نام رایج: افوربیا

نام انگلیسی: Milkweed

نام علمی: Euphorbia milti

خانواده: Euphorbiaceae

افوربیا گیاه خانگی معروف و مشهور در بین پرورش‌دهندگان گوشتی و کاکتوس است. شاخه‌های مملو از خار و گل‌های زیبا و ظریف زرد و قرمز رنگ آن روی بوته‌هایی با ارتفاع 40 – 30 سانتیمتر زینت بخش اطاق‌ها است. خانواده فرفیونیان یا افور بیاسه به نام شیر شیرک یا شیر سگ مشهور است.

شیره سفید رنگی که از برگ‌ها و ساقه‌ها به خارج تراوش می‌کند تحریک‌کننده و خارش‌دهنده و خطرناک برای چشم‌ها است.

از گونه‌های دیگر E.suzannae, Eobesa می‌توان نام برد.

عکسهای زیبا از افوربیا


نیازها و شرایط نگهداری افوربیا

  •  نور: نقطه‌ای نورانی برای به نمایش گذاشتن رنگ‌ها چه در اتاق و چه در گلخانه به خوبی می‌پسندد.
  •  دما: اگرچه دمای حداقل 7 درجه است اما درجه حرارت بالاتر نزدیک به 10 را بهتر قبول می‌کند. اکسیژن هوای پاک تابستانه را فراموش نفرمایید.
  •  آبیاری: مانند بقیه گوشتی‌ها شروع با دو هفته یک بار در بهار و تابستان و هفتگی در ماه‌های داغ است. اجازه دهید سطح خاک در بین دو آبیاری خشک شود. در پاییز با آن مدارا و پس از ریزش برگ‌ها در اواخر پاییز آبیاری را قطع کنید.
  •  تغذیه: در تابستان گیاه را 3 – 2 بار با کود پتاسه قوی تغذیه کنید.
  •  خاک: کمپوست بی خاک یا کم خاک مخصوص گوشتی‌ها مخلوط با 30 درصد ماسه به درشتی ماش تا نخود بهترین بستر برای این گیاه است.
  •  تعویض گلدان: هر بهار گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض کنید، هنگامی که قطر به 15 سانتیمتر رسید اندازه را تغییر ندهید و با تکان دادن ریشه خاک‌های قدیم را حذف و گیاه را در همان گلدان سابق با خاک نو جا دهید. دو هفته اول آبیاری نکنید.
  •  ازدیاد: در بهار یا تابستان قطعات 7 – 5 سانتیمتری از ساقه با یک کارد تیز قطع و برای قطع جریان شیره گیاهی لحظه‌ای در آب قرار داده و در پودر هورمون ریشه‌زا فرو برید. پس از خشک شدن محل قطع که 3 – 2 روز طول می‌کشد آن را با خاک کمپوست خشک تماس دهید پس از 3 هفته با ظهور ریشه‌ها گلدان را آبیاری کنید.

افوربیا Euphorbia

چنانچه درجه حرارت در زمستان به زیر 13 سقوط کند، ریزش برگ‌های سبز گوشتالو افوربیا شروع می‌شود و ساقه لخت پر از خار حالت دلفریبی پیدا می‌کند. اندام قرمز رنگ که بعضی‌ها به نام گل می‌شناسند در حقیقت براکته‌های رنگین هستند.

مشکلات، بیماریها و آفات افوربیا

برگها خشک شده و میریزند:

اگر زمستان و درجه حرارت زیر 13 است کاملاً طبیعی است، در بهار برگ‌های جدید ظاهر می‌شوند اگر درجه حرارت بالاتر از آن است هر ماه یک بار آبیاری کنید تا گیاه برگ جدید بیاورد. اگر در فصل تابستان هستید آبیاری بیش از اندازه و یا بد بودن وضع زهکش عامل آن هستند. در فاصله بین دو آبیاری به خاک اجازه دهید خشک شود سپس آبیاری کنید. اگر ریشه‌های فاسد را حذف می‌کنید مواظب جراین شیره سفید گیاهی باشد.

ساقه در نقطه رشد انتهایی خیلی ضعیف و لاغر است، برگها هم رو به زردی رفتهاند:

 خیلی تاریک است و یا اینکه اگر در زمستان هستید هوا خیلی گرم و رطوبت بالا است، گلدان را به تدریج و برای دو هفته به نقطه آفتاب‌گیر منتقل کنید. رطوبت پایین بیاورید و جریان هوا برقرار کنید.

لکههای سفید مانندد شوره روی برگها است:

یا آثار سم‌پاشی است و یا با آب سنگین غبارپاشی شده است. مسئله چندان مهمی نیست، از آب آشامیدنی و سبک استفاده کنید.

برگها در تابستان خشک شده و چروکیده هستند:

هوا خیلی گرم و خشک است اگر خاک خیلی خشک است آبیاری کنید. گیاه را در معرض جریان هوا قرار دهید.

برگ‌ها خیلی کم‌جان هستند و گل‌ها هم ظاهر نمی‌شوند:

تغذیه بیش از اندازه عامل آن است، آن را متوقف کنید در بهار و تابستان فقط 3 – 2 بار گیاه را تغذیه کنید.

دوده سیاه در زیر محل تشکیل گلها دیده میشود:

 دوده سیاه روی شهد به‌جای مانده از گل‌ها تشکیل شده است، با غبارپاشی روزانه با آب شهد را رقیق کنید، با سم قارچ‌کش نفوذی هر ماه یک بار سم‌پاشی کنید. دوده را زمانی که خشک است تمیز کنید.

گیاه رشد چندانی ندارد و روی ریشهها هم اجسام پنبهای سفید رنگ مشاهده میگردد:

عامل شپشک آردی ریشه است. خاک اطراف ریشه را بشویید، و در محلول سم فرو برید و تکان دهید و قبل از تعویض گلدان اجازه دهید خشک شود، کمپوست و گلدان جدید باشد. برای دو هفته آبیاری نکنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0