آیا تاکنون از خود پرسیده اید «انواع مختلف گیاه پیچک چیست؟» بله! من هم مثل شما وقتی فهمیدم چندین گونه پیچک وجود دارد تعجب کردم! Hedera که معمولاً پیچک نامیده می شود ، گونه ای از ۱۲-۱۵ گونه از گیاهان بالارونده همیشه سبز یا گیاهان چوبی خاکی در خانواده Araliaceae ، بومی اروپای غربی ، مرکزی و جنوبی اروپا ، ماکارونزی ، شمال غربی آفریقا و در سراسر آسیای مرکزی-جنوبی شرقی تا ژاپن است. انواعی از گیاه پیچک وجود دارد که می توانید در داخل خانه خود در قفسه ها قرار دهید و مواردی از این گیاه را می توانید در بیرون از خانه کاشت کنید تا در کنار دیوارها یا درهای مختلف رشد کند. میدونی؟ فقط نمی توانید آنها را در زمین کاشت کنید. پیچک مجبور است برای بالا رفتن به یک قیم بچسبد!

انواع گیاه پیچک

 • پیچک الجزایری (Algerian Ivy)
 • gloire de marengo
 • پیچک انگلیسی (English Ivy)
 • Goldchild Ivy
 • پیچک ایرلندی (Irish Ivy)
 • Ivalace
 • پیچک بوستون (Boston Ivy)
 • پیچک سوزنی (Needlepoint Ivy)
 • پیچک نپال (Nepalese Ivy)
 • پیچک ایرانی (Persian Ivy)
 • پیچک روسی (Russian Ivy)
 • پیچک سوئدی (Swedish Ivy)

گیاه پیچک الجزایری(Algerian Ivy)

گیاه پیچک الجزایری با نام Hedera algeriensis شناخته می شود. این گونه از پیچک های همیشه سبز متعلق به سواحل آفریقای شمالی ، از جمله کوه های ساحلی در الجزایر (از این رو به این نام نامیده شده اند) است. این تنوع پیچک با برگهای چرمی ، لوب دار و سبز تیره شناخته می شود که دارای ساقه های سفت و سخت با رنگ های قرمزهستند. تاک های پیچک الجزایری می توانند به سرعت ۴۰ فوت (۱۲ متر) رشد کنند.

آنها از دیوارها بالا می روند یا با ریشه های هوایی بر روی زمین پخش می شوند. پیچک الجزایر در انواع مختلف خاک شکوفا می شود. این خاک می تواند خاک رس ، شنی ، لوم یا گلی ، اسیدی باشد. با این حال ، این گونه پیچک در مکان پناهگاهی و دور از وزش باد شدید رشد می کند. هنگامی که آنها را در نواحی سایه کاشت می کنید ، برگ ها همه به رنگ سبز باز می گردند.

گیاه پیچک Gloire de Marengo

Gloire de Marengo یکی از انواع گیاهان پیچک الجزایر است. با این حال ، این گیاه پیچک به طول ۲۰ فوت رشد می کند و دارای برگ های بزرگی به شکل قلب است که از ۴ تا ۵ اینچ عرض گسترش می یابد. این گیاه به سرعت رشد می کند ، دارای چند ساقه است که به طرز شگفت انگیزی در مسیر خود قادر به چسبیدن به هرچیزی است و رشد می کند و از شکل دلخواه ما خارج شود (در صورت عدم توجه). با این حال ، این همچنین می تواند به عنوان یک نقطه قوت هم باشد.

گیاه پیچک انگلیسی (English Ivy)

گیاه پیچک انگلیسی متداول ترین نوع پیچک است. این گیاهیا دارای برگهای لبه دار و سبز تیره است باساقه های بدون گل (اوایل رشد) یا برگهای بدون لبه به رنگ سبز تیره که در پاییز گل های کوچک به رنگ سبز روشن و بعد از پاییز گل های زرد-نارنجی با توت های تیره دارد (هنگام بلوغ).

تاک های پیچک انگلیسی می توانند تا ۵۰ فوت طول یا بیشتر رشد کنند. با این حال ، در طول سال اول رشد ، آنها به آرامی رشد می کنند. آنها در طول سال دوم سرعت (رشد) را انتخاب می کنند و در سال سوم رشد با سرعت بیشتری رشد می کنند.

Goldchild Ivy

این نوع پیچک ها انواع مختلفی از پیچک های انگلیسی هستند و با نام های بسیاری همراه هستند: Ivy ‘Goldchild’ ،، Goldchild ’English Ivy ، Ivy‘ Goldchild ’، Ivy‘ Gold Gold ’، Ivy‘ Gold Gold ’. مشخصه اصلی این گیاه پیچک برجسته های برجسته طلایی روشن است که برگهای سبز را احاطه کرده است. تا طول ۳ فوت بلند است و برگهای آن می تواند تا ۳ اینچ عرض گسترش یابد. گیاه پیچک گلدخیلی گیاهی بسیار محبوب است که موفق به کسب چندین گیاه بین المللی و جوایز گل از جمله پیچک سال (۲۰۰۸) شده است.

