گل سنبل

نام انگلیسی: Hyacinth

نام علمی: Hyacinthus orientalis

خانواده: Liliaceae یا Hyacinthaceae

یکی از زیباترین گل ایام نوروز است که اگر نگهداری کنندگان گل‌های خانگی چند اصل مهم را در پرورش این گل دوست داشتنی بدانند می‌توانند سنبل سفره هفت‌سین خود را پرورش دهند و لذت ببرند. اول اینکه پیاز 8 هفته سرمای شدید و تاریکی مطلق می‌خواهد تا سیستم ریشه‌ای خود را شکل دهد. دوم تا قبل از اینکه جوانه گل ظاهر نشده باشد هیچ‌گونه حرارتی نباید ببیند.

سوم اینکه هنگامی که به گلدهی کامل رسید نیاز آبی آن بسیار بالا است. پیاز را داخل یک گلدان 9 سانتیمتری کاشت کرده و روی آن ماسه بریزید و در محلی خیلی سرد قرار دهید تا نوک گردن پیاز و غنچه گل کاملاً نمایان شود. از این پس زمان نور دادن فرا می‌رسد در این هنگام گلدان را تعویض کرده و درون 15 سانتیمتری کاشت کنید. از این به بعد نور کامل مورد نیاز آن است تا عمر گل به پایان برسد. پیازهایی با این طرز کاشت برای سال آینده گل نخواهند داد.

عکسهای گل سنبل گل هفت سین Hyacinthus orientalis


نیازها و شرایط نگهداری گل سنبل Hyacinthus orientalis

  • نور: 8 هفته اول بعد از کاشت در تاریکی مطلق، سپس در نور اما نه نور کامل تا رنگ سبز روشن گرفتن اندام هوایی و از آن پس نور فراوان تا آخر دوره گلدهی، مواظب اشعه مستقیم باشید.
  • دما: هنگامی که در تاریکی است حرارت 7 درجه و سپس تا آخر دوره گلدهی بین 18 – 16 درجه. در دوران گلدهی هر چه هوا خنک‌تر باشد عمر گل بیشتر است.
  • آبیاری: پیاز را در کمپوست مرطوب کاشت کنید. تا هنگامی که در تاریکی است هر هفته میزان رطوبت را بازدید کنید. در دوران گلدهی 3 – 2 بار آبیاری در هفته لازم است.
  • رطوبت: هیچ نیازی به غبارپاشی ندارد، هوای خنک و خشک از خواسته‌های آن است.
  • تغذیه و کوددهی گل سنبل: اگر پیاز را برای کاشت در سال دوم در باغچه نیاز دارید با مشاهده اولین غنجه تغذیه را به صورت هفتگی با کودهای مایع مخصوص گیاهان خانگی مخصوصا کود 36-12-12 شروع کرده و تا باز شدن غنچه‌ها ادامه دهید. هرگز هنگامی که کاملاً گل‌ها باز شده باشند تغذیه نکنید.
  • خاک: برای کاشت در گلدان از فیبرهای مخصوص کاشت پیاز استفاده کنید. کمپوست پوست خاک هم مناسب است.
  • پس از گلدهی: پس از تمام شدن عمر گل ساقه گل‌دهنده را قطع و در باغچه کاشت کنید

مشخصات گل سنبل Hyacinthus

بلندی سنبل به حدود 25 سانتیمتر می‌رسد. هر پیاز فقط دارای یک ساقه گل‌دهنده خواهد بود که هرکدام 30 – 20 گلچه زنگی شکل آویزان با رنگ‌های قرمز، صورتی، آبی، زرد و یا سفید هستند. هر گل 6 – 4 هفته روی گیاه باقی می‌ماند. هر چه سرما بیشتر باشد عمر گل بیشتر خواهد بود. همیشه از واریته‌های کاشت در گلدان استفاده کنید.

کاشت گل سنبل در آب:

جام مخصوص کاشت سنبل یا هر جام که قطر آن کمتر از پیاز باشد تهیه و درون آن چند قطعه کوچک ذغال قرار داده و پر از آب کنید. پیاز را در دهانه جام قرار داده و پس از چند روز ریشه‌های رشد کرده درون آب را ببینید. آب همیشه با ته پیاز در ارتباط باشد.

مشکلات بیماریها و شرایط نگهداری گل سنبل

هنگامی که گل‌ها کاملاً باز شده‌اند ساقه گل‌دهنده به طرف خارج خم می‌شود:

نور کافی نیست پیاز را در نور کامل قرار دهید، از آفتاب مستقیم در امان نگهدارید، قبل از گلدهی قیم مناسب برای آن تهیه کنید.

برگ‌ها زرد شده و رشد متوقف است:

بیماری زردی سنبل نام دارد، علاج ندارد پیاز تلف خواهد شد. همیشه پیاز را قبل از خرید بازدید و از نظر ظاهر از سالم بودن آن مطمسن شوید. از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید.

چند پیاز با هم کاشت شده اما با هم گل نمی‌دهند:

پیازها واریته‌های مختلف دارند. هر رنگ یک واریته است، رشد رنگ‌های مختلف متفاوت است. رنگ‌های متفاوت را در یک گلدان کاشت نکنید.

غنچه‌ها و برگ‌های گل سنبل ناگهان زرد و پژمرده می‌شوند:

پوسیدگی نرم است، علت آن غنی بودن خارج از اندازه خاک از نظر مواد غذایی و یا گرم زیاد است. گیاه را در مکانی خنک نگهداری کنید. در خاک انتخابی دقت شود. پیاز تلف خواهد شد.

برگ‌های کوچک‌تر خود را می‌اندازند، غنچه‌ها ظاهر نمی‌شوند:

پیاز خریداری شده خیلی ریز بوده و یا پیاز پیش‌رس شده سال قبل است. پیاز سالم از فروشگاه معتبر تهیه کنید.

نقاطی از پیاز خورده شده است:

توسط موش‌ها بوده است. اصولاً این عارضه در کاشت باغچه‌ای است. مبارزه با موش و نگهداری صحیح توصیه می‌گردد.

رشد برگ‌ها بیشتر از گل‌ها است، برگ‌ها گل‌ها را پنهان کرده‌اند:

پیاز را زودتر به نور و درجه حرارت بالا انتقال داده‌اید. پس از باز شدن همه غنچه‌ها گیاه را به نور کامل منتقل کنید.

گردن پیاز گل سنبل پس از خروج از تاریکی قهوه‌ای شده است:

پیازهایی که در باغ کاشت می‌گردند این عارضه را پیدا می‌کنند. نور زیاد و فوری بوده است. پیاز را تا سبز روشن شدن برگ‌ها در جای خنک و سایه نگهداری کنید.

غنچه‌ها رو به زردی رفته و باز نمی‌شوند:

خاک یا خیلی مرطوب و یا خیلی خشک بوده است. همیشه خاک را فقط مرطوب نگهدارید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0