گیاه مارانتا لوکونورا با نام عمومی گیاه نماز «Player Plant» و نام علمی «Maranta leuconeura» از خانواده «Marantaceae» می باشد. گیاه آپارتمانی مارانتا لوکونورا بومی کشور برزیل، هند، آمریکای مرکزی و جنوبی است.

برگ های این گیاه، شب ها به شکلی شبیه به دست های انسان هنگام نماز خواندن و دعا کردن، نزدیک به هم و به سمت بالا می روند؛ بدین دلیل نام گیاه نماز هم برای آن استفاده می شود.

نمایش همه
هورمون سیتوکینین پروتکت نیچر
هورمون سیتوکینین پروتکت نیچر
 • اگر گیاهی مثل زامفولیا یا سانسوریا دارید و
 • عاشق پاجوش دهی این گیاهان هستید،
 • هورمون سیتوکینین بهترین پیشنهاد است.
60,000
%17
50,000 تومان
هورمون سیتوکینین پروتکت نیچر
هورمون سیتوکینین پروتکت نیچر
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
هورمون بوستر یا HB
هورمون بوستر یا HB
بستر آماده کاشت بهکام
بستر آماده کاشت بهکام

خصوصیات ظاهری گیاه آپارتمانی مارانتا لوکونورا یا گیاه نماز

گیاه آپارتمانی مارانتا لوکونورا که معمولاً به آن گیاه نماز هم گفته می شود؛ یک گیاه همیشه سبز، کم رشد، توده ای شکل و گرمسیری چند ساله است. این گیاه دارای برگ های پهن، بیضی شکل و عمدتاً سبز با خطوط، لکه ها و سایه های برجسته و سیاه است؛ که به طور معمول 12-15 اینچ ارتفاع دارند. قسمت زیرین برگ به رنگ خاکستری متمایل به سبز و رنگ بنفش متمایل به سبز است.

گیاه آپارتمانی مارانتا لوکونورا با گل های کوچک، سفید و دو لکه ای با لکه های بنفش معمولاً در اواخر بهار تا اوایل تابستان روی سنبله های باریک شکوفه می دهد؛ اما در محیط های پوشیده مانند خانه به ندرت گل ظاهر می شود.

انواع گونه های گیاه آپارتمانی مارانتا لوکونورا

برای گیاه نماز، 40 تا 50 گونه متفاوت وجود دارد؛ که رایج ترین آنها گونه مارانتا لوکونورا است. گونه ها و ارقام مختلف گیاه نماز از طریق ظاهر و رنگ آمیزی برگ ها از یکدیگر متمایز می شوند.

در زیر سه نمونه از معروفترین گونه های این گیاه همراه با تصویر آورده شده است.

 • مارانتا لوکونورا اریترونیورا «maranta leuconeura erythroneura»
 • مارانتا لوکونورا کرچوویانا «maranta leuconeura kerchoveana»
 • مارانتا لوکونورا سیلور باند «maranta leuconeura silver band»

نحوه نگهداری گیاه آپارتمانی مارانتا لوکونورا (گیاه نماز)

 • نور: می توانید گیاه آپارتمانی مارانتا لوکونورا را در نزدیکی یک پنجره آویزان کنید یا در جایی قرار دهید که به طور غیرمستقیم با نور آفتاب در ارتباط باشد. هرگز گیاه خود را در معرض تابش مستقیم نور قرار ندهید؛ زیرا خورشید برگ های گیاه را مچاله می کند یا لکه هایی بر روی برگ ها ایجاد می کند، که از شدت رنگ محو می شوند. این گیاه آپارتمانی به طور کلی در نور کم رشد خوبی دارد؛ اما در زمستان، هنگامی که گیاهان به خواب می روند، توصیه می شود برای حفظ رشد، تا حدودی گیاه را در معرض نور قرار دهید.
 • خاک: گیاه آپارتمانی مارانتا لوکونورا برای رشد، خاک های اسیدی با 5/5 تا 6 php را ترجیح می دهد. به خاطر زهکشی بالای این گیاه، مطمئن باشید در کف گلدان سوراخ هایی تعبیه شده است. گیاه نماز را باید در محیطی کاشت که از دو قسمت پیت ماس ، یک قسمت شن و یک قسمت خاک گلدان تشکیل شده است . این ترکیب ایده آل است و از زهکشی مطلوب اطمینان حاصل می کنید. بهتر است فقط مواد تمیز و از پیش بسته بندی شده ای که فرآوری شده و عاری از حشرات و دانه های علف های هرز باشد، تهیه کنید. همچنین استفاده از کمپوست به تنهایی یا ترکیب خاک جنگل، خاک برگ و ماسه برای گیاه نماز مفید است.
 • آبیاری: آنچه برای گیاه نماز شما مهمتر از خاک است اطمینان از زهکشی مطلوب آن است. گیاهان نماز دارای ریشه های بسیار ظریف هستند که در یک گستره کم عمق (در عین حال متراکم) رشد می کنند. آنها مستعد پوسیدگی ریشه هستند ، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که محیط کاشت و ظرف هر دو به خوبی تخلیه می شوند. اگر ظرف گیاه شما ته تخلیه مناسبی ندارد ، حفره های اضافی یا استفاده از یک محیط کاشت سبکتر نیز در نظر بگیرید.

