گل یاس بنفش (Lilac) با نام علمی ( Syringa vulgaris ) از خانواده (Oleaceae ) بوده و ساکن شبه جزیره بالکان است و این گل مدتهاست که به دلیل رایحه خوش، ظاهر سرسبز و خوشه های فراوان گل مورد پسند همه افراد در دنیا می باشد. در دهه ۱۵۰۰، بوته گلدار این گیاه به شمال اروپا راه یافت و مهاجران آن را در دهه ۱۷۰۰ به آمریکای شمالی بردند. این گل بنام گل یاس بنفش فرانسوی نیز شناخته می شود.درختچه های گل یاسمن نیز از خانواده این گل می باشد. یاس بنفش های کوچک را که تا ۳-۴ فوت رشد می کنند را می توان در گلدان نیز کاشت. یاس بنفش دارای رایحه خوش بوده و بسیار معطر است. این گل در ورودی خانه ها کاشته می شود. یاس بنفش ها دارای عمر طولانی بوده و گیاهان بسیار مقاومی هستند.

مشخصات گل یاس بنفش

یاس ها می توانند تا ارتفاع ۸-۲۰ فوت و عرض ۶-۱۲ فوت رشد کنند. این گیاهان به شکل های گرد، بیضی و نامنظم رشد می کنند. گل های این گیاه خوشه ای شکل هستند.

آشنایی با تعدای از انواع گل یاس و شرایط نگهداری آنها

گونه های مختلف گل یاس بنفش

گل هدیه مناسب برای کادو دادن

شرایط نگهداری گل یاس بنفش

  • آبیاری: گل را فقط زمانی خاک خشک شد آبیاری کنید.
  • دما: این گل مقاوم به سرما می باشد، دمای هوای پایین تا منفی ۳۰ درجه سانتیگراد را تحمل می کنند.
  • نور: نور مستقیم آفتاب در طول روز برای رشد بهتر گیاه لازم است. هر روز ۶-۸ ساعت نور آفتاب را دوست دارند.
  • خاک و کوددهی: این گیاه خاک نسبتا مرطوب، خنثی یا کمی قلیایی را می پسندد. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه و سایر بیماری ها، خاک باید زهکشی خوبی داشته باشند. این گل می توانند خشکی خاک را به مدت کم تحمل کند. این گل زمانی به کود نیاز دارد که مطمئن شوید خاک از لحاظ مواد مغذی ضعیف شده است. کود های ازت دار به این گیاه آسیب می زنند.
  • تکثیر: گل یاس بنفش به راحتی از طریق قلمه ساقه تکثیر می شود فقط کافی است ساقه ای از این گل را از گیاه اصلی جدا کرده و در مکان جدید بکارید، گیاه شروع به ریشه زایی کرده و رشد میکند. اگر ساقه های این گیاه اتفاقی زیر خاک قرار بگیرد، یاس می تواند بزرگتر شده و جای بیشتری بگیرد.

آموزش ویدیویی تکثیر گل یاس بنفش به روش قلمه ساقه

سادگی تکثیر گل یاس بنفش به روش قلمه ساقه را در این ویدیو به وضوح خواهید دید.

آفات و بیماری های گل یاس بنفش

گل یاس بنفش می تواند با آفات و بیماری های مختلفی درگیر شود. از جمله این آفات می توان شته ها را نام برد. کپک پودری نیز در این گیاهان شایع است. از بیماری های این گیاه نیز می توان پوسیدگی ریشه و یا پژمردگی گل را نام برد. بهترین راه حل برای مبارزه با آفات و بیماری های این گیاه شناسایی مناطق درگیر و قطع این مناطق از گیاه اصلی می باشد. در صورت نیاز از حشره کش های استاندارد استفاده کنید. برای جلوگیری از بیماری های خاص، یاس ها به گردش هوای مناسب نیاز دارند. هرس گل یاس بنفش می تواند گردش هوا را بین ساقه های این گیاه امکان پذیر کند. همچنین هرس به حفظ شکل، اندازه و سلامت عمومی گیاه کمک می کند. زمان مناسب برای هرس بعد از پایان دوران گلدهی است.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم