گل حنا، ایمپاتی ینس

نام انگلیسی: Busy lizzie

نام علمی: Impatiens sultanii

خانواده: Balzaminaceae

یکی از آسان‌ترین گیاهان خانگی از نظر نگهداری است. قلمه‌ها در آب به راحتی ریشه می‌زنند، گل‌های آن شفاف و زیبا و جاذب، برای سال‌ها می‌توان آن را در منزل نگهداری کرد. زمانی که گیاه به طرف رشد علفی رفته و ساقه‌ها قد می‌کشند بهتر است در بهار قلمه‌گیری را شروع کرد. گل حنا واریته‌های زیادی از رنگ‌های صورتی و قرمز دارد. واریته جدید چند رنگ نیز اخیراً تولید شده است. واریته‌های اصلاح شده به زمستان گرم‌تری نیاز دارند.

عکسهای گل حنا Impatiens sultanii


نیازها و شرایط نگهداری گل حنا Impatiens sultanii

  • نور: نور مستقیم راترجیح می‌دهد. پشت پنجره نورانی مکان دلخواه آن است.
  • دما: حداقل درجه حرارت در زمستان 13 است. اگرچه درجه حرار 18 را بهتر می‌پسندد. حداکثر درجه حرارت در تابستان 22 درجه است.
  • آبیاری: در تابستان هر هفته 3 – 2 بار آبیاری کنید. در زمستان هر 10 روز یک بار کافی است. اما اگر درجه حرارت از حداقل مورد نیاز سردتر شود آبیاری را کمتر کنید.
  • رطوبت: به علت احتمال حمله قارچ‌های بیماری‌زا غبارپاشی نکنید اما چنانچه در تابستان درجه حرارت بالاتر از حداکثر رود گلدان را در زیرگلدانی حاوی سنگریزه و آب بگذارید. انتهای گلدان با آب تماس پیدا نکند.
  • تغذیه: یک بار در هفته با کودهای مایع مخصوص گیاهان خانگی گیاه را تغذیه کنید. نصف میزان توصیه شده توسط فروشنده برای این گیاه کافی است. برای رشد طولی از کود 20-20-20 و برای گلدهی بیشتر از کود 36-12-12 استفاده کنید.
  • خاک: مخلوطی از خاک لو و کمپوست.
  • تعویض گلدان: هر سال گلدان را تعویض کنید. آگاه باشید که گل حنا گلدان کم حجم‌تر برای در هم رفتن هرچه بیشتر ریشه را بهتر دوست دارد بنابراین گیاه را در گلدان بزرگ قرار ندهید. بهتر است هر سال با قلمه‌گیری یا با بذر گیاهی جدید تهیه کنید.
  • تمیز کردن: از برس‌های ظریف استفاده کنید.

نکته فنی: نور برای گیاهان گلدار حرف اول را می‌زند اگر محیط تاریک باشد یا گیاه به گل نمی‌نشنید یا گل‌ها بسیار ضعیف و رنگ پریده هستند.

رنگهای گل حنا، ایمپاتی ینس Impatiens

علاوه بر رنگ‌های قرمز و صورتی و رنگ‌های بینابین واریته‌های ابلق نیز تهیه شده است. در هنگام خرید دقت کنید ساقه‌های گیاه رشد غیرعادی نداشته باشد. این‌گونه گیاهان برای تهیه قلمه و ازدیاد مناسب هستند.

تکثیر گل حنا به روش قلمه گیری

قلمه گل حنابه راحتی در آب ریشه می‌دهد.

  1. ظرفی تهیه و 4 – 3 قطعه ذغال در کف آن بگذارید و با فویل و کش آن را مسدود کنید. روی فویل سوراخ‌هایی برای قلمه‌ها ایجاد کنید. درون ظرف آب بریزید.
  2. ساقه جانبی حدود 8 سانتیمتری انتخاب و از محل اتصال به ساقه اصلی قطع کنید. قلمه تهیه شده را از فویل گذرانده و وارد ظرف آب کنید. پس از ظاهر شدن ریشه‌ها درون گلدان‌های کوچک کاشت کنید. روی گلدان را برای ایجاد حداکثر رطوبت برای مدت 4 – 3 روز بپوشانید.

مشکلات بیماریها و آفات گل حنا

نقاط سوخته روی گلبرگ‌ها و برگ‌ها مشاهده می‌گردد:

از مواد براق‌کننده شیمیایی استفاده شده است. هرگز از آنها استفاده نکنید. برای پاک کردن لکه‌ها از گردگیری‌های ظریف استفاده کنید.

برگ‌های گل حنا رنگ پریده و ساقه‌ها لنگ دراز شده‌اند:

تغذیه مصنوعی و یا تعویض گلدان لازم است. اگر ریشه‌ها در هم رفته است در بهار اقدام به تعویض گلدان با یک درجه بالاتر کنید. در فصل رشد با مواد غذایی از نظر قدرت متوسط گیاه را هر هفته تغذیه کنید.

با تماس با گیاه حشرات ریز سفید رنگ از روی برگ‌ها به پرواز در می‌آیند:

گیاه را با محلول سم نفوذی کنفیدور طبق دستور سم‌پاشی کنید.

گیاه خود را انداخته است، برگ‌ها می‌پیچند، ساقه‌ها و برگ‌ها در حال پوسیدن هستند:

هوا خیلی سرد و رطوبت خیلی بالا است. ممکن است گیاه تلف شده باشد. قبل از آبیاری اجازه دهید خاک گلدان خشک شود و گیاه را به مکان گرم‌تر با درجه حرارت حدود 18 درجه منتقل کنید. غبارپاشی نکنید.

بقایای دوده روی برگ‌ها است:

مربوط به زندگی شته سبز است. دوده را با پنبه آغشته به سم قارچ‌کش کاربندازیم بردارید و گیاه را با سم نفوذی شته‌کش مانند سم دیازینون طبق دستور سم‌پاشی کنید تا گیاه پاک شود.

برگ‌ها رنگ پریده شده به خود می‌پیچند و می‌میرند:

هوا گرم و خشک است. گیاه را به محلی با درجه زیر 22 منتقل کنید. در تابستان 3 – 2 بار در هفته آبیاری کنید تا کمپوست همیشه مرطوب بماند. رطوبت را با غبارپاشی تأمین کنید.

برگ‌ها رنگ پریده و سقوط می‌کنند:

هوا خیلی سرد است. گلدان را به محلی گرم ترجیحاً با درجه حرارت 15 منتقل کنید.

شاخه‌ها دراز و برگ‌ها خصوصاً در قاعده ساقه کمتر هستند:

هوا خیلی سرد است. از این گیاه به عنوان منبع قلمه‌گیری و ازدیاد برای سال آینده استفاده کنید.

گل‌های گل حنا ظاهر نمی‌شوند:

نور کافی نیست. گلدان را به محلی پرنور منتقل کنید. گل نور مستقیم خورشید را تحمل می‌کند.

برگ‌ها شکل طبیعی خود را از دست داده و حشرات سبز رنگی روی آنها ظاهر شده‌اند:

با یک سم نفوذی نظیر سم دیازینون با رعایت احتیاط طبق دستور سم‌پاشی کنید. عامل این عارضه شته سبز است.

برگ‌ها رنگ پریده هستند و پشت آنها تارهایی مشاهده می‌شود. برگ کلاً کثیف شده است:

کنه تار عنکبوتی عامل آن است. تا پاک شدن گیاه، با سم کنه کش آبامکتین طبق دستور سم‌پاشی کنید.

ساقه‌ها و برگ‌ها آردآلود هستند:

عامل بیماری قارچی است. اجازه دهید خاک خشک شود و آن را به محل گرم‌تری بالای 13 درجه منتقل کنید. یک بار با سم قارچ‌کش نفوذی مانند قارچ کش کاربندازیم سم‌پاشی کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0