گل گازانیا

نام انگلیسی: Treasure flowers

نام علمی: Gazania

خانواده: Asteraceae یا Compositae

زادگاه این گل زیبا آفریقای جنوبی است. به عنوان گل یک ساله در باغچه، گیاه گلدانی در اتاق و پشت پنجره و یا گیاه بالکنی در گل جاها مورد کاشت و نگهداری قرار می‌گیرد. گل‌های چند رنگ آن در حدود ساعت 4 بعدازظهر تقریباً بسته می‌شوند. در مناطقی با زمستان معتدل گیاه به صورت چند ساله نگهداری می‌گردد اما بهتر است که در زمستان به اتاق یا گلخانه برده شود. برای تهیه نشاء یا خود بذرها را کاشت کنید و یا نشاء‌های آماده  از بازار گل خرید کنید. 

سعی کنید نشاءها زیاد متراکم و علفی نباشند، اگر غنچه‌ها هنوز شروع به ظهور نکرده باشند بهتر است.

زیبایی گل‌های گازانیا به رنگارنگ و دارا بودن نقاط سیاه در گلبرگ‌ها است که در انتهای آن تشکیل دایره‌ای سیاه و زیبا در متن رنگی گلبرگ می‌دهند. قطر یک گل به حدود 5 سانتیمتر می‌رسد که خود از گلچه‌های فراوان تشکیل شده است.

عکسهای زیبا از گل گازانیا


نیازها و شرایط نگهداری گل گازانیا

  • نور: به بهترین وجه نیازمند نور است.
  • دما: دمای لازم برای سبز شدن بذها 18 درجه، دمای بالا را تحمل می‌کند اما نسبت به سرمای یخ‌بندان حساس است.
  • آبیاری: به جز زمانی که نشاء جوان است در بقیه طول فصل کم آب بودن خاک را ترجیح می‌دهد. در بین دو آبیاری خاک را خشک و سپس آبیاری کنید.
  • رطوبت: نیازی به غبارپاشی ندارد.
  • خاک: خاک لوم و یا کمپوست گلدان.
  • تغذیه گل گازانیا: اگر خاک گلدان لوم و قوی است هر 14 روز با کود 20-20-20 یا کود 36-12-12 یک بار اما اگر کمپوست باشد به تغذیه هفتگی نیازمند است.
  • ازدیاد: بذرها را در اول بهار در سینی کاشت در کمپوست مخصوص بذر کاشت کنید. روی بذرها را با 2 میلی متر کمپوست نرم بپوشانید، کاغذی قهوه‌ای یا سیاه روی آن بگذارید تا نور نبیند، 10 روز بعد بذرها سبز می‌شوند، نشاءهای جوان را هنگامی که قابل انتقال شدند از خاک بیرون آورده و به باغچه یا گلدان جدید ببرید. قلمه‌گیری در وسط تابستان نیز از راه‌های ازدیاد است.

نکته عمومی: در تمام فصل‌های سال به خصوص در زمستان در هنگام نقل مکان و طی فاصله گل‌فروشی تا خانه گیاه را با روزنامه یا کیسه پلاستیکی بپوشانید. در این‌گونه موارد از تاق رو تاز ماشین استفاده نکنید.

تکثیر گل گازانیا به روش قلمه گیری

  1. شاخه‌های حداقل 10 سانتیمتری را از قاعده ساقه اصلی قطع کرده و برگ‌های پایینی آن را حذف کنید. برای آسان شدن ریشه‌زایی انتهای قلمه را به پودر هورمون ریشه‌زا آغشته کنید.
  2. قلمه‌ها را در گلدان‌های 9 سانتیمتری با کمپوست مخصوص قلمه کاشت کرده و آبیاری کنید. گلدان‌ها را از بادهای قوی مصون داشته و در برابر آفتاب قرار دهید. پس از 6 – 4 هفته قلمه‌ها ریشه‌دار شده و در پاییز آنها را به داخل گلخانه یا اتاق ببرید، در بهار آن را در گلدان‌های نهایی یا باغچه کاشت کنید.

آگاهی: گیاهانی که به امراض ویروسی مبتلا می‌شوند باید فوراً از گلخانه خارج کرد و از بین برد.

مشکلات بیماریها و آفات گل گازانیا

برگ‌ها ضعیف و رنگ پریده هستند:

خاک بی‌نهایت خشک است. خشکی بیش از اندازه باعث شده است که خاک از گل جا جدا شده و به محض آبیاری کلیه آبها از انتهای گل جا خارج گردد. اول کمی آبیاری کنید تا خاک خیس شود نیم ساعت بعد آبیاری در حد غرقاب شدن انجام دهید. اگر نیاز به تغذیه داشته باشد هم همین علائم به وجود می‌آید.

برگ‌ها زرد شده و گیاه خود را انداخته است:

آبیاری خارج از اندازه عامل آن است. اجازه دهید خاک در بین دو آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید. گیاه خشکی را می‌پسندد.

جسم کف مانند روی برگ دیده می‌شود:

با فشار آب آن را پاک کنید. سم‌پاشی با سم نفوذی کنفیدور هم در رفع این عارضه مؤثر است.

حشرات ریز به صورت کپه‌ای روی غنچه های گل گازانیا وجود دارد:

شته عامل آن است گیاه را با سم نفوذی دیازینون طبق دستور سم‌پاشی کنید. شته‌ها با خرطوم خود شیره گیاهی را می‌مکند و گیاه را ضعیف می‌کنند. با سم نفوذی شیره گیاهی مسموم می‌گردد و شته‌ها از بین می‌روند.

نقاط سفید روی برگ‌ها و تارهایی کثیف زیر آنها مشاهده می‌شود:

کنه ریز قرمز تار عنکبوتی عامل آن است. گیاه را با سم کنه‌کش آبامکتین سم‌پاشی کنید.

نقاط نقره‌ای رنگ روی برگ‌ها است:

تریپس که یک حشره کنده شیره گیاهی است عامل آن است. با سم نفوذی کنفیدور طبق دستور سم‌پاشی کنید.

سطح خاک باد کرده و ذرات خاک خشک روی آن است:

مورچه لانه کرده است. مورچه به گیاه حمله نمی‌کند اما هم‌زیستی با شته‌ها دارد و تخم شته‌ها را برای نگهداری به لانه خود می‌برد و بهار دوباره روی برگ‌ها می‌گذارد. می توانید با سم آیکون همه حشرات خاک را از بین ببرید.

بعضی از برگ‌های گل گازانیا حالت غیرطبیعی به خود گرفته‌اند:

حمله حلزون یا سایر نرم تنان باعث آن است، بر علیه آنها طعمه‌گذاری کنید، حیوانات خانگی را مصون دارید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0