نکات کلیدی در خصوص آبیاری گیاه مارانتا لوکونورا

باید اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی آبیاری می کنید. نباید خاک شما خشک شود، اما آنقدر آب ندهید که ریشه مدتی درآب غوطه ور بماند. هنگامی که خاک گیاه نماز خود را لمس می کنید ، باید کمی مرطوب باشد. برای آبرسانی به گیاه خود از آب دمای اتاق استفاده کنید و به گیاه اجازه دهید تا با آب سازگار شود. آبی که خیلی سرد باشد ریشه گیاه شما را سرد کرده و باعث استرس می شود ، که می تواند سیستم آن را شوکه کرده و باعث ریزش برگ شود.

سعی کنید هنگام صبح گیاه را آبیاری کنید. افرادی که گیاهان در فضای باز یا چمن کاری دارند (که باید به طور منظم آبیاری شود)، از این نوع آبیاری مطلع هستند. با این حال ، همین قانون در مورد گیاهان آپارتمانی اعمال می شود. آبیاری صبح، رطوبت یک روز کامل را به گیاه شما می دهد و باعث می شود آب اضافی برگها تبخیر شود.

در صورت امکان از آب فیلتر شده برای آبیاری گیاهان خود استفاده کنید. این به شما در جلوگیری از آلودگی توسط مواد شیمیایی مانند کلر یا فلوراید کمک می کند ، که می توانند گیاه شما را تحت تأثیر منفی قرار دهند و رشد کلی آن را تحت تأثیر قرار دهند. اگر به فیلتر آب دسترسی ندارید ، اجازه دهید آب برای یک یا دو روز قبل از استفاده بماند. این کار می تواند به خروج برخی مواد شیمیایی کمک کند.

آب سخت همچنین می تواند برای گیاه مارانتا لوکونورا مضر باشد. آب سخت حاوی مواد شیمیایی است که می تواند به گیاه شما آسیب برساند یا حداقل رشد آن را متوقف کند. مهم است که شما همچنین به طور مرتب ظروف آبیاری خود را خالی کنید. آب راکد می تواند حاوی میکروب های مضر باشد که می تواند رشد گیاه شما را تحت تأثیر قرار دهد.

گیاه خود را هر روز بررسی کنید ، بالای خاک گلدان را لمس کنید تا رطوبت آن مشخص شود. هنگامی که بالای خاک گلدان شروع به خشک شدن می کند ، گیاه شما باید آبیاری شود. هرگز نباید اجازه دهید خاک، کاملا خشک شود ، زیرا این امر باعث از بین رفتن گیاه شما می شود. برگهای گیاه زرد و ریزش آنها شروع می شود.

اگر دور هستید یا به هر دلیلی آبیاری گیاه خود را فراموش کردید، سعی نکنید با تأمین آب بیشتر، کم آبی را جبران کنید. درعوض ، به برنامه منظم آبیاری برگردید و سعی کنید در آینده آبیاری خود را دقیقتر انجام دهید.

دما و رطوبت لازم برای رشد گیاه نماز

 • دما: برای مارانتا لوکونورا حداقل دما 10 درجه سانتی گراد و حداکثر دما 30 درجه سانتی گراد می باشد؛ولی بهترین و ایده آل ترین بازه دمایی برای نگهداری این گیاه 20 تا 25 درجه سانتی گراد است؛ البته گیاه در دمای 20 تا 30 درجه سانتی گراد نیاز به غبار پاشی روزانه دارد و دماهای پایین می توانند به برگ ها آسیب برسانند.
 • رطوبت: گیاه نماز به عنوان یک گیاه گرمسیری به محیطی بسیار مرطوب نیاز دارد. اگر برگهای آن خیلی خشک باشد قهوه ای می شود و شروع به ریزش می کند. به خاطر داشته باشید که گیاه شما حتی در صورت آبیاری منظم نیز می تواند از رطوبت محروم شود. اگر در مکانی زندگی می کنید که زمستان های بسیار سردی دارد، سرما حتی مقدار قابل توجهی از رطوبت هوای محیط را میگیرد. برای همین می توانید از یک مرطوب کننده هوا استفاده کنید یا در داخل یک سینی مقداری سنگ کوچک بگذارید و با آب پر کنید و گلدان را در بالای سنگ ها قرار دهید.

