گیاه موز زینتی (Musa) با نام علمی (musa) و از خانواده (MUSACEAE) ساکن مناطق گرمسیری مانند جنوب شرقی آسیا و غرب آفریقا است. این گیاه با نام های Banana، plantain tree، شناخته می شود. موز جز گیاهان گلدار و چند ساله علفی است، اما به دلیل جثه بزرگ خود به نام درخت شناخته شده است. این گیاهان در فضای باز کاشته می شوند، و جزء گیاهان مناسب جلوی درب خانه هستند. این گیاهان در گلدان نیز می توانند رشد کنند و به عنوان گیاهان آپارتمانی نیز هستند، فقط در فضای داخلی شکوفا نشده و میوه ندارند. این گیاه وقتی در فضای داخلی پرورش می یابد باید مرتبا آبیاری شود. گیاه موز زینتی از جمله مناسب ترین گیاهان برای ورودی خانه می باشند.

مشخصات گیاه موز زینتی

گیاه موز زینتی به صورت نر و ماده هستند که هر دو جنس به روی یک گیاه رشد می کند. در فضای بیرون و مناطق گرمسیری دارای گل و میوه می باشند. دارای گل های سفید هستند که از یک جوانه بنفش بیرون آمده است. برگ های سبز و پهن داشته که رگه هایی در برگ وجود دارد.


شرایط نگهداری گیاه موز زینتی

  • آبیاری: از آنجا که درختان موز بومی مناطق گرمسیری هستند و از جنگل های بارانی منشأ می گیرند، به آب فراوان و رطوبت زیادی در هوا احتیاج دارند. هر هفته یکبار خاک گیاه موز زینتی را به اندازه ۱ یا ۲ اینچ آبیاری کنید و مرتباً بررسی کنید تا مطمئن شوید خاک مرطوب است. از آبیاری زیاد که می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود خودداری کنید. به طور کلی می توان گفت، خاک باید مرطوب باشد اما خیس نباشد.
  • نور: اکثر انواع گیاهان موز آفتاب کامل را ترجیح می دهند. تعداد کمی از انواع در مقابل نور آفتاب سوخته می شوند، و در سایه جزئی بهتر رشد می کنند.
  • دما و رطوبت: موز در شرایط گرم و مرطوب بهتر رشد می کند، دمای ثابت بین ۷۵ تا ۹۵ درجه فارنهایت دوست دارد. وقتی دما کاهش می یابد، رشد گیاه آهسته می شود و دمای بسیار سرد باعث از بین رفتن این گیاه می شود. اگر گیاه موز زینتی را در گلدان کاشته اید در فصل زمستان به داخل ساختمان انتقال دهید و دمای مناسب و رطوبت گیاه را تامین کنید.
  • خاک و کود دهی: خاک باید دارای زهکشی خوب بوده و دارای مواد مغذی آلی باشد. خاک اسیدی برای گیاه موز زینتی مناسب است. هر ماه یک بار از کود متعادل برای این گیاهان استفاده کنید. در خاک این گیاه به سطح پتاسیم باید توجه شود، موز پر از پتاسیم است یعنی این ماده مغذی برای رشد خوب گیاه لازم است.
  • تکثیر: بهترین روش تکثیر این گیاهان تقسیم ریشه است. جوانه هایی که از ریشه بیرون زدند را می توان جدا کرده و برای تکثیر این گیاهان استفاده کرد.
  • گلدان: اگر موز را در گلدان می کارید باید گلدان های بسیار بزرگ را برای این گیاه در نظر بگیرید. و یا با بزرگ شدن گیاه هر سال گلدان آن را عوض کنید.

آفات و بیماری های گیاه موز زینتی

از آفاتی که گیاه موز زینتی را درگیر می کند، می توان کپک های قارچی را نام برد که از شایعترین آفات این گیاهان می باشند. برای حل این مشکل می توان از قارچ کش های استاندارد استفاده کرد. این گیاه به کمبود عناصر غذایی موجود در خاک واکنش نشان می دهد. زردی برگ ها ناشی از کمبود روی خاک است. کمبود فسفر باعث می شود برگ های پیرتر این گیاه به رنگ سبز متمایل به آبی شود. اگر برگ های این گیاه به طرف پایین خم شده و پژمرده شوند ناشی از کمبود مس است. کمبود آهن، نیتروژن و پتاسیم نیز عوارضی در این گیاهان بوجود می آورد. هرس این گیاه ضرورری است تا هم از لحاظ اندازه زیاد بزرگ نشود و هم شکل ظاهری آن زیبا بماند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به جمع 20000 نفری ما در اینستاگرام بپیوندید

دهها پست آموزشی در زمینه گلها و گیاهان

سریعترین راه پاسخگویی به سوالات شما 
کلیک کنید
Close
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم