گیاه آپارتمانی کالانکوآ (Kalanchoe) با نام علمی (Kalanchoe Blossfeldiana) متعلق به تیره گل نازیان می باشد. کالانکوآ یکی از گیاهان زیبا، چندساله و بهاره که بومی ماداگاسکار است. این گیاه در ابتدا مصرف دارویی داشته و توسط یک فرد آلمانی به گیاه آپارتمانی تبدیل شده است. نگهداری و مراقبت از گیاه آپارتمانی کالانکوآ برای افرادی که کاکتوس دارند کار آسانی است.

مشخصات گیاه آپارتمانی کالانکوآ

برگ های گیاه آپارتمانی کالانکوآ بزرگ و مقاوم می باشد. کالانکوآ کلمه ای لاتینی که به معنای استقامت و پایداری است. همان طور که گل های آن به مدت طولانی می توانند عمر کنند. گل ها در رنگ های متنوع قرمز، سفید، زرد و صورتی ظاهر می شوند. افراد ماهر در نگهداری گل و گیاهان با تنظیم طول روز باعث می شوند که گیاه تمام طول سال گل تولید کند. در حال حاضر از برگ های این گیاه در بیماری سرطان استفاده می شود زیرا برگ های آن حاوی موادی است که از پیشروی سلول های سرطانی جلوگیری می کند.

نمونه ای از انواع گیاه آپارتمانی کالانکوآ

کالانکوآ بلاسفلدیانا (kalanchoe blossfeldiana)

کالانکوآ مانگینی (kalanchoe manginii)

کالانکوآ پیناتا (kalanchoe pinnata)

کالانکوآ بهارنسیس (kalanchoe beharensis)


شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی کالانکوآ

 • آبیاری: گیاه آپارتمانی کالانکوآ مانند کاکتوس ها توانایی ذخیره آب را دارد. برای همین جزء گیاهان مقاوم به کم آبی محسوب می شد. آبیاری زیاد منجر به پوسیدگی ریشه و کمبود آن باعث رشد کند گیاه می شود. قبل از آبیاری میزان خشکی خاک رویی گلدان را بررسی نمایید. هنگام آبیاری، آب را به برگ های گیاه نپاشید.
 • دما: بهترین دما برای رشد و نگهداری کالانکوآ بازه دمایی ۱۵-۲۹ درجه سانتی گراد است. کالانکوآ گیاهی حساس به سرما است، دور از هوای خنک نگه دارید.
 • نور: گیاه آپارتمانی کالانکوآ به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. در صورت عدم دریافت نور کافی به مرور زمان لکه های قرمز رنگ بر روی برگ های آن ظاهر می شوند. همچنین اگر برگ های گیاه قهوه ای رنگ شدند به خاطر نور مستقیم خورشید می باشد.
 • خاک و کوددهی: خاک های سبک شامل پیت ماس و ماسه مناسب برای کشت این گیاه است. زهکش بودن خاک را برای جلوگیری از بیماری پوسیدگی ریشه بررسی نمایید. با استفاده از کودهای مایع هر دو هفته یکبار گیاه را تغذیه کنید.
 • تکثیر: راه های تکثیر گیاه آپارتمانی کالانکوآ قلمه زنی و کشت بذر می باشد.
 • گلدان: برای داشتن گیاهی بهتر هر سال یکبار گلدان آن را در اوایل فصل رشد تعویض نمایید. گلدان های سفالی مناسب برای پرورش کالانکوآ می باشد زیرا از تهویه مناسبی برخوردار هستند.
 • هرس: گیاه آپارتمانی کالانکوآ به هرس نیاز نیاز ندارد. در صورت خشک و زرد شدن برگ های قدیمی، می توانید آنها را از گیاه جدا کنید.

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی کالانکوآ

 1. شپشک: در صورت مشاهده شپشک بر روی برگ ها از سم حشره کش استفاده کنید یا با آب و صابون آفت را از بین ببرید.
 2. سفیدک پودری: این آفت باعث زرد شدن برگ ها می شود. حتی ممکن است گیاه رشد زیادی نکند و وارد مرحله گلدهی نشود. خیس نکردن برگ ها و ایجاد تهویه مناسب از راهکارهای مناسب برای جلوگیری این آفت هستند.
 3. پوسیدگی ساقه: در اثر آبیاری زیاد پوسیدگی ساقه رخ می دهد. ابتدا اجازه دهید خاک گلدان به طور کامل خشک شود و سپس اقدام به آبیاری نمایید. همچنین دقت کنید که در انتهای گلدان سوراخ هایی تعبیه شده باشد.
 4. قرمز شدن حاشیه برگ ها: تغییرات ناگهانی دما، دریافت نور کمتر و سردی هوا عواملی هستند که می توانند منجر به تغییر رنگ حاشیه برگ ها شوند.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به جمع 20000 نفری ما در اینستاگرام بپیوندید

دهها پست آموزشی در زمینه گلها و گیاهان

سریعترین راه پاسخگویی به سوالات شما 
کلیک کنید
Close
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم