گل لیلیوم Lilium)) یا گل سوسن از خانواده (Liliaceae ) می باشد. این خانواده از گیاهان دارای چهل گونه از گیاهان گلدار است. این گیاه بومی جنگل های استوایی آمریکا و جنوب شرقی آسیا بوده و در آب و هوای مرطوب رشد می کند. لیلیوم دارای برگ های زیبایی است. این گیاه اگر در فضای باز پرورش یابد در یک یا دو ماه گل می دهد ولی در فضای داخلی از بهار تا پاییز می تواند گلدهی داشته باشد.

مشخصات گل لیلیوم یا سوسن

گل لیلیوم دارای برگ های براق و سبز و کشیده بوده و گل های این گیاه دارای ۳-۴ گلبرگ بوده که تقریبا به شکل شیپور از هم باز می شوند. این گیاه دارای نوع های متفاوتی است که از نظر رنگ گل و یا تعداد گلبرگ ها با هم متفاوتند. گل های این گیاه بسته به نوع آن سر به پایین یا سر به بالا قرار می گیرند.

گونه های مختلف گل لیلیوم یا سوسن

از انواع زیاد گل لیلیوم، موارد زیر را می توان نام برد


شرایط نگهداری گل سوسن

  • آبیاری: یک گیاه آب دوست است. بهترین رشد آن در کنار حوضچه ها و در گل و لای است. به همین دلیل، در فضای داخلی این گیاه، شرایط مرطوب را ترجیح می دهد. خاک را همیشه مرطوب نگه دارید، اما آب نباید در خاک گلدان ساکن بماند چون باعث پوسیدگی گل می شود.
  • دما: گل لیلیوم نباید در دمای گرمتر از ۶۵ درجه فارنهایت و سردتر از ۵۵ درجه فارنهایت قرار بگیرد.
  • نور: به مقدار زیادی نور خورشید نیاز دارد، در خانه پنجره قسمت غربی یا شرقی مناسب این گل است.
  • خاک و کوددهی: خاک گلدان استاندارد که به صورت تجاری به فروش می رسند را برای پرورش این گیاه در نظر بگیرید، از خاک هایی که با کود فراوان مخلوط شده اند، استفاده نکنید. نیاز به کوددهی زیاد ندارد مخصوصا از کود های حاوی آمونیاک استفاده نکنید. یک کود متعادل را با آب رقیق کرده و هر دو هفته یک بار گیاه را کوددهی کنید، این کار را فقط به مدت ۲-۳ ماه انجام دهید، سپس کوددهی را متوقف کنید.
  • تکثیر: گل لیلیوم دارای پیاز بوده و هر گل از یک پیاز رشد می کند برای تکثیر این گل می توان از این پیازها استفاده کرد و یا از فلس های روی پیاز می توان این گیاه را تکثیر کرد، پیاز یا فلس های گیاه را جدا کرده و در خاک بکارید، گل جدید رشد میکند. پیاز این گیاه به آب و هوای سرد مقاوم است. این گیاه همچنین از طریق بذر نیز تکثیر می شود.
  • گلدان: این گل به تعویض گلدان نیاز ضروری دارد، هر سال یک بار گلدان گیاه را تعویض کنید.

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی گل لیلیوم یا سوسن

گل لیلیوم اگر یک فصل از رشد خود گل ندهد، خاک گلدان را از نظر اسیدی بودن آزمایش کنید. Ph خاک این گیاه باید بین ۶-۶٫۵ باشد. از دلایل دیگر این گیاه برای شکوفا نشدن خیس بودن خاک و نور کم می باشد. گل لیلیوم به حشرات معمول گیاهان خانگی مانند کنه های عنکبوتی و شته ها گرفتار نمی شوند.

اگر لکه های قهوه ای رنگ روی برگ ها مشاهده کردید، با دستمال مرطوب و تمیز پاک کنید، از ترکیبات الکلی نیز می توان برای پاک کردن این لکه ها استفاده کرد. اگر با آفت قارچی که لکه های سیاه به روی برگ ها ایجاد می کند مواجه شدید از یک قارچ کش مخصوص گیاهان استفاده کنید. گل لیلیوم یک گیاه سمی است بنابراین از دسترس حیوانات خانگی و کودکان دور نگه دارید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرصت برنده شدن در سلف سرویس سرچنار را از دست ندهید.

هر هفته سه نفر

  • جایزه را شما انتخاب می کنید.
  • هر هفته به سه نفر جایزه می دهیم.
  • امتیاز جمع کنید و برنده سلف سرویس سرچنار شوید.
سم
close-link