گیاه پیچک ایرلندی (Irish Ivy)

Hedera hibernica ، همچنین با نام عمومی, پیچک اقیانوس اطلس یا پیچک ایرلندی معروف است. یک تاک چوبی, بومی ساحل اقیانوس اطلس اروپا است. این گیاه اغلب با پیچک انگلیسی اشتباه شناخته می شود ، اما ، معمولاً برگ و دمبرگ پیچک ایرلندی ، Hedera hibernica ،بزرگتر از پیچک انگلیسی ، Hedera helix ، است. پهنای برگ پیچک ایرلندی از طول آن بیشتر است ، با یک لوب انتهایی گسترده و برگ های آن براق با سبز روشن، بدون رگه های سفید. همچنین پیچک انگلیسی بوی ملایمی دارد ، در حالی که پیچک ایرلندی بسیار شیرین است.

گیاه پیچک Ivalace

English Ivy ‘Ivalace‘, Common Ivy ‘Ivalace‘, European Ivy ‘Ivalace همه به این گونه از گیاه پیچک انگلیسی اشاره دارند که قد آن تا ۳ فوت رشد می کند و دارای برگ های ۵ لبه ای گسترده ، تیره ، و براق است. عرض برگها تا یک اینچ رشد می کند و به دلیل داشتن لبه های منحنی شکل و گود, برگها ظاهری فرفری دارند.

Boston Ivy

Boston Ivy در ایران با نام گیاه موچسب شناخته می شود. این گیاه به سرعت رشد می کند و می تواند در مدت زمان کوتاهی مقدار زیادی زمین را تحت پوشش خود قرار دهد. به سیستم پشتیبانی احتیاج ندارد و آزادانه در زمین باز رشد می کند. در فصل پاییز برگ ها از رنگ سبز به رنگ سبز بنفش تغییر می کنند.

ما در مقاله ای جداگانه گیاه موچسب یا بوستون را مفصل شرح داده ایم.

Parthenocissus tricuspidata یک گیاه گلدار در خانواده انگور, بومی شرق آسیا در کره ، ژاپن و شمال و شرق چین است. اگرچه با پیچک واقعی بی ارتباط نیست ، اما معمولاً به پیچک های بوستون ، پیچک انگور و پیچک ژاپنی و همچنین به عنوان خزنده ژاپنی و با نام Woodbine شناخته می شود.

گیاه پیچک سوزنی Needlepoint Ivy

گیاه پیچک سوزنی جایگذین بسیار خوبی برای چمن است; زیرا این گیاه پوشش زمین همیشه سبزی بوجود می آورد که به کنترل فرسایش خاک کمک می کند و تحمل خشکی و نمک را دارد.پیچک سوزنی نسبت به نوع انگلیسی کندتر رشد می کند.

Needlepoint بیش از ۱۲ اینچ رشد نمی کند. برگها دارای لوبهای برجسته هستند و طرفداران کمتری دارد.

گیاه پیچک نپال Nepalese Ivy

با نام پیچک هیمالیا هم شناخته می شود ، این نوع پیچک در خاک مرطوب و مناطق نیمه سایه رشد می کند. دارای برگهای باریک سبز است که تا یک نقطه مرکزی بلند گسترش می یابد. برگ آن با رگه های خاکستری نقره ای پوشانده شده است که به کل گیاه رنگ نقره ای می دهد.

گیاه پیچک ایرانی (Persian Ivy)

Hedera colchica گونه ای از پیچک است که بومی خاور نزدیک و خاورمیانه است. معمولاً پیچک پارس یا پیچکهای ایرانی نامیده می شوند. این گیاه بالارونده, همیشه سبز است که در جاهایی که سطوح مناسبی در دسترس باشد تا ارتفاع ۳۰ متر رشد می کند، همچنین در صورت عدم وجود سطوح عمودی مانند پوشش زمین رشد می کند.

پیچک ایرانی معمولاً روی تنه درختان و دیوارهای قدیمی رشد می کند. برگهای این نوع گیاه پیچک پوزه ، افتادگی و کمی بهم ریختگی دارند و اگرچه در سلامت است, این احساس را به وجود می آورد که، ناسالم یا در حال مرگ است.

پیچک ایرانی معمولاً روی تنه درختان و دیوارهای قدیمی رشد می کند. برگهای این نوع گیاه پیچک پوزه ، افتادگی و کمی بهم ریختگی دارند و اگرچه در سلامت است, این احساس را به وجود می آورد که، ناسالم یا در حال مرگ است.

پیچک روسی (Russian Ivy)

پیچک روسی یا Hedera pastuchovii ، یک تاک چوبی همیشه سبز است که دارای ساقه های بلند بالارونده است و در جنگل های مختلط به ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ متر در جایی که درختان مناسب در آن وجود دارد ، رشد می کند و به عنوان یک گیاه پوششی نیز رشد نمی کند.

با استفاده از ریشه های هوایی که به تنه درختان می چسبد ، صعود می کند. این یکی از انواع گیاهان پیچک است که در صورت مصرف آن, سمی است و اگر مدت زمان طولانی با آن در تماس باشید، می تواند باعث سوزش پوستی شود.

گیاه پیچک سوئدی (Swedish Ivy)

Plectranthus australis ، که معمولاً پیچکهای سوئدی نامیده می شوند، گیاهی چند ساله با رشد سریع و همیشه سبز که بومی آفریقای جنوبی است. به طور معمول دارای ساقه های ایستاده است که از ساقه های بالغ بالا میروند.

مطلب پیشنهادی: گیاه آپارتمانی بن سای

منبع: https://collegiannews.com/types-of-ivy/501714

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به جمع 20000 نفری ما در اینستاگرام بپیوندید

دهها پست آموزشی در زمینه گلها و گیاهان

سریعترین راه پاسخگویی به سوالات شما 
کلیک کنید
Close
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم