هاورتیا

نام انگلیسی: Hawortia

نام علمی: Haworthia attenuate

خانواده: Liliaceae یا Aloeaceae

هاورتیا یکی از عمومی‌ترین گوشتی‌ها جنس هاورتیا است که اکثر گوشتی داران آن را پرورش می‌دهند برگ‌ها به صورت کپه‌ای از سطح خاک خارج می‌شوند و منظره زیبایی به گلدان می‌دهند. دارای نوارهای سفید در برگ‌ها است و ارتفاع آن به 10 سانتیمتر می‌رسد. 30 – 20 سانتیمتر پهنا دارد و بیش از 100 گونه از آن در گلخانه‌ها کاشت می‌گردد. از گونه‌های مهم H.nigra، H.limifolia، H.retusa و H.viscosa.

سایه پسند بودن هاورتیا در حقیقت مربوط به زندگی طبیعی آن در کویرها و کوه‌های آفریقای جنوبی است که در زیر سایه بوته‌ها و در درختچه‌ها زندگی می‌کند. این خصوصیت یکی از مزیت‌های این گیاه در خانه‌هایی است که در روز بیش از چند ساعت نور کافی ندارند

عکسهای زیبا از ساکولنت هاورتیا Haworthia


نیازها و شرایط نگهداری هاورتیا

  • نور: به نور دایم در روز احتیاج ندارد، هر روز 4 – 3 ساعت نور برای آن کافی است. پشت پنجره‌هایی که با کاغذ آن را مات کرده باشند رامی‌پسندد. در روزهای با آفتاب قوی در گلخانه برای‌ آن سایه درست کنید نور مستقیم آفتاب را به‌طورکلی نمی‌پسندد.
  • دما: حداقل حرارت برای آن 4 درجه است. در روزهای تابستان جریان هوا اکسیژن‌دار فراموش نشود.
  • آبیاری: در بهار و تابستان هر دو هفته یک بار آبیاری کنید. در ماه‌های داغ به هفته‌ای یک بار برسانید. در فاصله بین دو آبیاری خاک را خشک و در پاییز باز هم آبیاری کمتر و در زمستان آن را قطع کنید.
  • تغذیه هاورتیا: 3 – 2 بار در تابستان از کودهای پتاسه قوی برای تغذیه استفاده کنید.
  • خاک: مخلوطی از 30 درصد ماسه شکری تا نخودی بهترین خاک را تشکیل می‌دهد.
  • تعویض گلدان: هر بهار گلدان را با یک درجه بزرگ‌تر تعویض کندی توجه کنید که این‌گونه دارای ریشه‌های سطحی است و نیم گلدان و یا گلدان‌های پهن و کم‌عمق را دوست دارد. دو هفته اول پس از تعویض آبیاری نکنید.
  • ازدیاد: شاخه‌های رشد کرده در اطراف گیاه اصلی و یا حتی یک برگ می‌تواند به عنوان منبع اصلی ازدیاد باشد. با کارد تیز و با احتیاط آنها را از خاک جدا و با پودر هورمون در محل قطع یا زخم‌ها پودرپاشی کنید، دو روز اجازه دهید خشک شود سپس در کمپوست خشک کاشت و بعد از 3 هفته تا ظهور ریشه‌ها آبیاری کنید.

چند گونه دیگر از ساکولنت هاورتیا Haworthia


نکته مهم: شته‌ها برای مکیدن شیره گیاهی با خرطوم خود احتیاج به بافت ظریف گل دارند. گیاهان گوشتی گلدار باید همیشه مورد بازدید قرار گیرند.

مشکلات بیماریها و آفات هاورتیا

در قاعده و انتهای برگ‌ها اجسام سفید پنبه‌ای دیده می‌شوند:

شپشک آردآلود عامل آن است. گیاه را با سم نفوذی کنفیدور با غلظت پایین سم‌پاشی کنید، با پنبه آغشته به همین سم لکه‌ها را مسموم کنید تا لاروهای زیر اجسام پنبه‌ای شکل از بین بروند و در فصل رشد می‌تواند 3 – 2 بار سم‌پاشی تکرار شود.

تمام شرایط در تابستان و بهار برای هاورتیا مساعد بوده اما هیچ رشد جدیدی نداشته‌ایم:

ریشه را از نقطه‌نظر ابتلاپ به شپشک آردآلود ریشه بررسی کنید اگر مثبت بود فوراً ریشه را خارج و در محلول سم تماسی مانند سم مالاتیون بشویید و 2 روز اجازه دهید تا خشک شود سپس گیاه را در خاک کمپوست نو و گلدان شسته و تمیز دوباره کاشت کنید. دو هفته آبیاری نشود.

رشد گیاه در بهار و تابستان به کندی صورت می‌گیرد:

ریشه‌ها در اثر آبیاری خارج از اندازه از بین رفته و یا خاک خیلی سنگین و فشرده و با نفوذپذیری خیلی کم است اگر ریشه پوسیده باشد آن را خارج کرده قسمت‌های از بین رفته را حذف و به هورمون رشد آغشته کنید. خاک جدید شامل کمپوست با 30 درصد ماسه شکری ماشی باشد.

حشرات سبز رنگ روی گل‌ها و ساقه گل‌دهنده دیده می‌شوند:

شته سبز است، با سم نفوذی دیازینون گیاه را سم‌پاشی کنید در صورت لزوم 10 روز دیگر تکرار شود. شته‌ها با خرطوم خود شیره گیاهی را می‌مکند از همین نظر است که سم باید نفوذی باشد تا شیره گیاهی را مسموم کند.

برگ‌ها بی‌قاعده دراز می‌شوند و رنگ پریده هستند:

نور کافی نیست، در زمستان به نور فراوان و در تابستان به 4 – 3 ساعت در روز نور روشن ولی ملایم نیاز دارد. در تابستان در هنگام انتقال به نور باید گام به گام برای دو هفته گلدان را به نوربرد یا اینکه در زمستان هوا خیلی گرم و خاک گلدان مرطوب است. درجه حرارت را حدود 10 نگه دارید. خاک را خشک کنید.

انتهای برگ‌های هاورتیا خشک و بسته می‌شوند:

هوا خیلی گرم و خاک خشک است. آبیاری کنید. هوای تازه در تابستان فراموش نشود.

برگ‌ها سیاه شده و می‌پوسند:

هوا خیلی سرد و خاک خیلی مرطوب است. رطوبت هوا هم در تباستان بالا است. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود سپس دوباره آبیاری کنید. اگر نقاط سیاه خیلی کوچک است مرض قارچی است. در معرض نور شدید خورشید قرار ندهید، آبیاری در تابستان تنظیم شود. برگ‌های سیاه و فاسد حذف شود، برای ازدیاد استفاده نکنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0