پاندانوس یا کاج پیچی (screw pine) با نام علمی (Pandanus) از خانواده (Pandanaceae) است. این گیاه با بیش از ۶۰۰ گونه، بومی مناطق گرمسیری مانند آفریقا، جزایر اقیانوس آرام، استرالیا و جنگل های ماداگاسکار است. در فضای بیرون به صورت درخت یا درختچه تا ارتفاع ۱٫۵ متر رشد می کند، در فضای داخلی با هرس کردن می توان در یک گلدان نسبتا بزرگ پرورش داد. پرورش این گیاه بسیار آسان است. عمر پاندانوس بسیار طولانی می باشد.

مشخصات پاندانوس

این گیاه در فضای بیرون به صورت یک ساقه واحد رشد کرده و در انتهای ساقه منشعب شده و برگ هایی به شکل شمشیر دارد. در فضای داخلی شکوفه نمی دهد. در فضای بیرون، گل هایی شبیه سنبل و میوه هایی مخروطی شکل می دهد.

گونه های مختلف پاندانوس

pandanus pygmaeus

pandanus veitchiis

pandanus dubious

pandanus tectorius

pandanus utilis


شرایط نگهداری پاندانوس

  • آبیاری: در تابستان وقتی سطح خاک گلدان خشک شد، پاندانوس را آبیاری کنید; به طور معمول ۶-۱۰ روز یک بار آبیاری لازم است. وقتی گیاه به خواب می رود یعنی در فصل زمستان تعداد دفعات آبیاری را کاهش دهید.
  • رطوبت: برای پرورش این گیاه باید حداقل رطوبت ۶۰ درصد را در فضای داخلی تامین کنید. دو بار در روز به روی گیاه آب اسپری کنید و از هر روش دیگر برای تامین رطوبت این گیاه استفاده کنید. در زمستان این گیاه نباید کنار رادیاتور یا وسایل گرمازا قرار بگیرد.
  • دما: درجه حرارت مطلوب برای این گیاه در هر دو فصل زمستان و تابستان یکی است; ۷۵٫۲-۸۲٫۴ درجه فارنهایت برای این گیاه مناسب است.حداقل دمایی که این گیاه می تواند تحمل کند، ۶۴٫۵ درجه فارنهایت است در دمای هوای کمتر از این پاندانوس به سرعت بیمار می شود.
  • نور: این گیاه برای رشد خوب نیاز به ۸-۱۰ ساعت نور آفتاب غیر مستقیم دارد.
  • خاک و کود دهی: خاک گلدان این گیاه باید سبک بوده و زهکشی مناسب داشته باشد. مخلوطی از شن و پیت را حتما در ترکیب خاک گلدان این گیاه در نظر داشته باشید. از اوایل اردیبهشت تا مهر این گیاه را با کود متعادل هر دو هفته یک بار تغذیه کنید. در فصل زمستان هر ماه یکبار کود دهی کافی است.
  • تکثیر: از طریق پاجوش می توان این گیاه را تکثیر کرد. پاندانوس وقتی به اندازه کافی رشد کرد در اطراف ساقه پاجوش هایی رشد می کند که از آنها برای تولید گیاه جدید می توان استفاده کرد. از طریق بذر نیز می توان این گیاه را تکثیر کرد; بذر ها بعد کاشته شدن در یک خاک غنی و در دمای مطلوب در عرض چند هفته شروع به ریشه دادن می کنند. البته تکثیر این گیاه کمی سخت است.
  • گلدان: این گیاه با بزرگتر شدن به فضای بیشتری نیاز دارد; هر سال یا هر دو سال یکبار گلدان این گیاه را تعویض کنید.

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی پاندانوس

پاندانوس به ندرت به آفات آلوده می شود. اگر برگ های قدیمی زرد شده و می ریزند، روند طبیعی رشد این گیاه است، برگ ها در نور کم از وسط خم می شوند. وقتی رطوبت هوا خیلی کم است نوک برگ ها زرد می شود. کمبود نور یا ازت بیش از حد در خاک باعث کم رنگ شدن رنگ سبز گیاه می شود.

اگر گیاه در هوای سرد و یخبندان قرار بگیرد برگ ها به سرعت قهوه ای رنگ شده و به حالت نرم و آبکی مانند در می آیند. این گیاه هیچ سمیتی برای انسان یا حیوانات خانگی ندارد، هر چند یک بار برگ های گیاه را با دستمال مرطوب به آرامی پاک کنید. برگ های پاندانوس تیز است هنگام دست زدن به گیاه مواظب باشد که آسیبی به پوست شما نرسد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم