پاندانوس یا کاج پیچی (screw pine) با نام علمی (Pandanus) از خانواده (Pandanaceae) است. این گیاه با بیش از ۶۰۰ گونه، بومی مناطق گرمسیری مانند آفریقا، جزایر اقیانوس آرام، استرالیا و جنگل های ماداگاسکار است. در فضای بیرون به صورت درخت یا درختچه تا ارتفاع ۱٫۵ متر رشد می کند، در فضای داخلی با هرس کردن می توان در یک گلدان نسبتا بزرگ پرورش داد. پرورش این گیاه بسیار آسان است. عمر پاندانوس بسیار طولانی می باشد.

مشخصات پاندانوس

این گیاه در فضای بیرون به صورت یک ساقه واحد رشد کرده و در انتهای ساقه منشعب شده و برگ هایی به شکل شمشیر دارد. در فضای داخلی شکوفه نمی دهد. در فضای بیرون، گل هایی شبیه سنبل و میوه هایی مخروطی شکل می دهد.

زیبایی خاص این گیاه زینتی، روییدن برگها در اطراف محور ساقه است که در صورت قرار دادن آن روی پایه و یا در محل بلند نظرها را به خود جلب می‌کند. درکلیه منازل با شرایط آپارتمان خود را سازگار نشان داده است. برگها کشیده و بلند سبز و دارای خطوط سفید و کرمی و زرد در سرتاسر حاشیه برگها از قاعده تا نوک مملو از دندانه های ظریف و خار مانند است. با زیاد شدن سن گیاه احتیاج به جا و مکانی بیشتری دارد. در محل اتصال برگ با ساقه جوانه‌ هایی باریشه های کوچک می رویند که قابل انتقال به گلدان دیگر هستند. انتخاب نام انگلیسی screw pine (پیچ) برای آن، به علت دربرگرفتن ساقه توسط برگها به صورت مارپیچ است. خانواده آن پانداناسه و متعلق به مناطق گرم است.

گونه های مختلف پاندانوس

pandanus pygmaeus

pandanus veitchiis

pandanus dubious

pandanus tectorius

pandanus utilis


شرایط نگهداری پاندانوس

  • آبیاری: در تابستان وقتی سطح خاک گلدان خشک شد، پاندانوس را آبیاری کنید; به طور معمول ۶-۱۰ روز یک بار آبیاری لازم است. وقتی گیاه به خواب می رود یعنی در فصل زمستان تعداد دفعات آبیاری را کاهش دهید. دقت کنید آب روی سطح برگها و قاعده آنها نریزید چون باعث پوسیدگی می شود.
  • رطوبت: برای پرورش این گیاه باید حداقل رطوبت را با غبار پاشی تامین کنید. می توانید با ریختن آب در زیر گلدانی سنگ ریزه دار رطوبت را تامین کنید. دقت کنید ته گلدان با آب در تماس نباشد و از هر روش دیگر برای تامین رطوبت این گیاه استفاده کنید. در زمستان این گیاه نباید کنار رادیاتور یا وسایل گرمازا قرار بگیرد.
  • دما: درجه حرارت مطلوب برای این گیاه در هر دو فصل زمستان و تابستان یکی است; در زمستان حداقل دمای ۱۰ درجه سانتیگراد را تحمل می کند. در تابستان دمای هوای اتاق مناسب است.
  • نور: این گیاه برای رشد خوب نیاز به ۸-۱۰ ساعت نور آفتاب غیر مستقیم دارد. آفتاب را تحمل می کند ولی ممکن است نور شدید ظهر به گیاه آسیب برساند. در صورتی که نور کافی نباشد، برگها سبزی و شادابی خود را از دست می دهند.
  • خاک و کود دهی: خاک گلدان این گیاه باید سبک بوده و زهکشی مناسب داشته باشد. مخلوطی از شن و پیت را حتما در ترکیب خاک گلدان این گیاه در نظر داشته باشید. از اوایل اردیبهشت تا مهر این گیاه را با کود متعادل هر دو هفته یک بار تغذیه کنید. در فصل زمستان هر ماه یکبار کود دهی کافی است.
  • تکثیر: از طریق پاجوش می توان این گیاه را تکثیر کرد. پاندانوس وقتی به اندازه کافی رشد کرد در اطراف ساقه پاجوش هایی رشد می کند که از آنها برای تولید گیاه جدید می توان استفاده کرد. از طریق بذر نیز می توان این گیاه را تکثیر کرد; بذر ها بعد کاشته شدن در یک خاک غنی و در دمای مطلوب در عرض چند هفته شروع به ریشه دادن می کنند. البته تکثیر این گیاه کمی سخت است.
  • گلدان: این گیاه با بزرگتر شدن به فضای بیشتری نیاز دارد; هر سال یا هر دو سال یکبار گلدان این گیاه را تعویض کنید.

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی پاندانوس

پاندانوس به ندرت به آفات آلوده می شود. اگر برگ های قدیمی زرد شده و می ریزند، روند طبیعی رشد این گیاه است، برگ ها در نور کم از وسط خم می شوند. وقتی رطوبت هوا خیلی کم است نوک برگ ها زرد می شود. کمبود نور یا ازت بیش از حد در خاک باعث کم رنگ شدن رنگ سبز گیاه می شود.

اگر گیاه در هوای سرد و یخبندان قرار بگیرد برگ ها به سرعت قهوه ای رنگ شده و به حالت نرم و آبکی مانند در می آیند. این گیاه هیچ سمیتی برای انسان یا حیوانات خانگی ندارد، هر چند یک بار برگ های گیاه را با دستمال مرطوب به آرامی پاک کنید. برگ های پاندانوس تیز است هنگام دست زدن به گیاه مواظب باشد که آسیبی به پوست شما نرسد.

برگها حالت ابلق بودن خود را از دست داده و سبز یک دست هستند

نورکافی نیست. گلدان را به محلی آفتاب گیر منتقل کنید. مواظب آفتاب سوزان اواسط روز باشید

برگ ها رنگ پریده و چروک می‌شوند

نور زیاد است گیاه را به محل تاریک تر منتقل کنید.

لکه های قهوه ای در پشت برگها مشاهده می‌شود


آفت عامل این عارضه است سمپاشی با سم نفوذی حشره کش هر دو هفته یکبار طبق دستور توصیه می گردد.

برگها دارای نقاط زرد رنگ و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است

کنه قرمز میکروسکوپی عامل آن است. با سم کنه کش طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید.


برگ های جدید ریز و کم رشد هستند

حجم ریشه ها را بازدید کنید اگر متراکم هستند گلدان را تعویض کنید. تغذیه مصنوعی هم در رفع این عارضه اثر مثبت دارد.

قاعده برگهای پاندانوس آبکی و پوسیدگی شروع شده است

آبیاری بیش از اندازه باعث آن است بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود. اگر درجه حرارت زیر ده درجه است آبیاری را قطع کنید.


برگها چروکیده و قهوه ای می می‌شوند

هوا گرم و گیاه تشنه است آبیاری را شروع و گلدان را به محل خنک و مرطوب منتقل کنید.

برگها دچار پوسیدگی می شوند

هنگام غبار پاسی یا آبیاری، قطرات آب روی برگها به جا مانده است. روی برگها آب نریزید.

لکه های قهوه ای روی حاشیه برگهای پاندانوس

هوا خیلی خشک است، مقداری سگریزه و آب به زیر گلدانی اضافه کنید. ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.

برگها قهوه ای کم رنگ و نرم و آبکی می شوند

هوا خیلی سرد و یا صدمه مربوط به یخ زدگی است. برگهای صدمه دیده را حذف و گیاه را به جای گرمتری منتقل کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم