافته با آب و هوای خیلی سرد، مرطوب...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دودلیا گیاهی گوشتی با برگ های آردآلود جذاب

گیاه دودلیا در خانه گل نمی‌دهد اما زیبایی آن به پودر سفید رنگ روی برگ‌هاست که آن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دووالیا گیاهی گوشتی با گلهای استثنائی

اگرچه رشد گیاه گوشتی دووالیا کم است اما به خاطر گل‌های واقعاً استثنایی از نظر شکل و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل فریزیا گیاهی معطر و زیبا مناسب دسته گل

گل‌های معطر گل فریزیا بر روی ساقه گل‌دهنده سیم مانند و در یک طرف آن شروع به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی با گل سنبل یکی از زیباترین گلهای نوروزی

گل سنبل یکی از زیباترین گلهای نوروزی است که اگر چند اصل مهم را در پرورش آن...ادامه مقاله

3 Comments

گیاهان آپارتمانی

گیاه هویا زیباترین گیاه برای سبد آویزان

گیاه هویا بهترین و زیباترین گیاه برای استفاده به عنوان سبد آویزان است. برگ‌های سبز و مومی،...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل ختمی چینی ایده ال برای باغچه و گلدان

گل ختمی چینی گلی مورد توجه عامه، از خانواده پنیر کان است. گل‌ها درشت و قرمز عمر...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل حنا گیاهی بسیار زیبا و نگهداری آسان

گل حنا یکی از آسان‌ ترین گیاهان خانگی از نظر نگهداری است. قلمه‌ها در آب به راحتی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

هاورتیا ساکولنتی سایه دوست و محبوب

هاورتیا یکی از عمومی‌ترین گوشتی‌ها جنس هاورتیا است که اکثر گوشتی داران آن را پرورش می‌دهند. این...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل گاردنیا ارزش شرایط سخت نگهداری را دارد

اگرچه شرایط نگهداری گل گاردنیا در منزل کمی سخت است ولی ارزش جذابیت و زیبایی گل‌های درشت...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل گازانیا یکی از زیباترین گلهای فصلی

به عنوان گل یک ساله در باغچه، گیاه گلدانی در اتاق و پشت پنجره و یا گیاه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فیکوس خزنده یا انجیر خزنده مناسب سبد آویز

فیکوس خزنده یا انجیر خزنده گیاهی است سریع الرشد، مناسب سبد آویز و حتی کاشت گروهی. علاوه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی با فروکاکتوس یا بشکه آمریکایی

فروکاکتوس را بشکه آمریکایی هم می نامند. البته این نام فقط به خاطر شکل ظاهرش نیست بلکه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل فوشیا زینت بخش سر در منازل و سایبان

گل‌های زیبا و آویزان و صورتی و یا قرمز رنگ گل فوشیا نه تنها در گلخانه و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

لذت کاشت گیاه توت فرنگی در خانه

تولید میوه‌های خوشمزه و زیبای توت فرنگی در منزل لذت بیشتری نسبت به خرید آن دارد. ازدیاد...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فائوکاریا ساکولنتی با گلهای زرد زیبا

تعداد زیادی از گونه فائوکاریا که بومی آفریقای جنوبی است؛ قابل کاشت و نگهداری است. گل‌های روشن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دراسنا نقره ای گیاهی زیبا مقاوم

گیاه دراسنا نقره ای گونه‌ای دیگر از 20 نوع دراسناست این گونه در واقع زیر مجموعه دراسنا...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گیاه دیپلادنیا بالارونده با گلهای شیپوری زیبا

گیاه دیپلادنیا گیاهی است بالا رونده که نهال‌های جوان آن در سال اول احتیاج به قیم ندارد،...ادامه مقاله

1 Comment

گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری و آفات گیاه دراسنا بلالی

گیاه دراسنا بلالی مقاوم‌ترین گیاه آپارتمانی از گروه دراسنا که با شرایط نور در داخل اتاق سازش...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دراسنا پرچمی یا اژدهای ماداگاسکار نگهداری آسان

دراسنا پرچمی یا دارسنا مارگیناتا گیاهی است که در اکثر منازل به خوبی رشد می کند. بسیار...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

نخل مرداب گیاهی زیبا و قابلیت تکثیر فراوان

نخل مرداب گیاهی است زیبا و ارزان، نگهداری آن ساده با قابلیت ازدیاد فراوان، همه برگ‌ها از...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

سیکلامن مناسب تراس و بالکن در زمستان و بهار

سیکلامن گیاهی است زیبا با گلهایی در رنگهای متنوع که می توانید با استفاده از آن زیبایی...ادامه مقاله

2 Comments

گیاهان آپارتمانی

کوردیلین گیاهی زیبا با برگهای آتشین

اصولاً کلیه گیاهان زینتی رنگین برگ احتیاجات نوری بیشتری دارند، توجه کنید که تاریکی زایل‌کننده رنگ آتشین...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری گیاه نارگیل در آپارتمان

هر دو برگ نارگیل در غلافی پیچیده شده‌اند و مستقیماً از بذر که همان میوه نارگیل است...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل خورشیدی گیاهی خانگی پیازی با گلهای زیبا

گل خورشیدی گیاه خانگی و پیازدار است، گل‌ها روی دسته‌های 15 تا 20 عددی روی نوک یک...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل کلرودندروم یا گیاه بخت با گلهای بهاری

گل کلرودندروم گیاهیاست همیشه سبز که گلها به صورت دسته‌ای از بهار تا آخر تابستان خودنمایی می...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی کامل با کلیستو کاکتوس همراه با تصاویر

کلیستو کاکتوس جزء کاکتوس‌های ستونی و استوانه‌ای است که در اندازه کوچک تولید گل می‌کند. قطر آن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی کامل با پرتقال کالاموندین یا پرتقال زینتی

پرتقال کالاموندین در حقیقت پرتقال مینیاتوری است که ارتفاع آن حداکثر به یک متر می‌رسد. . میوه‌های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل داوودی زیباتر از گلهای بهاری در زمستان

گل داودی یکی از زیباترین گلهای طبیعت است با تنوع بسیار زیاد که می توانید با کاشت...ادامه مقاله

2 Comments

گیاهان آپارتمانی

نخل بادبزنی بهترین نخل برای اتاق‌های سرد

نخل بادبزنی بهترین نخل برای اتاق‌ها و سراسرهای سرد است. ارتفاع آن در خارج از اتاق به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

نخل شامادورا مقاوم به کم نوری

نخل شامادورا از لحاظ شکل ظاهری شبیه به Kentia است که نباید با آن اشتباه کرد. رشد...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کامیس پاریس یکی از سوزنی برگان جذاب

طرز قرار گرفتن برگ‌های کامیس پاریس روی شاخه به گونه‌ای است که شاخه‌های جانبی به صورت پهن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

برونفلزیا گیاهی که چند بار در فصل گل می دهد

برونفلزیا گیاهی است از خانواده گوجه فرنگی، گلهای آن با 5 گلبرگ و 5 کاسبرگ در بهار...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

بواردیا شاخه ها و برگهای پر پشت و گلهای متنوع

گل بواردیا با برگها و شاخه های پرپشت و گلهای متنوع در رنگ و آویزان، برگها و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

برزی کاکتوس پشم آلو با تیغ های بلند

برزی کاکتوس جزء کاکتوس های استوانه ای با خارهای بلند قرمز قهوه ای زیبا که همگی پوشیده...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

بلوسفلدیا کوچکترین کاکتوس

بلوسفلدیا کوچکترین کاکتوس است. این جنس به صورت پیوندی به بازار عرضه می گردد زیرا نمی تواند...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کاماسرئوس یا کاکتوس بادام زمینی مقاوم به سرما

کاماسرئوس به نام کاکتوس بادام زمینی مشهور است. گلهای قرمز روشن آن در تمام طول بهار و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل تاج خروس یا زلف عروس با گلهای رویایی

گل تاج خروس Celosia Plumosa تا ارتفاعی حدود 60 سانتی متر رشد کرده و در تابستان و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گیاه جگن سریع الرشد با تکثیر آسان

گیاه جگن جزء معدود گیاهان خانواده سی پراسه که قابل نگهداری در خانه است، سریع الرشد، ارزان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل سروپژیا بی نظیر برای سبد آویز

زیبایی نگهداری گیاه سروپژیا در برگهای خاکستری قلبی شکل و شاخه های روان در سبد آویزان و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل استکانی نماد تراکم شاخه ها و گلهای زیبا

شاخه و گلهای ظریف گل استکانی به طرف زمین آویزان می شوند که با تربیت و هرس...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی با گل کیفی یا گوشواره ای

گل کیفی گیاهی سریع الرشد و خیلی فشرده است. طول آن به 25 سانتی متر می رسد،...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کاملیا درختچه ای همیشه سبز و گل دار

کاملیا درختچه ای زیباست که برگهای سبز براق و گلهای قرمز، صورتی یا سفیدش خودنمایی می کند....ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فلفل زینتی مناسب آپارتمان و تراس

فلفل زینتی گیاهی است بالارونده که نیاز به قیم پیدا می کند. این گیاه در گونه های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

مینا چینی گلی بی نظیر مناسب گلدان و باغچه

مینا چینی گلی زیبا که می تواند به عنوان گیاه خانگی گلدانی و هم گیاه باغچه ای...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گیاه شیشه شو مناسب باغچه و تراس

گیاه شیشه شو (Callistemon) گیاهی با گلهای واقعا جالب و زیبا، شدیدا عاشق نور خورشید است اما...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کالادیوم یا فیل گوش بی نظیر در ترکیب رنگ

هیچ گیاهی نمی تواند در ترکیب رنگها با کالادیوم رقابت کند به طوریکه تشریح رنگها تقریباً غیر...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل بیلبرجیا گیاهی مناسب سبد آویزان

گل بیلبرجیا با برگهای باریک و همیشه سبز و به طرف بالا و ساقه گل دهنده آویزان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی با گل بلپرون یا میگویی

زیبایی گل بلپرون یا میگویی یا مشعلی در حقیقت ناشی از زیبایی براکته های فلس مانند است...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گیاه عبائی مقاومترین گیاه آپارتمانی

گیاه عبائی مقاومترین گیاه آپارتمانی و قابل سازش با شرایط آپارتمان بطوری که گیاه فولادی نام گرفته...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری گیاه شویدی یا مارچوبه زینتی

یزگهای ریز شوید مانند گیاه شویدی و انشعابهای متعدد شاخه اصلی به برگچه های ریز سبز و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری آرتروسروس کاکتوس استوانه ای

کاکتوس آرتروسروس جزء کاکتوسهای با رشد استوانه ای ستونی است که زادگاه اصلی آنها پرو، برزیل و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آریوکارپوس کاکتوسی با عمر طولانی

زیبایی کاکتوس آریوکارپوس به زیبایی ظاهری آن نیست بلکه عمر این کاکتوس در کویرهای مکزیک به 300...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آردیزیا گیاهی خانگی با میوه های حبه ای

آردیزیا گیاهی با شکل و قیافه غیر معمول چه از نظر وضع برگ و ساقه و چه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کاکتوس دم موشی مناسب سبد آویزان

آنهایی که با کاکتوس آشنایی داشته و خانه آنها دارای سراسر و ایوان است همگی از کاکتوس...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آفلاندرا زیباترین گیاه گلدار آپارتمانی

آفلاندرا زیباترین گیاه گلدار آپارتمانی موطن اصلی آن برزیل است. برگهای سبز و خطوط سفید در امتداد...ادامه مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی برایتان پیش آمده؟ از ما بپرسید
0