شما همچنین می توانید برگ های گیاه خود را با یک بطری اسپری،غبار پاشی کنید. از آبیاری مستقیم روی برگها خودداری کنید ، زیرا آب زیاد باعث ایجاد مسائل قارچی می شود. با این وجود ، یک یا دو بار در روز غبار سبک، برگ های شما را تا حد پوسیدگی خیس نمی کند، اما باعث هیدراته شدن آنها می شود تا بتوانند به جذب مواد مغذی از خاک ادامه دهند.

در بعضی موارد ، قرار دادن گیاه نماز در نزدیکی گروههای دیگر گیاهان می تواند کمک کند، زیرا گیاهان به طور طبیعی هنگام رشد آب تولید می کنند.

 • کود: به گیاه مارانتا لوکونورا از اوایل بهار تا پاییز دو هفته یک بار کود بدهید. بدین منظور، کودهای جامد و محلول در آب هر 14 روز یک بار به گیاه توصیه می شود. اگر در طول رشد گیاه از کود خیلی کمی استفاده کنید، گیاه به آرامی یا به سختی رشد خواهد کرد. کود بیش از حد ریشه ها را می سوزاند و برگ ها قهوه ای رنگ می شوند. در زمستان دو یا یک بار در ماه به گیاه نماز کود بدهید.
 • گلدان: بهترین زمان برای تعویض گلدان، فصل بهار قبل از شروع فصل رشد است. گیاه را به آرامی از ظرف قدیمی خارج کرده و ریشه های آن ا تمییز کنید، سپس با خاک گلدان تازه در ظرف جدید قرار دهید.

روش های تکثیر در گیاه آپارتمانی مارانتا لوکونورا

گیاه آپارتمانی مارانتا لوکونورا (گیاه نماز) به دو روش تقسیم بوته و قلمه قابل تکثیر است.
تقسیم بوته: روش تقسیم بوته رایج ترین روش برای تکثیر گیاه آپارتمانی مارانتا لوکونورا می باشد. در این روش، می توانید گیاه آپارتمانی مارانتا لوکونورا را به چندین گیاه کوچکتر تقسیم کنید. خاک را به آرامی از ریشه جدا کرده و ریشه ها را از هم جدا کنید. هر گیاه جدید باید دارای یک توده خوب ریشه و چندین ساقه باشد.

این گیاهان کوچکتر جدید را بطور جداگانه در گلدان های کوچک و کم عمق کاشته و آبیاری کنید. گیاهان جدید را در طی چند هفته اول تا زمان رویت رشد چند برگ جدید گرم و مرطوب نگه دارید. برای حفظ رطوبت می توانید گیاهان جدید را با پلاستیک بپوشانید. بهتر است کار تقسیم بوته را در فصل بهار انجام دهید.
قلمه: یک برش ساقه را در زیر گره برگ انجام دهید. قلمه برش یافته را در هورمون ریشه زایی فرو کنید و آن را در یک لیوان آب قرار دهید. حتماً هر دو روز یکبار آب را عوض کنید. پس از تشکیل ریشه ها، قلمه ها را مستقیماً در خاک گلدان قرار دهید. در مراحل اولیه رشد می توانید برای مرطوب نگهداشتن گیاه، روی آن پلاستیک بکشید.

آفات و بیماری های گیاه مارانتا لوکونورا

اگر نوک برگ های گیاه قهوه ای رنگ یا پیچیده شدند، گیاه آپارتمانی مارانتا لوکونورا در معرض نور بیش از حد قرار گرفته است. علت دیگر نقاط قهوه ای بر روی برگ ها می تواند به خاطر کلر موجود در آب شیر باشد. قبل از آب دادن به گیاه، آب را تصفیه کنید یا بگذارید آب 24 ساعت در دمای اتاق قرار بگیرد.
آفات مختلفی می توانند گیاهان نماز را آلوده کنند؛ اما کرم های عنکبوتی رایج ترین آنها هستند. با بالا نگه داشتن میزان رطوبت، دیگر کرم های عنکبوتی گیاه نماز را تهدید نخواهند کرد؛ بنابراین، بطور مرتب برگ های گیاه آپارتمانی مارانتا لوکونورا را تمیز کنید و در صورت حاد شدن شرایط از روغن چریش برای کنترل جمعیت کرم های عنکبوتی استفاده نمایید.
اگر مشاهده کردید که گیاه شما شروع به ایجاد لکه های تیره روی برگ های خود کرده است ، برگهای آسیب دیده را از پایه قطع کرده و دور بریزید. این علامت لکه برگ، در اثر رشد قارچ در نتیجه آبیاری شب ایجاد می شود.

اگر این بیماری کنترل نشود، می تواند گیاه نماز شما را نابود کند. ساده ترین راه برای رفع آن، متوقف کردن آبیاری بیش از حد گیاه و جلوگیری از خیس شدن برگ ها است. با این حال، برای جلوگیری از مشکلات قارچی، اجازه ندهید که آب مستقیماً روی برگ ها بنشیند.

شما عزیزان می توانید با مراجعه به دسته گیاهان آپارتمانی با تعداد بیشماری از گیاهان زیبا آشنا شوید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
blank