توت فرنگی

نام انگلیسی: Strawberry

نام علمی: Fragaria vesca

خانواده: Rosaceae

توت فرنگی گیاهی است که می‌توان در گل جاها و بالکن‌ها و حتی در گلدان پشت پنجره‌های نوراین کاشت و نگهداری کرد. تولید میوه‌های خوشمزه و زیبای توت فرنگی در منزل لذت بیشتری نسبت به خرید آن دارد. ازدیاد آن بسیار ساده و از طریق ساققه‌های رونده صورت می‌گیرد. هم اکنون واریته‌هایی وارد بازار شده است که دارای میوه‌های درشت تری است اما از نظر مزه قابل دفاع نیست و مزیت واریته‌های محلی و سابق بهتر است.

گل‌های ریز و سفید رنگ توت فرنگی نهایتاً به میوه قرمز رنگی با مزه و طعم بسیار لذیذ تبدیل می‌گردند، طعم میوه به واریته بستگی دارد که به نظر می‌رسد واریته‌های محلی که میوه‌های ریزتری دارند بهتر بپسندید. توت فرنگی به آلودگی به بیماری ویروسی حساسی است، همیشه بوته‌های عاری از ویروس خریداری کنید.

نیازها و شرایط نگهداری توت فرنگی

  • نور: احتیاج به نور فراوان دارد. محیط باز را نسبت به محیط آپارتمانی ترجیح می‌دهد.
  • دما: هوای گرم و آفتابی را دوست دارد اما یخ کشنده را تحمل نمی‌کند، سرما را تحمل می‌کند ولی میوه تشکیل نمی‌گردد. آن را از سرمای بهاره محافظت کنید.
  • آبیاری: همیشه باید خاک مرطوب باشد. هرگز در آبیاری کوتاهی نکنید.
  • رطوبت: هوای خشک را ترجیح می‌دهد. آن را غبارپشای نکنید خصوصاً روی میوه‌ها.
  • خاک: خاک لوم برای آن بهترین خاک است.
  • تغذیه: با شروع رشد در بهار با کودهای مایع مخصوص محصولات باغی آن را تغذیه کنید. از سال دوم به بعد از کودهای فسفره و پتاسه باغی استفاده کنید.
  • تکثیر گیاه توت فرنگی: گیاه به صورت طبیعی دارای ساقه‌های رونده است که در انتهای آنها گیاهچه‌های کوچکی تشکیل می‌گردد، این گیاهچه به محض تماس با خاک شروع به ایجاد ریشه می‌کنند. در اواسط تابستان گیاهچه‌ها ریشه‌دار شده و قابل انتقال به محل جدید باغچه یا گلدان است. در صورتی که آن را در گلدان نگهداری می‌کنید ساقه را به یک طرف خاک هدایت کرده و انتهای آن را با کمپوست تماس دهید. واریته‌های بذری هم اخیراً وارد بازار شده است. مسئله خیلی مهم در توب فرنگی این است که اگر ازدیاد با بذر باشد ممکن است گیاهان جنس جدا یعنی نر و یا ماده تولید شوند که نرها تولید میوه نخواهند کرد. اما با تهیه گیاهچه از پایه مادری مانند مادر میوه تولید خواهند کرد.

اشاره: گلدانی دارای زهکش خوب است که آب اضافی آن ظرف 15 دقیقه اول از گلدان خارج شده باشد.

مشکلات بیماریها و آفات توت فرنگی

حشرات ریز زیادی روی برگ‌ها و نقاط رشد انتهایی دیده می‌شوند:

حشرات شته هستند که با بافت‌های نازک و لطیف انتهایی حمله کرده و شیره گیاهی را می‌مکند. به همین منظور باید شیره گیاهی را مسموم کرد، از سم نفوذی دیازینون استفاده کرده و گیاه را سم‌پاشی کنید. مواظب گل‌ها و زنبورها باشید.

پوسیدگی خاکستری آبکی روی برگ‌ها دیده می‌شوند، به میوه‌ها هم صدمه وار کرده است:

قارچ بیماری‌زای بوتری تیس است. گیاه را با سم قارچ‌کش در هنگام عصر سم‌پاشی کنید.

برگ‌های توت فرنگی خشک و کثیف و شکننده شده‌اند:

کنه ریز قرمز تار عنکبوتی است. اگر گیاه به گل رفته است با سم کنه‌کش آبامکتین سم‌پاشی کنید وگرنه با کارشناس مشورت کنید.

لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها است و دندانه دندانه‌ای شده‌اند:

کنه توت فرنگی حمله کرده است. احتیاج به سم‌پاشی با کنه‌کش دارد اما چون گیاه دارای میوه است قبلاً با کارشناس گیاه‌پزشکی مشورت کنید.

در شب‌ها گل‌ها قهوه‌ای می‌شوند:

سرمازدگی است، درجه دما خیلی پایین است. میوه در سرما تشکیل نمی‌شود. گیاه را از سرما محفوظ دارید.

گیاه کوچک مانده و برگ‌های زیرین زرد می‌شوند:

پوسیدگی ریشه بر اثر حمله قارچ‌های خاکزی است. به آرامی گیاه را از خاک خارج کنید و دقت کنید خاک‌های آلوده اطراف ریشه به اطراف نریزد. محل آن را با قارچ‌کش کاربندازیم ضدعفونی کنید.

گیاه خوب رشد نمی‌کند، خاک تیره شده است:

آبیاری بیش زا اندازه بوده است زهکش را بازدید کنید. آب اضافی نباید در اطراف ریشه بماند. بین دو آبیاری کمی فاصله بیاندازید اما کاملاً خشک نکنید.

روی میوه های توت فرنگی حفره‌هایی دیده می‌شود:

یا به وسیله پرندگان و یا نرم‌تنان مانند حلزون ایجاد شده است. طعمه مسموم اطراف بوته‌ها پخش کنید. برای جلوگیری از مسموم شدن پرندگان روی طعمه‌ها توری پهن کنید.

نقاط قرمز، قهوه‌ای یا بنفش روی برگ‌ها دیده می‌شوند:

بیماری قارچی لکه برگی توت فرنگی است با یک قارچ‌کش مس‌دار گیاه را طبق دستور سم‌پاشی کنید تا گیاه پاک شود.

غنچه‌ها خورده می‌شوند:

حشره آفت است، غنچه‌های آلوده را جمع و خارج کنید. با سم تماسی مالاتیون طبق دستور گیاه را سم‌پاشی کنید. قبل از باز شدن گل‌ها سم‌پاشی را شروع کنید.

برگ‌ها قهوه‌ای و خشک می‌شوند و میوه‌ها کوچک می‌مانند:

خاک بی‌نهایت خشک است. همیشه آن را مرطوب نگه دارید. خشکی را نمی‌تواند تحمل کند.

میوه‌ها دارای پودرهای سفید رنگ هستند:

سفیدک پودری است که به تمام اندام گیاهی خصوصاً میوه و ساقه حمله می‌کند. گیاه را در اواخر بهار با گرد گوگرد گردپاشی کنید. اگر گردپاش ندارید، گرد گوگرد را داخل جوراب زنانه کرده و با چوب روی آن بزنید تا روی گیاه پخش شوند.

برگ‌ها و گل‌ها و میوه‌های توت فرنگی خورده شده‌اند:

لارو حشره است. بین دو بشره برگ‌ها لارو موجود است و مرتباً پیش می‌رود. برگ‌های آلوده را جمع کنید و خاک را با پودر حشره‌کش پودرپاشی کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0